Kysynkin oletteko keskustan -Niinistön linjalla vai P Haaviston ynnä vihervasemmsito

Anonyymi

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen huomauttaa, että sama tiedustelutieto on käytössään myös pääministerillä ja keskeisillä ministereillä, kuin Niinistölläkin. Ylipäällikkö on "kovinkin järjissään” niin uhkan vakavasti ottamisen kuin lapsista välittämisenkin kannalta. Presidentin kehotus ottaa turvallisuusuhka vakavasti on "painava ja tärkeä”.


Sotatieteiden tohtori: Sauli Niinistöltä tuli ”merkittävä” al-Hol-lausunto
Aihetta vuosia tutkineen dosentin mukaan jihadistisen liikehdinnän muodostama uhka on palaavan vierastaistelija- ja aktivistiliikehdinnän myötä konkretisoitumassa myös Suomessa ”ennenkokemattomalla tavalla”. ”Suojelupoliisi on esittänyt käsityksensä palaajiin liittyvistä turvariskeistä ja turvatoimista. Ne on syytä ottaa vakavasti”, Niinistö kommentoi.

Presidentti. Sauli Niinistön mukaan on syytä ottaa vakavasti riski siitä, että Suomeen al-Holin leiriltä palaavat naiset ja lapset ovat turvallisuusuhka. ”Huomionarvoista tässä on, että presidentillä on käytössään tiedustelujärjestelmän tuottama tieto”
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen huomauttaa, että sama tiedustelutieto on käytössään myös pääministerillä ja keskeisillä ministereillä.

”Aivan varmasti näin on, siitä ei ole epäilystäkään. Keskusteluhan ei tietysti olekaan nollasummapeliä. Se, että ylipäällikkö korostaa lasten oikeuksien takaamisen lisäksi turvallisuusnäkökulmaa, on aihetta tutkivalle merkittävä seikka”.

Jihadistisen liikehdinnän muodostama uhka on siis palaavan vierastaistelija- ja aktivistiliikehdinnän myötä konkretisoitumassa myös Suomessa ennenkokemattomalla ja pahimmillaan vaikeasti ennakoitavalla tavalla. Toivonkin päättäjille viisautta tämän kehityksen edessä

6

59

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kurdien hallitsemalla vanki ja pakolaisleirillä on kymmeniätuhansia ihmisiä.
      Kurdit ovat ilmoittaneet täysin selkeästi, vankien kotimaiden on haettava vangit pois ja tuomittava myös. Kurdeilla ei ole oikeuslaitosta jotta voisivat siellä tutkia ja tuomita.

    • Haaviston, meillä homoilla se parempi.

      • Anonyymi

        Nikkiryöstäjä Pankkopölhö. Tommia ei kyllä ole aikoihin näkynytkään, mutta varsinaista mauttomuutta Pankkopölhöltä esiintyä toisten kirjoittajien nimissä. Taidat itse olla varsinainen perätuupparien Napoleon, kun homot ja sankkireiät alinomaa mielessäsi ja siten kirjoituksissasi?


    • Anonyymi

      Etkö pidä homoista ?

      • Anonyymi

        Nikkiryöstäjä Pankkopölhö. Pidänhän minä, kun itsekkin sitä olen. Juuri tuolla sängyssä Börje ketarat pystyssä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nikkiryöstäjä Pankkopölhö. Pidänhän minä, kun itsekkin sitä olen. Juuri tuolla sängyssä Börje ketarat pystyssä.

        Vai siellä Pankkolängvitsin rakas Börje on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe