Manipuloiko Kiina USA:n mellakat

Senaatin tiedusteluvaliokunnan puheenjohtaja Marco Rubion mukaan lukuisia some-tilejä on yhdistetty ainakin kolmeen ulkoiseen ”vastustajaan”.

Tilit ovat tänä iltana hyvin aktiivisia mielenosoitusten ja vastareaktioiden tiimoilta, floridalaissenaattori kirjoitti twitterissä lauantai-iltana. He kannustavat ja edistävät väkivaltaa ja vastakkainasettelua useista näkökulmista, Rubio sanoo.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kiina voisi hyvinkin antaa Jenkkien maistaa "omaa lääkettä".

Onhan Jenkit aktiivisesti tukeneet Hong Kongin demokratia mielenosotuksia.

1Äänestä
  • Putin vois ilkeyttään, kunTrumppi ei purkanutkaan pakotteita.
    Kim Jong-un koska Trumppi vittuilee seille jatkuvasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Putin vois ilkeyttään, kunTrumppi ei purkanutkaan pakotteita.
    Kim Jong-un koska Trumppi vittuilee seille jatkuvasti.

    Tuskin nuo ainakaan kovinkaan pahoillaan on noista mellakoista

    Äänestä

Mihin oma hallintomme haluaa provosoida suomalaisia tuomalla millään tavalla tuottamattomia yksilöitä maahan ? Radikaalia totalitarismia on tutkittu Suomessa seitsemisenkymmentä vuotta ja siitä pitäisi olla jo kattava käsitys.
Onko hallinnossamme soluttautuja?

Äänestä
  • Ehkä hallinnossamme on useampia soluttautujia, joilla on oma salainen agenda.

    Äänestä

Ihan normaalia Jenkkilän poliitikon p-puhetta. Vihjataan johonkin epämääräiseen ulkoiseen uhkaan. Kaikki tietävät syyllisten olevan poliisissa jotka tappoivat pidätettävän. Yhteiskunnan pitäisi säädellä poliisin voimankäyttöä. Nyt tullaankin siihen poliitikon tontille. Poliitikkopa ehti ensin. Vastuullinen olikin joku epämääräinen twiittailija.

Äänestä

Ei se Kiina ollut. Kyllä minä aito Suomalainen olen, joka ne mellakat järjestin

1Äänestä
  • Jeenkit itse ovat järjestäneet mielenosoituksia ja jopa sotia maansa rajojen ulkopuolella monissa maissa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jeenkit itse ovat järjestäneet mielenosoituksia ja jopa sotia maansa rajojen ulkopuolella monissa maissa.

    eikös CIA aktiivisesti tukenun arabikevättä ja Oranssivallankumousta.

    1Äänestä

Sunnuntain ja maanantain välisenä yönä presidentti Donald Trump jouduttiin evakuoimaan maanalaiseen bunkkeriin turvaan anarkisteilta, jotka uhkasivat Valkoista taloa, sytyttivät tuleen sen vieressä olevan St. Johnsin historiallisen kirkon ja mediaraporttien mukaan valmistelivat autopommien räjäyttämistä.

Äänestä
  • Kohta Trumppi hakee turvapaikkaa Suomesta

    1Äänestä

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres vaatii selvitystä Yhdysvaltojen poliisin väkivallan käytöstä viime päivien mellakoiden ja protestien aikana.

Äänestä

Ei Kiinan tarvitse. Trump provosoi niin hyvin.

1Äänestä

Diktatuureissa saa mellakoida, ei demokratiossa

Äänestä

Soros tietysti, asettaa mustat ja valkoiset vastakkain ja luo hämmennystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Senaatin tiedusteluvaliokunnan puheenjohtaja Marco Rubion mukaan lukuisia some-tilejä on yhdistetty ainakin kolmeen ulkoiseen ”vastustajaan”.

Tilit ovat tänä iltana hyvin aktiivisia mielenosoitusten ja vastareaktioiden tiimoilta, floridalaissenaattori kirjoitti twitterissä lauantai-iltana. He kannustavat ja edistävät väkivaltaa ja vastakkainasettelua useista näkökulmista, Rubio sanoo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu