STM:n maskisekoilu vain jatkuu. Mitä ihmettä onkaan tapahtunut? Onko nyt menossa jälkien peittelyvaihe ja mielipiteitten hämärtämisprojekti? LUE TÄMÄ:
Ensin maskien tarvetta ei osattu kartoittaan alkuunkaan. Sitten kerrottiin, että Huoltovarmuuskeskuksesta on maskeja riittävästi. Sitten kerrottiin, että HVK:n portit avataan ja rekat lähtevät maskikuomin sairaanhoitopiireihin. Sitten niitä ei juurikaan ollut ja olivat rikkinäistä sekulikamaa. Sitten ostivat rikollisista 10 miljoonalla maskeja. Sitten kertoivat, että maskit eivät antaisikaan suojaa. Sitten totesivat, että vanhustenhoidossa pitäisi käyttää vaikka kangasmaskia taudilta suojaamiseksi. Sitten hakivat aiemmin käyttämänsä eläkeläisen tekemään selvityksen, lukemalla internettistä tutkimuksia maskeista kesäkuun loppuun mennessä. Sitten protestien jälkeen lupasivat nollatutkimuksensa toukokuun loppuun. No tulos oli tietenkin selvä: Suomessa ovat olosuhteet sellaiset, että maskit eivät suojaa ihmisiä. Ja kaikesta huolimatta eivät suosita koronasairaitten kanssa työskenteleviä sairaanhoitajia ja lääkäreitä tekemään työtään ilman maskeja!
Mitä mieltä tässä nyt sitten pitäsi olla, varsinkin kun tiedettä johtavissa maissa suositella ja pakotetaan maskien käittöön? SANOKAA NYT KUN EN YMMÄRRÄ!
Ensin maskien tarvetta ei osattu kartoittaan alkuunkaan. Sitten kerrottiin, että Huoltovarmuuskeskuksesta on maskeja riittävästi. Sitten kerrottiin, että HVK:n portit avataan ja rekat lähtevät maskikuomin sairaanhoitopiireihin. Sitten niitä ei juurikaan ollut ja olivat rikkinäistä sekulikamaa. Sitten ostivat rikollisista 10 miljoonalla maskeja. Sitten kertoivat, että maskit eivät antaisikaan suojaa. Sitten totesivat, että vanhustenhoidossa pitäisi käyttää vaikka kangasmaskia taudilta suojaamiseksi. Sitten hakivat aiemmin käyttämänsä eläkeläisen tekemään selvityksen, lukemalla internettistä tutkimuksia maskeista kesäkuun loppuun mennessä. Sitten protestien jälkeen lupasivat nollatutkimuksensa toukokuun loppuun. No tulos oli tietenkin selvä: Suomessa ovat olosuhteet sellaiset, että maskit eivät suojaa ihmisiä. Ja kaikesta huolimatta eivät suosita koronasairaitten kanssa työskenteleviä sairaanhoitajia ja lääkäreitä tekemään työtään ilman maskeja!
Mitä mieltä tässä nyt sitten pitäsi olla, varsinkin kun tiedettä johtavissa maissa suositella ja pakotetaan maskien käittöön? SANOKAA NYT KUN EN YMMÄRRÄ!
Vastaukset 560
Vanhimmat
1. Maski ei suojaa tavallista tallukkaa. Tarpeton.
2. Henkilökunta, joka on päivittäin jatkuvasti kontaktissa ihmisiin, saa suojaa maskilla.
Mikä tässä oli vaikea ymmärtää??
Selkeä juttu. Hoitohenkilökunta saa maskista suojaa, mutta tavallinen tallaaja ei saa maskista suojaa.
Luitko aloitusta lainkaan? Miten ihmeessä maski suojaa vain hoitohenkilökuntaa sairastumiselta, mutta ei olisi suojannut hoitoon tulleita sairastuneita sairastumiselta? Äärimmäisen vaikea on sitä ymmärtää.
Hoitajat käyttävät eri maskeja kuin tavan kansalaiset.
Juuri näin. Minäkin käytän aivan omia maskeja, enkä hoitajien jo käyttämiä maskeja.
Vaikea ymmärtää on se, miten tuo voi olla totta kun molemmissa tapauksissa pätevät samat fysiikan lait.
Jos maski ei voisi suojata tavallista kansalaista samalla tavalla kuin hoitohenkilökuntaa, vaan olisi tarpeeton, niin mitään epidemiaa ei edes olisi koska tauti ei voisi edes levitä. Älä siis puhu sontaa.
Myös hoitohenkilökunta käyttää alemman suojaustason maskeja. Vain koronahoitajat ym. käyttävät niitä korkeimman tason maskeja.
Alemman tason maskit antavat noin 80 prosentin suojan, korkeamman tason jotain 98 prosentin suojan. Koska tavalliselle kansalle ei ole noita korkeamman tason maskeja, niin käytän näitä alemman tason maskeja, kunnes meillekin saadaan noita parempia.
Kyllä 80 prosenttia suojaa enemmän kuin nolla prosenttia. Lisäksi ns. kansanmaski suojaa muita ihmisiä.
Käytän maskia kaupassa ja Helsingin liikennevälineissä. Hiljaisella maaseudulla ei maskia tarvita.
Varhilan väite ettei suojia osata käyttää oikein on täyttä potaskaa. Hän ei ehkä osaa, mutta minä psaan!
Koko kevät on ihmisille kerrottu, että vaikka käyttäisit maskia voit silti saada koronan. Eli se ei estä tartuntaa. Jos olet itse kipeä voit maskia käyttämällä suojata muita pärskeiltäsi. Kaikki ei ymmärrä asiaa vaikka sitä on jauhettu joka tuutista päivittäin kolmen kuukauden ajan ihan kyllästymiseen asti. Maskin käyttöä ei ole kielletty. Jokainen voi hankkia sellaisen ja käyttää jos tuntee sen tarpeelliseksi. Hyvin selkeää ja yksinkertaista.
Tavallisten pulliaisten kannattaa lopettaa tämä maskihölmöily.
Suomessa kansankäytössä maskeista ei ole itään hyötyä. Tulee tarpeeton kustannus kun tautimäärät ovat niin pieniä. Kangasmaski kastuu hengityksestä ja joutuu kiskomaan happea tarpeettomasti. Niitä pitäisi vaihtaa usein, mitä kansa ei tee.
Miksi 5,4 miljoonaa suomalaista käyttäisi maskeja kun ei ole tautiakaan? Muutaman ihmisen vuoksi hirveä hässäkkä ja kustannus.
Kuten THL on koko ajan sanonut, vain ammattikäytössä kunnon suojaimet on ok. Niilläkin suojataan myös sitä potilasta kuten leikkauksissa.
Hysteeriset ihmiset ovat hirveitä ja pahimpia höpöttäjiä. Kannattaa kuunnella oikeasti asiantuntijoita. Ovat olleet koko ajan oikeassa.
Lopettakaa siis jo höpötys!
Onpas älykkäitä maskeja, ku ne tietää kenen kasvoilla ne milloinkin on. Jos lääkärin kasvoilla niin silloin suojaa, mut jos kansalainen laittaa samanlaisen maskin niin ei suojaa :) .
Lue Ylen juttu, jossa haastateltu apulaisprofessori Tarja Sirosta. Kaikki maskit suojaavat jonkun verran, teho vain vaihtelee. Nature Medicinessä julkaistun tutkimuksen mukaan koronavirus jää kirurgiseen maskiin, eli ns kansanmaskiin. Lue:
https://www.yle.fi/uutiset/3-11378863
STMn kirjallisuuskatsaus on ollut puutteellinen. Toivottavasti hallitus tajuaa sen.
Vaikka käyttäisitte kondomia niin raskaaksi voi siltikin tulla...hmm..
Tutkijat ihmettelevät STM:n maskiselvityksen ”yliampuvia johtopäätöksiä” – Maskien hyöty ”talonpoikaisjärjellä ymmärrettävissä”
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6f5252dc-307e-43a0-8e8f-631b2ff2070d
Maalsijärki vs. STM.
sivullinen kirjoittaa: Pitävät kansalaisia tyhminä . Meillähän täällä kotomaassa ei ole varaa jakaa maskeja. Pitäähän se olla syy miksei maskeja muka voisi käyttää....
Lopeta itse höpötys! Asiantuntijat ovat tästä eri mieltä kuin STM:n tilaama kirjallisuuskatsaus. Valtion tiedeneuvosto on juuri ottanut kantaa maskien puolesta, tietyissä tilanteissa.
Rautalangasta: Jos asut kaukana syrjäseudulla, et tietenkään tarvitse maskia. Mutta tuleppa Helsingin joukkoliikenteeseen ruuhka-aikana, niin jo tulee maskia ikävä.
Itse asun Helsingissä ja menen toisinaan joukkoliikenteessä ja en silti ole kaivannut maskia.
Suomi, Norja ja Tanska hoitanut hyvin tämän koronan ilman maskeja.
Juuri tuossa uudessa selvityksessä (tiedeneuvosto) sanottiin nimenomaan, että tauti ei tartu aerosolien välityksellä.
Joten en lopeta "höpötystä". Pitää ottaa huomioon se, missä polpulaatiossa näitä (siis kunnon suojia) kannattaa käyttää. Suomen tilanteessa ei.
Olemme saaneet taudin hiipumaan hyvin jo näillä toimenpiteillä. Meillä olisi ollut maskien yleinen käyttö hyödytöntä.
Maskeja käytetään ulkomailla ihan toisista syistä. Siellä on lähes traditio maskeista ja niitä käytetään ilmansaasteita ja sosiaalisen eristäytymisen vuoksi. Ihmiset halauavat sanoa niillä, että "haluan olla rauhassa".
Suomalainen osaa olla rauhassa ilman maskiakin. Itse olen havainnut, että ihmisten yskiminen ja aivastelu on loppunut kaupoissa koska kukaan ei edes uskalla yskiä. Eipä tosin ole juuri tautiakaan miksi yskiä.
Oikean maskin käyttö oikealla käytöllä on tarpeellista vain kun ollaan yhteisessä tilassa pitempiä aikoja. Esim. hoivapaikat.
Lentokoneissa ei ole tunnettuja tartuntoja ja siellä ei käytetty maskeja kun tauti meillekin toi näitä lomalta palaavia.
Joten, lopettakaa se höpötys makseista!!
Oootteko te niin pöljiä, ettette itse osaa päättää käytättelö vai ette käytä maskia. Minä olen käyttänyt, mutta ihan omasta halusta. Tehkää samoin tai jättäkää tekemättä. Olkaa nyt aikuisia.
Ei mutta muut joukkoliikenteessä kulkevat kaipaavat sinun maskiasi, koska voit olla taudin levittäjä.
Näinhän se on, Siellä missä on pöpöjä, siellä se suojaa. Teho-osastolla jne. Kun sitä pöpöä ei ole oikeastaan missään Suomessa, niin eihän siitä suojasta ole juurikaan hyötyä. Ihan samalla tavalla, jos olet terveiden parissa, niin suojaetäisyydestä ei ole hyötyä, mutta suojaetäisyydestä on hyötyä , kun on tekemisissä sairaan kanssa. Ainakin jonkun verran.
Koska hoitohenkilökunta on koko päivän tekemisissä potilaan kanssa. Kaupassa aivan eri tilanne. Hoivapotilaat ovat myös huonossa kunnossa joita joutuu nostelemaan ja pesemään hyvin intiimisti. Kyse on suojella näitä vanhuksia.
Mikä tässä on vaikeaa. THL ja STM ovat olleet oikeassa koko ajan.
Vain tavan tallaajat ja hysteerikot tässä sekoilevat. Tämä on ollut myös tahallista provokaatiota, tehdä aisia mukamas epäselväksi.
Minulle tämä on ollut selvää alusta asti.
Ja valitus on jo myöhässä! Suomi pärjännyt ilman maskeja ja tulos on loistava!
Sen vuoksi Helsingissä onkin paljon Koronavirustarunnan saaneita. Itse olen ollut jo yli 2 kk kesämökillä. Eläke alkoi viime syksynä.
THL ja STM valehtelevat. Onko koko muu maailma väärässä.
Em. laitokset sanovat heille hyödyllisellä tavallaan asioita. Nuo ovat ryssineet maskien tilauksen, olleet myöhässä.
Ei saatu maskeja, ei hengityskoneita eikä koronan testilaitteita, kun oltiin myöhässä liikkeellä. Hengityskoneita pystyttäisiin valmistamaan Suomessa, mutta laitteiden hyväksymismenettely on hidastanut hommaa.
On edullista näille päättäjille valehdella, koska ovat ryssineet olemalla hitaita.
Samanlaista sekoilua koko punavihernatsi hallituksella.
Koska muuten Soma Li pidätetään terroristijärjestö antifan tukemisesta?
Et ymmärrä maskeista mitään, kun väität, että ne suojaisivat vain yhteen suuntaan.
Terveisin yli 20 vuotta työssään maskia käyttänyt.
Samoja ovat maskit sairaalassa kuin kaupoista oli saatavilla ennen niiden loppumista.
Samaa sekoilusarjaa on THL:n ja seurauksenaan maan hallituksen johtopäätös, että maskia ei tarvita koska se ei suojaa tartunnalta.
VÄÄRIN. Tartunta on relaatio, jossa on (ilman maskia) KOLME tartuntaa edistävää tekijää: virus, tartuttaja (viruksineen) ja tartutettava. Kun tartuttajalle lisätään maski, se huojaa TARTUTTAMISELTA - MYÖS MAHDOLLISIA TARTUNNAN UHREJA! ! ! Tämä ei mene THL-läisten kaaliin, koska se on yhtä immuuni järjen käytölle kuin Den Fantastiska Kunglige Sverige Karolinska Instituutteineen. Ruotsin tulokset tiedetään.
Koska viruksen kantaja on alussa jopa viikon - osa kolme viikkoa - oireeton, hän koronapelisääntöjä kunnioittavankin on viaton tartuttaja tämän ajan. Jos tarutettava saisi maskista lisäksi 70-proenttisen suojan, meillä olisi edes KAKSI tekijää tartuntaa vastaan.
Maskisekoilulla yritetään peitellä paitsi THL:n svenska-päiväunelmointiin jämähtämistä myös aikaisempia oikeistohallituksia, jotka aloittivat järjestäytyneen hyvinvointiyhteiskunnan sabotoinnin 1990-luvulla huoltovarmuuden purkuineen ja yksityistämisineen.
Maskiseloilu on historiaa, ellei tonen korona-aalto "tule". Tälle tulemiselle ollaan kuitenkin luomassa hyvät edellytykset, kun kaupallisten narisijoiden edessä syyyllisyydentuntoinen hallitus kiirehtii "vapauttamaan" liike- ym. elämää ja on vaarassa unohtaa koronapelin säännöt. Säännöt ovat samat kuin ensimmäisessä erässä - toivottavasti ilman maskipulaa.
Raukat hokevat turva väliä ja sitten kolme otusta pakkaa romujaan tappituntumalla kassalla......
Nyt maski Miljoonat otetaan takaisin,, Selvästikkin saadaan vielä Caruna Miljarditkin takaisin. Vai onko suone poliisi Vapaamuurari liittolainen ja mitään ei tehdäkkään.
”Selkeä juttu. Hoitohenkilökunta saa maskista suojaa, mutta tavallinen tallaaja ei saa maskista suojaa.”
Niin. Hoitajilla on pienemmät nenät, joten maskit toimivat vain heillä - eivät suurinenäisillä tavallisilla ihmisillä.
Kansan- eli kangasmaskit pitäisi kieltää ja sallia ainoastaan luokiteltujen ja käyttäjäänsä auttavien suojaimien käyttö.
FFP2 eli N95 on aika hyvin saatavilla. Ostin apteekista 7,50€/2kpl mutta näkyi sama olevan rähjäisessä halpahallissa yksin kappalein vähän kalliimpana.
Tartunnat melkein aina tulevat sisäänhengitysilmasta. Esim. naistenpäiväkonsertti.
Itsensä suojaamisen tärkeyttä korostaa uusi tutkimustieto.
Laajassa kokeessa valtaosa oli oireettomia tartunnankantajia. Tietämättään.
Paras tietysti FFP3 jota Foodie mainostaa hintaan 9,90€/2 kpl:
https://www.foodie.fi/entry/hengityssuojain-ffp3-2kpl/4007871060153
Aikaisemmista+vastaavista+tunnettu+"tutkimusprofessori"+Marjukka+Mäkelä+taas+teki+"kirjallisuustutkimuksen"+joka+päätyi+tilaajan+ennalta+asettamaan+tulokseen.
Samanlaisen+Mäkelä+teki+kiireellisesti+eräinä+joulunpyhinä+Endokrinologiyhdistyksen+pyytämänä+osoittamaan+että+varmatoimista+T3-kilpirauhaslääkettä+ei+pidä+käyttää.
Kansainvälisten+tutkimusten+mukaan+15%+potilaista+välttämättä+tarvitsee+sitä.
" 1. Maski ei suojaa tavallista tallukkaa. Tarpeton.
2. Henkilökunta, joka on päivittäin jatkuvasti kontaktissa ihmisiin, saa suojaa maskilla.
Mikä tässä oli vaikea ymmärtää?? "
Mikäkö? Se, että suomalaisten lääketieteen asiantuntijat ovat puutteellisella järjenkäytöllään tulosten johtopäätöksissä aiheuttaneet maskisekoilun.
Koronaosastolla maski on potilastallukalla ja hoitajatallukallalla. Maski - oikeastaan 2 - estää tartunnan hengitysteitse.
Jos taas tallukalla on korona muttei maskia, hän tar-tut-taa. Tähän perustuu se, että Suomen Korona-Asiantuntijatallukoiden epidemiologinen päätelmä N:o 1 (yllä)on VIRHE. Maski suojaa koronattoman tallukan koronalta päivittäin, koska korona pysyy kantajatallukalla eikä ole tulossakaan toiselle talkukalle.
Vielä parempi, jos toisellakin tallukalla on päivittäin maski naamallaan, sillä edestä tuleva virus on todennäköisempi nenään pyrkijä kuin jostain kulman takaa tulija, ja tutkimuksen mukaan osa niistä päätyy kuin päätyykin maskin kuituihin, eikä pääse limakalvoille.
Näin pahan terveyskrisin kohdalla on ollut virhe opastaa hylkäämään
torjuntakeino, joka ei aina anna täydellistä varmuutta kaikille heti ilmaiseksi tai (laiminlyöntien vuoksi) olemattomista varmuusvarastoista eikä edes konnien kanssa kaupustelemalla.
Nolo tapaus THL:lle, mutta enää emme ole maailmassa, jossa parasta politiikkaa on Tukholman seurailu. Mutta se onkin toinen juttu.
VTT tutkimus:
Maskin sivuvuodon vähäiset hengityspäästöt leviävät max 0,5 metriä ja putovat sekunneissa. 2 metrin turvaetäisyyden kanssa pudottaa tartuntariskin murto-osaan. Koskee kaikkia maskeja myös kankaisia kansanmaskeja.
Ilman maskia vapaasti ilmaan pääsevät hengityspäästöt leviävät aerosolipisarapilvenä ainakin 2-8 metriä ja pysyvät ilmassa minuutteja.
Yhä paranoo. Vai on ruotsikin nyt hoitanu hyvin. Niille lomalta palaavillehan hallitus järjesti "tietokatkon", että pääsevät kenenkään tutkimatta leviämään vapaasti mikä minnekkin.
Taisivat olla vihreitten kööriä palaamassa nudistirannoilta, ja jo etukäteen sopivat, että heitä ei laiteta karanteeniin.
Sinä vaikutat asioitten turaajatunarilta, kun puhut ihan mitä sattuu.
Onnea valitsemallasi tiellä.
1. Maski suojaa tavallisen tallukan lähellä olevia. Tarpeellinen.
2. Henkilökunta suojaa lähellä olijoita maskillaan.
Mikä tässä oli vaikea ymmärtää?
Missä puhuttiin hoitajista?
Eikös nää virukset ole niin pieniä, että pääsee maskin kuin maskin läpi, ellei ole sellainen, joka estää kaiken hapen kulun ;) ?
Muistelen että aikoinaan tämän valitettavan pandemian
alussa ilmoitettiin että maski ei suojaa tartunnalta
mutta maski suojaa maskinpitäjän mahdolisen viruksen leviämisen.
Eli jos sinulla on korona niin maski suojaa kanssaihmisiäsi
saamasta tartuntaa itsesi kautta.
Mutta se ei suojaa itseäsi viruksen saamiselta.
Oma mielipiteeni on se että suojakäsineitten jatkuva käyttö
suojaa tartunnalta paremmin kuin maski.
Miksi pandemiaan sekoitetaan politiikka??
En osaa käsittää näitä "odinin lasten" jatkuvaa
poliittista potaskaa?
Muuttakaa saksaan tai israeliin
tai lopettakaa tuo paskan jauhaminen!
Kyllä vain, kokemusta on. Olen aina käyttänyt kondimia, silti vaimo tuli toissa kesänä raskaaksi. Tuon kesän olin erityisen tarkkana kondomien suhteen, koska sukupuolielämä oli hyvin vilkasta, monta kertaa viikossa. Kun vaimo tuli sitten kotiin syyskuussa neljän kuukauden pituiselta työkomennukselta, lähes ensimmäiseksi hän kertoi jotta oli raskaana. Sanoin heti, että ei siitä sitten mitään hyötyä ole ollut vaikka olin tarkkana koko ajan kondomien kanssa poissaollessasi. Kun sitten vauva syntyi, huomasimme että kondomeissa oli muutenkin jotakin vikaa ollut, lapsen ihonväri oli aivan erilainen kuin meidän vanhempien. Lienevät olleet samojen kauppiaitten myymiä kuin ne ensimmäiset maskierät. Hallitus pitäisi saada kyllä vastuuseen.
Välinpitämättömät haukkuvat muita hysteerisiksi kaikessa ylimielisyydessään.
Niin ne Ruotsissakin luulivat olevan oikeassa kun eivät välittäneet koko taudista vaan kuvittelivat että tulee laumasuoja kun ihmiset sairastuvat. Vaan kuinkas sitten kävikään..
No , sen me kaikki tiedämme. Ruotsi pyytää jo apua Suomelta.
Parempi maskin kanssa kun ilman maskia.
Maski suojaa toisia ihmisiä , jos vaikka satut olemaan tartuttaja ja sinulla on maski kasvoillasi kuten kuuluu olla.
niin jos et suojaa simiä voit tulla raskaaksi
Maskit ei suojaa ketään, kun viruspartikkelin koko on 50 kertaa pienempi mitä maskit pystyy suodattamaan. Virus ei myöskään välitä välimatkoista mitään kun saharan aavilkolta leviävä hiekka kantautuu tuulen mukana Suomeen asti niin täytyy vain todeta viruksien paljon pienempinä kulkeutuvan tuulen mukana vielä helpommin.
Viruksen kokoa kuvaa hyvin se jos hiuksen halkaisija kuvataan appelsiinin kokoisena niin virus on samassa suhteessa nuppineulanpään kokoinen ja leviää hyvin aerosoli tartuntana eli voi leijua huoneilmassa päiväkausia.
Maskeista on enemmän haittaa kuin hyötyä esim. hengitetyn huoneilman hiilidioksidipitoisuudelle on asetettu terveydelliset raja-arvot niin maskia pitämällä nämä raja-arvot ylittyvät monikymmenkertaisesti mikä taas aiheuttaa erilaisia terveydellisiä haittoja mm. peruttamattomia aivosolujen tuhoutumisia hapenpuutteesta johtuen. Nähtävästi nämä raja-arvot voidaan jostain ihmeen syystä ohittaa maskittamalla.
Maskin käyttämisen seurauksena sydänkohtauksiin kuolleiden ihmisten elimistön hiilidioksidipitoisuuden nousua sydänkohtauksen syynä ei ole voitu sulkea pois.
Lisäksi on huomioitava ettei tämä PCR-testi kykene diagnosoimaan mitään taudin aiheuttajia ja tämän on todennut mm. testin kehittänyt Kary Mullis aikanaan. PCR-testillä saadaan positiivinen tulos mistä tahansa elävää solukkoa sisältävästä näytteesä riippuen monistus sykleistä ja näytteen "RNA" määrästä mikä on hyvin sattumanvaraista eli jompaa kumpaa riittävästi niin tulos on aina positiivinen.
Eli käytännössä meillä ei mitään pandemiaa ole vaan aivan normaali kausi influenssa kuten joka ikisenä vuotena aiemminkin. Hallitus nyt yrittää ottaa kunnian rajoitustoimiensa tehokkuudesta, mutta influenssoila on taipumus kadota kesää kohden mennessä, koska auringonvalon D-vitaamiinia lisäävä vaikutus hoitaa asian aivan kuin itsestään.
Kokonaisuutenaan kyse tässä epidemiassa vaikuttaisi olevan lääketehtaiden ja niiden rahoittajien masinoimasta bisnesideasta, jossa raha toimii ahneiden kannustimena missä asiassa tahansa, sillä olematta mitään tekemistä hyvinvoinnin ja terveyden kannalta.
Rahasummatkin ovat valtavai mitä tämän olemattoman pandemian hoitoon on käytetty testien, rokotteiden , maskien ym. hankintaan puhumattakaan rajoitusten aiheuttamista kustannuksista.
Media rummuttaa korona uutisia valtavalla voluumilla lietsoen pelkoa kansalaisten keskuuteen, mutta vastaavia "pandemioita" on ollut aimmenkin eikä niistä juuri muutamaa riviä enempää uutisoitu, niin kyllähän tämän pitäisi jo herättää vähänkin ajattelemaan kykenevän henkilön epäilyksen asioiden todellisesta tilasta kun tilastot ei poikkea juuri mitenkään aiemmista vuosista esim. kuolleisuuden osalta.
Media ei lisäksi tuo vastakkaisia näkemyksiä juurikaan esille, vaikka on satojatuhansia lääkäreitä ja asiantuntijoita joiden mielestä koronatoimissa ei ole mitään järkeä.
Sananvapauden arviointi ei kuulu yksityisille tahoille kuten youtubeille, facebookeille ym. sosiaalisenmedian alustoille vaan olisi aina tuomioistuinten ratkaistava asia. Tällä tarkoitan lähinnä asiantuntioiden näkemyksiä vaikka ne poikkeaisikin "virallisesta" kannasta.
Ehdottomia totuuksia ei olekaan, vaan aina on oikeus esittää oma näkemys ja perustella se vastapuoli voi tietenkin kumota näkemyksen perustelemalla jos pystyy sen tekemään, mutta huuhaaksi leimaaminen ei ole minkään asteinen perustelu.
Korona rokotteet eivät estä taudin tarttumista ja rokotettu voi toimia taudin levittäjänä mikä on tietenkin selvää kun PCR-testi antaa sen positiivisen tuloksen mistä vain niin ei koronapostiiviset tule loppumaan koskaan. Rokotteen kerrotaan lievittävän oireita niin ihmetyttää millä tämäkin mitataan kun suurimmalla osalla koronatartunta on oireeton tai lieväoireinen.
Nämä ovat itse rokotevalmistajan ilmoituksia rokotteiden ominaisuuksista niin herää kysymys miksi edes ottaa koko rokotetta kun ei se estä saamasta tautia. Lisäksi mRNA rokotteet ovat kokeellisia "rokotteita" joiden pitkäaikais vaikutuksista ei juuri mitään tiedetä.
Aiemmin sars-viruksiin ei ole onnistuttu kehittämään rokotetta, joskus on päästy eläinkokeisiin asti, jossa rokotetut kissat ja fretit saivat rokotetta kestivät hyvin rokotteen, mutta kun saivat sen jälkeen viruksen kuolivat liiallisen oman immuunipuolustuksen toimintaan.
Koronateatterissa+on+paljon+asioita+joita+ei+voi+ymmärtää.+Yleensä+terveydenhuollon+laitoksissa++maskeja+käytetään+sen+takia,+ettei+mahdollisia+pisaratartuntoja+leviä+potilaisiin+toimenpiteiden+aikana.+Virukset+taas+ovat+niin+pieniä+että+leviävät+aerosoli+tartuntoina+ilman+mukana+eikä+näihin+maskeista+ole+juurikaan+apua.+
Maskit+ovat+käyttäjän++terveydelle+haitallisia+mm.+niiden+kautta+hengitetyn+ilman+hiilidioksidipitosuus+on+moninkertainen+sallittuihin+arvoihin+nähden+ja+hapen+määrä+on+20%+pienempi+kuin+ilman+maskia+hengitettäessä.
Hmm...Toisaalta jo sairastuneen maskin käyttö voisi antaa suojaa muiden tartuttamiselta kertoili eräs Patina Malline Jugendkodilta
Niin juuri. Maski ei niinkään suojaa käyttäjäänsä, vaan muita, jos käyttäjällä sattuisi olemaan Korona.
J!amski päähän vaan, se palauttaa hengityksen normaaliksi, eip tule olematonta koronaa
Olet jotenkin Outo, pitäisi kaivata. ,Heh ,. Heh
ole lapsi edelleen ,se sopii sinulle
Kerro nyt saman tien koska eläkkeesi loppuu, kun asiaan avauduit?
Oikein kassan kautta, itse asioin paskahuusin ikkunan kautta
Ja lopullinen tai jatkuva ilouutinen, Suomi ei joudu maksamaan unionille, ainoastaan ,6100 miljoonaa euroa, luit ihan oikein
palturia puhut
Olen samaa mieltä näistä maskeista Mutta korona on vakava sairaus kenelle se iskee eikä ole mikään ihan tavallinen kausi flunssa. Voitko vaan sulkea silmäsi kuinka paljon on ihmisiä kuollut koronaan. Tämä ei ole ihan normaali kausi flunssaa mutta toivottavasti ajan myötä muuntautuu sellaiseksi. Koronasta jää jälki oireita ja minäkin luulen sen sen sairastaneena oireettomana ja ihan ihmeellisiä oireita on jaloissa että toinen jalkaterä kipuilee yhtä äkkiä ja sitten aamulla se on häipyny tai sitten se tulee rokotteesta.
Keuhko ja jalka ongelmia on ollut tänä korona aikana ja vituttaa koko korona
Ja mistäs herra/rouva itse tietää asiasta. Kuitenkin siellä herra/rouva Mäkkärin kassalla työskentelee visiiri päässä. Itse käytän poronnahkamaskia, jonka avulla saan uusia tartuntoja. Toivottavasti herra/rouva ymmärtää oman tilanteeni. Ota asiasta ensin selvää ennen kun kommentoit jotain anonyymisti perättömiä asioita!
Rakkain terveisin herralle/rouvalle, Anonyymi
Hyvää päivän jatkoa sinne Helsinkiin (Ps. Tiedän osoitteesi) herra/rouva! ;)
Älä itse puhu sontaa herra/rouva Henri. Et tiedä mistään mitään! Veljeä ei jätetä jumppaamaan yksin herra/rouva Henri. Voisitko tästä lähtien kommentoida jotain asiallista herra/rouva Henri.
Ystävällisin terveisin herra/rouva Henrille, Pekka
Hyvää päivän jatkoa herra/rouva Henri! xoxo
Jokaisenhan se jossakin vaiheessa on otettava käyttöön.
Väärää tietoa sulla. FFP2 JA FFP3 SUOJAAVAT JA NE VOI PESTÄ.
Moni kaivaa sitä maskia, sillai siitä pöpöt leviää. Jatka samaan malliin, minäkään en kaiva sitä.
Sanoisivat ääneen annan miekellään maskin jos joku sen välttämättä haluaa.
en usko että hirveästi suojaa hoitohenkilökuntaakaan
Taas asiasta tietämätön kirjoittele vitsikkäitä viestejä...Säälittävää! Ja vielä kehtaa näyttää naamansa julkisesti!!
Käsineet ovat hyvät, mutta myös käsien desinfionti myös.
Kyllä sitä naamaria vaan kannattaa käyttää. Suojaa sinua ja suojaa muita!
Kiitos päivän makeimmista nauruista sinulle"asiantuntija"
Se suojaa käyttäjäänsä vaikka olisi korona estämällä koronan leviämistä muille!!
Onneksi en äänestä enään perusuomalaisia tai kokkareita!
Kaikessahan nykyään sitä tekoälyä.
Tärkeä pointti , minäkin käytän omia maskeja enkä hoitajien jo kertaalleen käyttämiä
Hoitohenkilökunta pitää maskia siksi ettei hän tartuttais potilasta joka on usein vastuskyvyltään heikko.
Siis minä suojaan toista maskin kanssa , eikä päinvastoin
Kamal lukea kommentteja maskinkäytöstä kun melkein jokainen on tulkinnut väärin miten se suojaa . Eikö täällä ole ketään joka viitsisi kertoa kuka suojaa ketäkin silloin kun kaksi ihmistä tapaa ja vaan yhdellä on maski . Äly hoi
Sivullinen puhut itsestäsi , tyhmempää on se kun kommentoi eikä edes tiedä. Miksi maskia käytetään vaan luulee tietävänsä.
Eihän se maski ole tarkoitettukaan että sinä tulisit suojelluiksi vaan sinun maskinkäyttö estää lähellä olevan saavan tartuntaa , jos satut olemaan tartutettua etkä tiedä sitä .siis jos sinulla on maski , niin et suojaa itseäsi vaan muita .
Ei saanu meillä töissä. Eka tartutti kaikki, madkinaamat piikitetyt.
ei.. *smh*
Maskin käyttäjä skojas ympäristöään
Kaikki eivät osaa käyttää maskia kuten se on tarkoitettu, ja silloin se ei suojaa ketään.
Hygienia ei mahdu kaikien päähän
Katod kun kansalainen ei osaa edes käyttää maskia oikein
Ihan niin kaikki ei sitä ymmärrä valitettavasti
Oikeaoppinen kondomin käyttö olisi suojannut aivojani tältä kommentilta.
se rokote otetaan vikisemättä
Tosiasia on,ettei mitään epidemiaa ole ,eikä ole ollutkaan.
Maski suojaa bakteereilta - ei viruksilta.
Maskeista ei ollut kenellekään hyötyä, mutta viisaat huomasivat, että enemmistö ihmisistä on hölmöjä ja tekee mitä tahansa kun käsketään. Surkeaa väkeä.
Kyllä tämä on ollut yhtä sekoilua koko korona ajan. Muualla maailmassa ne suojaa kaikkia, suomessa vain hoitajia. Viisas virus kun tietää kuka on ammattilainen.
Hoitajat on tekemisissä sairaiden kanssa, muut 5,5 miljoonaa vain terveiden kanssa.
Joillekin ei mene mikään tieto perille. Sisukkaasti jatkaa samaa liturgiaa. Vaikka asia on jo selitetty 100 kertaa.
Maskeista apua vain erityistilanteissa. Maailmalla niitä käytetään myös eri syistä kuin Korona. Sinne on tullut jo traditio mm. ilmansaasteitten vuoksi. Toinen syy on, että ihmiset ovat niin lähellä toisiaan, että he haluavat jotenkin eristäytyä omaan "nurkkaan".
Maski voi antaa joillekin psyykkistä turvaa, että "olen suojassa".
Kuuleppas kun se sairas tai oireeton koronalinko voi istua ihan vieressäsi ruuhkabussissa tai kävellä vastaan kaupassa. Maski pelastaa tartunnalta suurella todennäköisyydellä ainakin pääkaupunkiseudulla ja Länsi-Pohjassa.
Se on varmaankin niin, että maski suojaa sairastumiselta koronaan vain aivan korononapotilaan lähellä ja jatkuvasti ja joka päivä olemalla sairaan lähellä. Mutta esimerkiksi kaupassa, tai työpaikalla se ei suojaa kun ei ole viruksia tarpeeksi, vaan päinvastoin siellä maskin käyttö sairastuttaa käyttäjänsä. Kuitenkin tämä teoriani tuntuu jotenkin kaukaa haetulta - onko edes järkevä sanoa näin?
Aika tolloa. Suojan suojaava vaikutus ei poistu, vaikka tautia ei lähellä olisikaan. Mutta koska tauti ei näy voi maskia käyttää varmuuden vuoksi, kuten kondomia, vaikka sekään ei aina ole tarpeen raskauden estämiseksi.
Kyse on epävarmuustekijästä, jota torjutaan. Armeijakin on sodan varalta, vaikka mitään sotaa ei olisi näkyvissä. jne.
Suomella ei itseasiassa ole armeijaa, vaan puolustusvoimat. :)
Miten tyhmä ihmenn voi olla vai tahallaanko trollaat? Armeija ja puolustusvoimat on aivan sama asia. Aika huono trolololo
Ilmeisesti tuollainen yksinkertainen kangasnaamari ei täysin suojaa tartunnalta, mutta voi estää virusten leviämisen ilmaan ja mahdollisesti pitää osan viruksista ulkona. Eli kyllä sellaisesta maskista apua on, mutta jos vain pieni osa kansalaisista käyttää sellaisia lopputulos ei juuri muutu. Sen sijaan jos lähes kaikki käyttäisivät väkijoukoissa liikkuessaan sellaisia sen pitäisi hidastaa leviämistä aika merkittävästi.
Jälleen kerran. Saako tautiset tosiaan liikkua vapaasti levittelemässä sitä mielensä mukaan? Olen heti alkuunsa kuullut ohjeen; 'VÄHÄNKIN OIREINEN PYSY KOTONA'. Tämä on ilmeisesti näin jyrkästi sanottunakin vain suositus, kun taas kaikki suositukset tuntuvat olevan jyrkkiä kieltoja.
Koronaa tartuttava kantaja voi olla täysin oireeton, etkö ole tätäkään lukenut? Eli kotona pysyminen ei riitä.
Hallitus: Yskikää hihaan!
Kansalainen: Entä kasvomaskit?
Hallitus: Niistä ei ole hyötyä!
Kansalainen: Entä jos leikkaan hihan irti ja kiinnitän kuminauhoilla naamaan?
Hyvä idea. Hihat ovat yleensä viruksia läpäisemättömiä, toisin kuin tehtaiden väsäämät kasvomaskit. Kyllä hihavalmistajan tuotteet ovat huippua, eivätkä sekulikamaa kuten maskit! Johan testituloksetkin sen todistavat.
Jos leikkaa hihan irti ja laittaa sen kuminauhalla naamaan, niin se kangas kastuu hengityksestä, eikä sido enää lisää kosteutta. Lisäksi se vaikeuttaa hengitystä ja aiheuttaa hiilidioksidipitoisuuden nousua hengitysilmassa. Tästä voi olla seurauksena veren happisaturaation aleneminen.
Täyspäinen ihminen ottaa maskin pois jos tulee paha olo tai maski kastuu. Olen käyttänyt kaupassa sisällä ja ottanut pois ulos päästyäni. Kotona olen pessyt 90 asteessa tai keittänyt. Lisäksi minulla on useampi maski joita vuorottelen. Ei ole vaikeaa, paitsi tietysti idiooteille. Ja STMlle?
Leikkaa kätesi irti, niin siihen on helpompi yskiä, ja voi pestä astianpesukoneessa 60°c ohjelmalla.
Kastuuhan se kapakassa väkisin jos läpi imee ja huikan ajaksi poisotettuna naurattaa yleisöä enemmän kuin mikään stand up koomikko.
”Hyvä idea. Hihat ovat yleensä viruksia läpäisemättömiä, toisin kuin tehtaiden väsäämät kasvomaskit.”
Kokeile vaippoja! Ne ovat vielä tiiviimpiä ja niistä löytyy teipit valmiiksi, joilla ne saa näppärästi kiinnitettyä naamalle.
Joku sanoi, että puhun paljon paskaa, ja sekin ongelma tuli ratkaistua samalla kertaa!
Monissa maissa, joissa on johtavaa tutkimista on kasvomaskit nyt määrätty käytettäväski mm. kaupoissa, joukkoliikentessä ja monessa muussa vastaavassa paikassa. Voisi kuvitella, että jos tauti ryöpsähtää Suomessa niin meilläkin sellaiset pakot tulevat.
Ei ole oikeita tutkimuksia maskien vaikutuksista jokapäiväisessä elämässä.
Pitäisi tutkia.
Se on jo monta kertaa tutkittu ja jokapäiväistä elämää on nyt sairaaloitten teho- osastoilla, kun sinne on raahattu niitä, jotka eivät ole käyttäneet maskia julkisilla paikoilla. Teho- osastolla maski on tärkein terveenä pysymysen tae, vai oletko nähnyt teoho- osastolla maskittomia hoitajia?
Kirurgiset hengityssuojat niistävät BAKTEEREITA ja siihen niitä sairaaloissa käytetään. Virukset ovat jo toista maata ja ne vaativat erikoisjärjestelyiä ja potilaan ja henkilökunnan totaalista eristämistä.
Kokoero bakteereilla viruksilla.
Suojaako savukkeen filtteri tupakan aiheuttamalta syövältä?
Hoivakodeista raahasivat laumapain kuoleva teho-osastoille!
Mistä oikein olet keksinyt nämä väitteet?
Virus voi levitä isoista pisaroista tai pikku aerosoleista. Kirurginen maski estää niitä isoja pisaroita roiskumasta omalle tai toisten naamalle, pikku aerosolit taas voivat jäädä leijumaan ilmaan ja tulla maskista läpi. Parempi sekin kuin ei mitään. Pikku pisarat myös kuivuvat ja hajoavat etenkin auringossa.
On väitetty, että mitä isompi roiske, sitä kovempi tauti.
Suomessa on nyt vain levitetty sellaista kaikki-tai-ei-mitään ajattelua. Ja peloteltu että maskeja ei osata käyttää. Käytöstä on helppo tehdä ohjeet.
Koronavirus on poikkeuksellisen ISO virukseksi. Siksi maskien teho on jopa suurempi kuin muita hengitystieinfektioita aiheuttavia viruksia vastaan.
Muutama maski ei ole ainakaan minun budjettiani kaatanut. Olen enimmäkseen etätöissä, mutta käytän kunnollista maskia/ suojainta aina ulkona liikkuessani. Ostan uuden noin kerran viikossa.
On tutkittu.
Levität+hölynpölyä.+On+tutkittu,+että+kirurginen+suoja+siivilöi+pois+myös+koronaviruksia.+Suoja+ei+ole+100+%+vaan+noin+70+%,+mutta+korkeimmankaan+suojaluokan+suojukset+eivät+pääse+100+prosenttiin.
Tutkimus+tehty+Englannissa+äskettäin,+oli+eilen+nettiuutisessa.
Juha Hast on kaivellut asioita ja miettinyt tällaisia.
Tiesitkö? Olemme juuri alkaneet ehkäistä pandemiaa myös Libanonissa. 6.4 Haavisto, Ohisalo, Marin...1000 000 e. Rahat suomen ja Libanonin punaiselle ristille. Onneksi meillä lapset ei sairastu, ei tartuta.
Mietin...juuri tulleen tiedon mukaan kasvomaskeista ei ole mitään hyötyä. Lapset eivät sairastu tai tartuta. Miksi ihmeessä sitten annoimme 1 000 000 e kasvomaskeihin ja lasten suojaamiseen tartunnalta Libanonissa. Olemmeko me suomalaiset jotenkin erilaisia?
Oon tonne laittanut noita...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16419360/suomen-jakovara-on-valtava#comment-102737247
Etkö vielä ole ymmärtänyt. Libanonilaiset lapset ovat arvokkaampia kuin suomalaiset. Ohisalo sanoi että kaikkia avustetaan maailmalla ja heillä on etuoikeus kaikkeen. Suomalaiset saavat jos ylijäämää jää.
Eiköhän se persu sulle ja kaikille meille muillekin olisi helpompaa jos suksisit Putinlandiaan.
Siellä kaikki toimii hienosti. Ei varmasti auteta hätää kärsiviä.
Juuri tullut tietosi on vanhentunut. Lue valtion tiedeneuvoston suositus.
Mutta mitäs siinä ministerinvalassa sanotaankaan?
Jätetäänkö ne suomalaisten edut ulkolaisten jalkoihin?
Onko se nyt noin vaikea itse päättää...luulis nyt aikusten ihmisten itse osata päättää käyttääkö maskia tai ei. Mutta sehän on niin tyypillistä suomalaisuutta ettei osaa tehdä päätöstä itse, vaan jonkun muun täytyy tehdä se.
Itse olen päättänyt että en käytä
Minä käytän. Asun Helsingissä. Täällä on vielä satoja uusia tartuntoja viikossa. Sinä varmaan asut maalla missä ei ole koronaa eikä maskin tarvetta.
Minä en käytä ja asun myös Helsingissä. En näe edelleenkään tarvetta käyttää kasvomaskia.
Sen kun olet käyttämättä, jokaisen oma päätös. Itse kuulun riskiryhmään ja käytän tarvittaessa, kuten huomenna kun on pakko lähteä lääkäriin.
Sinä ilmeisesti et kuulu riskiryhmään tai sitten olet itsemurhakandidaatti. Sitä en vain ymmärrä miksi jotkut haluavat estää muita käyttämästä.
Kuka muka on estänyt muita käyttämästä maskia? Enemmän täällä on ollut puhetta maskipakosta.
Miksi maskeja on haluttu käyttöön ? Aasiassa eivät tiedä että maski on hyödytön . Kerokaa ihmeessä heillekkin .
Jos olet käynyt joskus Aasiassa jossakin suuremmassa kaupungissa, niin ehkä olet huomannut, että siellä on käytetty maskeja jo vuosia, ei van koronan takia
Itsekkin voit käyttää, ei sitä kukaan kiellä
Maskit onkin siellä pölyn ja ilmansaasteiden takia. Niihin se tepsii melko hyvin, mutta koronavirus livahtaa kankaan läpi niin että hupsis vaan. Ja tässä siis puhe on taas niistä tavallisista kasvosuojuksista, ei viranomaisten luokittelemista maskeita.
Se lipsahtaako virus läpi riippuu kankaasta. Tästä on tutkimustuloksia. Paras on monikerroksinen kangas jossa on sähköä varaava kerros. Eli älä puhu kun et tiedä.
Varhila eikä sen enempää nuoret ministerit ole mitään terveysalan asiantuntijoita vaan politiikkoja jotka räpeltävät omiaan! Miksi maskeja on alettu myymään ruokakaupoissakin jos niitä ei tarvita ja miksi tilataan kiinasta sadoilla miljoonilla jos ne ovat tarpeettomia? Entä Suomeen perustetut tehtaat kohta sulkevat ovensa konkurssiin kun maskeja ei enää osteta? Näin sekavaa touhua ei ole hetkeen nähty. Millä tavoin Suomi eroaa muista maista, mitä tämä vanha eläkeläisproffa nyt TV:ssä yritti selittää?
Nämä Lintilän maskitehtaat ovat siis täysin turhia rakennuksia Suomeen kun STM:n Varhila on nyt todennut, että ne eivät estä viruksia siirytmästä ihmisestä toiseen. Voi pyhä yksinkertaisuus.
Varhila ajaa kaksilla rattailla: Maskit ovat hyödyttömiä / maskit estävät koronavirusta. Kun tiedämme, että SDP:läinen Varhila jää eläkkeelle ennenkuin tämä Korona on ohi niin hän voi puhua puolueensa suulla puutaheinää puolueensa puolesta. Ja sitten saamme uuden Varhilan kiusaksemme.
On ihmeellistä meiltä annetaan kaikenmaailman tukia maailmalle ja siitä huolimatta kirkon Ulkomaanapu kerjää avustuksia. Mihin hel... Tin ne kehitysapurahat menee.
Eikö lehdistö pysty seuraamaan rahavirtoja?
Eikö valitsemamme kansanedustajat pysty seuraamaan valtion budjetista meneviä "rahavirtoja" vai eikö ole halua hoitaa kansalaisten asioita. Onko oma suu lähempänä?
Muistakaa valta kestää korkeintaan 4 vuotta.
Voi kepuli Lintilä minkä teit! Laitoit firmat valmitamaan maskeja, joiden käyttö on Sosiali- ja Terveysministeriön eläkeläiseltä tilaaman tutkimuksen mukaan täysin hyödytöntä. Laittaa nyt rahat täysin hyödyttömien kapineitte valmisamiseen. Tyypillistä kepulaisuutta.
toi kehitysapu on valtavan hyvä ja helppo tapa jos on rikollinen mieli. asekaupan lahjukset ym. vaatii vain paperitöitä ja oikea henkilö kehitysmaassa, voi seeeeeeeeen täältäkin sinne palkata 100 000 palkalla.
Varhila sekoilee.
Ja tollaselle akalle maksetaan yli kymppitonni kuussa. No se on demari.
Lukekaa valtion tiedeneuvoston suositus. Toivottavasti hallituskin lukee sen eikä usko Varhilan tilaamaa, jo vanhentunutta kirjallisuuskatsausta.
...onhan meillä seinässä rahaa jos kuinka... vaan kun seurakunnalla ei ole kultakorttia..
THL internetyhteydessä varmaan ongelmia kun ei löydä yhtään tutkimusta ettei maskit suojaisi.
https://www.corrieredellosport.it/news/attualit/cronaca/2020/05/27-70182368/coronavirus_come_avviene_il_contagio_in_metro_la_simulazione_video/
Ensiksi tehdään poliittinen päätös ja sitten etsitään tutkimuksia tukemaan sitä. Turvavälit kannattaa pitää myös maskin ollessa naamalla.
Varhila sanoo,että kaksi tutkimusta jenkien yliopiston asuntolasta ja kolme mekkaan menevän Tien varrelta pyhiinvaeltajilta,eivät tukeneet maskin käyttöä.
Tämä ei ole valitettavasti vitsi.....
On kyllä ihan huumorilehtimatskua jo. Sopii kyllä hyvin koko kevään STM-THL-linjaan. Ja nuokin viisi tutkimusta käsitteli ihan muita viruksia kuin tätä koronavirusta.
Maailmassa on myös maita, joissa korona on saatu kuriin ilman mitään maskipakkoa tai edes suositusta sen käytöstä. Islannissa ei käytännössä enää ole koronaa ja siellä ei koskaan ollut maskipakkoa ja uutisten mukaan lähes kukaan ei ole käyttänytkään maskia.
Itse en usko, että maski on mitenkään oleellinen osa koronan kuriin saamista, muut ohjeet ovat paljon tärkeämpiä. Jos pitää etäisyyttä muihin ja pesee kädet, on tartunnan saanti epätodennäköistä. Varsinkin, jos käy esimerkiksi kaupassa harvoin, jolloin kontakteja tulee muutenkin vähän.
Lisään... Toki maskista voi olla hyötyä psykologisesti, mutta tuskin muuten. Kaikki muut ohjeet ja toimet ovat paljon tärkeämpiä.
Sanoit siis: "Itse en usko, että maski on mitenkään oleellinen osa koronan kuriin saamista",
Miksi kirjoittelet uskonasioitasi julkisesti? Joku muu voi vielä uskoakin ja sairastua! Häpeä!
Minä taasen sanon, että koska koronapotilaita hoitavatkin käyttävät maskia niin ei sellaisesta voi ainakaan haittaa olla koronan torjumisessa. Eikä tätä voi nykytietämyksellä kukaan kumota.
Kylmä fakta kuitenkin on, että on olemassa maita, joissa on saatu korona kuriin ilman mitään maskipakkoa ja ilman että kansalaiset ovat maskeja käyttäneet.
Joka tapauksessa, etäisyyyden pitäminen (ja myös kontaktin kesto kannattaa huomioida) ja käsien pesu ovat paljon tärkeämpiä ohjeita kuin maski. Se voi tulla sen päälle, mutta jos näitä ensimmäistä ei noudata, on maski täysin turha.
Millä pidät etäisyyttä ruuhkabussissa? Entä jos koronalinko tulee samaan kauppaan juuri kun olet siellä? Lohduttaako silloin että sairastumisesi oli epätodennäköinen?
Mainitse yksi maa
Islanti ainakin yhtenä. Eikä maskipakkoa ole Norjassa, kuten ei Tanskassakaan.
Yhdessäkään maailman maassa ei ole koronavirusta saatu vielä nujerrettua, kun se sinne kerran on päässyt. Jos tämä ei pidä paikkaansa niin sen maan nimen voisi sitten julkaista tässä.
Viimeksi toissapäivänä, 30.5. on Islannissa rapaortoitu tautitapaus. Norjassa suuruusluokkaa yli kymmenen päivittäin ja Tanskassa mm. tänään enemmän kuin Suomesa, eli30 tartuntaa. Ei ole olemassa yhtäkään maata, mistä Koronavirus olisi poistettu.
Ei ehkä kokonaan nujerrettua, mutta aika lähelle nollaa on päästy, kuten Islannissa ja muutamassa muussa maassa. Joissain maissa on ollut monta päivää ilman yhtäkään havaintoa. Kuriin saaminen on eri asia nujertaminen. Mutta mitään yhteyttä maskipakolla ei ole tapausten määrän kehittymiseen.
VTT+ilmoitti+omissa+tutkimuksissa,että+kankas+maski+antaa+20-40%+suojan...
Jos+minä+käytän+maskia+niin+se+on+keski+määrin
30%+suojaa+eikö+niin?+Jos+me+molemmat+käytetään+maskia+niin+51%++lisäksi+etäisyydet
Käsidesi++huone+ilman+tuuletus+niin+ollaan+60%
60%+on+sama+suoja+kuin+lauma+suojaa,mikä+tässä+on+niin+vaikeata+ymmärtää.
Tanska ja Norja ei ole pysäyttänyt koronaa ainakaan vielä....Islanti tais hoitaa epidemian Jo heti alkuunsa Jos muistat?
Islanissa apaut 250 000 asukasta ei yhtään oikeasti iso kaupunkia.....tosin ei suomessakaan ole kuin yksi....
Eipä ole ollut maskipakkoa Uusi-Seelannissakaan, vaikka on Suomen kokoinen maa. Ja siellä ei ole ollut vähään aikaan tapauksia.
Jos on kaupassa hiljaiseen aikaan, voi pitää monenkin metrin etäisyyttä toisiin. Ruuhkabussejakin voi yrittää vältellä ja jos bussi on puolityhjä (kuten usein on), on etäisyyden pitäminen helppoa. Tietenkin vielä parempi, jos bussissa ei tarvitse kulkea ollenkaan.
Ne maat joissa korona tukahdutettu ilman maskeja ovat saaria tai diktatuureja. Kukaan ei ole sanonut etteikö myös muita keinoja pitäisi käyttää, kuten käsien pesua.
Taidat asua maalla? Tai mennä omalla autolla? Olet ilmeisesti eläkeläinen, kun voit mennä ja tulla mihin aikaan haluat. Tavallinen, autoton, ruuhkavuosia elävä työtätekevä ei ole yhtä vapaa kuin sinä.
Itse asiassa asun Helsingissä enkä omista autoa ja olen työtätekevä. Enkä silti pidä maskia kovin tarpeellisena. Ainakaan en siitä maksaisi euroakaan kuukaudessa.
Usko pois, käsien pesukaan ei auta mitään. Siis jos on terve. Teho-osastolla ihan eri juttu. Silti suosittelen käsien pesua esim, pyörän ketjujen vaihdon jälkeen.
Korona leviää sekä pisara- että aerosolitartuntana. On selvää, että maskin käyttö vähentää taudin leviämistä. Helpommin se virus pääsee ilmasta hengitysteihin kuin pinnoilta, joten pelkkä käsien pesu ei riitä.
Tässä asiassa ei tarvita eläkkeelle laitetun professorin vanhoista, Suomen oloihin sopimattomista tutkimuksista tehtyä yhteenvetoa. Tuon professorin ulostulon myötä tiede menetti arvostuksen silmissäni. Tunnen myötähäpeää. Ehkäpä tiedeyhteisöt myös.
Norjassa on ollut tartuntoja 8452 ja kuolleita 237, Suomen luvut 6887 ja kuolleita 320. Eli ei mene ihan niinkään, että suurempi tartuntojen määrä välttämättä tarkoittaisi suurempaa kuolleiden määrää. (Tämä huomio siis Norjan kohdalta.)
Kyllä ihmiset on tyhmiä. Tai sitten vaan provosoivat täällä päästäksen esille. Pitää erottaa kankaiset kasvosuojat ja huivit ym. niistä maskeista, joilla on lääkinnällinen luokitus.
Näistä tavallisista maskeista on enemmän haittaa kuin hyötyä. Uskokaa nyt jo.
Ja se haitta on mikä?
Siitä maskista saa sen tartunnan, kun korona on ensiksi tarttunut siihen maskiin. En varmasti itse ainakaan käytä ja lisää omaa sairastumisen riskiäni.
Maskin suojausvaikutus tulee vain jos siihen ei koske milloinkaan ja maski vaihdetaan aina uuteen.
Stm:n lausunto koski niitä kirurgi maskeja. Kannatas pitää luukku kiinni jos on ihan pihalla jo siitä mistä puhutaan.
Kirurgiset maskit ovat kertakäyttöisiä ja vielä kalliita. Tosin, jos joutuisin käyttämään maskeja, en todellakaan heittäisi maskia pois kerran käytön. Yksi hailee mitä ohjeet sanovat. Itse käyttäisin kertakäyttömaskia ainakin kuukauden ajan (ehkä parikin kuukautta), vaikka joidenkin mukaan näin ei saisi tehdä.
En usko kertakäyttökulttuuriin, en edes maskien kohdalla.
Voisiko saada tarkennuksena ko. tutkimuksesta liitteen väittämääsi, kiitos etukäteen.
Käytät varmaan myös samaa pyyhettä pari kolme kuukautta kerrallaan ja vaihdat lakanat kerran vuodessa.
Niitä ei kuitenkaan heitetä pois käytön jälkeen, joten vertaus on typerä. Kertakäyttöisen maskin käyttö vertautuu siihen, että lakana heitettäisiin roskikseen joka kerta, kun se tulee likaiseksi.
Toki, jos kertakäyttömaskin voi pestä ja sitten käyttää uudestaan niin sitten vertaus toimii.
Maskista ei saa tartuntaa, jos sen riisuu oikein, eli korvalenkistä pidellen, ja heittää pesuun. Ei se virus sieltä itsekseen sinuun hyppää, vaan koskettamalla keskikohtaa. Jos olet niin nakkisormi että et osaa riisua maskia siististi, niin sinun on varmaan paras olla käyttämättä.
Juuri sinun tapaistesi takia STM uskoo että maskeja ei osata käyttää.
Jos vastustat kertakäyttöä, osta kankainen, kolmikerroksinen, pestävä maski, ja pese 90 asteessa tai keitä.
Muuten, virus kuolee ajan mittaan. Olisi mielenkiintoista tietää kuinka nopeasti maskista jos sitä ei pestä. Jos sen laittaa vaikka aurinkoon?
"osta kankainen, kolmikerroksinen, pestävä maski, ja pese 90 asteessa tai keitä."
Tai sitten leikkaan vanhasta t-paidasta tai lakanasta saksilla palan (minulla on ainakin pari reikäistä t-paitaa ja lakanaa) ja kiinnitän siihen pari narua. Ja siinä on sitten kankainen maski eikä sitä tarvitse ostaa.
VTT+mukaan+antaa+20-40%+suojan+ei+se+ole+olematon+Jos+kaikki+käyttää...usko+Jo+!!!!?
Kannattaa siis hengittää se virus suoraan keuhkoihin. Sieltä se ei tartu!
Miksi maskista saisi tartunnan, jos sen pukee ja riisuu kuten ohjeissa sanotaan nauhoista pidellen, ja heittää heti käytön jälkeen 90 asteen pesuun tai keittää kattilassa? Taidat olla aika mämmikoura jos et tuota osaa!
Yksi hailee ohjeista, minä käyttäisin maskia pesemättä sitä välillä. Heitän vain maskin hattuhyllylle käytön jälkeen ja otan sen sitten uudestaan. En todellakaan haaskaa aikaani typerien maskien pesemiseen, jääkööt pesemättä. Pesen maskin sitten kun itseäni huvittaa eli muun pyykin seassa korkeintaan kerran viikossa.
Olen samaa mieltä että näistä muovi maskeista ei ole mitään hyötyä muuta kuin valskaa ne sivuilta ja käyttäjälle kamala happi vaje kun ei pysty kunnolla hengittämään. Ja hyvin harvalla on varaa käyttää jotain kalliimpia maskeja mutta jos ne tukehduttaa niin kuka niitä pystyy pitämään. Ja paljonko tauti partekkeleita se maski kerää sinne suun eteen. Se maskihan on ihan tautipesäke.
Suomi on idioottien maa missä mennään aina perse edellä puuhun tällä kertaa oikein STM:n säestyksellä. Kuinka vähällä järjellä tätä maata oikein johdetaan?
Itse käytän FFP3 maskia aina kun menen ihmispaljouteen sisätiloissa. En voi käydä aamuisin koronatesteissä joten en tiedä olenko levittäjä. En myöskään halua tartuntaa.
Jos joku tulee kuittailemaan maskista esim. kassajonossa voin ottaa sen pois ja alkaa pärskimään kuittailijaa kohti samalla valittaen kipeitä keuhkojani.
Miksi teen turhaa, moitittavaa työtä yrittäessäni estää omien mahdollisten pöpöjeni leviämistä?
Kirurgiset hengityssuojat niistävät BAKTEEREITA ja siihen niitä sairaaloissa käytetään. Virukset ovat jo toista maata ja ne vaativat erikoisjärjestelyiä ja potilaan ja henkilökunnan totaalista eristämistä.
Mittakaavaero.
FFP3-maskit ovat niin kalliita, että käyttäisin yhtä maskia muutaman kuukauden ajan. Yksi hailee, vaikka ohjeiden mukaan ne ovat kertakäyttöisiä. Jos maksan monta euroa maskista niin käytän sitä niin pitkään kuin itseäni huvittaa.
Käyttäisin FFP3 tai edes FFP2 maskia jos niitä olisi saatavissa.
Miten aiot eristää potilaan ja henkilökunnan eli lääkärit ja hoitajat totaalisesti toisistaan???
Nyt ei puhuta sairaaloista. Uusien tutkimusten mukaan myös kirurginen maski siivilöi koronaviruksia, ei pelkästään bakteereita.
Voit uskoa suojaavasi muita, mutta uskon asiat ei käytännössä oikein toimi.
Oheisessa videossa näytetään miten aerosolit leviää maskeja käytettäessä.
https://www.youtube.com/watch?v=TkdTyZ9xd_g
Miksei hallituksemme myy tätä tietoa vähemmän oppineille Saksan, Ranskan, Espanjan, Italian jne hallituksille. Saisivät miljoonasäästöt kun luotuisivat maskien käyttösuosituksista.
Päinvastoin, Suomen valtion on avaustamassa parhaillaan Afrikan köyhiä maita hankkimaan hengityssuojaimia.
Alkaa jo hiljastakin miestä kyllästyttämään paremmuuden nouseminen näin pahasti päähän kuin kusi. Ruotsissa tiedetään niin hyvin, että laumasuojaa tavoitellaan maailmanennätyskuolemien kautta ja Suomessa vähätellään tärkeimmän suojavälineen, eli kasvomaskin käyttöä, vaikka kasvomaskia käyttävät koronopotilaitten hoitajatkin.
Kasvomaski+on+vähiten+tärkeä+väline,+ei+tärkein.+Tärkeämpää+on+etäisyys+ja+käsien+pesu,+vaikka+tuo+joistain+kummalta+tuntuu.+Lääkärin+työssä+ei+etäisyyttä+toisiin+voi+usein+pitää,+mutta+normaalit+ihmiset+voi.
Ei+Tanskassa,+Norjassa+tai+Islannissakaan+kasvomaskeja+käytetä.+Missään+Pohjoismaissa+ei+käytetä+maskeja.
Ja+muuten,+suuri+osa+koronapotilaitten+hoitajista+on+saanut+koronan.+Ei+kasvomaski+siis+estänyt+edes+heiltä+koronatartuntaa.+Joissain+maissa+jopa+30%+hoitajista+on+saanut+koronan.
Eivät ole suomalaiset hoitajat ja lääkärit saaneet koronaa työssä, vaan lomamatkallaan.
Aluksi ehkä, mutta viime aikoina lähes kaikki lääkärien ja hoitajien tartunnat on saatu töissä. Aivan kuten on muuallakin, ei nuo maskit ole estänyt lääkärien ja hoitajien sairastumista.
" Ei Tanskassa, Norjassa tai Islannissakaan kasvomaskeja käytetä. Missään Pohjoismaissa ei käytetä maskeja. "
Näin oli ennen. Sitten Suomesssa ja Tanskassa tulimme järkiimme. Ruotsissa ei, ja epidemia räjähti valloillleen.
Kiitos Marinin hallitukselle, joka pelasti suomalaiset - alussa ruosteessa tai ruotsalaisharhoissa olevastaa THL:stä, räyhäävistä puotipuksuista ja niiden kätyreistä (Vapaavuori) huolimatta.
Viimeksimainitut tekivät tilanteesta vapauskysymyksen. Todelisuudessa kysymys kuuluu : Vapaus vai kuolema? Ehkäpä lienet vapaussankari vapautta - kaupustelun vapautta - vaatiessasi ennen tai jälkeen omaisesi ennenaikaisen kuoleman.
Kirurgiset hengityssuojat niistävät BAKTEEREITA ja siihen niitä sairaaloissa käytetään. Virukset ovat jo toista maata ja ne vaativat erikoisjärjestelyiä ja potilaan ja henkilökunnan totaalista eristämistä.
Mittakaavaero.
Suoja on suoja vaikka ei olisi 100 prosenttinen. Siinä sinulle mittakaavaa.
Myös kirurginen maski suojaa viruksilta, lue uusimmat tutkimukset!
Kirurginen+maski+riittää+suojaamaan+myös++koronalta+jopa+80%:sesti.
Koko johto poppoo vaihtoon. Ei ainakaan meikä luota yhtään. Ihan päättömiä lausuntoja. Ihan samat samat thl:stä. Mikä hele**i noita vaivaa?
Kyllä. Pitäisi tehdä suursiivous sekä STM:ssä että THL:ssä.
Kannatetaan!
Outoja laitoksia stm ja thl. Jotain tarttis tehrä.
Jos ei maskeista mitään hyötyä, kas kun niitä sitten sairaaloissa ja hoitolaitoksissa käytetään, jos ei mitään hyötyä. Aikamoista sekoilua maskeista, tänään on hyötyä mutta huomenna ehkä ei.
Kirurgiset hengityssuojat niistävät BAKTEEREITA ja siihen niitä sairaaloissa käytetään. Virukset ovat jo toista maata ja ne vaativat erikoisjärjestelyiä ja potilaan ja henkilökunnan totaalista eristämistä.
Kokoero bakteereilla viruksilla.
Suojaako savukkeen filtteri tupakan aiheuttamalta syövältä?
Tietosi on vanhentunut. Myös kirurginen suoja suojaa viruksilta, lue eilinen apulaisprofessorin haastattelu. En ehdi hakea linkkiä, etsikää itse.
Syöpä ei lennä hengitysteihin pisara- tai aerosolitartuntana.
Minä sanoisin, että tavallisia ihmisiä ne STM:ssäkin ovat kaikkine virheineen. Sitä vaan ihmettelee miksi niitä tavallisia tallaajia on sinne valittukin. Itse olen aina työnhakijoista valinnut sellaisen, jolla on ollut vielä enemmän järkeä kuin itselläni. Se on tuottanut hyvää tulosta.
Häpeän stm:n lausumia. Siinä laitoksessa ei ole lääketieteellistä asiantuntemusta. Sellaiset tyypit sitten torjuu koronasairautta, josta eivät ymmärrä. Surkuhupaista.
Stm ei ole tehtävänsä tasalla. Tekee puoluepolitiikkaa. Häpeällistä.
Mutta eihän aina tarvitsekaan olla sitä lääketieteellistä asiantuntemusta.
Joskus voidaan tarvita aivan muutakin tuntemusta!
Monet infektiolääkärit suosittelevat maskien käyttöä ja ihmettelevät sosiaali- ja terveysministeriön (STM) perjantaina julkaisemaa selvitystä kasvomaskien käytöstä.
https://maskikauppa.fi/blogs/news/monet-infektiolaakarit-suosittelevat-maskien-kayttoa
Ei STM:n toiminnassa mitään ihmeteltävää ole, STM toimii ihan loogisesti.
Kun valtiotieteen maisteri Varhilan, sd, johtama STM töppäsi totaalisti ideologisessa kampuruudessa vastustaessaan yksityisiä terveysalan firmoja , Suomi jäi ainoana EU-maana EU:n maskien jättitilausten ulkopuolelle
Nyt täytyy keinoista välittämättä yrittää osoittaa, että niistä maskeista ei ole hyötyä.
Olisipa Varhila osoittanut samaa innokkuutta maskien hankintaan kuin nyt osoittaa töppöilyjensä peittelyyn!
Jos STM:n Varhila,sd, ja soteministeri Kiuru ,sd, tunnustavat, että maskeista on hyötyä, he samalla tunnustavat vastuunsa hyödyllisten suojavarusteiden puutteeseen.
Seuraavana on hankala kysymys, että miksi jäätiin EU:n yhteishanķkeen ulkopuolelle ja vaille niitä maskeja?
Sen jälkeen tulee kysymys, kenestä tulee uusi sote-ministeri ja STM:n kansliapäällikkö.
Kuka on korvausvelvollinen , kun pikkuinen Suomi yrittää itse yksin kalliilla hinnalla hankkia niitä maskeja ja suojavarusteita ? Siinä palaa veronmaksajien rahaa.
Miksi he valehtelisivat olevan hyötyä?
5,5 miljoonaa suomalaista; yksi maski per päivä, 2 euroa/ maski = 11 miljoonaa euroa, vuodessa 400 miljoonaa.
Itse en vaihtaisi maskia joka päivä, yksi hailee vaikka ohjeet näin sanoisi. Käytän yhtä maskia vähintään pari viikkoa, myös kertakäyttömaskia.
Mutta jos ohje suosittaisi käyttämään samaa maskia vähintään kaksi viikkoa, niin silloin vaihtaisin joka päivä.
Italia maskipakko. Kirurgimaskit valmistus 38 senttiä kappale. Made in Italy. Myydään apteekeissa 60 sentillä. Näytetty kuinka maskeja käytetään ja voidaan desifisioida denaturoidulla alkoholilla. Kuukauden kahden jälkeen Suomen armeija keksi saman mikä oli Italian lehdissä jo lopputalvesta. Yhteiskunta on auennut, baarit ja kahvilat ovat olleet jo viikkoja auki. Ja tartunnat ovat yhteiskunnan avaamisen jälkeenkin jatkaneet hidasta mutta vakaata laskua. Eiliset tartunnat 333. Ei huonosti yli 60 miljoonaiselta kansalta. Mielummin ulkona ystävien seurassa kahvilla kuin maskitta tyhjällä kaupungin kadulla.
6.5.20
Suomen puolustusvoimat kehuu ideaansa desifisioida maskit.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/katso-kuvat-nain-puolustusvoimat-puhdistaa-kertakayttoisia-hengityssuojaimia-prosessi-vie-puoli-vuorokautta/7811166
16.4.20
Italian lehdistössä sama oli jo huomattavasti aikaisemmin. Armeija keksi pyörän uudelleen.
https://video.repubblica.it/dossier/coronavirus-wuhan-2020/coronavirus-anche-parlando-si-diffondono-le-goccioline-contagiose-ecco-la-dimostrazione-dei-ricercatori-americani/358382/358939
Ja niin on monet muutkin maat avautuneet ilman mitään maskipakkoa. Ja maskipakko ei muuta mitään ohjeita, jos kahvilassa ulkona ei kannata olla ilman maskia, ei sitä kannata tehdä maskin kanssakaan. Itse noudatan täsmälleen samaa ohjetta on minulla sitten maski tai ei.
Lisään... Maskilla on teoreettisesti hyötyä vain, jos mitään muuta ohjeistusta ei muuteta. Jos esimerkiksi lopettaa etäisyyden pitämisen niin nollaa koko maskin hyödyn ja jopa pahempaa, lisää riskiä.
Kertakäyttöisiä käytetään kerran, pestävää kangasmaskia vaikka kuinka monta kertaa. Voiko kertakäyttöisen kuivattaa ja käyttää uudelleen monen päivän päästä kun virus on kuollut?
No, sitten ostan yhden kankaisen maskin (tai teen sen käytetystä t-paidasta itse). Mutta en pese sitäkään joka kerta, vaan sitten muun pyykin joukossa ja ihan normaalissa lämpötilassa (yleensä 40 astetta). Erikseen en sitä pese. En koskaan jätä pesukonetta puolityhjäksi enkä tee sitä nytkään.
Olet siis uhmaiässä.
Desinfioida voi myös ultraviolettivalolla. Lisäksi virus kuolee ajan mittaan. Maski ulos aurinkoon roikkumaan muutamaksi päiväksi!
Miksi etäisyyden pitäminen pitäisi lopettaa?
Heti ostamaan suojamaskifirman osakkeita!
Pikkuraha, kun vertaa tehohoidon kustannuksiin.
Eikös se virus mene muutamassa päivässä tartuntakyvyttömäksi pinnoilta eli myös maskista.
Ultraviolettivalo tappaa koronan uimahallin vedestä nopeasti. Onko se 15 min vai tunteja?
Jos 5.5 milj. suomalaista käyttäisi maskia, niin sen hinta olisi 10 senttiä kpl veikkaan. Ennen koronaa maksoi 20 senttiä kpl. Kaikki ei tarvitsisi maskia joka päivä. Käyn kaupassa kahdesti viikossa 15 min, joten yksi maski riittäisi minulle viikon tai jopa kuukauden ajaksi. Kirurgista suusuojaa voi käyttää 2 tuntia.
Pysy pois viiruspesäkesairaalasta......Se piikki joka näkyy kuolemissa tulee sairaalainfektioista ja hoivakotikuolemista.
Sairaanhoitajat ja kitsaasti myöntävät virheitään, ja mieluummin huitovat muita kiveksille maskeillaan.
Irti koronakahleusta.
Hallitus suunnittelee sukupuolineutraalia sotu-tunnusta, jonka kustannukset yhteiskunnalle tulee olemaan 1-2 miljardia euroa.
Lisäksi hallituksessa suunnitellaan miljarditukea kuuden suurimman kaupungin joukkoliikenteen kehittämiseen. Miksi muuten sen seitsemännen jne. asukkaat eivät enää tarvitsekaan joukkoliikennettä korvaamaan polttomoottoriset yksityisautot?
Olisiko esim. näitä tulevaisuuden investointeja voitu hivenen siirtää, liitytty EU:n yhteiseen hankintaryhmään muiden EU-maiden tapaan ja hankittu niitä maskeja?
Voit allekirjoittaa netissä kansalaisaloitteen, että ei tuhlata rahaa henkilötunnuksen muuttamiseen, kun tärkeämpääkin käyttöä rahalle on juuri nyt.
Muovipussi päähän ja olet "turvassa" kaikelta.
Voin sanoa, että tartyuvista taudeista pelkään vain ebolaa, se taitaa olla oikeasti paha ellei saa nopeesti lääkettä. Muista selviää helposti jos on perusterve ja pitänyt itsensä kunnossa, hyvä ravinto, lepo ja liikunta.
Bailaajien alkoholin ja tupakan pilaamat kropat ei kestä koronaa.
Mutta kun minä en ole perusterve.
No vedä se pussi päähäs kuten neuvottu.
Onsiellä mennyt jopa urheilijoita.niin elä uhoo.
En vedä pussia vaan maskin päähän.
Huitovat kiveksille maskeilla, laittaisivat mielellään maskin ja samalla katetrin korona-tehohoitofilmeillään.
Lattian luuttuaminen ja tiedostojen järjestely ja roskakoreihin siivous meneillään viiruspesäkesairaaloissa.
Nyt ei saa häiritä!
Maskit suojaa ehdottomasti ilmassa leijuvia itiöitä vastaan ja myös silmät olis hyvä suojata.
On hullua ,että ihmiset kulkee joukkopaikoissa ilman maskia.Järjettömyyden huippu.
Vastuuseen suomen päättäjät ja rikostutkinta käyntiin.Tämä on määräys.
Ja silti monissa maissa mitään maskipakkoa ei ole ja silti on saatu korona kuriin. Maskin hyöty on lähinnä psykologinen, jos edes sitä.
Mainitse hyvä ihminen se maa missä korona on selätetty. Maskilla ta ilman......eläkä valehtelet
Faktat on helppo tarkistaa.
Ei ehkä selätetty, mutta on monia maita, joissa ei ole ollut yhtäkään tapausta moneen päivään. Joissain paikoissa ei yhtään tapausta moneen viikkoon. Esimerkiksi Uusi-Seelannissa, jossa ei maskipakkoa ole. Islannissakin tapauksia on erittäin harvoin, useimpina päivinä ei ainuttakaan ja ei silti maskipakkoa. Ja varmasti löytäisin vielä monta muutakin maata.
Kerro mikä tutkimus sanoo että hyöty on vain psylologinen? Tiedätkö kaiken paremmin kuin valtion tiedeneuvosto?
Suomen armeija, oletteko ylpeitä?
6.5.20
Suomen puolustusvoimat kehuu ideaansa desifisioida maskit.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/katso-kuvat-nain-puolustusvoimat-puhdistaa-kertakayttoisia-hengityssuojaimia-prosessi-vie-puoli-vuorokautta/7811166
16.4.20
Italian lehdistössä sama oli jo huomattavasti aikaisemmin. Armeija keksi pyörän uudelleen.
https://video.repubblica.it/dossier/coronavirus-wuhan-2020/coronavirus-anche-parlando-si-diffondono-le-goccioline-contagiose-ecco-la-dimostrazione-dei-ricercatori-americani/358382/358939
Oli jo 2.5.2020 viestejä liikkeellä
Video, jota levitetään sosiaalisessa mediassa. Mitä tarvitset päivittäiseen desinfiointiin? Denaturoitu punainen alkoholi, suljinrasia ja kansi. "Säiliön sisään laitat vähän alkoholia, hyvin vähän - selittää apteekki." Naamio on kiinnitetty kanteen: naamio on siten litistetty kanteen, eikä se ole kosketuksessa sisällä olevan alkoholin kanssa. Haihduttamalla neste steriloi maskin kastelematta sitä. Operaation on kestettävä kaksi, enintään neljä tuntia: Ei enempää, koska se voi kastua höyryn kanssa. Huomio, naamio ei saa olla kosketuksessa nesteen kanssa.
https://www.laprovinciadicomo.it/videos/video/come-sanificare-una-mascherina_1045277_44/
Desinfiointia tehokkaampi ase koronaa vastaan on SDP:n jäsenkirja, sillä silloin ei tarvitse edes maskia .
Coronavirus ei tartu demariin, jos muut pitävät maskia. Porvarien laumasuoja suojaa.
Tässä ei ole kysymys mistään muusta, kuin sekoilusta. "Asiantuntijat" vielä maaliskuussa julistivat, että Suomessa riittää koronan torjumiseksi pelkkä käsien pesu ja myöhemmin, että maskeista olisi enemmän haittaa kuin hyötyä. Nyt nämä poliittisin jäsenkirjoin valitut asiantuntijat pitävät kiinni virheellisestä julistuksestaan tilaamalla jopa kansan piikkiin ennalta sovitunlaisen tutkimustuloksen. Onneksi lukuisat virologiaan ja epidemiologiaan erikoistuneet lääkärit ovat jo älähtäneet tästä törkeästä epätodesta, jota STM meille yrittää syöttää. En ole lääkäri, mutta sairaanhoitajan taidoilla ja tiedoillanikin, voin kertoa, että pisaratartuntana ja aerosolina tarttuvien tautien ehkäisyssä eräs tärkeinpiä on suu- nenäsuojien käyttö.
Niinkuin Suomi ei ole mikään oikeusvaltio, ei se nykyisen hallituksen, STM:n THL:n ja lukuisten asiantuntijalausujien myötä ole myöskään mikään kansallisen turvallisuuden valtio:(
On päivänselvää ollut alusta asti, että suojainten avulla pandemiasta selviäminen olisi helpompaa ja turhia kärsimyksiä ja kuolemia oltaisiin vältetty.
Itse olen käyttänyt FFP 3, tai FFP 2 tason suojaimia suojakäsineitä kaikilla harvennetuilla kauppakierroksilla kun sattui olemaan varastoa ennen pandemian Suomeen kotouttamista.
On pirun iso moka valtion asioista vastaavien taholta, että suojainjutut jätetty heitteille ja sekoiltu oikein perusteellisesti ja ainoakaan vastuuministeri ei ole eronnut vaan jatkaa idioottimaisia jorinoitaan kerrasta toiseen ja sama koskee THL:n toimijoita jne.
Kiitos kaikille, jotka käyttävät maskia. Itsekin käytän FFP2-maskeja aina, kun ovesta ulos lähden. Pötypuhetta, etteivät käy astmaatikoille, päinvastoin suojaavat mukavasti siitepölyltä ja hajuilta kaupassa. Yksi maski riittää pitkälle, kauppareissu kestää vain noin tunnin kerrallaan.
Minulta on mennyt luotto täysin STM:n toimiin. Poliittinen historia (lue:kommunismi) ja lähihoitajan koulutus ei riitä tuon tason tehtäviin. Saisivat hävetä itseään.
Kestääkö tuo maski vuoden käytön verran? Muutamaa kertaa en FFP2-maskia käyttäisi, vaan paljon pidempään, ainakin muutaman viikon. Sen verran kalliista maskista on kyse, joten en suostu käyttämään sitä kuin kertakäyttötuotetta. Ihan sama mitä ohjeissa lukee, käytän maskia niin pitkään kuin itseäni huvittaa.
Maskipakko on minusta lähinnä fasistisen valtion merkki. Suositus voi olla, mutta mitään muuta ei tarvita. En ole vielä nähnyt ainuttakaan todistetta, että maskipakko olisi tarpeellinen.
Mustanaamio tajusi sen 70 luvulla mitä THL ei tajua vieläkään. Onko THL jäänyt 50 luvulle?
Vanha viidakon sanonta: Mitä lyhemmäs keihäs lentää, sen lähempänä on turvallista. Mustanaamio
Stay healthy
https://youtu.be/jgoTMOgb3Ds
Tämä on tyypillistä demaritoimintaa.
Suomen demarit ovat aina oikeassa vaikka tutkimukset osoittaa toisin.
Kiuru Marin ja muut vastarannan kiiskit vastustavat kaikkea.
Ja silti on valtioita, joissa ei ole maskipakkoa eikä mitään ongelmaa koronan kanssa. Uusi-Seelannissa ei ole maskipakkoa eikä ole tainnut olla yhtäkään tapausta viikkoihin. Itse asiassa, siellä on virallisesti vain 1 aktiivinen tapaus.
Ja, kyllä, jos maskipakko tulee käytän kertakäyttömaskia kuin kestotuotetta.
Lisään... Toki vaihtoehtona minulla on, että leikkaan t-paidasta palan ja laitan siihen pari narua. Siinä on sitten maski.
En usko että Suomessa ikinä tulee maskipakkoa, eihän täällä ole käsienpesupakkoakaan, ja turvavälikin on vain suositus, samoin riskiryhmien pysyminen kotona. Turhaan pelkäät.
Eri asia että lentoyhtiöt kautta maailman vaativat maskia. Yksityinen yhtiö voi myydä tuotteitaan omilla ehdoillaan.
Tästä on tehty USAn armeijan ohjevideo. Kangas taitellaan, kuminauhat kulmiin ja maski on valmis. Vanha T-paita kelpaa, mutta suoja on tehokkaampi jos välissä on kangasta johon tulee sähkövaraus, kuten silkki tai polyesteri.
"Eri asia että lentoyhtiöt kautta maailman vaativat maskia. Yksityinen yhtiö voi myydä tuotteitaan omilla ehdoillaan."
Eivät hekään pysty kontrolloimaan kuinka maskia käytetään. Voi käyttää samaa maskia vaikka sadalla eri lennolla. He voivat vaatia lennolla maskia, mutta eivät he katso tällaista asiaa yhtään.
Minun ffp2 ja 3 maskeissa on suositus käyttää 10 tuntia. Kaupassa käynti kestää 15 min, joten samalla maskilla voin käydä 40 kertaa kaupassa. Ei ole liian kallista käyttää maskia, joka on maksanut 7 eur.
Suositus on vain suositus, suosituksilla voi rauhassa pyyhkäistä takapuolta. Jos päätän käyttää samaa ffp3-maskia 1000 tuntia niin mikään ei estä sitä. Ja muuten, minun kaupassa käyntini voi kestää 1-2 tuntia. Voin välillä päättää katsella Prismassa esimerkiksi vaatteita, vaikka minulla ei ole aikomustakaan ostaa vaatteita. 7 euron maskin pitäisi kestää paljon kauemmin kuin 10 tuntia, minusta käyttöikä on ainakin 1000 tuntia. Ja sen verran sitä tulen käyttämäänkin, yksi hailee paketin suoltamista valheista.
Lisään... Ja toisinaan voin olla shoppailureissulla koko päivän ja kuvitteleeko joku, että heittäisi parin reissun jälkeen maskin roskiin? En todellakaan, käytän sitä niin pitkään kuin itseä huvittaa. Suositus käyttöajalle on sontaa ja sen voi rauhassa vetäistä viemäristä alas.
Sairaalamaskit ovat ihan erilaisia kuin ne mitä kansalaisille myydään, puhumattakaan itse tehdyistä tai kangasmaskeista. Ei pitäisi olla vaikea ymmärtää, jos yhtään on seurannut oikeasti tilannetta ja sanottuja lausuntoja.
Nyt+myyntiin+tulevat+kansanmaskit+ovat+tehokkaita,+sama+valmistaja+kuin+sairaalamaskeilla.+K-ryhmän+maski+suodattaa+vähintään+88+%.+S-ryhmän+ja+Lidlin+maskien+lukuja+ei+ole+vielä+julkaistu.+Nenäliinaan+ja+hihaan+pärskiminen+ja+räkiminen+on+hygienistä,+maskin+käyttö+ei,+eli+sellainen+"tutkimus"+Turha+sotkea+kangasmaskeja+tähän,+ne+ei+suojaa+kuin+20+-+60+%+Eihän+hoitokäytössä+käytettävät+maskitkaan+suodata+100+%,+ei+edes+hengityssuojaimet,+FFP2,+FFP3.
Kansanmaskitkin ovat käsittääksen kertakäyttötuotteita ja vastustan kertakäyttötuotteita. Maskit eivät ole poikkeus, en käytä edes niitä kertakäyttöisinä.
Toki voi tehdä niin, että ostaa paketin maskeja ja laittaa aina osan jonnekin kuivumaan ja ottaa uudestaan käyttöön muutaman päivän välein samoja maskeja. Sitten sitä yhtä paketillista maskeja voi käyttää koko epidemian ajan, vaikka epidemia kestäisi vuosia.
Sitä en tee, että heittäisin yhden kerran jälkeen maskin roskiin. Siihen en yksinkertaisesti suostu.
Voit tehdä taskullisen kankaisen maskin itse. Taskuun voi laittaa vaihdettavan filtterin. Kts. ohje you tubesta.
THL suositteli aikoinaan ja stm ei, siitä tämä stm:n poliittinen vastustus ja hutkimusten julkistus.
Maski+eli+roiskeläppä+estää+levittämästä+pisaroita,+jos+on+sairastunut.+Hengityssuojain+ffp3+taas+suojaa+myös+saamasta+tartuntaa+tehokkaasti.+Nämä+ovat+siis+kaksi+eri+tarkoitusta.
Hämmästelen+myös+sitä,+että+kansalaiset+ovat+tutkimuksen+mukaan+70%+sitä+mieltä,+että+THL,+STM+ja+muut+lääkärit+ymmärtävät+sekä+tiedottavat+tästä+selkeästi+ja+ovat+luotettavia.+
Minun+mielestä+tämä+on+melkoista+sekoilua+vailla+pohjaa.+En+luota+heihin+juurikaan.
Ihmeellistä+on+sekin,+että+THL+lääkäri+ei+suosittele+isomman+ryhmän+testaamista.+Minun+mielestä+se+kertoo+levinneisyydestä+aika+paljon.+Wuhan+aikoo+nyt+testata+koko+11+miljoonaisen+kaupungin+asukkaat.
Terveysviranomaiset eivät suosita enempää testausta, koska silloin jouduttaisiin ostamaan palveluja yksityisiltä terveystoimijoilta, jotka pyrkivät tuottamaan voittoa.
Toisaalta julkisen sektorin testauksen lisäys on pois muista sairauksien tutkimuksista.
Terveysviranomaiset eivät myöskään suosita maskien käyttöä tai jopa pitävät niitä haitallisina, koska STM jäädessään ainoana EU- maana pois yhteishankkeesta joutuu Suomi ostamaan maskit kalliilla mistä saa, jos saa.
Jos STM suosittelisi maskin käyttöä, loppuisivat Suomesta maskit ja maskien ostoon tarvittavat rahat toisen epidemia-aallon tullessa.
Edullisemmaksi yhteiskunnalle tulee jokunen kuolema aina silloin tällöin, varsinkin kun ideologinen kilpi pysyy puhtaana jos ei tarvitse turvautua yksityiseen voittoa tavoittelevaan terveyssektoriin.
Kansainvälisessä+tutkimuksessa+oli+siemennesteessä+todennettu+myös+virusta.+
Siis+kondomit+myös+käyttöön???+
USA:n+maavoimien+labra+oli+testannut+erilaisia+maskeja+ja+itsetehdyistä+oli+paras
muistaakseni+useasta+eri+kangaslajista+tehty:+tietyn+painoinen+?/neliösentti+laatuinen
puuvilla+uloimpana+ja+muutama+kertainen+mikrokuituinen+sisäkerros.+Oli+testissä
estänyt+95-99%+myös++covid-19++viruksen.
Eri+tutkimusten+lutettavuus+on+asia+erikseen,+mutta+jotenkin+armeijan+tekemisillä
on+jonkinlainen+luotettava+imago.
Stm on ollut tilanteessa johon se ei ole tottunut.sehän on semmoinen työpaikka jossa asiat sujuvat tosi hitaasti.nyt on pitänyt toimia nopeasti ja tulos nähdään.thl on vielä paljon tumpelompi.stm.ään ei kai pääse (lakimiehiä lukuunottamatta) kovin helposti töihin.pitäisi olla puoluekirja tai jokin sisäpiireissä.tämä vaikuttaa asioihin paljon.tuo selvityskin on poliittinen.yritetään häivyttää aiemmat kämmit mutta ei onnistunut tämä hämäysyritys vaan tuli lisää sotkuja
Hallituksen jätettävä eroanomus tämän viilon aikana, muuten ei aisat selviä.
Jos maskit olisivat punaisia niin stm hyväksyisi ne.
"■ Lentokielto Virosta on yhä maihin, joissa suhteellinen tarttuvuusluku 25 tai enemmän, eli yli 25 tartuntaa 100 000 asukasta kohden kahden viikon aikana. Se on voimassa esimerkiksi Ruotsiin, Belgiaan, Turkkiin, Venäjälle ja Valko-Venäjälle."
Siinä onkin korona hysteerisille kenellä on epänormaali viehtymys suorastaan fiksaatio erilaisiin maskeihin pohtimista miten lentokielto on mahdollinen esim. Venäjälle? Siellähän on se korona pelkoisten suuresti pyhästi haikailema maskipakko joten eikös Venäjälle muutto olisi teille kuin taivaisiin maanpäällä pääsisi. Koronahysteerikoille maskista on tehty uskonto jota saarnataan jota palvotaan.
Taitaa meidän pohjoismainen koronalinja olla sittenkin parempi kuin Venäjällä vaikka koronahysteerikoilla onkin maski fiksaatio xD
Jos katsotaan kuolemien ja sairastumisten määrää eri maissa, ei sillä tunnu olevan mitään merkitystä, onko maassa maskipakkoa tai ei. Maskipakko ei varmaan haittaa, mutta ei siitä tunnu olevan suurta hyötyäkään. Osassa parhaimmin koronaa hallinneissa maissa on maskipakko ja osassa ei ole.
Ja monissa kaikkein pahimmin epäonnistuneissa maissa on maskipakko. Ei paljon lohduta, että Italiankin luvut ovat nopeassa laskussa, kun pahin on jo tapahtunut. On todennäköistä, että laskulla ei ole mitään tekemistä maskipakon kanssa, vaan ihmiset ovat vain olleet varovaisempia. Tätä on mahdoton tietää, koska Italiassakin on tehty paljon erilaisia toimenpiteitä ja ei voi tietää mitkä toimenpiteet vaikuttavat kuinka paljon. Italiassa ei ole esimerkiksi voinut matkustaa maakunnasta toiseen. Ja tietenkin näin kesää kohti saattaa kuolemien määrä laskea muutenkin Euroopassa (syksystä ei kukaan tiedä)...
Epäonnistuneissa maissa rajoitukset ja maskipakot tulivat pahasti jälkijunassa, ei niistä voi mitään päätellä.
Kun joku saattaa kysyä, miksi STM ja HVK eivät ajoissa hommanneet koko kansalle tai edes riskiryhmälle riittävästi FFP2- ja FFP3-maskeja, STM ja HVK puolustautuvat epätoivoisesti hokemalla valheellisesti, ettei maskeista ole apua.
Näin on, maskeista oli alkuvaiheessa pulaa, ja sanottiin ihan suoraan että ne varataan terveydenhoidolle. Siitä alkoi myös vähättely ja pelottelu. Nyt saadaan maskit ruokakauppoihin, mutta asianomaisten on vaikea perua puheitaan.
Kyllähän se on niin että terveydenhoitohenkilöille kunnon maskit ja kaikki muut pärjää kun ei tartte olla paria metriä lähempänä muita. Nämä muut naamarit on turhaa rahanhaaskoota,niillä vain saadan rahat pois hölmöiltä. Kyllä niin hävettää kun täällä satakunnan huudeilla meidän työpaikallekin tulevilla satakuntalaisilla alihankkijoilla täytyy olla naamarit päässä kesähelteillä...jumalauta kun on turhaa touhuu. On tietysti ihan eri asia jos pk.seudulta tulee joku kuumenkouris oleva reppumies hommiin. Jotain rajaa vouhotukseen
Juuri oli kuvaa ja haastatteluja Oulun terasseilta. Voi hyvänen aika - ihmiset kaatokännissä, ilman turvavälejä, ilman maskeja ja lähdössä jatkoille. Siinä sitten juhlijat parin viikon perästä hengityskoneessa ja koko kansa jälleen kotona istumassa. Että sellaista vastauunkantoa, kuten ns. Ministeri Lintiläkin kehui juuri A- Studiossa suomalaisten osaavan käyttäytä. Ei kyllä sekään ministeri ymmärrä vähääkään mistä puhuu.
Mutta todennäköisesti yksikään juhlijoista ei ole hengityskoneessa tai sairaalassa parin viikon päästä. On mahdollista, että edes yhtään tapausta ei tuossa joukossa ole.
Ei naamareita Satakunnassa tarvitakaan, vaan täällä pk-seudulla.
Itävalta ja Tsekin tasavalta tekivät kokeellisen ja onnistuneen laumasuojan kansalaisilleen
Itävalta
Kaikki tartunnat 16,733
Päivän uudet tartunnat 2
Tsekki
Kaikki tartunnat 9,286
Päivän uudet tartunnat 18
Itävalta ja Tsekin tasavalta loivat kokeellisen laumasuojan kansalaisilleen ja tartunnat tippuivat murto-osaan aikaisemmista. Molempia maita oli epidemia kohdellut pahemmin kuin Suomea. Laumasuoja onnistui kun tarpeeksi moni käytti yleisillä paikoilla hengityssuojia. Valtiovalta määräsi maskipakon esim. kauppoihin, julkisiin liikenne välineisiin. Hienoa työtä Itävalta ja Tsekki. Olkaa ylpeitä onnistumisessa.
Miten vaikeeta se nyt voi olla??
Jos niistä olisi apua niin Sanna tiedottaisi asiasta ja kaikilla olisi sen jälkeen maskit!
Kun ei ole järkeä niin ei niin sanota. Vedä sä päähäsi vaikka muovipussi jos se auttaa sun pelkoihin
Eipä olisi. Enemmistö kuitenkin vastustaa niitä, eikä ole mitään syytä ottaa sellaisia käyttöön ainoana pohjoismaassa. Miten Islannissa ja Norjassa sekä Virossa onnistuttu ja Uudessa Seelannissa ilman maskeja. Sitä ei hysteerikot osaa selittää.
Suomi on ainoa pohjoismaa jossa mieleltään sairaat koronahysteriaan sairastuneet niistä jankkaa. Onko teillä vaikeuksia käsittää, että vapaaehtoinen käyttö ei vaadi suositusta. Eikä suosituskaan mitään muuttaisi samat käyttäisi kuin ennenkin. Tajuatteko maski jankkaajat olette sairaita, teillä on vikaa päässä, hakeutukaa hoitoon tai käyttäkää itse niitä ja ymmärtäkää niitä ei kaikki tule koskaan käyttämään.
Hienoa työtä Itävalta ja Tsekki. Olkaa ylpeitä onnistumisessa.
Onko nuo Pohjoismaita? Onko Pohjois-Eurooppaa? Pohjoismaissa eri koronalinja joka sopii tänne. Muutappa vaikka sinne Itävaltaan tai Tsekkiin. Tai vaikka Venäjälle jossa korona ei hallinnassa maskisuosituksesta huolimatta. Muuta omaan taivaaseen. Itsari ratkaisee myös korona ongelman kerta heitolla ei ainakaan tarvi vouhottaa ja jankata maskeista eikä rokotteista sen jälkeen.
Islanti, Norja, Uusi-Seelanti ja Viro onnistujia ILMAN MASKEJA. Olkaa ylpeitä onnistumisesta.
Koronaviruksen koko on 0.1 myytä. Filtering feispiisi 2/3:n suodatuskoko on 0.6 myytä, eli virus menee sisäänhengityksessä sisään kuin jalkapallo vessan ovesta. Sen sijaan röhkiessä irtoavat räkäpallot ovat kooltaan pääosin vähintään satakertaisia koronavirukseen verrattuna, eli pääosä räkäklimpeistä jää kiinni siihen suodattimeen. Ne virukset ovat kiinni paljolti siinä räkämassassa. Eli FFP2/3-suodattimista on hyötyä jos kaikki käyttävät niitä.
Nuo FFP2/FFP3-maskit ovat pääosin kertakäyttöisiä ja vastustan idioottimaista kertakäyttökulttuuria. Joten miten FFP3-maski toimii, jos yhtä maskia käyttää pari kolme kuukautta viis veisaten ohjeista? Sillä itse teen ainakin niin. En todellakaan käytä monen euron maskia vain yhtä kertaa vaan vähintään sata kertaa.
Katsotaanpas nyt ensin mitä Sanna tiedottaa.
En ole mieleltäni sairas, vaan pk-seudulla asuva, riskiryhmään kuuluva. En halua joutua tehohoitoon tai kuolla. Joissakin tilanteissa on pakko lähteä kotoa, esimerkiksi lääkäriin. Käyttäisin korkeimman suojaluokan maskia, mutta kun niitä ei täällä mistään saa. Kansanmaskit antaisivat edes vähän suojaa jos moni käyttäisi.
Painotan edelleen, että maaseudulla tilanne on ihan toinen.
Pohjoismaiden koronalinja hyvä? Tuhansia kuolleita Ruotsissa?
Pelkästään viruksen koko ja kankaan suodatuskoko ei ratkaise. Suositeltujen kankaiden sähköinen varaus vetää viruksia kankaaseen kiinni.
Kahden rokotteen jälkeen kesällä kun sai viimeisen niin ole maskia pitänyt hetkeäkään enkä aio pitää ellei ole ihan pakko. Mitenkä joku voi muka todeta että joku maski toimii sillä ihan maskittomana en ole koronaa saanut. Pidän maskia pahenmpana pöpöjen vetonaulana turvan eteen. Ja kuka voi sanoa että se toimii. Ihminen voi oireettomanakin sen sairastaa.
koko maski sekoilu on ihan farssi miks tästä syyttää nyt demareita koko aika mitäs persut ois tehny
Tämä on outoa ja outoudet jatkuvat.kuulin sairaalassa että nyt on maskien lisäksi koronakyttä (tai koronakyylä, en ole nimestä varma) appsi tulossa.kummallista siinä on se rttä lääkärien mukaan siitä ei ole mitään apua vaan päinvastoin aiheuttaa vaan häiriötä työlle!nyt on syytä tarkkaan kammata mikäs juttu tämä on kun tuo maskitouhukin on aivan hämärä sotku
Missä ja kuka lääkäri muka on sanonut noin?
Todella loistavaa. Hienia työtä.
Itävalta ja Tsekin tasavalta tekivät kokeellisen ja onnistuneen laumasuojan kansalaisilleen
Itävalta
Kaikki tartunnat 16,733
Päivän uudet tartunnat 2
Tsekki
Kaikki tartunnat 9,286
Päivän uudet tartunnat 18
Itävalta ja Tsekin tasavalta loivat kokeellisen laumasuojan kansalaisilleen ja tartunnat tippuivat murto-osaan aikaisemmista. Molempia maita oli epidemia kohdellut pahemmin kuin Suomea. Laumasuoja onnistui kun tarpeeksi moni käytti yleisillä paikoilla hengityssuojia. Valtiovalta määräsi maskipakon esim. kauppoihin, julkisiin liikenne välineisiin. Hienoa työtä Itävalta ja Tsekki. Olkaa ylpeitä onnistumisessa
Ja edelleenkään et kykene selittämään sitä miten toiset maat pystyvät täsmälleen samaan ilman maskipakkoa.
On maita, joissa on pakko käyttää maskia.
Sitten on maita, joissa on suositus käyttää maskia.
Kolmantena tulee sitten maa, jossa STM:n johtaja valtiotieteen maisteri ja demari, varoittelee maskin käytön vaaroista ja pilkkaa THL:n lääkäriä, joka erehtyi suosittelemaan muun maailman tyyliin maskien käyttöä tämän kolmannen maan asukkaille.
Tämä kolmas maa jättäytyi myös pois EU:n yhteisestä maskitilauksesta.
Tässä kolmannessa maassa suunnitellaankin ihan uutta hiilineutraalia sotea sekä apteekkarien ansiotason laskua.
Tässä maassa elää tieteellusesti tutkitusti vähän onnellinen kansa.
Sitten on maita joissa ei edes maskisuositusta ole ja silti on onnistuttu koronan torjunnassa.
Missä+maissa+on+päivän+tartunnat+tippuneet+yli+98%+ilman+maskipakkoja?
Itävallassa tuo prosenttiluku on huomattavasti korkeampi. Hienoa Itävalta. Olette tajunnut jotain olennaista.
Kävisikö esimerkiksi Islanti ja Uusi-Seelanti? Kummassakaan ei ole ollut maskipakkoa ja tapaukset ovat tippuneet lähes nollaan. Edes maskisuositusta ei ole kummassakaan.
Siksi kun aloittivat rajoitukset aikaisin ja ovat saaria.
Voi ne suositellakin maskia maailman maissa. Täällä Suomessa niitä harva käyttää - ja siitä huolimatta hyvin harva on sairastunut koronaan,
Suomessa on vähän asukkaita ja nekin on hyvin sulkeutuneita. Auttaa tukkimaan yhden vuotokohdan tehokkaasti. Maskit tekevät samoin.
Suomessa on sairastuttu pk-seudulla missä on tihein asutus. Koettakaa nyt vihdoin käsittää, että Suomessa on hyvin erilaisia alueita.
Sehän oli kommunisti Pekosen puhetta, oli tiedossa, rikollisilta saatavat maskit, että kyllä maskeja riittää ja kyllähän maskeja olisikin ollut riittävästi, mikäli Viron viranomaiset eivät olisi katkaiseet rikollisten toimintaa ja paljastaneet.
Sauli Niinistökin ehätti sanomaan, ettei pidä arvostella toimitustahoja, kun Virossa paljastua alkoi rikollinen kauppa.
Kaikkihan Suomen valtion johtoon kuuluvat häärivät mukana hämärä bisneksissä tavalla tai toisella.
Todista puheesi. Toisen väittäminen rikolliseksi on kunnianloukkaus.
Nyt tarvitaan lukua, yhtä ainoaa lukua. AIKA, se kuinka kauan tuo maski turvaa. Tutkija sanoi ettei sitä tiedetä, mutta kansa haluaa luvun, yhden ainoan selvän luvun, voiko se olla noin vaikeaa? Oppositio on täysin peestä jos ei kykene antamaan noin tärkeää lukua, vaikka huutaa kitalaki punaisena maskien puolesta.
"Myös käyttöaika ja pesu ovat tekijöitä jotka voivat muuttaa niiden suojaavuutta."
https://yle.fi/uutiset/3-11378863
Nyt asiaa tuntevat ihmettelevät mm. Iltalehden kautta STM:n viimeistä ulostuloa maskiasiassa. Pian Varhila jää tämän sotkun vuoksi eläkkeelle ja siityy nauttimaan valtion hyvistä eläke- eduista.
Miten päästään eroon varhiloista ja pimeistä? Kun ei kapasiteetti riitä, niin se ei riitä.
Keskustelu hengityssuojaimista ei lopu, ennen kuin Covid19-pandemia on ohi. Viruksen koko on 100...120 nanometriä, FFP2-ja 3-naamari pysäyttää yli 600 nanometrisen kökkäreen. Jos se virus on kiinni ilmassa leijailevassa räkäklimpissä, niin se jää kiinni. Sitä ei ole vielä kukaan kestonut selkeästi, leijaileeko virus myös yksin, vai kiinnittyneenä levittäjän eritepisaraan. Hengityssuojan käyttö on VARMASTI hyödyllistä jos tavoitteena on vähentää tarttumisriskiä.
On selvää, että nuo maitokaupan FFP2- ja 3 suojat vuotavat, naama on monimuotoinen möykky ja siihen on vaikea kiinnittää kumirenksuilla tiiviisti mitään suojaa.
Itävalta ja Tsekin tasavalta tekivät kokeellisen ja onnistuneen laumasuojan kansalaisilleen. Eivät mittailleet viruksen kokoa vaan katsoivat ainoastaan tartuntalukuja.
Itävalta
Kaikki tartunnat 16,733
Päivän uudet tartunnat 2
Tsekki
Kaikki tartunnat 9,286
Päivän uudet tartunnat 18
Itävalta ja Tsekin tasavalta loivat kokeellisen laumasuojan kansalaisilleen ja tartunnat tippuivat murto-osaan aikaisemmista. Molempia maita oli epidemia kohdellut pahemmin kuin Suomea. Laumasuoja onnistui kun tarpeeksi moni käytti yleisillä paikoilla hengityssuojia. Valtiovalta määräsi maskipakon esim. kauppoihin, julkisiin liikenne välineisiin. Hienoa työtä Itävalta ja Tsekki. Olkaa ylpeitä onnistumisessa.
Puhuminen jostain laumasuojasta tässä yhteydessä on tietoista valehtelua. Ei tuolla mitään laumasuojaa ole, vaan korona voi tulla hetkessä takaisin. Lisäksi, vastaavia maita on vaikka kuinka paljon ja osassa ei ole maskipakkoa.
Ffp 2- ja 3- maskeja on erilaisia. Kokemukseni (20 v) mukaan ne saa asetettua naamalleen tiiviisti.
Maski on ehdottoman suositeltava, eikä siitä mitään haittaakaan ole. Näin allergia-aikana se suoojaa myös siitepölyiltä ym. Itse olen käyttänyt jo 2 kk maskia ja aion käyttää edelleenkin. On hyvä ajatella myös muita ihmisiä, kun liikkuu heidän joukossaan, ettei tartuta heitä. Itse voi olla taudin kantaja tietämättään ja tartuttaa muita. Kuinka tyhmiä ihmiset ovat, kun eivät osaa omilla aivoilla ajatella asiaa, vaan odotellaan. Katsokaa uutisista, kuinka maat jotka käyttävät maskeja, ovat saaneet taudin kuriin. Olen postittanut myös Tukholmaan sisaruksilleni maskeja, kun siellä ei ole saatavilla. Ihmisiä kuolee siellä valtavasti. SUOSITTELEN EHDOTTOMASTI MASKIEN KÄYTTÖÄ JA AION MYÖS ITSE KÄYTTÄÄ NIITÄ EDELLEEN. Kokeilkaa siis ja tsemppiä kaikille!
" Katsokaa uutisista, kuinka maat jotka käyttävät maskeja, ovat saaneet taudin kuriin. "
Ja myös maat, joissa ei ole maskipakkoa.
Joko nyt viimein avautuu silmät?
Hallituksen asettama tiedepaneeli suosittelee kasvomaskien käyttämistä julkisilla paikoilla ja joukkoliikenteessä koronavirustartuntojen torjumiseksi.
Tiedepaneelin eilen julkaistun raportin mukaan riski uusista epidemia-aalloista on pitkäaikainen ja merkittävä. Tehokkaiden rokotteiden tuotannon ja jakelun odotetaan optimistisissakin arvioissa tapahtuvan vasta jossakin vaiheessa ensi vuotta.
Siihen asti maskien käyttö on tiedepaneelin mukaan suositeltavaa julkisilla paikoilla ja joukkoliikennevälineissä, mahdollisesti alueen tartuntatautitilanteesta riippuen.
Raportin mukaan maskien käyttö erityisesti riskitilanteissa olisi hyödyllistä estämään tartuntojen leviämistä etenkin oireettomilta kantajilta.
Tiedepaneelin tehtävänä oli tukea valtiosihteeri Martti Hetemäen johtamaa valmisteluryhmää koronakriisin haitallisten vaikutusten arvioinnissa ja ehkäisyssä sekä rajoitustoimien purkamiseen ja Suomen jälleenrakentamiseen liittyvissä kysymyksissä.
Tiedepaneelin jäseninä on useita eri alojen asiantuntijoita, muun muassa zoonoosivirologian professori Olli Vapalahti Helsingin yliopistosta.
Vihdoinkin järkipuhetta.
Eiköhän jo maskin hyödyn tunnusta sosialistinenkin tiedemies.
Tulihan se sieltä. Kansanmaskit kaupassa jo todennäköisesti riittävät vievämään virukselta jalat alta. Meillä jo nyt R0 alle 1 ja maskeilla se painuu nollaan. Seurantasovellus puhelimeen on vaikeampi myydä, mutta sitä sitten lähdetään ajamaan seuraavaksi sisään.
Itse en mitään idioottimaisia kertakäyttöisiä kansanmaskeja osta, jotka ovat lähinnä jätettä. Tai ehkä yhden kappaleen, jos aivan pakko on ja käytän sitä ikuisesti.
Ja vain typerykset ottavat tuon vakoilusovelluksen puhelimeen. Itse en ainakaan suostu tuota sontaa puhelimeeni laittamaan. Itse toivoisin hakkerien tuhoavan koko sovelluksen. Ja jos se pakotetaan puhelimeen, jätän puhelimen tahallani kotiin mennessäni kotoa pois.
..vain Suomessa onnistutaan riidellä ja politisoida hengityssuojain. Viher-vasemmisto ehdottomasti EI ja perussuomalaiset, ja kokoomus pitää maskeja busseissa ja metroissa.
Kummaa.
A-olutta vastusti myös tämä sama porukka, kuulemma kauhea juoppous iskee suomalaisiin, jos saadaan "valinnavapaus" oluen ostoon.
Vasemmisto halusi myös Netin valtion kotrolliin, koska "siellä on niin paljon pedofiileja". Sittem ovat olleet hiljaa asiasta.
Valinnavapaus suomeen-pidä maskia- vaikket tarvitsekkaan-se on mielipiteen imaisua!...
Eihän maskia kukaan koskaan ole kieltänyt. Voit toki valehdella näin olevan. Ei edes viher-vasemmisto ole sanonut ei, vaan keksit taas valheen päästäsi. Ja väitteesi siitä, perussuomalaiset ja kokoomuslaiset muka käyttäisi maskeja on naurettavaa puppua.
Ja valinnanvapaus tarkoittaa myös vapautta olla käyttämättä maskia. Ja Suomessa on jo nyt valinnanvapaus, kuka tahansa saa käyttää maskia tai olla käyttämättä. Maskien pakottaminen ei ole valinnanvapautta.
Testausta ei tarvita, suojaimia ei tarvita, tänne voi lentää virusalueilta ...
Suomalaiset asiantuntijat ovat arvostelleet ministeriön maskiselvitystä. Sitä on pidetty kapea-alaisena ja johtopäätöksiä yliampuvina.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/b65c4713-9780-4640-82c9-2c11803adac9
Tutkijat ihmettelevät STM:n maskiselvityksen ”yliampuvia johtopäätöksiä” – Maskien hyöty ”talonpoikaisjärjellä ymmärrettävissä”
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6f5252dc-307e-43a0-8e8f-631b2ff2070d
Tiedepaneelin mukaan maskien käyttö olisi perusteltua tietyissä tilanteissa, kunnes rokote saadaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9dc98069-5c69-4e4d-982e-5c7e58b2589e
Eli maskien käyttö on kuitenkin perusteltu?
Tämä on TOTTA. Aluksi oltiin Ruotsin ja Salmisen linjalla.
Tilanne muuttui TOUKOKUUSSA, kun LAUMASUOJA-AJATTELULLE EI OLLUT PERUSTEITA. STM pysyi politiikassaan. Tosiasiat ohitettiin.
THL:n pääjohtaja oli alusta saakka oikeassa. Ministerit vaimensivat hänet !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16365857/suojainten-kaytto-pitkittaa-epidemiaa--salainen-raportti--
"markkinat"
Varhila on poliitikko ! Hän jyräsi lääkärit !
"markkinat"
Alussa salattiin, että laumasuoja vaarantuu, kun ihmiset suojautuu maskeilla !
Myöhemmin kerrottiin, että suojaimilla ei ole lainkaan vaikutuksia.
Uskomatonta salailua ja salailua tukevaa manipulointia.
"markkinat"
Sairaanhoitajilla+on+laumasuoja!
Etko+tiedä,+etta+yli+8%+sairaalahenkilokunnasta+on+ollut+korona+Helsingin+alueella?
Sittemmin sairaaloihin on vähin äänin otettu käyttoon pikatestit. Jo koronat siellä laskee, mutta oishan sitä maskirumbaa ja orkesteria ja sulkeista kiva johtaa...Laitetaanpa kansalle maskit,
Niin on katsella kuka käskee....että pysyvät hiljaa.
Uskomatonta omien virheiden salailua, tulevaa manipulointia, ja kiveksille huitomista terveydenhuollon taholta!
Nuo hoitajat ovat hankkineet koronansa lomamatkallaan.
Ei ole, valtaosa on saanut koronan töissä.
Mites ne jotka olivat sosiaalihuollon ymparivuorokautisessa laitoksessa henkilokuntana?? Sehan on aika suljettu ymparisto muilta kuin asukkailta ja henkilokunnalta. Ja ollut olletikkin jo yli kolme kuukautta.....
Jos totta puhutaan, sosiaalihuollon henkilökunta ei ole edes sairaalahenkilökuntaa (hoivakodit eivät ole sairaaloita). Eli niitä ei edes lasketa tuohon, jos puhutaan sairaalahenkilökunnasta. Voi toki olla, että luvut ovat menneet sekaisin...
Lisään... Se on jo moneen kertaa uutisoitu, että valtaosalla hoivakodissa työskentelevistä ei ole mitään pätevyyttä varsinaiseen sairaalatyöhön. He eivät saa pistää mitään potilaitten suoneen, eivät edes antaa lisähappea tarvittaessa. Joten, ei, hoivakotien henkilökunta ei ole sairaalatyöntekijöitä eivätkä he tiedä paljoakaan oikeasta sairaalatyöstä.
Tiedän, että laskettelemassa on oltu itse tai puoliso.
Ei toi koronatilanne ole mikään paha Suomessa missään vaiheessa ollutkaan ja kuolleiden määrä, jos ne nyt oikeasti on koronaan kuolleet on ihan kohtuullinen. Ei tämä olisi vaatinut edes poikkeustilaa. Eikä tälläistä hysteriaa jota Kokoomus ylläpitää.
Outoa on että, vapaaehtoisesti maskeja jo nyt käyttävät tarvisivat suosituksen käyttää niitä sniffereitään. Ei se mahdollinen suositus omaan tilanteeseen mitenkään vaikuttaisi en aio käyttää jatkossakaan eikä tarvetta mennä lentokoneeseen vaikka siellä lentoyhtiöllä olisi omia vaatimuksia. Jos ihan mahdottomaksi menee ei se itsarikaan ole pois suljettua mutta tuohon pelleilyyn en lähde.
Etenkään kun jostain kumman syystä maski vouhkaajien mielestä Suomen pitäisi antaa jokin suositus jota ei ole muissakaan Pohjoismaissa. Ja viimeksi kun tarkistin Suomi kuuluu Pohjoismaihin ja pohjois-eurooppaan eikä etelä-tai keski-eurooppaan tai Aasiaan.
Ei niillä ole selitystä miksei Ruotsissa, Norjassa, Islannissa, Virossa muutamia mainitakseni ole maskisuositusta. Kaikki käyttö on vapaaehtoista jos katsoo siitä jotain turvallisuuden tunnetta saavansa.
Ristiriitaista on myös että, sanovat suojaavansa muita maskilla mutta kuitenkin samaan hengenvetoon väittävät, että kaikilla olisi jonkinasteinen korona. Jokin ei täsmää. Jos kaikilla on korona jo, niin ei ole mitään miltä suojautua. Eikä ole mitään mieltä terveiden vaatia käyttämään sellaista. Ja tarkotan nimenomaan terveydenhuollon, sosiaalitoimen kodinhoidon sekä teollisuuden ulkopuolista käyttöä.
Tähän kun lisätään vielä että, esimerkiksi Venäjällä jossa käytetään maskeja on kuitenkin lentokielto Viroon Ruotsin tapaan niin jokin ei täsmää.
Eihän maskin käyttö poista turvavälien/etäisyydentarvetta kuitenkaan. Joten siinä mielessä yksi tyhjän kanssa. Eikä ylhäältä annetuilla ohjeilla saada sitoutuneita käyttäjiä...luulisi ettei se kuukausi tolkulla yhden ostetun paskasen maskin käyttäminen juuri auta mihinkään. Sillä suurin osa tuskin välittäisi miten se on kiinnitetty ja onko paskanen, onko ehjä... vapaaehtoisuuden tie on parempi ne käyttää jotka haluaa ja varmaan sitten riittää intoa vaihtaakki niitä.
Salaista peliä ihmisten terveydellä. Laumasuoja ! Perkele !
https://twitter.com/lasleh?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed&ref_url=https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/b65c4713-9780-4640-82c9-2c11803adac9
Maskeja tulee käyttää edelleen. Sillä tavalla voidaan olla täysin varmoja, että koronavirus saadaan tukahdetettua Suomessa. Minäkin käytän maskia. Hengityssuojaimesta en aio luopua ennen kuin koronavirus on tukahdetettu.
Pyyhkeitä hallitukselle ! STM ja Ruotsin matkiminen on mennyt liian pitkälle !
No, hengityssuojaimeksi riittää pelkkä talouspaperi naaman edessä. Ja tämä ei ole vitsi, netti on täynnä vinkkejä miten tehdään maski talouspaperista. Jotkut tekevät maskin kahvinsuodattimestakin. Ja jos ei osaa tehdä noita, voi ostaa yhden kertakäyttömaskin ja käyttää sitä ikuisesti. Yksi hailee ohjeista, käytän muitakin "kertakäyttötuotteita" kymmeniä kertoja, miksi ei sitten "kertakäyttömaskeja". Minulle myös ruokien "viimeinen käyttöpäivä" on vain suosittelu ja siitä ei tarvitse piitata pätkääkään.
Lisään... Itse asiassa vessapaperikin saattaa kelvata maskiksi, mutta se taitaa kestää aika lyhyen ajan.
Maskia käytän perseen pyyhkimiseen (vaimo laittoi kylppäriin uusia maskeja, jotka jäivät tarjokkailta)
Tosi on!
Parhain+laumasuoja+lienee+Helsingin+sairaanhoitohenkilokunnalla!+Jo+yli+8%+koronatartuntoja.
Maskista+on+apua+laumasuojan+aikaansaamisessa!
Eks+niin?
Lapsille ja lastenmielisille ei ole maskipakkoa missään maassa. Joten voitte olla huoleti.
Espanjassa on ikäraja 6 vuotta ja jo varttihulluus vapauttaa maskipakosta Espanjan maalla.
Hulluuskortin otat sitten esille?
No ei ole paljoa vaadittu. Mieluummin olen miestäsi sekopää kuin kuuntelen turhaa vinkumistasi, joka on joka toiselta pois.
Taidat olla itse niitä hoitajia, jotka jo itsekkäästi huusivat palkankorotuksia kun muut ovat kohta työttöminä? Turha huutaa meitä hulluksi. Ei sinua kukaan muutenkaan usko!
Ihan rauhassa, en ole hoitaja ja ei sinua kukaan ole hoitoon hakemassa. Voit pitää mielipiteesi huoletta ja tuoda sen julki. Ei ole minulta pois. Ja tuo ettei lapset ja lapsen mieliset joudu käyttämään maskia on tosi. Voit katsoa maskipakko ja suosittelevien maiden terveyden hoitoviranomaisten nettisivuilta. Tarvitsee vain osata pikkaisen kyseisen maan kieltä. Saksa, espanja, italia, tsekki ja tsekin sivut ymmärtää myös slovakialla.
Häsläismi on tärkeintä nyt kun maailma on hävinnyt itseltään.
Monet höpisevät FFP3 maskeista, mutta todistettavasti FFP3 maskin teho vastaa paria arkkia talouspaperia. Joten jos laitat pari arkkia talouspaperia päällekkäin ja laitat siihen pari kumilenkkiä niin siinä on FFP3 maski. Koko FFP3 maskin hinta on huijausta.
Mitähän+---tua+sekoilet?+xD+
FFP1+=+80%+suodattavuus
FFP2+=+94%+suodattavuus
FFP3+=+100%+suodattavuus
Kaksi+talouspaperiarkkia+päällekkäin+ei+ole+lähimainkaan+edes+FFP1-tasoista.
No, jossain oli testattu asiaa ja jo yksi ainoa talouspaperiarkki suodattaa paljon tehokkaammin kuin "halvat" kaupoissa myytävät maskit (tosin minusta 1€ maskilta on kallis). Kaksi arkkia yltää jo suunnilleen noihin lukemiin. Joten normaalit myytävät maskit ovat ylihintaista sontaa. Ja FFP3-maskit vieläkin pahemmin ylihinnoiteltuja. FFP3-maskin sopiva hinta olisi 0,1€ ja sekin on kova hinta maskista.
Ja netti on täynnä ihmisiä, jotka ovat käyttäneet maskina pelkkää talouspaperia. Ja se todella kelpaa maskina käytännössä kaikissa maissa.
Lisään...+Lisäksi+mitään+100%+suodattavuutta+ei+ole+olemassa.+Edes+FFP3-maskin+kyky+suodattaa+ei+todellakaan+ole+100%,+vaikka+hyvä+onkin.+Osa+koronaviruksista+voi+päästä+FFP3-maskinkin+läpi,+vaikka+ehkä+pieni+määrä.
STM ei suosita maskia ja pitää sen käyttöä jopa haitallisena. Näin sanoo Suomrn korkeimman terveysviranomaisen korkein terveysviranomainen valt.tiet.maist. Varhila,sd, v
Siksi voikin vain ihmetellä, että millä oikeudella esim. Lancet ja Science -lehdet puuttuvat Suomen sisäisiin asioihin?
Tiedettä on niin monensorttista. Jokainen voi valita mieleisensä. STM ja THL valitsevat nuokin aina sen mukaan, mistä tuuli kulloinkin puhaltaa. Asiantuntija on yleinen ammattinimike ja näitä Suomessa riittää.
...ja sitten on nuo eläkeläisasiantuntija sdp puoluetoverit vielä oma luku sinänsä.
Koronalla tehdään politiikkaa kansalaisten terveydestä välittämättä.
Miten on mahtanu ihanat kapakkasessiot sujua maski päässä maskipakkoisilla. Vai onko tarkoituskin raitistaa Suomi tuolla keinoin?
Maskin pystyy riisumaan. Missään maassa ei tarvitse juoda ja syödä maski päässä. Jos suomalaiset syö hattu päässä, eurooppalaiset riisuvat sen.
Edelleenkin, virus ei piittaa pätkääkään syystä, miksi maski on poissa päästä. Jos syö puolen tunnin ajan ravintolassa, on altistunut puolen tunnin ajan. Jos menee ravintolaan vain istumaan ja katselee puolen tunnin ajan mitä muut tekevä, on altistunut puolen tunnin ajan. Virus ei välitä syystä miksi olet ravintolassa ja miksi sinulla ei ole maskia.
Lisään... Ja edelleen, jos ohjeita haluaa noudattaa, heti riisumisen jälkeen maski on käyttökelvoton ja se täytyy joko heittää roskiin tai pestä. Näin yksinkertaisia säännöt ovat.
Eli tuohon loppuu maskipakkoöyhötys, kapakoiden avaamiiseen. Ei löydy enää pienintäkään perustetta persulta jatkaa öyhöttämistä ja pikku persubisnesksen? pakkosyöttöä. Nyt kaikki yli 500 hengen terassitapahtumaan riisumaan pakkosuojat ja hönkimään vapaasti kuin puistoissa piknikkejä, joita öyhötettiin oikeina viruslinkoina.
Noissa viesteissä siitä, että maskipakon ansiosta ravintolat ja baarit meni asiat vähän sekaisin. Ravintolat ja baarit avattiin, koska tapausten määrä laski riittävän alas, ei maskipakon takia. Maskipakko oli monessa maassa jo voimassa monta viikkoa (usein yli kuukautta) ennen kuin ravintolat ja baarit avattiin. Jos ravintoloiden ja baarien avaaminen olisi ollut maskipakon ansiota, tuon olisi pitänyt tapahtua yhtä aikaa. Vaikka maskipakkoa jatkettiinkin vielä ravintoloiden avaamisen jälkeen, oli niiden avaamisen syynä nimen omaan tapausten (suhteellinen) vähäisyys. Epäiltiin, että lyhytaikainen maskittomuus ei enää ole vaarallista kuten pahimpaan aikaan.
Maskipakko saattoi vähän nopeuttaa tapausten määrän laskua, mutta ei ravintoloita ja baareja olisi avattu ilman, että tapausten määrä olisi ensin reilusti laskenut huipusta. Tämä on näkyvissä kaikkien maiden toimenpiteissä.
Olette varmaan lukeneet miten paljon valtioyhtön ALKOn myynti on
kasvanut ravintoloitten Bannaamisen myötä?
Ravintolat on laitettu aiheettomasti >Syyllisiksi
hallituksen määräyksellä?
Koska "kapakkasessiot" ovat kiinni niin sen aiheuttamina:
Kotihälytykset ovat lisääntyneet.
01 Metelin aiheuttamine.
02 Musiikin kova ääninen soitto
03 Perheväkivalta.
Koska ravintolotten aukiolo aukiolo aikoja karsitaan
niin miksi ei alkonmyyntiä rajoiteta?
Miettikää sitä?
Minulle riittää jo koko hallitussekoilu, alkaen vaalituloksesta lähtien. Mitä tämä muuta on ollut kuin amatöörimäistä tunarointia ja kädettömyyttä? Vai onko hallitus saanut jotain hyödyllistä aikaan? Hyödyiksi ei sitten lueta sitä, että toisessa päässä luvataan ja annetaan ja toisessa päässä otetaan annettu takaisin.
Maskeja oltiin kieltämässa. Asiantuntijat sanoi niiden vaarantavan laumasuojan. Myöhemmässä vaiheessa niitä sitten väitettiin päinvastaisesti tehottomiksi. Näin Varhila pesi kasvonsa.
THL:n pääjohtaja sanoi maskien olevan hyödyllisiä. Siitä ministeri tulistui ja kielsi pääjohtajan puheet.
Eihän vapaaehtoinen käyttö ole ollut kiellettyä. En ole ymmärtänyt että, niitä olisi kielletty niitä vain ei suositella. Ja kaikille sellainen ei sovellu jopa Finnairin ohjeista löytyy kohta, että maskin käytöstä voi hakea vapautuksen lennolle. Jos tarkkaa katsoitte ohjeet.
Pelottelu/Hysterian ylläpito uutiset saisi kyllä lopettaa. Näin sellaisenkin jutun jossa voivoteltiin miten hankalaa on olla allerginen koronan keskellä. Varmaan joku hysteerinen tuokin joka koko ajan pohtii mitä muut ajattelee jos aivastelee allergian takia. Ei me pidempää allergiset joille aiheutuu oireita esimerkiksi keväällä ja kesällä paljonkaan pohdita sitä mitä muut asiasta ajattelee. Oireiden lievittämiseen on toki lääkitys mutta kyllähän se allergia vaikuttaa. Typerä liittää tuollaistakin johonkin korona haistapaska uutisointiin.
Ihan samoja ffp2 ja 3 maskeja käytetään sairaaloissa. Samoin samoja kirurgisia suusuojia. CE- merkintä pitää löytyä.
Silmät aukeavat viimein Suomessakin. Muualla hän tämä on tiedetty kuukausia.
Suomalaistutkijat vetoavat keskiviikkona julkaistussa avoimessa kirjeessä sen puolesta, että kasvomaskeja käytettäisiin Suomessa väestötasolla koronapandemian tukahduttamiseen.
– Tämänhetkinen tutkimus viittaa vahvasti siihen, että maskien käytöstä on hyötyä ja että maskit ovat yksi hyödyllisimmistä ja kustannustehokkaimmista toimista COVID-19-epidemian hallinnassa, Eroon koronasta -työryhmä kirjoittaa.
Eroon koronasta -työryhmä asettui samalle kannalle hallituksen tiedepaneelin kanssa.
Maskeja saa käyttää kuka hyvänsä. Miksi pitäisi odottaa jonkun virkavallan päätöstä jos haluaa maskilla suojautua koronaa vastaan. Jotenkin ei mene minun järkeeni se, että itse ommellut maskit suojaavat vain yhteen suuntaan eli muita ihmisiä muttei itseä. Onko se korona virus niin fiksu, että se tietää mihin suuntaan se on lentämässä. Itse ommeltuihin maskeihin voi jättää aukon niinkuin tyynyliinassa ja sinne aukkoon voi laittaa lisäsuojaksi talouspaperin tai kahvisuodattimen tms.
Maskeja on monenlaisia, itse käytän kissamaskia.
www.maskeja.fi
Kiurun johdolla maskeja ei olisi vielä ensi vuonnakaan. Onneksi yksityinen sektori pelasti tilanteen. Se ei miellytä Kiurua, joka haluaa, että valtio tekee kaiken. Sen laadun kommunisti hän on. Kiuru on kuulemma sellainen, että saa asian kuin asian sekaisin. Jutut ovat sellaisia pehmoisia puheita ilman sanomaa. Miksi tuollaisia ihmisiä valitaan ministereiksi? Se oli varmaan palkinto siitä, että kamppasi Sipilän tekemän valmiin soten.
JOSPA hallitus jatkaisi asiantuntijoiden kuuntelua eikä sooloilisi itsekseen, niin sote-alueiden pitäisi rakentua yliopistosairaaloiden ympärille. Viisi sotealuetta. Sen koronakriisi vahvisti. Muut ratkaisut on poliittista sekoilua. Kompromisseja kuten teekahvi, joka ei maistu kenellekään.
Ei tuota Varhilan kommentointia kukaan ajatteleva , tervejärkinen suomalainen voi ymmärtää. Varhilasta pitäisi tulla Euroopan opastaja, kun nuo tyhmät ranskalaiset ja espanjalaiset käyttävät maskeja kadulla, eivätkä ymmärrä niiden olevan bluffia!
Onneksi järkevä suomalainen ajattelee omilla aivoilla, demari-ihmiset sairastukoot koronaan, kun uskovat ja seuraavat johtajaansa Varhilaa.
Eipä ole metrossakaan ollut tarkastajia, kun demarit kieltävät maskien käytön. Kuka hullu nyt lähtisi itseään sairastuttamaan tarkastajan hommiin metrossa. Pummina on ollut kiva kulkea, on STM tämän meille sallinut.
Ai kun sua harmittaa, ja se bluffi on tulossa julki taallakin
Maskit vahenevat, ja juoru siita kuka oli alun perin tartuttaja alkaa uudelleen levita!
??¿¿¿
Maski+on+huomion+siirtmistä+muualle:+Silmien+kääntämistä+toisaalle.
Olen+seurannut+HUS:in+ulostuloja+koronatilanteesta+ja+jopa+suurella+huvittuneisuudellakin+pannut+merkille+oman+kilven+kiillotustarpeen+ja+omien+virheiden+piilottelun.+Huvittuneisuudelle+ei+tietysti+olisi+sikäli+tarvetta,+että+huvituksen+aiheen+käytos+on+pois+kansalta+yleensäkin.+Se+käytös+ei+anna+mitään,+vaan+ottaa!+HUS:in+ulostulot+ovat+myös+törkeää+yleisön+aliarvoiontia,+ja+ihan+totuuden+pilkkaamista.+Etenkin,+koska+oma+etu+haisee.
Otan+vain+pari+esimerkkiä+aiheesta,+ensin+laitan+kuitenkin+alle+listan+koronaan+kuolleista+henkiloistä,+ja+missä+kuolemat+on+todettu+tapahtuneen:
320+henkilöstä:
19+prosenttia+on+ollut+erikoissairaanhoidossa,
34+prosenttia+perusterveydenhuollon+yksikössä,
45+prosenttia+sosiaalihuollon+ympärivuorokautisessa+yksikössä+ja
2+prosenttia+kotona+tai+muualla.
Tarkastellaan+sitten+HUS+Reijulan+selvittelyä+vakavista+koronainfektioista:
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/ddbc4c1d-01fc-494e-b65c-607a88578796
No+niin.+HUS,+Jere+Reijula+alkaa+maalailla+kuvaa+vakavan+kuoronainfektion+saaneesta+potilaasta.+Kertomuksessaan+Reijula+alusta+pitäen+jättää+mainitsematta+ne+kiistämättä+kaikkein+vakavimminkin+infektoituneet,+joita+oli+lisäksi+eniten,+eli+HUS+alueella+olleet+sosiaalihuollon+ympärivuorokautiset+asiakkaat,+heitähän+on+45%+kaikista+kuolleista.+Se+tarkoittaa+sitä,+etta+hoivakoti-infektiot,+jne+joissa+tartuttaja+todennaköisimmin+on+kuulunut+henkilökuntaan+jätetään+heti+kättelyssä+tarkastelusta+sivuun.
Seuraavaksi+Reijula+alkaa+ympäripyöreasti+selvittää,+että+koronapotilaita+on+ollut+HUS+alueeella+monella+osastolla,+Reijula+ei+halua+eritellä+moniko+vakavasti+sairastunut+on+tuotu+erikoissairaanhoitoon+hoivakodista+tai+perusterveyden+huollon+yksiköstä,+eikä+sitä,+missä+tartunta+on+saatu.+Hoivakodissa,+perusterveydenhuollon+yksikössä,+erikoissairaanhoidossa,+vai+muualla.
Lopuksi+Reijula+antaa+lähinnä+ympäripyöreän+ristiriitaisen+nollavastauksen+jo+muutenkin+tiedossa+olevaan,+kun+edelleen+verrataan+hänen+kuvailemiaan+tapauksia+siihen,+mikä+on+jo+hyvin+tiedossa:
"Tällä+huonon+ennusteen+potilaalla+on+ikää".
Totta,+he+olivat+vanhoja,+mediaani-iältä+84,+ja+myös+keski-iältä+yli+80+vuotiaita
"Huonon+ennusteen+koronapotilaalla+on+paljon+ylipainoa".
Tämä+on+ristiriitaista+sen+suhteen,+että+ylipaino+ei+vanhalla+ihmisellä,+eikä+etenkään+perussairaalla+ja+vanhalla+ole+hyvin+yleistä...
"Hän+ei+ole+tottunut+harrastamaan+liikuntaa".
Yli+80+vuotias+ei+usein+ole+enää+niitä+aktiivisimpia+liikkujia.
"Hänen+kakkostyypin+diabeteksensa+ei+ole+hyvässä+hoitotasapainossa".
Tämäkin+on+ristiriitaista,+koska+eniten+kuolleita,+45%+kaikista,+on+sosiaalihuollon+ympärivuorokautisesta+yksiköstä,+miten+ympärivurokautisesa+yksikössä+asuvan+diabetes+ei+ole+hyvässä+hoitotasapainossa.+Miten+sellainen+on+mahdollista?
"Hän+on+useimmin+mies+kuin+nainen".
Näin+oli+aluksi+kuolleiden+osalta,+mutta+ei+enää+tänään.+3.6.2020
Lisäksi tämä toinen julkisuuteen lipsahtanut kirjoitus ilmoittaa, että koko HUS henkilökunnasta suurin osa on saanut koronatartuntansa joko toisiltaan, tai tartuttanut itsensä työpaikan ulkopuolella. Näin on oltava siksi, että seuraava kertoo henkilökunnan koronan olevan hyvin tasaiseti jakautunutta riippumatta siitä oliko tyoskennellyt koronapotilaan kanssa koronaosastolla, vai ei.
Lainaus tuolta:
"Husissa koronapotilaita hoitaneilla ei ole todettu enempää tartuntoja kuin muulla henkilökunnalla. Husin tulkinta on, että Husin työntekijöiden suojaustoimet ovat olleet riittäviä ja niitä on käytetty oikein".
" lääkärit kertoivat, että 8,6 prosenttia vasta-ainetestatuista työntekijöistä sai positiivisen tuloksen".
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/562daa7c-a72b-4459-9947-c865d2949fdb
Jaa! Että kun mummoni oli jo tammikuussa vuodeosastolla hoidossa, niin se olikin sitten vain se kymmenes hoitaja koronassa kun kävi kääntämässä!
No. Korona ei silti ole niin kamala asia. Paljon kamalampia sairauksia on olemassa monessa muodossa.
Stm peittelee jälkiään ja yrittää välttää vastuun maskien hankinnan laiminlyönnistä kieltämällä niiden tarpeellisuuden.
Onhan tuo naurettavaa, että pyytävät eläkeläiseltä sdp proffalta suppean, virheellisesti rajatun ja vanhanaikaisen selvityksen, jolla päätöstään perustelevat. Itkeäkö vaiko nauraa. Tuo proffa vetää lokaan muutkin proffat ja tieteen uskottavuuden.
Osatotuuden kertominen on valehtelua. Hyi, hyi.
Suvaitkaa asiantuntijoidensa riidellä kaikessa rauhassa.
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/”kasvomaskien-käyttö-ei-välttämättä-ole-tarpeen”-arvioi-evoluutiobiologi-mtvlle/ar-BB15gCvW?li=BBr5KbI
&
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/ulkomaat/whon-epidemiologi-tarkensi-lausuntoaan-koronan-oireettomista-kantajista-–-ristiriidassa-aiempien-tutkimusten-kanssa/ar-BB15gGHZ?li=BBr5KbI
Elämää ei voi jatkaa keinotekoisesti.
Erehdyttävästi rahaa tulee ja menee viruksen kanssa. https://yle.fi/uutiset/3-11413386
Elämä on melko riskitöntä kohta varmaan.
Maskiasiassa+törmäävät+maailmankatsomukselliset+asiat.
Sekä+sosialidemokraatit+että+lääketiede+ovat+yhtä+mieltä+siitä,+että+maski+ei+juuri+suojaa+käyttäjäänsä.
Lääketieteellisen+näkemyksen++mukaan+maski+suojaa+n.15-20%+epidemian+leviämiseltä,+jos+kaikki+käyttävät+maskia+eli+maskin+käyttäjät+suojaavat+muita+ja+vain+kiertoteitse+itseään.
Sosialidemokraattisen+näkemyksen+mukaan+maskia+ei+pidä+käyttää,+koska+siitä+hyötyy+toinen+ihminen.+
SDP:n+ja+STM:n+ideologian+mukaan+hyöty+pitää+tulla+juuri+itselle.
Siksi+Suomi+jäi+pois+STM:n+kansliapäällikön,sd,++ja+soteministeri+Kiurun,sd,++johdolla+yhteiseurooppalaisesta+suojavarustehankinnasta+ainoana+EU-+maana.
Suomi+ei+halunnut+osallistiua+kaupalliseen+maskikauppaan.
3.7.2020 Suomessa todettu yksi (1) uusi tartunta!!!
Nyt sitten VIIMEISTÄÄN on se maskipakko* otettava käyttöön!!!!!
*eli se paras mikä kaupasta löytyy eli EbolaProtect 1 Surgeon Pro TM joka iikalle!!
Niskasaatio on lähes villeimmillään. On parannuksenteon aika. "2.Timoteuksen kirje:
Mutta tiedä se, että viimeisinä päivinä on tuleva vaikeita aikoja.
Sillä ihmiset ovat silloin itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä, herjaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, epähurskaita,
rakkaudettomia, epäsopuisia, panettelijoita, hillittömiä, raakoja, hyvän vihamiehiä,
pettureita, väkivaltaisia, pöyhkeitä, hekumaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia;
heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman.
1. Roo 1:29 He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä; ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta;"
Ihan kaikesta, repenttiä.
Hämärät projektit jatkuu
https://yle.fi/uutiset/3-11445095
Kommari on kommari ja sosialisti on sosialisti.
Nämä aatteet ovat lähellä toisiaan ja tunnetaan lähinnä kansan kusettajina.
Jotkut punaisilla laseilla varustetut jopa uskovat Punaiseen Viivaan
Yhteiskunta
0
0
1
Montako korona potilasta parantunut rukoilemalla?
Tietääkseni kaikkien teho-osastolta elossa kotiin päässeiden koronapotilaiden olisi syytä olla kiitollisia nykyaikaiselle lääketieteelle ja siihen kou...
Default user icon
Aloitettu
Tänään 20:52
Mitä v^^^^^^merkitystä sillä on miten se leviää, jos kymmenkertainen määrä jokaisesta tartunnan saaneesta sitten kuolee?
New Yorkissa on sellainen tilanne keväältä ja pitävät siksi edelleen kärkipaikkoja vahingoissa. Päästivät sen laitoksiinsa. Sama tilanne muutamassa muusakin paikassa.
Nyt on Espanjassa taas ollut 4000 tartuntaa päivässä, mutta ei ainakaan toistaiseksi vahinkoja, vara vähän noustakkin. Eli se ei tapa enää niin kuin alussa.
Mutta toisaalta: Elä hyvin ja kuole hyvin: Sen kai heille nyt annoitte kuitenkin?
Vai annoitteko?
”Nyt+on+Espanjassa+taas+ollut+4000+tartuntaa+päivässä,+mutta+ei+ainakaan+toistaiseksi+vahinkoja,+vara+vähän+noustakkin.+Eli+se+ei+tapa+enää+niin+kuin+alussa.”
Taitaa+olla+hätäinen+päätelmä.+Ainakaan+Espanjassa+edes+(CFR)+eli+kuolleiden+suhde+positiivisiin+testeihin+ei+ole+juurikaan+muuttunut.+Se+on+ollut+10-12%+välillä+aina+huhtikuusta+lähtien.
https://ourworldindata.org/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2020-03-14..&country=~ESP&cfrMetric=true&totalFreq=true&aligned=true&hideControls=true&smoothing=0&pickerMetric=location&pickerSort=asc
Maski on ehdottoman hyödyllinen pankkiryöstäjälle.
Viruksilta suojaa vain luokiteltu suojain.
Melkein kaikki tartunnat saadaan hengitysilmasta, johon virusta hönkäilee kansan oireeton enemmistö viruksen saatuaan. Tietämättään.
FFP2/N95 -suojaimet ovat melko halpoja mutta FFP3:kin 9,90e/2kpl:
https://www.foodie.fi/entry/hengityssuojain-ffp3-2kpl/4007871060153
Kyllähän kirurgin maskikin suojaa muita sinun ysköksiltä.
Miksi muuten kirurgit käyttävät kirurgista maskia vaikka se ei kirurgia itseään suojaakaan?
Moniko kirurgi on saanut STM:n (kansliapäällikön) varoitteleman hiilidioksidin myrkytyksen?
Niitä on täytynyt olla sadan vuoden aikana hirmuinen määrä. Voisiko STM julkaista niistä tilastoa?
En ole hirveästi seurannut viimeaikoina, mitä Suomen terveysviranomaiset ovat maskeista sanoneet. Kyllähän suomalaiset osaavat ajatella itsekin ilman viranomais-määräyksiä.
Enpä ole koskaan kuvitellut, että aikuinen ihminen ei hoksaisi ottaa maskia pois, jos kokee hapenpuutetta. Kyllähän Aasiassakin käytetään maskeja jatkuvasti enkä ole kuullut, että he pyörtyilisivät maskiensa kanssa.
Ihmettelen, etteivät viranomaiset suosittele maskin käyttöä edes siinä vaiheessa, jos joku kokee, että on pakko lähteä köhäisenä käymään jossakin. Minusta tuollaisesta tilanteessa maskin käyttö on ihan no-brainer. En koe, että tällainen olisi kannustamista puolikuntoisena liikkumiseen.
Viruksilta suojaa paremmin kosketuspintojen neutralisoiminen.
"Älä koske paljainkäsin mihinkään tuotteeseen mihin
mahdollinen koronoviruksen
kantaja on koskenut",
Ketjun otsikko on siinä mielessä väärin, että alunperin oli kysymys terveydenhuolto henkilöstön suojavarusteista ja naamareista.
Koronahysteerikot alkoi jankkaamaan kansanturpanaamaria ja muuta tyhjää paskaa. Mutta me tiedämme koronahysteria on mielen sairaus siinä missä masennus. Koronahysteeriset näkee harhoja ja heillä on epänormaaleja pelkotiloja. Heidän olisi syytä hakea apua mielenterveystoimistosta. Eihän vaikka paniikkihäiriöstä kärsivän takia vaikka koko bussia tyhjennetä jotta ei ahdistu muista vaan hänellä on lääkitys tuohon. Aivan samalla tavalla koronahysteerikkot voivat ihan vapaasti pitää naamaria jos itse haluavat. Ja ymmärtää, että toiset eivät sellaisista piittaa eivätkä halua käyttää. Ei pidä hallita muita omalla sairaudella sen kun koronahysteerikot tajuaisivat se olisi edistystä.
Asia on jostain syystä arka, esim ilta sanomat ei julkaise lainkaan kommentteja, joissa ihmetellään Varhilan ja thl:n kielteistä kantaa maskiasiaan.
Ruuhkabussissa pitäisi lopettaa hengittäminen suojautuakseen pärskeiltä, koska turvavälejä ei voi pitää ja pienessä purkissa matkustaa kymmeniä ihmisiä. Jos kaikilla olisi maski, kyllähän siitä hyötyisivät kaikki matkustajat. Maskinhan voi ottaa pois matkan jälkeen. Kuski on lasikopissa joten vousi ilmeisesti olla ilman maskia, jos on terve.
Tässä tapauksessa "sekoilun" jatkuminen tarkoittaa vähittäistä totuuden jäljille pääsemissä labranikkareiden ja epidemiologisen ohjeistuksen välisen sekoilun suhteen.
Labrassa maski vähentää hiukkasten läpivirtausta lähteestä kohteeseen. Joku hiukkanen voi päästä läpi kohteen maskista. Jos lähteellä ja kohteella on maski, teho tuplaantuu. Siksi se "toimii sairaalassa", minkä jopa THL näkee.
Jos tartuttajalla ja uhrilla on maski, tartunnan onnistuminen vähenee yhtä selvästi kuin sairaalassa. Kadulla ym. yleisissä tiloissa tulosta huonontaa eniten se, että tartunnan saanut ei tiedä olevansa tartuttaja, jos ei ole selvästi oireinen (tai ei välitä sittenkään: Insinööri synttärikahveilla : "Tämä nuha tuli, kun kaivo hohkasi kylmää". Jne.) eikä käytä maskia tai pysy kotona.
Maskin käyttö yleisissä tiloissa on vastuullisuutta omasta ja muiden terveydestä, jopa eloonjäämisestä.
Tämä epidemia on hallittavissa hallitsemalla sitä. Ilman hallitsemistoimintaa epidemia hallitsee.
Tuntuu tarkoituksenhakuisilta nämä "uudet" tutkimukset joissa maski suojaa tai lapset eivät levitä virusta. Tähän hyvään tilanteeseen Suomessa ei ole päästy maskeilla vaan ihan muilla keinoilla. Miksi siis pitäisi ottaa maskit käyttöön? Niiden käyttäminen kun vain muutama tartunta päivässä toteutuu, ei tunnu järkevältä vaikka ne auttaisivatkin. Kyse on kuitenkin miljoonien henkilöiden elämäntapamuutoksesta. Ja maskit maksavat 2 euroa kappale. Kenellä niihin on enää varaakaan?
Ja tottakai lapset levittävät virusta samalla tavalla kuin muutkin. Ehkä päinvastaisen väitteen mediassa on tarkoitus hyväsyä koulujen aloittaminen.
Jos maskeja halutaan käyttää, olisi oikea paikka koulut ja niiden oppilaat- Mitä siitäkin tulisi? Maski auttaisi luokkahuoneessa yhtä vähän kuin täydessä linja-autossa. Ihmisten on kuitenkin hengitettävä eikä virus jää maskiin kiinni. Markettien suojatoimiksi riittää samat millä on päästy nykyiseen tilanteeseen eli etäisyydet ja käsidesi.
Maski ei auta jos virus leviää kun kokkoontumiset sallitaan. Kokoontuminen on leviämisen aiheuttaja.
On ristiriitaista lopettaa rajoitukset kuten ravintoloiden ja koulujen avaaminen ja samaan aikaan alkaa vaatia maskeja joiden tehoa ei ole todistettu ja joita ilman on päästy hyvään tilanteeseen.
Toinen syy jättää maskit käyttämättä on se mitä tapahtuu Saksassa jossa koronavastaisuus nostaa päätään. Jos Suomessa vaaditaan miljoonilta hikisen maskin käyttämistä kun tartuntoja on vain muutama koko maassa, kansalaiset saavat täälläkin tarpeekseen, kapinoivat ati vähät välittävät. Mielialoista on kaikissa sodissa pidettävä huoli. Överiys kostautuu taisteluväsymyksenä.
Toinen aalto on (uhka)kuva. Aaltoliike voi olla totta, mutta ei niiden laskeminen ole mielekästä eikä toinenkaan aalto ole kuin suora seuraus tartuntojen määrässä koronarajoitusten loputtua. Koulut alakvat ja tartunnat lisääntyvät, mutta ei se ole ns. toinen aalto eikä mikään tsunami varsinkaan. Toinen aalto on opittu ja opetettu, mutta ei välttämättä totta. Seitsämäs aalto on yleensä suurin, jos vitsaillaan.
Oikeat toimet ovat samat kuin aikaisemminkin, jos tartunnat kasvavat merkittävästi. Ehkä raja on 100/vrk. Koulut suljetaan, ravintolat suljetaan ensimmäisenä. Maskit eivät auta niissä yhtään kun niitä ei niissä käytettäisi kuitenkaan.
En vieläkään ymmärrä, miksi pitää tänään jälleen KESKUSTELLA maskikäytön suosituksista, vaikka jokainen valveutunut kansalainen tietää etukäteen mitä tullaan päättämään.
Sanokaa nyt kun en ymmärrä, kiitos.
Minä ymmärrän, että on tulossa suositus käyttää maskeja tilanteissa, joissa ei voi pitää ns. turvaväliä. Tämä siksi, että maskipakko, joka tarvitaan vaatii lainmuutoksen. Mainitun päätöksen tekemiseksi on ajanhukkaa kallispalkkaisten ihmisten jälleen keskustella, koska keskusteluun on ollut lähes puoli vuotta aikaa jo ja päätös tiettään etukäteen.
MASKIT PAKOLLISIKSI FLUNSSAKAUSINA!
MASKIT HOITAJILLE JA VIERAILLE PAKOLLISIKSI VANHAINKODEISSA AINA!
Niin säästetään satoja ihmishenkilöitä joka vuosi ja poistetaan flunssien aiheuttamat taloudelliset tappiot yrityksille! ... Vai, eikä viittitä? "Antaa vaan vanhusten ja epäonnisten kuolla. Ei koske mua." ... Samalla voidaankin sitten lopettaa käsienpesu ja antaa heikkojen kuolla synnytykseen, leikkaukseen tai ihan muuten vain "luonnollisesti".
SUOMEN HENGITYSHYGIENIA ON LAPSENKENGISSÄ!!
Piti lukea: ihmishenkiä!
Yhdysvalloissa maskien käyttö myös kotona on suositeltavaa, koska epidemia on niin laajalle levinnyt.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/valkoinen-talo-usan-epidemia-uudessa-vaiheessa-leviaminen-aivan-poikkeuksellista-jopa-kodeissa-varauduttava-maskien-kayttoon/7f71b6bd-14d9-47b5-9e7f-aa8324497d6f
On täysin uskomatonta, että nyt luvatiin maskipäätöstä maanantaille, sitten torstaille ja sitten ---.
On ollut aikaa suunnitella maskien suositukset, pakotteet, maksajat ja jakelut jo helmikuussa, tai maalliskuussa ja panna ne toimeen heti kun olisi maskeja ja tarvetta niitten käyttöön.
MUTTA EI KUN EI! Meitä ei kyllä ainakaan nämä virkamiehet ja ministerit pelasta. Jokainen pelastukoot itse!
Kuka on vastuussa, että tätä nyt tarvittavaa maskisuositusta /-pakkoa ei ole voitu suunnitella viimeisten kuukausien aikana valmiiksi. Itse olisin saantu työpaikastani potkut, ellei minullta olisi ollut valmiita suunitelmia tiedettyjen tulevien ongelmien ratakaisemiseksi. Tämä on anteeksiantamatonata, koska kyse on elämästä ja kuolemasta, jossa päätösten ajoitukset ovat elintärkeitä.
Meiitä kerätään kyllä veroja ahneesti, mutta kun hätä on käsillä, hallitus ei ole mukana talkoissa.
Miksi näin on? Miksi hallitus ei halua suojata kaikkia kansalaisiaan? Pakon lisäksi pitäisi lähettää jokaiselle hygenia-paketti, jossa kaikki tarpeellinen.
En tiedä mistä on kysymys, mutta vastustan.
Tytönhupakkohallitus käskee pesemään käsiä.
Tytönhupakkohallitus käskee kohta kaikkia kuljettamaan jatkuvasti mukanaan käsienpesuämpäriä.
Noh, kanniskellaanko käsienpesuämpäreitä? Ehkä pienempi käsidesipullo on kätevämpi mukana kuljetettavaksi jos niikseen tulee.
Testipriorisaatio edesauttaa mielenterveyttä. Sanojen sijaan syyllinen on löydetty koronasta. https://yle.fi/tekstitv/txt/105_0001.htm
Ihminen voi seota elämästä, vaikka olisi reilassa. Jommassa kummassaan.
Jos maskia käyttää pitäiskö se olla se parempi (kirurginen) ? huonommat vois jättää raksamiehille. Putinin avaruuspuku kävis kyllä. LOL
Käytettyjä maskeja näkyy jo pyörä ja kävelyteiden varsilla, kaduilla, roskapönttöjen vierustoilla aivan hirveää roskaamista. Onko tässä enään mitään järkee.
Salmisesta vilkkumaailmanmestari tulossa.
Jos maskia pitää käyttää, käytän yhtä ainutta maskia koko ajan enkä koskaan pese tai vaihda sitä. Yksi hailee ohjeista. Tietenkin, jos maskia ei satu olemaan mukana, voin napata maskin lattialta tai maasta (koska niitä heitellään koko ajan maahan) ja laittaa sen naamaan.
Niinhän siinä nyt sitten kävi, että maskista tulikin erittän tärkeä suojautumisosa vaarllisen koronaepidemian levieämisen ehkäisemiseksi.
Varhila yritti estää meitä käyttämästä pölyisissä töissämme käyttämiämme suojamaskeja viime keväänä kun niitä olisi kaikkein eniten tarvittu koronvirukselta suojautumiseen. Moni kuoli turhaan Varhilan maskivähättelyn johdosta.
Varhila tilasi tämän etukäteen tietynlaiseksi sovitun tutkimuksen eläkkeellä olevalta entiseltä oman organisaationsa jäseneltä. Jos mikään, niin tämä olisi vietävä poliisitutkimukseen.
Eduskunta pöllinyt koko kansan ilmaismaskit . OVAT LOPPUNEET !
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/maskisuositus-koskee-nyt-myos-kauppoja-ja-muita-julkisia-sisatiloja-uudellamaalla-tassa-thln-pitka-lista-paikoista/a2c7b1e3-666f-446c-988b-3a8599417884
Normaali järkevä suomalainen tiesi jo kesäkuun alussa, että maskin käyttö on tarpeellista. Viranomaisella meni lähes 5 kuukautta lisäaikaa ymmärtää sama!
Toiselta foorumilta:
Kaikki maskit ovat käytännössä suunnilleen kuin virkattuja, koska niissä on isoja poimuja, sivuilla ja joka puolella muutenkin.
Mutta toinenkin asia puhuu niitä vastaan, eli se, että vaikka ne hiukan pienentäisivät alussa saatua virusannosta, niin siitäkään ei ole isoja iloja, ellei joissain tapauksissa päin vastoin.
Yksi influenssa tai koronavirus (muu hyvin voimakkasti tarttuva ja lisääntyvä virus voi olla eri asia) ei aiheuta sairautta, ei edes kymmenen tai tuhat. Elimistö hävittää ne ennen kuin ne ehtivät lisääntymään tarpeeksi, Mutta jos tulee enemmän, elimistö ei ehdi tuhoamaan, ja sisälle päästyään lisääntyvät miljooniin ja niin edelleen. Kunnes sitten taas lopulta joutuvat tuhotuiksikin ja sairaus on ohi.
Eli alkuannos, sitten voimakas lisääntyminen elimistössä, ja lopulta katoaaminen.
Mutta silti iso virusaltistus ei välttämättä tarkoita pahaa sairastumista. Se ei välttämättä korreloi tuon asian kanssa ollenkaan, tai korelaatio on jopa päinvastainen. On jo 100 vuotta tunnettu totuus (Herra Koch), että virusannos (virus dose) alussa ei kerro sitä millaiseksi sairaus ja lopullinen viruskuorma (virus load) muodostuu. Syyksi on kuvattu sitä, että tarttumisseen tarvittava virusannos (virus dose) on aina minimaalinen lopulliseen viruskuormaan (virus load) verrattuna, kun ne ovat alkaneet lisääntymään.
Ja lisäksi on melko uusi tutkimustulos:
TOISTUVA ALHAINEN VIRUSALTISTUS aiheuttaa vakavan sairastumisen hiirillä:
https://www.semanticscholar.org/paper/Repeated-Low-Dose-Influenza-Virus-Infection-Causes-Song-Wang/b1a4d832a7f67237a2aab2da0005986de617adec
Eli tuon tutkimuksen mukaan yhdestä isosta virusannoksesta on vähemmän haittaa kuin jatkuvasta pienemmastä.
Ennemminkin: Maski taitaa kaiken kaikkiaan olla se merkki, (projisoitu vastuu) ja siksi niin monet sen perään ovat vinkuneet.
Toiselta foorumilta:
Koronaviruksen määrä vs sairauden vakavuus
________________________________________________________________________________________
https://theprint.in/health/just-how-much-coronavirus-we-encounter-viral-load-could-be-key-to-recovery-studies-show/509446/
________________________________________________________________________________________
Kysessä on "valetutkimus", tai hyvin harhaan johtava artikkeli, mahdolllisesti molemmat, joka tapauksessa toimii peittämään sitä, että hoitohenkilökunta oli tartuttamassa laitoksia keväällä Italiassa ja Espanjassa. Heille, henkilokunnalle on ollut mieluinen näkökanta että lääkärille olisi ollut erityisen varallista kohdata koronaa sairastava potilas, ja saada suuri annos virusta. Tätä on esitetty ja tarjottu selitykseksi sille, että monia heistä kirjattiin koronaan kuolleeksi; aika paljonkin keväällä Italiassa.
Tuollaiset tulokset ja lehtikirjoittelut ovat kuitenkin ristiriidassa Koch periaatteen kanssa, joka kertoo, että alussa saadulla annoksella (virus dose) ei ole merkitystä lopullisen viruskuorman kanssa (virus load), eikä myöskään sairauden vakavuuden kanssa.
Sen sijaan toisaalta pienikin annos voi olla haitallinen:
https://www.semanticscholar.org/paper/Repeated-Low-Dose-Influenza-Virus-Infection-Causes-Song-Wang/b1a4d832a7f67237a2aab2da0005986de617adec
Olen sitä mieltä, että tuon artikkelin vale, ongelman projosointi pitää tällä hetkellä Italian ja Espanjan kansaa allaan. Sanoisinko kuin psykopaattinen johtaja toimisi. Sellaista on ollut liikkeellä.
No niin.
Aloituksen artikkelissa lisäksi on erittäin harhaanjohtava kohta. Siinä todetaan että ne potilaat joiden nenästä saatiiin mitattua suurempi viruskuorma (virus load) olivat sairaampia. Toisin kuin artikkelista tulee käsitys, tämä on taysin normaali asia, ja tällä asialla ei taas ole mitään tekemistä sairauden tarttuessa saadun virusannoksen (virus dose) kanssa. Kyseessä on kaksi eri asiaa: Tartunnassa elimistoon saatu virusannos (virus dose) ja lopussa sairauden puhjettua ja virusten lisäännyttyä elimistossä oleva viruskuorma (virus load). Ne ovat kaksi eri asiaa. Artikkeli ei edes esittele mitään tutkimusta, jolla tartuttavaa annosta olisi tuossa edes mitattu, eikä sitä todellakaan ole mitattu, vaan kyse on puheista kuten artikkeli sen tuo esillekin. Joku on sitä mieltä, että kaikki johtui maskeista ja etäisyyden pitämisestä. Hän on sitä mieltä, mutta sitä ei ole edes mitattu. Saati mitattu verrokkiryhmään verraten (laitosten vanhukset). Itse voisin olla sitä mieltä, että lievempi sairastuminen johtuikin siitä, että sairastuneet olivatkin syksymmällä nuoria. He eivät olleet enää niitä vanhoja ja monisairaita jotka jo valmiiksi olivat eri instituutioiden laitoksissa.
Kysymys on siis mielipiteestä, ei tieteellisesti vahvistetusta totuudesta. Silti minun esittämäni mielipide, siis se että lievä sairastuminen johtui nuoresta iästä ja etenkin muiden sairakuksien puutteesta on sikälikin totuudellisempi, että nuorten osuus tietoon tulleista sairastuneista on noussut, ja toisaalta vanhojen ja sairaidenkin vähentynyt. Nuorten lisääntynyt määrä on vahvistettu, mutta on yhtä lailla lisäksi niin, että raportoiduista hoivalaitostartunnoista on nyt vähän pula, samoin kuin sitten tietysti kuolleistakin. Siksikin juuri.
Jos se nyt sitten on huono asia.
Liian pitkä; en lue.
