Suomi valmisti ydinpommin

Olkiluoto 3 on maailman suurin ydinpommi.
Sen strateginen sijainti ja räjähdysvoima riittää repimään maapallon kahtia.
Vihdoinkin Suomella on tehokas pelote.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Oletko asiantuntija vai unohtuiko lähde laittaa?

Äänestä
  • jep.

    Äänestä

Ydinvoimalassa ei voi tapahtua ydinräjähdystä vaikka yritettäisiin.

Polttoaine ei ole ydinasetarkoitukseen tarpeeksi rikasta ja ketjureaktiota ei voi siksi tapahtua.

Äänestä
  • Perustuu karkaamisvaikutukseen.
    Kun hehkuva reaktori sulattaa tiensä 3 kilometrin syvyydessä sijaitsevaan maanalaiseen vesitaskuun ja vesitaskussa oleva raskasvesi aiheuttaa ketjureaktion ja kaasuuntuu kerralla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Perustuu karkaamisvaikutukseen.
    Kun hehkuva reaktori sulattaa tiensä 3 kilometrin syvyydessä sijaitsevaan maanalaiseen vesitaskuun ja vesitaskussa oleva raskasvesi aiheuttaa ketjureaktion ja kaasuuntuu kerralla.

    Maanalla ei ole raskasvettä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maanalla ei ole raskasvettä.

    manalassa on

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maanalla ei ole raskasvettä.

    Maan alla on vain raskasta vettä sillä kevytvesi on maan pinnalla. Mitä raskaampaa niin sitä syvempänä pöljä !

    Äänestä

Hölö pölö.

Äänestä
  • Opettele vähän ydinfysiikkaa, niin ymmärrät.
    Vetyperoksidi442 yhteisvaikutus manalan raskasveteen on tunnettu jo kauan.
    Hun hiisi kirnusi kuopan ja peitti sen suotimella, niin vain raskasvesi pääsi seulan läpi.
    hydrostaattisen osmoosin vaikutuksesta ja hiiden kirnutessa kirnun raskasvesipitoisuus nousi riittäväksi aiheuttamaan ydinreaktion.
    vain sytytin puuttuu ja uraani 256 käy siihen vallan mainiosti.

    Äänestä

  • Tämä on ihan perus settiä, joka opetetaan jo koulussa miehen synnytyskurssin yhteydessä.
    Ja ilmasto-opin kurssilla, kun ajattelemme kriittisesti vaihtoehtoja sille, miksi hiilidioksidi on kasveille myrkkyä, niin hiiden kirnuamistakin käsitellään.

    Äänestä

Peruskallio on voimalan alla.

Ei sitä ole savimaalle rakennettu.

Äänestä
  • No itse asiassa tästä on toisenkinlaista tietoa.
    Koko alue sijaitsee hieman epävakaan maaperän päällä, toiseksi se on jotain muinausta tulivuorilinjaa joka alkaa todella kaukaa venäjän puolelta saakka.

    Katsokaa youtubesta.

    Äänestä

  • Peruskallion alla kulkevat kupari ja sinkki suonet yhdistyivät merivedestä aikanaan hiiden kirnutessa koloa.
    Syntyi sähköpari ja elektrolyysi alkoi.
    Tuhansien vuosien elektrolyysi vapautti vetyä soiden kautta ja räjähdys tappoi dinosaurukset.
    Jäljelle jäi vesitasku täynnä raskasvettä ja hapettunut sinkkikristallirakene toimi kalvona osmoosille ja kirnutessa aiheutunut paine käynnisti käänteisosmoosin.

    Kardiologi mittauksissa on peruskallion alta paljastunut vesitasku ja mineraalisuonet sekä halkeamat muistuttavat käsikranaatin sirpale rakennetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olkiluoto 3 on maailman suurin ydinpommi.
Sen strateginen sijainti ja räjähdysvoima riittää repimään maapallon kahtia.
Vihdoinkin Suomella on tehokas pelote.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu