Nuoriso unohti koronaohjeet juhlahumussa – virologi näki kuvat: ”Rajoituksia voidaan mahdollisesti kiristää”!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006525250.html
Siinäpähän sitten sairastavat jos huono tuuri käy. Omapahan on sitten syynsä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006525250.html
Siinäpähän sitten sairastavat jos huono tuuri käy. Omapahan on sitten syynsä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nuoret eivät ole riskiryhmää. Anna niiden nauttia elämästä, jos haluat, että Suomi ei päädy väkikatoon.
Pakolaiset pitävät *ussimisesta huolen joten ei tule väkikatoa!!!
Jätät suosiolla heille?
Tartuttavat tautinsa vanhempiin ja riskiryhmiin.
Eivät tartuta, jos vanhukset älyävät pysyä karanteenissa. Koko Suomea ei voi pysäyttää. LIian kallista ja meillä ei tulevaisuudessa ole lapsia, jos kukaan ei deittaile.
Meidän suomalaisten parinmuodostus perustuu vapaaseen deittailuun. Ulkomaisilla saattaa yhä olla voimassa sukuavioliitot. Jos haluat, etteivät suomalaiset päädy sukupuuttoon, anna nuorten mellastaa.
Virologeilla+itsellään+on+eniten+koronaa,+ja+liikkuvat+vielä+sairaaloiden+vuodeosastoilla.Yli+8%+henkilokunnasta+on+ollut+koronaa.
Tietysti ovat riskiryhmää ja suurinta. Tämähän virus tartuu kuin flunssa, flunssakin mutatoituu joaka vuosi erilainen ja kuuluu koronan ryhmään.
Jos tautia ei saada suitsittua pois täältä pitää vanhusten ja riskiryhmäläisten olla kuukuausitolkulla ( vuositolkulla ???) karanteenissa ( ei hyvä).
Uusi koronavirus tarttuu lapsiin yhtä todennäköisesti kuin aikuisiinkin, ilmenee uudesta tutkimuksesta.
Aiemmat tutkimukset ovat esittäneet, että lapsille kehittyisi huomattavasti epätodennäköisemmin vakavia oireita kuin muille ikäryhmille. Nyt tuoreen tutkimuksen mukaan näyttää siltä, että alle kymmenvuotiaat virukselle altistuneet saavat viruksen yhtä todennäköisesti kuin muut ikäryhmät.
Tutkijat havaitsivat myös, että tartunnan saaneiden kanssa samassa taloudessa asuneilla henkilöillä oli noin kuusinkertainen todennäköisyys saada tartunta siihen verrattuna, että tartunnan saisi jostain toisesta ympäristöstä.
Nyt tehtyä tutkimusta pidetään yhtenä yksityiskohtaisimpana toistaiseksi viruksen leviämisestä tehdyistä tutkimuksista. Se perustuu Shenzhenistä Kiinasta kerättyyn tutkimusaineistoon. Aiheesta uutisoi Nature.
https://tekniikanmaailma.fi/tutkimus-koronavirus-tarttuu-sittenkin-lapsiin-yhta-herkasti-kuin-muihinkin-epidemiologit-suosittelevat-koulujen-sulkemista/