Mielenkiintoinen laskelma

Anonyymi

Tässä yhdessäkin Mooseksen kirjan kekkerissä mitä vasta luin Jahve tappoi ensin n. 250 Israelin lasta ja sitten päälle 14 000.

Tuossa mielenkiintoinen tarkka laskelma siitä että kumpi VT:ssa tappaa enemmän; Jumala vai Saatana.

https://www.wired.com/2007/04/old-testament-m/

9

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarvinneeko tuota laskea, sillä sehän on mahdotonta! Raamattu ei kerro kuinka monta Herra tappoi kussakin tilanteessa: vedenpaisumus, Sodoma ja Gomorra, Egyptin esikoiset, vihollisen armeijat Joosuan aikana, kun Herra pudotti heidän päälleen kuumia kiviä taivaasta, jne.

      • "kun Herra pudotti heidän päälleen kuumia kiviä taivaasta, jne."

        Onko tämä viittaus natseihin?
        Ja jos, niin onko jumala hyljännyt juutalaiset?


      • Pappi_Heljas kirjoitti:

        "kun Herra pudotti heidän päälleen kuumia kiviä taivaasta, jne."

        Onko tämä viittaus natseihin?
        Ja jos, niin onko jumala hyljännyt juutalaiset?

        Jospa Hitler otti mallia jumalasta ja testasi metodeja tarinan kehittäjiin? Vahvasti hävitys muistutti rakastavan jumalan toimia.


      • Anonyymi
        Pappi_Heljas kirjoitti:

        "kun Herra pudotti heidän päälleen kuumia kiviä taivaasta, jne."

        Onko tämä viittaus natseihin?
        Ja jos, niin onko jumala hyljännyt juutalaiset?

        Se on vertaus DRESDENIN POMMITUKSIIN, älä vedä natsikorttia esiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se on vertaus DRESDENIN POMMITUKSIIN, älä vedä natsikorttia esiin.

        Jenkit esiintyvätkin usein jumalan asiamiehinä


    • Anonyymi

      VT:ssä Saatana taitaa tappaa pelkästään Jobin kirjassa, ja siinäkin vain korkean Isänsä lisenssillä ja luvalla.

    • Anonyymi

      Raamatussa sanotaan, että Jumala aiheuttaa hyvän ja pahan. Pahan ongelma on siis ratkaistu jo juutalaisuudessa.

    • Anonyymi

      Jumalan teot ovat aina ehdottoman oikeuden mukaisia.Ei Hän tarvitse meidän neuvoja Me emme näe kokonaisuuksia,me näemme vain siruja . Me sanomme, mitä Jumalan pitäisi tehdä tai olla tekemättä. Me yritämme ohjata asioita,vaikka ne eivät meille kuulu. Mutta jos tekisimme asiat siten kuin Jeesus on opettanut,näkisimme Jumalan rakkauden alkavan tulla elämäämme ja omaistemme elämään. Me kaikki olemme Jumalalle suunnattoman rakkaita.Ottakaa Jeesuksen ilosanoma vastaan.

    • Anonyymi

      Sitten Mooseksen neljännessä kirjassa kun suoritetaan väestönlaskuja, on niiden mukaan Israelin lapsissa "sotakuntoisia miehiä" n. 600 000.

      Kun tuohon lasketaan naiset päälle (vähintään yhtä paljon kuin vastaavan ikäisiä miehiä) päästäänkin reilusti yli miljoonan, ja lapset ja vanhukset lisäksi, niin mahdollisesti yli kahden miljoonan.

      Tuollainen väkimääräkö olisi pörrännyt edestakaisin pitkin Siinaita ja nyky-Israelin lähialueita miljoonine lampaineen ja lehmineen ja härkineen 40 vuotta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      96
      1260
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      37
      1255
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      286
      1105
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      107
      1025
    5. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      982
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      946
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      13
      918
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      51
      900
    9. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      801
    10. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      162
      798
    Aihe