Iltalehden pääkirjoituksen mukaan normaali keskitason suomalainen ei ymmärrä STM:n suosistuksia ja lisäksi tämä:
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/47a5017e-4a50-4706-b232-5508efd45399
👍.
Maskeja kyllä löytyy joka lähtöön, eri asia että kansa on pässejä jotka ei ilman sakon uhkaa lähde kanssaihmisiä suojaamaan.
https://maskiset.fi/fi/tuote/antibakteerinen-puuvilla-kasvomaski-halloween-5-kpl/
Terveen järjen käyttö on nähtävästi kielletty Suomessa, vai onko sekin vain suositus. Normaaliälyinen ihminen kyllä itse ymmärtää maskien merkityksen, ja mekanismin miksi ne ovat hyödyllisiä. Ei yhden henkilön oman terdeyden suojaamiseen (siihenkin toki löytyy FFP2/3 tasoisia hengityssuojaimia), ja kun riittävän moni käyttää, koko yhteiskunnan suojaamiseen. Olkoon sitten niitä pässejä vapaamatkustajiakin, aina on osa ihmisiä jotka eivät ajattele kuin itseään. Kunhan riittävän moni käyttää, se antaa jo hyvän suojan yhteiskuntatasolla. Aivan samoin kuin rokotusten kanssa.
https://maskiset.fi/fi/tuote/50kpl-kirurginen-kertakayttoinen-kolmikerrosmaski-bfe-99_9/
Jukuripäinen kansa ei suosiolla tai suosituksille tee mitään, pakko ainoa mikä toimii härmäläisiin juntteihin. Sivistysmaissa on jo itsestäänselvää että ulos mennään maski naamalla, ja ne ovat jo ilmaisukeino ja kannanotto monissa paikoissa. Kun vaihtoehtoja on muitakin kuin ne markettien halvat ja alle kaikkien standardien räkärätit. Maskiset-verkkokaupasta laatua ja tyyliä, eikä vie ketään konkurssiin.
Mitä useampi käyttää maskia joukotilanteissa, sitä paremmin se suojaa.
Ja höpön löpön. Ei nuo maskit suojaa viruksilta. Eikä se käsidesikään.
Tilannetta ei voi ymmärtää muuna kuin maan turvallisuuden laiminlyöntinä.
Yksityiskohdat löytyvät parin, kolmen vuosikymmenen ajalta maan hallituksen ja keskusvirastojen toiminnan dokumeteista.
Luulen, että laiminlyönnin perusteista löyttyy sellaista saastaa kuin kylmän sodan päättyminen, elinkeinoeläman (=kaupallisen keinottelun) edistäminen, "johdon parantunut vastuullisuus" (=oikeistohegemonia) jne.
Tässä olisi todella valaiseva työkenttä tutkivalle journalismille (varauksin: myös kaupalliselle).
Tää koronasirkus on ollut tosiaan aika älyvapaata alusta saakka.
Mutta tärkeä sukupolvikokemus kyseessä, joten leikki jatkukoon.
Ettei jouku olisi vain valehdellut koko kansakunnalle.
Kun kysymys on kansalaisten terveydestä, sairastumisesta ja kuolemasta on asiat syytä "selvittää perusteelliseti", kuten poliitikkojen lempilause on.
Ei asiaa ymmärrä moni muukaan. Sekoilua lisäsi se, että kokomus painosti voimakkaasti STM, TTL ja THL virkamiehiä antamaan maskikieltoa puolustavia lausuntoja. Pelkona oli liiallinen pelko virusta kohtaan ja sen myötä työpaiknojen sulkeminen
Nyt on sitten hyvä huutaa perään. Tosi asia on se, että suomi hoiti esimerkillisesti pandemian 1 aallon. 2 aalto on menossa liialisesta löysäilystä ja markkinaveroisen painostuksen vallitessa.
Valheet jatkuvat!
Kokoomus on aina suositellut että maskeja käytetään.
Sanna Marin ja vasemmistohallitus väitti että maskeista ei ole hyötyä.
Yksi kun muka loiventuu, niin lapsissa riittää sekoamista? https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/”ei-ei-ei-näin-ei-saisi-missään-nimessä-käydä”-–-thl-johtaja-älähtää-lasten-rokotustilanteesta/ar-BB1ahrv0?li=BBr5KbI
Yhteiskunta
Maailman menoa
Lataamokalenteri verokalenterin tapaan
Anonyymi
Tänään 18:36
Ilmoita
Mielenvikaisten ihmisten korvienväliongemat ovat nyt julkista tietoa. Niistä voisi koostaa yhteenvedon. Jaottelu esimerkiksi kunnittain ja aakkosjärjestyksessä. Osoite mukaan, jotta ihmiset voivat varoa epästabiileja ihmisiä.
Varhilalle tiedoksi viimeisin analyysi:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0c31f83f-9afa-4d7c-a1fb-4206b969eb24
Sen saman voisi kertoa sille STM:n eläköityneelle professorille, Marjukka Mäkelälle.
STM on kai sitten Suomen Teollisuus Ministeriö?
Ja nyt STM:ltä vielä tämäkin vaihe!!!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e19c023e-a2aa-49dc-a8d8-f59fdf28ebc6
Kyllä on korkea aika jo tunnustaa pahan virheen tekeminen.
Mikäli hallitus olisi tuonut julki Maailman terveysjärjestön WHO:n 29. toukokuuta julkaiseman seikkaperäisen raportin, miten yleisötapahtumat voidaan vastuullisesti järjestää. WHO suosittelee, tai tulkinnasta riippuen velvoittaa, osallistujia käyttämään kasvomaskeja massatapahtumissa. Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) virkamieskunnassa olisi ollut halua julkaista WHO:n raportti, mutta ilmeisesti poliittisen ohjauksen vuoksi paperit jäivät pöytälaatikkoon. Hallitus halusi ottaa yleislinjan, ettei se suosittele maskien käyttöä. Sitten olisikin tullut ristiriitainen tilanne, jos WHO:n raportti oltaisiin tuotu julki, Iltalehden tavoittama eduskuntalähde kertoo. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) pääjohtaja Markku Tervahauta suositteli maskien käyttöä julkisilla paikoilla jo huhtikuun puolivälissä 2020. Tervahaudan arvio ei saanut hallituksessa innostusta. THL on STM:n alainen virasto.
Ei STM ole sekoillut.
STM on toiminut ministerinsä ja kansliapäällikkönsä ideologian mukaan:
yksityisten terveyspalvelujen tuottajien palveluja ei käytetä, varsinkaan koska ollaan luomassa uutta sotea, jossa yksityisen toiminta pyritään ajamaan alas.
Maskeja tuottavat ja myyvät sijoittajien omistamat terveysyhtiöt.
Apteekkaritkin rikastuvat maskien myynnillä.
Koronatesteihin ei myöskään otettu keväällä yksityistä kapaditeettia vaan otettiin se pois muiden potilaiden hoidosta, koska "testaukset haluttiin pitää omissa käsissä".
Koska kansasta enemmistö on kuitenkin ei-sosialisteja, jouduttiin keväällä keksimään erilaisia tekosyitä.
Koska asiantuntijoita ei kuunneltu, ei myöskään ymmärretty, että tauti onkin tullut jäädäkseen ( vaikka rokote keksittäisiinkin). Nyt on sitten selitysten keksimisen aika.
Kun aate menee inhimillisyyden edelle, voidaan hengenvaarallisen pandemian tms. kustannuksella tehdä politiikkaa.
Stalin kollektivisoi mastalouden ja aiheutti usean miljoonan nälkäkuoleman vaikka tiesi seuraukset.
Kim Il-Jung aiheuttaa nälänhätää maassaan vaikka tietää politiikkansa seurauksista.
Maduro tuhoaa öljyrikkaan maansa vaikka tietää ja näkee mitä tapahtuu.
Kaikki tietävät, mutta sosialistinen aate menee tiedon edelle, myös STM:ssä, koska sosialismi on eräänlainen fanaattinen uskonto.
Sosialismissa on useita lahkoja ja yhtä i niistä edustaa SDP.
Eikö meillä koskaan päästä tässä maskien käyttöasiassa asiaan????
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/epidemiologi-puuttui-maskikohuun-whon-linjauksia-sovelletaan-silloin-kun-sopii-agendaan-ja-vaietaan-kun-ei-sovi/cd4c4920-0425-41e3-9de7-94ad38dda830
Tänään on uusi elininen.
Hakusanoilla Swiss Health policy löytää tälläisen:
https://swprs.org/face-masks-evidence/
Tutkimuksia, joissa todetaan maskien käytön turhuus. Ainakin se.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/maskikohu-lahdossa-uusille-kierroksille-nyt-on-paha-irti/4fde34eb-4fe6-41f5-b95f-69e86b10bb20
Kun ei olisi valehdeltu niin nyt olisi vähemmän sairaita ja poliitikolle ja virkamiehelle helpompaa.
Kierrätys kunniaan maski asiassakin....;)
Joogit joilla on tuhansien vuosien ymmärrys hengityksen merkityksestä tietävät maskien haitoista enmmän kuin lääkärit. Hengitys muuttuu hitaammaksi meditoidessa ja tehdessä ns pranaiamaa eli hengitysharjoituksia, niillä on merkittävät vaikutus ihmisen aivotoimintaan, eli ne rauhoittavat ja tasapainottavat mieltä, psyykeä ja kehon toimintoja. Niimpä maskien käyttö sotii kaikkea tätä vastaan. Itse joogina olen havainnut että jo lyhyen aikaa maskia käytettyäni sen vaikutus aiheuttaa hengityksen nopeutumista, vaikeutumista ja hengitysilman kuumenemista.
Vaikka jotkut joogit suosittelevat ns kuumailma joogaa, tosiasia on että kuuma ilma vaikeuttaa meditaatiota ja vähentää joogaliikkeiden positiivista vaikutusta ihmisen elintoimintoihin.
Lisäksi maskit vähentää sosiaalista kanssakäymistä, mikä taas, jos ihminen käyttää enemmän aikaa meditaatioon ei ole niin vahingollinen asia.
Me joogit ja joogaavat ja meditoivat perheet nautimme kuitenkin korona tilanteesta, koska meillä on jatkuvasti ns yhteiskiirtaneita, joilla on hyvin positiivinen vaikutus ihmisen psyykeen, aivoihin ja mieleen. Lisäksi meillä on päivittäisiä yhteismeditaatiotilaisuuksia, kaoshikitanssia, jota me kaikki harrastamme kunnon ylläpitämiseksi, ja muite kokoussia, ohjelmia jne.
Etenkin kiirtanilla on myös vaikutusta maapallon värähtelyn parentamiseksi. Tässä opetetaan miten tanssitaan kiirtania, https://www.youtube.com/watch?v=5j7cPuwvUrQ
Tässä meidän guru selittää meille miten tärkeää kiirtan on, https://www.youtube.com/watch?v=eC9mDG-a0kY
Me olemme ryhmässämme harrastaneet menestyksellä karteneita, kun aloitamme ryhmänä vasemmalla jalalla raakkizulun värähtely tuntuu jokimakissa molemmissa aivopuoiskoissa.
Joogien tyyli ei tuo koskaan samaa nautintoa suolijagissa priorinegeri elimessä varsinkaan kaikilla eri-ikäisillä. Tuo kannattaa ottaa huomioon. Voitte lukea lisää nettisivuiltamme.
Kakka tuli.Kuonokoppa pelasti.
Maski vaikka huonokin antaa lisäsuojaa.
Eikö eri osatekijöiden hallinta ole tärkeää koronan torjunnassa?
-mahdollinen altistusaika.
-turvavälit.
-suojavälineet maskit, visiirit...?
Osin huvittavaa, mutta pääosin masentavaa lukea näitä keskusteluja. Miten tyhmiä ihmiset keskimäärin ovat, miten idioottimaisia monien kommentit. Kuin aivot olisi kokonaan jätetty narikkaan, ja sitten lähdetty palstoille "opettamaan".
Jos vain nyt käyttäisi niitä maskeja, suojaa niin sinua itseäsi, kuin muitakin. Ei se ole vain vaikeampaa, ja jo tyhmimmätkin tämän varmasti ymmärtävät, eivät vain voi enää perääntyä asemistaan.
https://maskiset.net
Varhilan on syytä vihdoinkin erota. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007662181.html
Lihis pilalla, vuotaa vihreää visvaa?
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/vuodettu-haavisto-sähköposti-kuohuttaa-–-professori-vastaa-pöyristyneille-”skuuppi-tässä-on-se-että-vihreät-ovat-noin-paljon-antaneet-periksi-painostukselle”/ar-BB1bLlkJ?li=BBr5KbI
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/tällaista-on-korruptio-suomessa-neljä-kysymystä-paljastaa-kuinka-arveluttavaa-toiminta-on-–-mitä-ne-kertovat-tapaus-haavistosta/ar-BB1bLmOZ?li=BBr5KbI
Uudessa.Seelannissa jossa matkailu hyvin suurta ja suurta tuloa taloudelle tuovaa pitivät rajansa kiinni ja virus jäikin karanteenihotelleihin
https://www.health.govt.nz/our-work/diseases-and-conditions/covid-19-novel-coronavirus/covid-19-data-and-statistics/covid-19-current-cases
Joten uusivuosikaan ei ole peruttu
https://www.youtube.com/watch?v=J0Qv4FCuJzw
klo 13 ilotulitus Aucklandissa, kaikki auki koska korona poissa.
"klo 13 ilotulitus Aucklandissa, kaikki auki koska korona poissa."
Tallenne samaisesta.
https://www.youtube.com/watch?v=89_LgAv8BCk
Hallituskakka haisee niin pahasti, että jokaisen on peitettävä kasvonsa pakkomaskilla?
Mahtaa olla tunkua koronaviruskuolleiden ruumiiden avauksessa. Kunnioituksesta elämää kohtaan jokaisen pitäisi kieltää nuokin tautipesäkkeet ennen lähtöä. Maskipakolaiset pakottajineen ja maskipakollisten lisäksi on jo sangen sakeassa liemessä.
Maskisekoilusta oppineena nyt voitaisiin tilata koko tarvittava määrä koronarokotetta, ennakkomaksua vastaan, Tiina Jylhän kauneushoitolasta. Hänellä on erinomaiset yhteydet Kiinaan ja Sinovacin koronarokote on osoittautunut tehokkaaksi.
Tämä on psygologiaa....Ei tarvii aseita tehdäkseen muutoksia.
Näät kaupassa ihmiset maskit päässä, vaikka mitä tekisit et pysty välttyä korona ajatelulta kaupassa. Ja se että jokatuutista tulee korona korona korona jo koko 2020 ja viellä jatkuu....
Ihmisten pitäisi nyt 2021 sen verran fiksuja, että lopettaisivat lietsonnan.
Kyllä sitä positiivisuutta pitää mainostaa, se pitää meidät terveenä.
(eli tämän media rumpan järjestäjät ovat tietoisia miten jatkuva paniikin lietsonta vaikuttaa ihmisiin, niin tyhmiä he eivät voi olla ettei tajuisi mitä tämä saa aikaan)
Joka kerta kun sanot korona tai laitat maskin päähän, vaikutat muihin ihmisiin.
käyttäkää omia silmiänne, kuinka monta ihmistä on sairastanut tätä lähipiirissäsi?
Miksi ruoka kaupoissa ja muissa isoissa yrityksissä ei ole tartuntoja kun tämä on niin tappava ja tarttuva? Miksi meille mainostetaan Oulun vanhainkoti epidemioista ja oululaisille sitten taas et turussa on sitä ja tota?
Kaksi ihmistä. Molemmat perusterveitä, urheilullisia ja työelämässä.
Haluatko kuvailun siitä millaista oli katsoa vierestä, kun lapset itkevät hätäänsä, kun äiti kiikutetaan ambulanssilla sairaalaan? Vai kuvauksen koronan aiheuttaman lievän aivovamman oireista?
Molemmille ystävälläni on korona jättänyt tuhot elimistöön: toisella elinikäinen keuhkovaurio, toisella lievä aivovamma. Lääkärien diagnosoimat.
Ei ole sitten maski toiminut näillä. Ja siinä se sen maskin toimivuus niin että koronan saa jos on saadakseen.
Tästä esimerkkinä kuinka pahaa jälkeä se korona voi tehdä niin otin rokotteet ennemmin ja kärsin niiden sivuvaikutukset jos niitä tulee. Koronaa en halua enkä voi muovi maskia turvalla pitää loputtomiin.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/e1474efc-e8b2-495b-aa2b-5d72026a6c28
Arvottaminen on alkanut.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007748951.html
Saksassa ja Itävallassa on järkiinnytty tartunnan estävien FFP2-suojaimien käyttöön.
Foodie-asiakkaille 5,90e/10kpl, Prismoissa 83...85snt/kpl.
Verkkiksessä 15e/20kpl, samoin jossain verkkokaupassa (joissa yleensä n. 4e)
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/thl-n-mika-salminen-ketaan-ei-saa-jattaa-korona-uhkan-takia-jouluna-yksin-#0d42eb71
Salminen ja Vehviläinen voidaan vihkiä kirkossa naimisiinsa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a6de93e0-21a9-4e80-a3f3-8ece960eaf68
The Lancet, Johns Hopkins Medicine, Princetonin yliopisto, IHME. Tuossa tieteellistä tietoa. Löytyy jopa Facebookista.
Itselleni tämä on ollut päivånselvää:
Kirurgin maski napakasti naamaan kaikilla.
Ffp2-tai ffp3-maski silloin, kun arvelee tai tietää joutuvansa pitkäaikaisiin (yli 15 min) lähikontakteihin muiden kanssa.
Kunnollinen turvaväli aina, kun voi. Ihmisjoukkojen välttäminen.
Tässä taitaa tapahtua luonnonvalinta, kun maskittomat tollukat parveilevat ja levittåvät virusta toisilleen.
Yksi tärkeä asia viruksissa on se, miten ison virusannoksen saat. Mitä isompi virusannos, sitä todennäköisemmin vakavampi tauti.
Minulle on ihan sama, jos maskittomat haluavat itseensä täyden annoksen virusta. Itse suojaudun maskeilla.
Maskittomien takia käytän ffp2-maskia.
Sanna Marin sanoi keväällä 2020, että maskien käytöstä voi olla haittaa.
Ei ole mitään sekoilua, vaan vedetään ne maskit niin kireelle kuin saa! 😷
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007805436.html Että sellaisia valehtelijoita Pekoset ja Kiurut.
1) kirurginen maski ei suojaa käyttäjäänsä vaan muita.
2) kirurginen maski on kaupallinen tuote ja SDP ei hyväksy kaupallisuutta eikä toisten
kustannuksella hyötymistä, mitä maski tekee suojatessaan muita, muttei maskin
maksajaa ja käyttäjää.
Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?
tartunnat ovat olleet nuorissa alle 50v....
mutta sitä saa mitä tilaa...onhan ruotsista oppia kun teht oli täynnä jne....
nyt lomalle ajetaan pohjoiseen ihan ruuhkaksi asti...miten hellitus voi viime keväänä eristää koko eteläsuomen ja nyt kun olisi eristämiselle tarvetta niin mitään ei tehdä...no kohta myydään lomamökkejä halvalla..???näin kävi espanjassa ja jne.....
Parannuksenteon voi kuitata kuittaamalla, ettei ole vielä valmis. Kulkutautia ei kukan voi kuitata. https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000007821265.html
Kuitti
Miksi ei suljeta rakennustyömaita, jotta virolaiset sun muut pysyisivät kotona? Myös telakat voisi sulkea, niin korona ei leviä.
Lopettaisivat jo vehtaamisen ja vätystelyn. Ressihän tuosta tuloo kaikille. Maskipakko niinku muissakin maissa ja sillä siisti.
Keskustelu osoittaa sen, että Suomessa maski-asia on mennyt
päin PERSETTÄ.
Herää kysymys kenen syy???????????
No tietenkin väärien tietojen antajan, eli kusettaja hallituksen
Mitä vääriä tietoja hallitus on antanut ? Meillä on mailmanparas hallitus tällähetkellä ja tän päremmin ei mikään hallitus olisi osannut toimia. Tilastot osoittaa, että parhaiten on pärjätty joka suhteessa, vaikka oppositio ja yle parhaansa mukaan sekoittaakin asioita.
Mielenkiintoista! Olemme kuin Pohjois-Koreassa kuolleiden määrää ilmoitetaan tarpeen mukaan tänään tieto (18) taisi tulla Ruotsista. Kun katsotaan, missä kuolee ja leviää, niin siellä, missä paikallinen johto on pyrkinyt kaikin tavoin pitämään taloustoimia etusijalla, vaikka lasten ja nuorten tilan surkuttelemisella. (Vähät riskiryhmistä.)
Kukin saakoon toimiensa mukaan. Uudenmaan voisi taas laittaa saartoon; hehän ovat toimillaan sen ansaineet.
Eikös maskit olleet vaarallisia?
Olisi vuosi sitten ollut tyhmää määrätä maskit pakollisiksi, kun niitä ei ollut. Nyt taas maskeja on kaikilla, niin turhaa niitä on pakollisiksi määrätä, kun kaikki ajattelevat jo käyttää maskia.
Maskit suojaavat muita, ei itseä ja väärinkäytettynä aiheuttavat tartuntoja, koska niiden pintaan jääneet virukset elävät siellä jonkin aikaa. Kuitenkin olemme kuin Pohjois-Koreassa, kuolleiden määrää ilmoitetaan tarpeen mukaan tämän päivän tieto (18) taisi tulla Ruotsista.
Missä kuolee ja leviää? Siellä, missä paikallinen johto on pyrkinyt kaikin tavoin pitämään taloustoimia etusijalla, vaikka lasten ja nuorten tilan surkuttelemisella.
Kukin saakoon toimiensa mukaan. Uudenmaan voi taas laittaa saartoon; hehän ovat toimillaan sen ansaineet. Erityisesti oppositio jarruttaa kaikkia toimia, joilla leviämistä voisi hillitä.
Kyllä sais loppua koska takaa on tää gabbala
Here is info:
https://youtu.be/517NrHPXz8E
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6936f3c8-195f-43a9-8567-098e9584b0c3
Siis Varhila on valehdellut kaikille Suomen kansalaisille.
Korona on tappanut vähemmän mitä normi influenssa tappaa vuodessa.
Myös flunssat vähentyneet.
Bisnestä koko tämä koronahysteria.
Maskit täynnä paskaa ja hiukkasia , jotka altistuvat muille taudeille. Kuivat limakalvot, lisää sairauksia.
Tähän mennessä pärjätty ilman maskia, pärjätään jatkossakin.
Ja piikkiä EI KANNATA OTTAA.
Menee elimistö sekaisin.
Täysin totta!
USA:n senaattorit ovat alkaneet tutkimaan nyt näitä globaaliin pandemiaan liittyviä valheita maskeista, sulkutiloista jne. ...
Tässä todella tärkeä video SUOMEKSI TEKSTITETTYNÄ: https://rapsodia.fi/usan-senaattorit-tutkivat-koronavalheita/
Helmikuussa 2020 oli kaikki Suomessa vähittäismyynnissä olleet maskit (miljoonia) ostettu ja lähetetty Aasiaan. Kukaan Suomessa ei reagoinut asiaan. Asioin tuolloin pienessä tallinnalaisessa apteekissa, jossa apteekkari tiesi kertoa, että Suomen jälkeen ostajat ovat tulleet Tallinnaa tyhjentämään. Olisi mielenkiintoista kuulla kuinka paljon maskeja läksi tuolloin Suomesta viranomaisten nukkuessa ruususen unta.
Hämeenlinnassa tämä intian variantti meni sairaalan suojaimistakin läpi, joten maskien kanssa suojaustaso alkaa olla heikko.
Olen samaa mieltä. Jatkuvasti on ristiriitaista tietoa. Oli ennen maskisuositus kun tilanne päällä ja nyt kun parempi tilanne on maskipakko... Miten ottaa selkoa tästä?
Ei vaan osaa ymmärtää kun ei ole kuollut tai edes sairastunut, kovasti on vouhkattu ja peloteltu, mutta kun voin äärimmäisen hyvin, on v, ei ole rokotettu enkä ole maskipelleilyyn mennyt missään tilanteessa
Idiootit.
Ikuista elämää ja kuolemattomuutta havittelevat ihmiset, ottakaa se apina mukaan ja menkää happikaappiin. Mitään täältä ette mukaanne saa.
Niin kuoli Michael Jacksonkin.
Mulla ollut korona tauti jo toista vuotta olen ihan liikkunut normaalisti junassa, bussissa, ratikoissa, enkä jää karanteeniin, MINUA EI PYSÄYTÄ KUKAAN.
Elinten ppikitys on paikallaan joka sydämeen
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/nämä-elimet-eivät-ole-välttämättömiä-ihmiselle/ss-AAMqrqO?li=BBr5KbI#image=33
Loppu on väkivaltainen
https://areena.yle.fi/1-50454379
Moi,pidä maskia, suojelet lähimmäisisiä ja itseäsi.
Kiitos
Siniset turvaa!
Oletko käynyt lääkärissä?
https://tokentube.net/v/3047617407/Ilmestyskirja-13---PEDON-MERKKI
koronavirusrokote on pedon merkki!
Kannattaa katsoa twitteristä mitä koronan ihmelapsi tohtori Faucci sanoi jo 5.8. omalla tilillään. "Teidät on rokotettu aivan turhaan. Variantti on vain ensimmäisen rokotteen aiheuttama flunssamuunnos.
Alkaa näköjään romahtamaan tämä hysteria jo sisiltä päin eli CDC:n ja FDA:n viimeiset ulostulot ovat karua kuultavaa tämän sopan maksajille ja siihen kuolleiden omaisille. Miksi m,eidän media ei kerro tästä muutoksesta mitään?
Onko julkaistu tilastoa siitä, kuinka moni koronan saanut oikeasti yritti välttää koronan, esim. maskia käyttämällä?
Tässä on jo yli vuoden tilastoa saatu, mutta THL ja STM tuhlaavat tietoa, joka olisi tärkeä tietää niille, jotka oikeasti yrittävät välttää tautia.
