USA:n velkaisuus on johtanut rankkaan eriarvoisuuteen, tuloksena täysi anarkia.
Nyt EU:ssa ajetaan koronan varjolla lisävelkaa, jonka maksajaksi Suomikin joutuisi.
Haluammeko meitä rikkaampien maiden velkojen maksajiksi, siis vielä lisää?
10 v. vertailu:
-Suomalaisten kotitalouksien nettovarallisuuden keskiarvo oli 162 000 euroa.
-Mitä Italian ja Espanjan kotitalouksiin tulee, niiden kotitalouksien nettovarallisuus oli paljon suurempi kuin suomalaisten kotitalouksien: Italiassa keskimäärin 275 000 ja Espanjassa 291 000 euroa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3f2f1307-1bc7-4987-a619-76000a10b4e7
USA:n tilanne ja EU:n yhteisvelkavastuut: Paha kierre
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Persut ovat olleet oikeassa tästä jo aiemmin.
Ei lisää mitään tulonsiirto-unioni-juttuja.- Anonyymi
Persuilla tolkun linjan velan suhteen. Emmehän halua, että kun seuraavan kerran koronat suun muut tsunamit iskevät, niin sitten korjaiuvaraa ei ole senkään vertaan käyttää, siis Suomen tukemiseksi.
Nämä isommat maathan kun ovat kaikissa mahdollisissa tilanteissa ja kaikkina mahdollisina aikoina kuitenkin kokoluokassa ihan omaansa, kun verrataan Suomeen.
- Anonyymi
Ja mikä oli se perussuomalaisten ratkaisu talouden kriisiin?
Lisää öyhötystä?- Anonyymi
Lue tuosta alta maakohtaiset väestövertailut ja laske jos osaat.
- Anonyymi
Italiassa populaa on 60 miljoonaa eli 10 x Suomen väestö,
Espanjassa 47 miljoonaa eli about 8 x Suomen väestö.
Mainituissa latinomaissa siis keskiarvoinen nettovarallisuus reippaasti yli sata tonnii per lätty enemmän kuin 5 miljoonaisen Suomen vastaava.
Eiköhän vain olisi parempi, että nämä rikkaammat etelänmaat siirtyvät maksamaan ottamansa velat ihan itse, omaisuuttaa myymällä, veropohjaa laajentamalla ja prosentteja korottamalla siitä selviää.- Anonyymi
Italia on upporikas maa. Unkari on hieno demokratia. Venäjälläkin on hieno demokratia.
Afganistanissa on mukava elää. Syyriassakin on ihan kivaa, ei sieltä tarvitse lähteä "pakolaiseksi" minnekään.
Mutta Ruotsi... Aivan kauhea maa, hengenvaarallinen, romahdustilassa!
Ja EU... Se on uusi Neuvostoliitto. Kauhea kansojen vankila.
Kyllä, olen persu. Minulla on ihan omat faktat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Italia on upporikas maa. Unkari on hieno demokratia. Venäjälläkin on hieno demokratia.
Afganistanissa on mukava elää. Syyriassakin on ihan kivaa, ei sieltä tarvitse lähteä "pakolaiseksi" minnekään.
Mutta Ruotsi... Aivan kauhea maa, hengenvaarallinen, romahdustilassa!
Ja EU... Se on uusi Neuvostoliitto. Kauhea kansojen vankila.
Kyllä, olen persu. Minulla on ihan omat faktat.Antipersulla on taas vain ja ainoastaan persut mielessä, koska persut.
Vaikka maailma murenee ympärillä, niin siltikin persut aamusta iltaan mielessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Italia on upporikas maa. Unkari on hieno demokratia. Venäjälläkin on hieno demokratia.
Afganistanissa on mukava elää. Syyriassakin on ihan kivaa, ei sieltä tarvitse lähteä "pakolaiseksi" minnekään.
Mutta Ruotsi... Aivan kauhea maa, hengenvaarallinen, romahdustilassa!
Ja EU... Se on uusi Neuvostoliitto. Kauhea kansojen vankila.
Kyllä, olen persu. Minulla on ihan omat faktat.Oikein meni: Italia ON selvästi varakkaampi maa. Se on se velka, joka pitäisi osata maksaa ihan itse pois. Varat löytyy aina, onhan köyhempi Suomikin maksanut omansa aiemmin.
Miksei Italia voisi tehdä samoin, maksukykyistä väkeä on maa täynnä ja omaisuutta mitä myydä? Velkaahan on saatu siksi otettua lisää näiden Italien omien vakuuksien vuoksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikein meni: Italia ON selvästi varakkaampi maa. Se on se velka, joka pitäisi osata maksaa ihan itse pois. Varat löytyy aina, onhan köyhempi Suomikin maksanut omansa aiemmin.
Miksei Italia voisi tehdä samoin, maksukykyistä väkeä on maa täynnä ja omaisuutta mitä myydä? Velkaahan on saatu siksi otettua lisää näiden Italien omien vakuuksien vuoksi?Turha on selittää vasuri-turhakkeille mitä on omaisuus, velat, ja saatavat, sekä näiden merkitysten ohella niiden keskinäinen suhde.
Vasureita ei kiinnosta ymmärtää taloustieteiden alkeita ja kyky hahmottaa on tyyliin jos tyyppi Luigi Macaroni sanoo olevansa köyhä niin sitten se on köyhä: vaikka Luigi Macaronin fyrkat olisikin oikeasti paremmassa turvassa parasiittisaarten pöytälaatikoissa, niin kunnon vasurihan uskoo että Luigi on köyhä, koska Luigi sanoo olevansa köyhä.
- Anonyymi
Ehkä sinun pitäisi ryhtyä Espanjan valtiovarainministeriksi, koska tiedät jo helpon keinon paikata Espanjan taloutta?
- Anonyymi
Omaisuutta myymällä, veropohjaa laajentamalla ja prosentteja korottamalla siitä selviää.
Tarvittaessa muista maista sitten lisää vero- ym. valvontaa jeesaamaan, kuten Saksasta Kreikka sai viime kierroksella.
Kai käsität, että se että lainaillaan köyhältä Suomelta jatkuvasti lisää ja lisää rikkaampien maiden velkojen maksamiseksi ei voi olla mikään oikea ratkaisu EU:n ylläpitämiseksi.
- Anonyymi
Tiukka tilanne. Lisää velkavastuita tähän tilanteeseen ei hyvä Suomelle.
Leipäjonot kasvaa ja yritysten suorat tuet suorastaan viedään käsistä.
Suomessa EU-keskiarvolla jo ennestään yli 600.000 suomalaista köyhyysrajalla, siis ennen koronaa.
Haluaako joku ihan oikein tosissaan vielä jaella vähiä Suomen rahoja ympäri Euroopan 20+ EU-maata?
Mistä Suomessa leikataan, eläkeläisiltä, opiskelijoita, köyhiltä, vai kaikilta, jotta velkavastuumme muiden EU-maiden puolesta jälleen täytämme lammasmaisesti kuten aina? - Anonyymi
Aloittaja on oikeassa.
Ja siksi PS tarvitaan jatkossakin. - Anonyymi
Velka on huono homma, senhän Amerikan tilanne nyt osoittaa karuimmalla mahdollisella tavalla.
- Anonyymi
Juuri näin, emmehän halua tänne anarkiaa, paitsi vasemmisto.
- Anonyymi
Persut ovat olleet asian ytimessä koko ajan. Ilmankos ei tahdo antipersuilijoilla riittää kommenttia, koska asiahan on selvä: Suomen ei kannata missään tapauksessa lähteä EU:n suunnittelemaan tulonsiirto-unioniin, joka pakottaa Suomen ikuisiksi ajoiksi muiden velkojen maksajaksi!
- Anonyymi
Kun te mainitsette tuosta nettovarallisuudesta, niin tuliko samaan hengenvetoon mainittua, ettei näissä Etelä-Euroopan maissa ole esim. samanlaista sosiaaliturvajärjestelmää kuin meillä? Entä maksuton peruskoulujärjestelmä? Pitää verrata reaalitaloutta todelliseen kulutasoon. Maksavatko he henkilökohtasesti jostakin sellaisesta, mikä meille saattaa olla ilmaista? Järjetöntähän tuolla etelässä on ollut kuten mm. Kreikassa ainakin ennen oli, että vainaja sai vielä eläkettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668084Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672336Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332286- 1471868
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281393Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511252Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141244Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.70938Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65862Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7802