Pyydän rukousta erään perheenjäsenen puolesta, että hän saisi ystäviä koulusta.
Pyydän rukousta
Anonyymi
44<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kouluissa taitaa olla kesäloma-aika. Mutta....
Herra,
näet tämän rukousta pyytävän ja hänen pyyntönsä. Siunaa hänen perheenjäsentään ja johdata hänen elämäänsä hyviä ystäviä. Kiitos, että autat häntä niin, ettei hän jää yksin. Tule sinä hänen parhaimmaksi ystäväkseen. Aamen.
Kesäloma kestää vain pari kuukautta.
Voi että. Ystävät ovat hyvin tärkeitä. Minä rukoilen täällä. Varmasti sydän vuotaa verta.
Ne on tärkeitä kasvun ja kehityksen kannalta.
Ei ole tarve ilkeilyyn.
Ei ole kiusattu. Sydän ei itke verta. Tiedostan vaaran mikä liittyy muista eriytymiseen. Siksi rukousta pyydän. Asianomainen varmasti pitää ystävästä, jos sellaisen löytää.
Herra, rukoilen, että itsekin, muiden ohella, saisin kesällä hyvää seuraa ja hyviä ideoita, kuinka viettäiisn aikani. Sillä kesäaikakin voi olla yksinäistä, jos ei koskaan ole mukavaa juttuseuraa tai hyvää ajankulua, vaan joutuu istumaan neljän seinän sisällä tai menemään joka paikkaan yksin. Kukaan ei jaksa koko kesää kierrellä vain itseksensä ja haahuilla päämäärättömänä toreilla, puistoissa, rannoilla, muiden tekemisiä katselemassa, vaikka kuinka aurinko paistaisi ja olisi kaunista ja lämmintä. Herra, sinä tiedät kaipauksemme ja sen, että juuri kesällä eniten tehdään jopa itsemurhia. Yksinolo käy monelle liian raskaaksi kestää. Auta meitä, Herra, ja estä henkinen pahoinvointi. Auta yksinäisiä, yksin olevia, surullisia, masentuneita, orvoiksi ja hylätyiksi itsensä tuntevia löytämään hyvää sisältöä elämäänsä, jo kesällä. Auta minuakin. Kiitos, Herra, että vastaat ja johdatat meitä ja siunaat hyvillä ideoilla ja hyvällä ajankululla. Kiitos kesäajasta ja elämästä. Aamen.
Sinä olet aikuinen. Voit vaikuttaa asiaan. Kyse ei ole omasta viihtyvyydestä, vaan jokainen osaa laskea yksi plus yksi mitkä vaarat voivat liittyä asiaan.
Toivon kuitenkin sinun löytävän ystäviä. Ne ovat tärkeitä. Ilman niitä ei aikuinenkaan selviä sosiaalisen elämän paineista mitkä yhteiskunnassa vallitsee.
Taidat keljuilla. Koen niin.
Olen siis niin sanoinkuvaamattoman täynnä näitä uskovia "kokijoita" . Kerta kerran jälkeen menette pieleen" kokemisissanne". Lakatkaa jo hyvän tähden kokemasta omianne ja arvailemasta ja luottamasta omiin kutinoihinne ja antakaa Pyhän Hengen oikeasti vaikuttaa mieleenne niin, että mutu-tuntumat väistyvät ja saatte oikeaa hengellistä näkökykyä.
Rukoukseni oli täysin aito ilman mitään keljuilua tai muutakaan. Sinun "kokemuksesi" oli oman lihan aikaansaannosta, jolla ei ole miytään tekemistä hengellisyyden ja Jumalan kanssa. Ano silmävoidetta Herralta.
Kiitos toivomuksestasi. Itse kuitenkin rukoilen asioita Herralta, en ainoastaan toivo.
Hyviä ideoita, hyvää seuraa, sai kuulostamaan viihdykkeeltä. Kyse ei ollut kutinoista.
Kiitos piiskasta ja sapiskasta.
En halua sinun rukoustasi. Se olisi väärällä mielellä aikaansaatu.
Kiitos tarjouksesta.
Ole hyvä vaan. Täysin oli omaa lihallista kutinaasi.
Jos hyvää ideaa ja hyvää seuraa anoo Herralta, ei Herra kyllä ohjaa ihmistä terassille kaljatuopille ja irtosuhteita harrastamaan.
En tarkoittanut sinun menevän niitä tekemään. Halusit niin lukea. Itse kirjoitit alunperin kutinoista.
Juuri tuon vuoksi en halua rukoustasi.
Uskovan on tarkoitus vaeltaa Hengessä ja Herran johdatuksessa, eikä oman lihansa ja mielenliikkeidensä.
Rukoukseni taas oli osoitettu Herralle, joka vastaa siihen kyllä oman tahtonsa mukaan ja niile, joita se hyödyttää.
Ilkeylyyn? En ilkeillyt. Tarkoitin, että varmasti sydän vuotaa verta asian vuoksi. Kokemusta asiasta niin tunnenitinä miten sydän voi vuotaa verta lapsen puolesta. Se on hirveän.
sama tilanne täällä, "hulluks" tulee
Osoitin vilpittömän rukouksen Ukko-Yli Jumalalle, ystäviä on siis tulossa
Kiitos, Hema oikeasti. Arvostan, jos olet rukoillut.
Tärkeää on vilpitön ajatus asian takana.
Olen ollut esirukoilijan tehtävässä uskoontulosta saakka, joten en ylläty, että lihallinen uskovakin rukoujksiani voi vastustaa, ei-uskovien tavoin.
Ukko ylijumalia ei ole olemassa. Jos tahtoo vastauksia, pitää kääntyä kristinuskon Herran puoleen.
Valitan, nyt joko sinun epäjumalasi epäonnistuu ta Ukko-Ylijumala onnistuu.
Rutto, ompa joku sitte taas noussut väärällä jalalla sängystä tänään.
Mikä hätänä?
Ei mikään. En pidä rukoilijoista, jotka ottavat nokkiinsa. Kertovat olevansa hengessä ilman lihallisuutta, syyttävät seuraavassa hetkessä lihallisuuksista rukouksen pyytäjää.
Se ei vain kelpaa.
Esirukoilijana rukoilin pariinkin otteeseen vilpittömästi siinä tehtävässä, johon minut on laitettu, koska rukousta pyydettiin, ja se tuomittiin keljuiluksi ja viihteen pyytämiseksi ja väärämieliseksi lukijoiden omien kokemusten perusteella. Eipä sen enempää tästä aiheesta.
Kyllä se Jumala tietää ja näkee teidän tilanteenne, rukoilisi miten vain asiaa. Hän tietää kuitenkin paremmin kuin yksikään rukoilija.
Onhan tuo kaverittomuus tosi raskas asia. Meilläkin yksi tytöistä aikoinaan kärsi siittä ja sen seurauksista. Oli minulle ihan hirveän raskas asia ja syyllistin siittä päivittäin itseäni..
Ja nyt kun teit tämän aloituksen, kirjoitin, että sydän vuotaa verta, koska minulla vuoti silloin sydän verta.
Nytkin tekisi mieli ravistella ja huutaa Jumalalle että autaisi sinua ja tuota kenen puolesta pyysit rukousta.
Tekisi mieli pakottaa Jumala mikä ei ole tietenkään mahdollista.
On todella pahamieli puolestasi ja sen kenellä ei ole kavereita. Voi että kun voisi konkreettisesti auttaa
Pitäisi järjestää joku yhteinen kaverittomuen lasten tinki tms jossa kaverittomat voisi tavata tai jotain vastaavaa toimintaa.
Jotain tuolle asialle pitäisi tehdä, koska kaverittomuus vaikuttaa niin monelle elämän osa,, alueille.
Se on niin moninainen ja kauaskantoinen asia.