Maskien+suojaus+perustuu+siihen+että+maskia+käyttämällä+suojelet+ympärillä+olevia+jos+itse+tietämättä+sairastat+koronaa+joka+leviää+pisaratartuntana,+kun+kaikilla+on+maskit+niin+tartuntojen+määrä+saadaan+kuriin.++Ne+jotka+väittää+että+korona+on+pelkkää+huijausta+ja+siksi+laiminlyö+annetun+ohjeistuksen+maskeista+ovat+yksinkertaisesti+typeriä+ja+vaarantavat+muidenkin+kuin+itsensä+terveyden+tyhmyyttään.+Ota+järki+käteen+ja+ajattele+välillä+muitakin+kuin+itseäsi.+Korona+ei+ole+mikään+salaliitto+muuten+kuin+sen+osalta+että+se+on+levitetty+tahallaan+väestön+vähentämiseksi+ja+tämän+ymmärtää+jokainen+joka+tietää+virusten+mikrobiologiasta+mitään.+Korona+on+oikeasti+olemassa+oleva+vaarallinen+RNA-virus+joka+ei+mene+flunssan+tavoin+nopeasti+ohi+ja+elämä+jatkuu+taas.+Tuntemani+20.v+hyväkuntoinen+ja+perusterve+henkilö+sairastui+koronaan+ja+joutui+sairaalan,+ei+kuitenkaan+teholle+asti.+"parannuttuaan"++hänen+kumpikin+keuhkonsa+oli+40-50%+tuhoutunut+ja+arpikudosta+täynnä,+lisäksi+hänen+sydämensä+kärsi+myös+vakavia+vaurioita+ja+hän+joutuu+syömään+sydänlääkkeitä+loppuelämänsä+ajan+joka+todennäköisesti+on+melko+lyhyt+loppuelämä+jos+vertaa+aiempaan+eliniän+odotukseen.+Koronan+sairastaminen+jos+siitä+selviää,+aiheuttaa+pysyviä+ja+vaikeita+vammoja+sisäelimiin+ja+DNA+ketjuun.+Virus+hyökkää+ihmisen+DNA:ta+vastaan+eli+siis+sitä+vastaan+joka+tekee+meistä+eläviä+ja+määrittää+kuinka+solumme+toimivat.+Virus+tekee+muutoksia+solujen+tuotantolaitokseen+(mitokondrio)+joten+solujen+toiminta+häiriintyy.+On+myös+todennäköistä+että+korona+aiheuttaa+lapsettomuutta+ja+kehitysvammoja+koska+solujen+toiminta+ei+ole+normaalia+tai+palaudu+lähes+normaaliksi+kuin+pienellä+määrällä+potilaita.+++Ehkäpä+pitäisi+ihan+oikeasti+sairaalojen+kysyä+korona+potilailta+että+voiko+heidän+sairastamistaan+videoida+ja+sen+jälkeen+julkaista+ihmisten+nähtäväksi+"korona+videopäiväkirja"+se+miltä+todella+näyttää+koronan+sairastaminen+ja+koronaan+kuoleminen.
vedetäänpä vähän henkeä taas....ensinnäkään maski ei suojaa käyttäjää eikä vastapeluria sehän on jo moneen kertaan tutkittu juttu professori ryhmien toimesta ...mutta maskipakko ajettiin läpi.kirurginen naamarätti on tarkoitettu leikkaus saleihin jossa esim potilaan mahalaukku on auki ja leikkaava kirurgi kommunikoi alaistensa kanssa ...ja tässä vaarana puhuttaessa että esim sylkeä putoaa avohaavaan tai muita suun eritteitä. siinähän se on ihan hyvä suoja...mutta naurettavaa että covid tautiin tätä käytetään :D jokainen älyä omaava voi tajuta että yskäisyn aerosolit täyttää esim kokonaisen huoneen laajuudellaan ...siinä ei pölysuojalla tee yhtään mitään...sitten on erikseen esim asbesti purkajan mikrobi hiukkas suojaimet...niillä alkaa olla jo tehoa. ja sitten itse koronaan. tässäpä työmaalla sairastuttiin isolla porukalla ja kuume oireet ja hajuaisti menetykset ..pientä kröhää ja nuhaa...reilu viikko ja kaikki oli remmissä takaisin.että kyllä huvittaa lukea näitä jonninjoutavia uhkakuvia joissa yritetään saada tätä pientä fiksua ryhmää koeryhmään mukaan testipiikille josta kuuluu jo sairaaloista kummia...sydämiä pysähtyy ja infarkteja tulee kun sieniä sateella...kammottavaa että lapsetkin myrkytetään noilla..toivon vain sydemmestäni että johto porras joka tätä ohjaa niin saa maistaa vielä karman lain sen kovimmalla kädellä oikeuden mukaan!
Maskit kyllä toimivat, kuten ne ovat toimineet jo sata vuotta:
Tutkimuksia siviilien maskien käytön hyödyistä. Tässä oli ensimmäiset vastaan tulleet:
https://www.pnas.org/content/118/4/e2014564118
"Our review of the literature offers evidence in favor of widespread mask use as source control to reduce community transmission"
"The available evidence suggests that near-universal adoption of nonmedical masks when out in public, in combination with complementary public health measures, could successfully reduce Re to below 1"
"As governments exit lockdowns, keeping transmissions low enough to preserve health care capacity will be critical until a vaccine can be developed."
Eli tieteellinen näyttö tukee maskien käyttöä ja tartuntojen pitäminen vähäisinä on tärkeää, kun yhteiskunnat ovat nyt avautumassa.
https://www.nature.com/articles/d41586-020-02801-8
"Gandhi co-authored a paper8 published in late July suggesting that masking reduces the dose of virus a wearer might receive, resulting in infections that are milder or even asymptomatic. A larger viral dose results in a more aggressive inflammatory response, she suggests."
Maskien käyttö vähentää käyttäjän saamaa virusmäärää, joka vähentää tartuntatapauksessakin taudin rajuutta tai voi tehdä siitä jopa oireettoman.
https://www.webmd.com/lung/news/20210907/masks-limit-covid-spread-study
"Sept. 7, 2021 -- A large, real-world test of face masks in Bangladesh shows that masks reduce community spread of COVID-19. It also shows that surgical masks are more effective than cloth face coverings."
Laaja, todelliseen käyttöön perustuvat testi Bangladeshissa osoittaa maskien vähentävän covid19 tartuntoja, ja että kirurgiset maskit ovat kansalaismaskeja tehokkaampia.
Edelleen Bangladeshin kokeesta: https://www.economist.com/graphic-detail/2021/09/03/real-world-evidence-shows-face-masks-reduce-covid-19s-spread
"Although these results were from rural Bangladesh, they suggest that masks can be effective elsewhere too—even when fewer than half of people wear them correctly. Saving lives has never been so easy on the wallet."
Maskit auttavat pelastamaan henkiä, vaikka vain puolet käytäjistä osasi käyttää niitä oikein
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7883189/
"Based on these studies, all people, regardless of physical conditions and professions, should wear masks at all times in prevention of COVID‐19. In this regard, inhalation protection via masks is particularly important in order to reduce the transmission of viruses that are potentially carried by droplets and aerosols. The mask requirement has already been proved to be effective"
Näihin tutkimuksiin perustuen, kaikkien ihmisten tulisi käyttää maskia. Maskipakot ovat jo osoittautuneet tehokkaiksi.
Nämä maat ovat onnistuneet tiputtamaan sairaanhoitoa tarvitsevien lukumäärän huomattavasti rokotusten aloittamisen jälkeen. Tehohoitoa tarvitsee enään ainoastaan murto-osa rokotetuista. Suurimmassa osassa maita ovat myös päivittäiset tartunnat tippuneet vain pieneen osaan siitä mitä oli ennen rokotteita. Rokotteiden teho on kiistaton. 😇😅L😉😇🤗🤗😉😉😀😀
USA, Intia, Chile, Ruotsi, Italia, Ranska, Espanja, Estonia, Puola, Unkari, China, Kanada, Uruguai, Qatar, Singapore, Chile, Tanska, Portugal, Bahrain, Kanada, Espanja, Belgia, Irlanti, Englanti, Mongolia, Hollanti, Ranska, Norja, Thailand, Peru, Romania, Albania, Bolivia, Tunisia, Bulgaria, Moldova, Liettua, Latvia, Viro, Kreikka, Turkki, Tsekki, Saudi Arabia, Japan, Ecuador, Argentina, Brazil, Marocco, Slovakia, Costa Rica, Kolumbia, Mexico, Saksa, Suomi, Slovenia, Kroatia...jne
Tä, mikä korona? ei ole näkynyt, vuodesta 2019 ilman minkäänlaista tautia, mennnyt ilman vaippaa joka paikassa.
Espanjantauti; Fredrics Gates, sai aikaan rokotteen, kaikki rokottees saaneet kuoli. Gates sai rahat.
Covid 19; Bill Gates rahoitti rokotteen. Fautsi vahvisti asian, jälki on pahan näköistä, rahat on saatu.
Maskista ei apua. Virolaiset ei juuri käyttele maskia ja samat tartuntaluvut suhteessa kuin meilläkin. Tosin meilläpäin enää vähemmän näkyy maskeja, porukka alkaa olla kyllästynyt tähänkin touhuun.
aivan lampaiden touhua....mihin on kadonnut ihmisten maalaisjärki.....johan luulisi pikkuvauvan tajuavan ettei paperinen naamavaippa voi suojata koronan aerosoli hiukkasilta...mulla on duunissa sellainen maski joka jo vähän paremmin suojaa ...tai luultavimmin suojaisi jopa koronalta,,,mutta käytän sitä muuhun tarkoitukseen.se on kuitenkin tutkijaryhmän toteama juttu ettei kirurginen naama vaippa suojaa koronalta.piste.eikä kyllä suojaa rokotteet taudiltakaan....eikä suojaa kovempia oireita vastaan,,,sanonpahan vaan kun olen tässä vieressä tauti rypästä seurannut... tämä on vuosisadan kusetus...piikkeihin tulee menehtymään kammottava määrä ihmisiä mutta sehän se tarkoituskin....tajuaahan sen tyhmempikin että aiemmat rokotteet hyväksi havaitut ovat kyllä toimineet...kerta piikki hihaan ja thats it...mutta tämä testi piikki on kyllä aivan muuta...ihmiskoe!
Se+maski+on+muovia+eikä+paperia.+Eikä+suojaa+mitenkäään+muuta+kuin+omat+päskeet+eivät+lennä+muuta+kuin+siitä+sivu+kautta+ja+kaikkihan+tuon+nyt+tietää.+Ei+olla+vielä+piikkeihin+menehdytty+eikä+aiota+tai+sitten+meistä+kuolisi+80+%+ihmisistä.+Mutta+rokottamattomana+sinun+henki+on+vaarassa+ennemmin+kuin+muilla+ja+voit+saada+koronan+ihmeelliset+sivuoireet+kunhan+vaan+saat+sen+taudin+ja+saat+sen+ennemmin+tai+myöhemmin.
Koittaa piikitellä pitkän kepin sijaan se.
Nämä maat ovat onnistuneet tiputtamaan sairaanhoitoa tarvitsevien lukumäärän huomattavasti rokotusten aloittamisen jälkeen. Tehohoitoa tarvitsee enään ainoastaan murto-osa rokotetuista. Suurimmassa osassa maita ovat myös päivittäiset tartunnat tippuneet vain pieneen osaan siitä mitä oli ennen rokotteita. Rokotteiden teho on kiistaton. 😇😅L😉😇🤗🤗😉😉😀😀
USA, Intia, Chile, Ruotsi, Italia, Ranska, Espanja, Estonia, Puola, Unkari, China, Kanada, Uruguai, Qatar, Singapore, Chile, Tanska, Portugal, Bahrain, Kanada, Espanja, Belgia, Irlanti, Englanti, Mongolia, Hollanti, Ranska, Norja, Thailand, Peru, Romania, Albania, Bolivia, Tunisia, Bulgaria, Moldova, Liettua, Latvia, Viro, Kreikka, Turkki, Tsekki, Saudi Arabia, Japan, Ecuador, Argentina, Brazil, Marocco, Slovakia, Costa Rica, Kolumbia, Mexico, Saksa, Suomi, Slovenia, Kroatia...jne... 😎🤗😁😊
Tuossa faktat, voit itse tarkistaa pitääkö paikkaansa maista ja niiden rokotusten onnistumisista.🤓😊😇😇😇😎😎🤓🤓☺️☺️
https://www.worldometers.info/coronavirus/
😁🤗😇😇😎😎😄😁😁
Mutta missä ovat ne maat joissa epäisänmaallisen rokotevastaisen salaliittoteorikon mukaan rokote tappaa? Missä?
😎😄😊😆😆😊😊😎
Edelleenkin...
😉😇
Valtaosa teho-osastoilla hoidettavista koronapotilaista on rokottamattomia. Tilanne turhauttaa hoitohenkilökuntaa.
😆😊
”Olemme hoitaneet syksyn aikana edelleen koronapotilaita, ja käytännössä kaikki ovat olleet rokottamattomia. Kun tiedämme, että rokotteita on saatavilla, jokainen tehohoitoon päätyvä rokottamaton tuntuu turhalta”, tehohoidon ylilääkäri Tero Varpula Jorvin sairaalasta sanoo".
😆
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008274431.html
🤣😃😃☺️
Totuus velvoittaa laittaamaan kirjoituksen faktat ja lähteen.
Miksi totuus ei velvoita epäisänmaallista rokotevastaista salaliittoteorikkoa?
Juu, yhden kerran rokotuksen saaneet merkitään rokottettauttemaksi. Kaikki rokotetut tulevat kuolemaan ennemin tai myöhemmin.
Maski+on+ihan+hyvä+varmuuden+vuoksi+kun+on+kausiflunssaa+liikkeellä+ja+se+tuo+pienen+suojan+.
Eli+suositus+on+ihan+ok.
Maski+ei+ole+kuitenkaan+mikään+100%+suoja.
Rokote+sitten,+jättäisin+väliin+ja+palaisin+asiaan+2+vuoden+päästä+kun+nähdään+mitä+kaikkea+se+piikki+koekaniineille+aiheutti.
Mikään rokote ei voi olla kokeilu sillä kautta aikojen on ihmishenkiä säästetty rokotteilla. Ja tämä tauti ei tule olemaan viimeinen sillä niitä tulee varmasti vielä lisää.
Olla käyttämättä kun ei ne anna suojaa käuttäköön jotka saitadtavat
Sairastin ton kaamean taudin ja 20kollegaa..kaikilla oireet meni parissa päivässä ohi..kovimmat oireet 38c kuumetta.eli tämä tauti on huom .kevyempi kuin normi flunssa...aivan järkyttävää pelottelua...ja piikit on tehottomia luulisi sen jo lampaidenkin näkevän..yhtälailla levittää ja joutuu teholle jne..ja piikkien takia altistavat itsensä alttiiksi veritulpille ja sydänsairauksille..mutta ei voi mitään kun teurastajat yllyttää kansaa piikille/kansanvähennystä ....
Suomen hallitus rikkoo Suomen perustuslakia uusilla rajoitteilla. Koko koronapassi rikkoo ihmisoikeuksia niin monella tasolla etten edes jaksa kirjoittaa kuinka monella tapaa se lakia rikkoo. No, esim itsemääräämisoikeus ja sananvapaus tullaan riistämään lopullisesti. Ihmiset ollaan jakamassa kuten sisällissodan aikana. Olemme todella synkkien aikojen edessä jos Suomen kansa ei nyt nouse tätä hirmuvaltaa vastaan. Pääministerimme Marin kannattaa myös julkisesti great resettiä jossa kaikkien tulot viedään nolliin ja sen jälkeen vallitsisi täysi kaaos ja ihmiset alennattaisiin kaikki orjien tasolle palvelemaan päättäjiä ja eliittiä kuin pienet muurahaiset. Haluatteko te todella tätä? Aivan järkyttävää tämä kehitys. Jopa pieniä vauvoja halutaan myrkyttää piikillä joka ei ole saanut edes myyntioikeutta ja joka on aiheuttanut esim jenkeissä yli 8000 kuolemaa CDC vaersin mukaan. Nuoria urheilijoita on kuollut tähän piikkiin. Voi vaan kuvitella mitä tämä tekee pienille vauvoille! Nyt on aika herätä!!!
kyllä ! puhut asiaa....vaan lampaat on piikkinsä ottanut ja istuvat karsinassa hiljaa....ei hiiskuta vaikka ympärillä sairastuu ja kuolee piikkiin sukulaisia ja tuttuja.....mutta joo ---meitä vahvoja ei saada piikille vaikka tarjottaisiin mitä summia rahaa tai materia paskaa! nyt täytyy vetää yhtäköyttä ja yrittää saada tuo teurastus loppumaan ja julkisuutta noille murhille....itse kannan kyllä korteni kekoon julistaen piikkien myrkyllisyyttä kentällä ja sosiaalisessa mediassa..toivon samaa muilta viisailta luomu terveiltä ihmisiltä
Salminen haluaisi olla silmälääkärien ylilääkäri viimeaikaisten kommenttiensa tähden
https://www.is.fi/terveys/art-2000008332666.html
maskit kuuseen
FFP2 tai FFP3 suojaa.
Kun+Addenbrooken+sairaala+Cambridgessa+päivitti+COVID-19-osastoilla+työskentelevän+henkilökunnan+kasvonaamarit+suodattaviin+(FFP3)+-hengityssuojaimiin,+sairaalassa+saatujen+SARS-CoV-2-infektioiden+määrä+väheni+dramaattisesti+–+jopa+100+%
He+havaitsivat,+että+osastokohtaiseen+altistumiseen+liittyvien+tapausten+määrä+väheni+merkittävästi,+FFP3-hengityslaitteet+antoivat+100+%+suojan+COVID-19-potilaiden+aiheuttamilta+infektioilta.+
Ffp3+rules👍
STM ja THL välillä arvovaltakilpailu ja hyvä tulee kun siihen vielä tulee hyväksi lisäksi maakunnat sotkemaan kallispalkkaisilla johtajilla asioita. - ei hyvä sanon ma!
en usko että maskeista on paljoakaan hyötyä.
pikemminkin haittaa
STM:n kansliapäälikkö Kirsi Varhila., SDP,n valtiotieteellisesti tödennut maskit hyödyttömiksi ja jopa epidemiaa levittäviksi huonontamalla vastustuskykyä.
Käsittääkseni nuo hammashoitajatyyppiset maskit eivät suojaa paljoakaan.
On järjetöntä että THL suosittaa niitä
haittoja on nimittäin paljon, henkinen ahdistus, yms yms
Tä, oletko nauttinut jotain?
Kaikki koronan ehkäisykeinot vain pidentää epidemiatilannetta ja samalla pahentaa sen aiheuttamia taloudellisia, sosiaalisia, rakenteellisia, poliittisia jne. ongelmia. Tämä tilanne on aivan käsittämättömän sairaalloinen ja kiero siksi, että koronavirus yleiskuvaltaan ei ole merkittävän vaarallinen. Jos se olisi kuin isorokko tai ebola, niin sitten kaikki nämä rajoitteet, hysteria jne., jopa rokotepakko, olisi perusteltua.
Nyt kuitenkin jo hahmottuu, miksi koronasta tehtiin mediatempuilla "isorokko"; juuri siksi, että rajoitteet, hysteria, paniikki, pakottaminen, velkaannuttaminen, sekasorron aiheuttaminen jne. olisi ikään kuin väistämättömiä asioita "järkyttävässä pandemiassa". Jos joukkopsykoosiin ajautuneet tietäisi totuuden, tilanne olisi aivan toinen, mutta on kyllä hävettänyt monenkin hyväuskoisen puolesta, että langettiin covid-ansaan. Kun jopa koetaan ylpeyttä siitä, että on otettu rokote, ja samalla sitten nälvitään rokottamattomille ja kriittisille, ikään kuin rokotteen ottanut olisi parempi ihminen.
Covid19 on yksi ihmiskunnan historian suurimmista huijauksista.
Onneksi löytyi maski, jolla voi levittää koronaa, mutta itselle se ei tartu.
Tosi näppärä varsinkin junassa ja bussissa.
1.Maski suojaa myös tavallista tallaajaa.Tarpeellinen.
2. Henkilökunta, joka on päivittäin jatkuvasti kontaktissa ihmisiin, saa suojaa maskilla.
Mikä tässä oli vaikea ymmärtää??
Kumpikaan noista, kohta 1 ja kohta 2, eivät pidä paikkaansa. Mikä tuossa sinun on vaikeaa ymmärtää?
Vaippa naamalla ei suojaa yhtään mitään, paivastoin, vaippa kerää bakteerit ja virukset.
Vuodesta 2019 - 2023 sairastumatta mihinkään influenssaan tai muuhun, ilman vaippaa normaalissa elämässä. Jopa risteillyt kiinalaisten kanssa.
On ilmeistä, että sosiaali-ja terveysministeriön ylemmille esimiehille sanotaan, mitä pitää kulloinkin sanoa. Eli STM on poliittinen ministeriö ja sen on käsketty laulaa hallituksen lauluja.
Mikään muu ei selitä kyseisen ministeriön sekavia lausuntoja ja aina aivan väärään aikaan tulevia ja kulloiseenkin tilanteeseen sopimattomia lausumia.
Näistä lausumista voisi kirjoittaa kirjan. - Onko se vitsikirja vai kertooko se poliitikkojen ja lobbarien onnistuneista yrityksistä muuttaa Suomen terveyspolitiikkaa negatiiviseen suuntaan; sen voi päätellä jokainen kansalainen, joka on tuota sekoilua seurannut. - Eli pitäisikö itkeä vai nauraa.
STM:n maskisekoilu on ajautunut hivenen sivuraiteelle, sillä nyt STM työskentelee innolla hoitajien pakkotyölain parissa.
Tällä pakkotyölailla saataisiinkin vesitettyä jo valmiiksi tulevaisuudessa uhkaavat hoitajien ja lääkärien lakkoilut. Palkkoihin ja työolosuhteisiin ei sen jälkeen enää tarvitsisi juuri panostaa vaan voisi keskittyä vain poliittisen johdon ja tietokoneohjelmien kehittämiseen.
Kun sote vielä saadaan täydellä voimalla toimimaan ja mm. yksityinen työterveyshuolto lopetettua, poistuu loppukin palkkakilpailu alalta.
Koska yhteiskunta maksaa hoitajien ja lääkäreiden koulutuksen, voidaan heidät velvoittaa töihin minne ja milloin tahansa, miten päättäjä hyväksi näkee. Samalla se opettaa nöyryyttä hoitajille ja lääkäreille.
Tätä ent. SDP:n puheenjohtaja jo aiemmin esitti tv-paneelissa.
Sitä ennen SDP:n tosin täytyy saada muutos EU:n ihmisoikeuslakeihin.
Nyt nähdään miten mädäntynyttä on yhteiskunnan virkakoneisto .
Minä ainakin otan sen neljännen koronarokotteen kun noita rykijöitä on kaikki paikat pullollaan tätä nykyä.
Niin tosiaan on rykijöitä ja tautia, kun jatkuvien piikitysten seurauksena immuunijärjestelmä lopulta romahtaa. Ei elimistö enää kestä sellaista.
Juu, niitä oli Saksassa tarjolla 8 kpl.
Osa on Blaseboja, mutta jos oikein sattuu kohdalle niin.....
Nyth varmaankin palataan vanhaan hyvään hihaan yskimis neuvoon!
Hihaan ei kesäkeleilä voi yskiä. Parempi vaan käyttää sitä maskia.
Juu, se vaippa naamalla on parempi.
Olen käyttänyt ffp2 maskeja jatkuvasti. Yhtenä päivänä joku jonne meinasi hyökätä päälle kun olin kauppaan menossa maski päällä. Nyt ei noiden varianttien kanssa näytä yhtään hyvältä tuo tulevaisuus.
Oletko käynyt lääkärissä, siellä voitaisiin tutkia tilanne, ehkä tarvitset lisää piikkejä?
Olet vielä hengissä, ehkä uudet piikit auttavat tilanteesi.
Aikuiset voivat tehdä omat valinnat, mutta tutkimusten mukaan maskien seuraukset lapsille ovat hälyttäviä: https://crisis.fi/kasvomaskit-halyttavia-seurauksia-lapsille
Maskit myös bisnestä...
Ei auttaneet meillä työssä maskit, ei rokotteet. Kaikki sai Koronan,myös 2-3 x piikitetyt etunenssä.
Meilläsama, kaikki rokotetut kipeenä, ei rokotetut töissä ja tuuraa rokotettuja.
Maskit on turhia. Niistä saadaan vain valheellinen turvallisuuden tunne typeryksille.
Näinpä, tyhmää saa pumpata ja pitääkin, että saadaan kassa kuntoon.
Eristeisiin sotkeutuu eristysten tekijätkin https://www.mtvtekstikanava.fi/new2008/107-01.htm
Maski voi suojata nenän ja suun limakalvoja, joiden kautta virus kulkeutuu.
Maski nimenomaan kerää bakteereja ja viruksia, ihmisen immuniteetti suojaa paremmin kuin vaippa naamalla.
Virus elää hetken, bakteeri pidenpään, jos olet roketettu, peli on menetetty.
Sähkösekoilu jatkuu, pitää laittaa kannatusta kansalaisaloitteelle hinnan rajaamiseksi.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121
Minä pidän vieläkin maskia varmuuden vuoksi.
Hieno homma, pidä vaippaa naamalla elän loppuun saakka
taas yhden rokoteuhrin tarina voimia:
https://mkrsuomi.fi/koronarokote-teki-anninan-elamasta-paivittaista-kamppailua/
https://tokentube.net/v/2630827014/Koronakertaus---Mistä-kaikki-lähti---Missä-ollaan---Mitä-suunnitelmissa
Nyt kun vuosia mennyt kaikki videolla käydyt turvallisuus ongelmat toteutuneet. Kiitos WEF agentit. https://yle.fi/a/3-11902107
maskit oli osa pedonmerkkiä. siitä eliitti näki kuka tottelee ja kuka ei.
maskista oli muutenkin vain haittaa. Eli hyötyä eliitille. Väen vähennystä se edisti. Senhän Kamala kamala harriskin myönsi muutama päivä sitten ihan omin sanoin videolla että tarkoitus on väkimäärän pienennys
Tämä on sitä samaa sekoilua, mitä oli tsunamin jälkeenkin, sitä suomalaista varautumista ja itse itseään valvovaa valtiollista instituutiota.
Perin juurin perinteistä tsaarin vallan aikuista viranomaistoimintaa.
Nokiteltiipa venäjää nykyään miten paljon hyvänsä, niin ne oman verkoston kannalta hyvät puolet ovat voimassa edelleenkin jja siksipä meillä suomessa on niin suunnnaton julkisen hallinnon määräkin. suhteessa kansaan
Miksikä se siitä olisi muuttunut, kun veli nimittää veljen ja sisko siskon virkaan, ulkopuolelta puolueetonta valvontaa ei suvaita.
Maskeista ei ollut hyötyä kenellekään. Mutta suomalaisten enemmistö on typeryksiä ja nöyristelijöitä, jotka tekevät mitä tahansa käsketäänkin.
Naulan kantaan, naulan kantaan..👍👍👍👍......
Pyykki/hän pyykkiä kotiin kun siskon luona käy, elinvuodet välissä.
Joutuu tuomaan pyyhkiä kotiin ilmeisesti sama vallalla kuin Kärsämäki käydään sotkemassa toisen vaateita .
On edessä sotku selvitellyt,.
Tuo STM:n maskisekoilu on täysin mitätön keskustelun aihe, turha sitä on enää kaivella. Se mikä on keskustelematta, on kun isovihan aikaan suomalaiset miehet tekivät muijiensa pikkuhousuista (siihen aikaan ne olivat oikeastaan suuria) itselleen maskeja, koska vihollinen savulla yritti saada suomalaiset ulos kämpistään ja maakuokista.
Maskit toimivatkin osittain hyvin, housuissa oli kuivuneita kuukautisvuotoja pitkältä aikaa, se löuhkä sai vihollisen ryntäämään paikalle luullen että kyseiseen maakuoppaan oli piilotettu suomalaiset naiset. Sitten suomalaiset yllättivät viholliset jotka kepit pystyssä ryntäsivät kuoppaan sisälle. Noita maskeja käytettiin vielä pikään, mutta se on tutkimatta, joten ohjatkaa voimavarojanne sinne, tarpelliseen tutkimukseen eikä mihinkään hinkkaamiseen jo koluttuja juttuja.
Yksi monista ihmisten huijauksista. Suomalaiset jäämässä viimeiseksi kansaksi, jotka uskovat tuutin valheita.