Ei minulla oikeastaan sydän vuoda verta. Ymmärrän kokemustasi silti. Hän ei ole kiusattu. Hän on puhunut haluavansa kavereita, mutta ei ole surullinen sen vuoksi, ei kärsi ainakaan tällä hetkellä siitä. Kukapa ei kavereita haluaisi. Ajattelen itse lähinnä asiaa todennäköisyys periaatteiden mukaan. Mihin voi johtaa, jos ei ole kavereita koulussa.
Anteeksi, etten osaa tätä asiaa käsitellä ikävien tunteiden kautta nyt, toivon ettei tarvitsekaan.
Saanko kertoa sinulle mistä ajatuksesta tämä ketju lähti.
Ymmärsin yhtäkkiä oman itsekkyyteni. Olen itkenyt omaa ystävättömyyttäni. Joku toinen tarvitsee oikeasti sitä enemmän. Olen aikuinen. Voin vaikuttaa asiaan omalta kohdaltani. Tämä aloitus oli kuin puheeni Jumalalle. Jos Jumalan kanssa pitäisi suorittaa kaupankäyntiä, antaisin leiviskän sille kaverittomalle lapselle, jotta hän saa hyvät kasvun edellytykset.
Siinä aloituksen pointti.
Olen pahoillani, että olet joutunut seuraamaan sivusta niitä seurauksia, mitä kaverittomuus aiheuttaa, minä en halua sitä hänelle, josta laitoin.
Toivottavasti tyttäresi voi hyvin ♥️ tänäpäivänä.
Meilläkään ei ollut kiusattu, yksinäinen silti. Yksinäisyys näkyi turhautumisen, raivokkaana käytöksenä, kiukutteluna.
No tuo on helpotus, ettei itse kärsi asiasta. Se varmasti helpottaa tilannetta!
Aivan, turha asiaa on tehdä vaikeammaksi kuin se onkaan eikä tarvitsekaan. Sinä tiedät oman tilanteesi parhaiten ja olet sen asiantuntija ja reagoit siihen tilanteen vaatimalla tavalla.
Ihana, kun jaksat ajatella noin.
Kiitos, voi hyvin, mutta on arka edelleenkin.
Lihaa pitäisi ruokkia vain jääkaapin antimilla.
Kiitos kaikille rukoilijoille. ♥️
Tämä aloitus on tyypillistä älässää.
So what, jos olisikin. Oletko joku kyyläri 😊
Ihana ja hyvin tärkeä aloitus. Jokainen voi omalla kohdallaan miettiä, miten voisi auttaa kaverittomuudesta kärsiviä lapsia.
Minusta tuohon puutututaan aivan liian vähän kouluissakin. Asialle pitäisi tehdä jotain.
T. ST
Yli 70 vuotta kristittynä ilman ystäviä on mahdollista elää. Suomi on sen vuoksi hyvä ateistinen maa syrjäyttessään kristityt toisista kristityistä luodessaan yksinäisyyttä ja rikollisten yhteyttä.
Suomi ei ole Ateistinen maa.
Suomi nimenomaan on nimikristittyjen ja ateistien valtakunta.
Jospa tämä perheenjäsen on jehovan todistaja, niin pelkäämpä pahoin, ettei hän saa ystäviä edes rukoilemallakaan tavallisesta koulusta.
Jeesus kiitos että kuulet tämän tärkeän rukouspyynnön. Herra, anna hänelle ystäviä koulusta, Jeesuksen nimessä..
Ja lisäksi vielä isompi lottovoitto mielensä pahoittumisesta. Aamen.
Kaivakko nää verta nenästä, Häh?!
Rukoillaan yhdessä tämän perheenjäsenen puolesta, että hän saisi ystäviä koulusta. Kiitos Jeesus, että sinä autat tässä asiassa, nimesi kunniaksi. Aamen
Rukoilin. Tartu Isä sinä tähän. Lohduta kärsiviä ja anna ilon ja onnen päiviä. Tule sinne missä on murhetta.
Auta Isä