Eikö se riitä että pääsee ajelemaan ratikalla? Sehän on melkein kuin juna.
Miksi ratikkakuskeille maksetaan palkkaa
Anonyymi
45<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Ay-mafian vaatimuksesta. Toivottavasti koronavelka lopettaa vihdoin kalliiksi tulleen ay-sähläyksen. Se on jokaisen oma asia millä hinnalla myy työpanoksensa.
Miksi hoitajille maksetaan palkkaa? Sehän on kutsumusammatti.
Mihin tarvitaan 65 ratikkakuskia ja 15 liikenteenohjaajaa, jotka myös saavat toimia kuskeina? Tulossa on vain 2 ratikkalinjaa, ainakin tässä vaiheessa. Missä on työvoiman säästö, josta ratikkauskovaiset niin hehkuttavat?
Ihmettele sitä, vuokralla asuva pitkäaikaistyötön.
Olipa aika mielikuvitukseton kommentti. Aivan pelkkää idiotismia!
Liikenteenohjaajia tarvitaan ohjaamaan liikennettä milloin mistäkin syystä hyytyneen tai suistuneen ratikan ohi.
Näille vielä päälliköt, niille apulaiset, tiedoittajat ja sihteerit
Idiotismia näkyy olevan koko tämä viestiketju.
Se on tamperelaisuutta parhaimmillaan.
Ihan tyypillistä minkä tahansa asian vastustamista. Argumentit sekä keskustelun yleinen taso aika keskivertoa. Mikä lie syynä, ettei tuo porukka ole päässyt koskaan päättämään mistään?
Niin tässä vaiheessa. Kaupungilla on jo suunnitelmat valmiina viidelle uudelle linjalle. Pian niiden rakentamista kiirehditään. Syynä ovat elvytys, osaava rakentajaväki on jo valmiina ja maailman ilmasto pelastuu. Rahaa ei tietenkää ole yhtään, koska jo nyt juoksevia menoja joudutaan rahoittamaan velalla. Se nyt ennenkään ei ole haitannut pilvilinnojen rakentamista. Pölhö valtuusto toimii vain kumuleimasimena.
Miksi sinulla on lääkitys kun se ei näytä tehoavan.
Kenen lääkityksestä olet huolissasi, omastasiko?
80 kuskia ajaa neljää ratikkaa kahdella linjalla.
Maailman ennätys säästöissä Tampereen kaupungilta.
Oi mieletön maailma.
Laskutehtäviä:
a) ratikat kulkevat päiväaikaan 7 minuutin välein, iltaisin 15 minuutin välein.
Montako ratikkaa on yhtä aikaa liikkeellä?
b) ratikat kulkevat arkisin klo 04 ja klo 24 välillä, viikonloppuisin klo 04 ja 02 välillä. Montako ajovuoroa tarvitaan?
Kuskeja rekrytoidaan 65 henkilöä ajamaan 19 ratikkaa 24/7. Ratikat liikkuu siis lähes vuorokaudet ja viikot ympäri, mutta kuskit vaihtuvat välillä.
Kohtaan a) vastaus 7 min välein on 8 kpl Hervanta- Pyynikintori välillä (jos matka-aika 28 min), 10 kpl jos vähän pidempi matka-aika.
Tays- Ratina välillä 6 kpl (jos matka-aika 21 min) 8 kpl jos hieman pidenpi matka-aika.
Yhteensä siis 18 kpl ruuhka-aikaan olisi saman-aikaisesti liikenteessä. Jos päättäreillä on odotusaikaa niin sitten muutama lisää. Sanoisin max 22 kpl.
Jos 19 hankitaan niin 17 on saman aikaisesti ruuhka-aikaan liikenteessä. 2 on varikolla.
Niin. Ratikkakuskithan elävät pelkällä työn tuottaman ilon hengellä.
Siksi etteivät joudu myymään persettään matkustajille elannokseen.
Ei niillä matkustajilla ole varaa mitään ostella, paitsi pakastepizzoja ja halvinta rapakaljaa. Ratikassa matkustavat pummilla. Työnteko ei kuulu niiden elämään.
Terveisiä ratikankuljetta kouljtumsesta.
Tärkeimpän meidän hommis on juoda viinaa koskä ohjaimiin ei päästetä alle 1.5 romilleen. Hips heo
Nährään ratikas!
Entä jos työpäivän aikana pääsee selviämään?
Ratikassa on baarikaappi jolla menoa tasoitellaan. Joudumme puhaltamaan 10min välein alkovapauttimeen joka sallii ajon jos romille 1.5-3.4 välillä.
Teillä ne on romilleja, meilläpäin promilleja.
Eikä ole mitään baarikaappia, mitä siitä tulisi?. Automaatti antaa tippapussista suoraan suoneen määräajoin
Otimme kurssilla tukevat suojakännit tänään, voi kirjaimia puuttua.
Suojakännikokeessa karsittiin sammuneet kuskit kurssilta pois.
Se on sillä lailla, että kokonaan uuden ammattikunnan ja siihen liittyvän kulttuurin rakentaminen on vastuullista ja pitkäjänteistä hommaa. Vuosikymmenien päähän tulevaisuuteen yltävät Manse-kiskot tarvitsevat yhteishenkeä ja lauman lämpöä huokuvan työyhteisön. Sen verran ymmärtää myös tämän Palstan lukija ilman sen kummallisempaa lisäkoulutusta!!
Valtio näköjään ottaa taas uutta velkaa ... Kuulemma Raitiotiet saavat osansa. Tampereen raitiotie laajennuksineen on ehdottomasti paras kohde näille rahoille!! Lisää Manse-rataa vielä kun siihen on rahaa tarjolla! Aikanaan tilanne muuttuu, mutta ratikkarata jää!
"mutta ratikkarata jää!"
Niin vaan hävisi Turustakin, kun tulivat siellä järkiinsä. Yksityisautoissa ei koronavirus leviä.
Mutta kuitenkin. Turkulaiset suunnittelevat ratikkalinjoja tällä hetkellä kovalla tohinalla.
"Turun kaupunginvaltuusto päätti 20.4.2020, että raitiotien suunnittelua jatketaan laatimalla Tiedepuiston ja Sataman linjojen yleis- ja toteutussuunnitelmat. Linjat kytkevät yhteen Turun merkittävimmät kaupunkikehityshankkeet Tiedepuiston, keskustan kehittämisen sekä Linnakaupungin. Toteuttamalla raitiotie kokonaisvaltaisena kaupunkikehityshankkeena voidaan tukea ja nopeuttaa näiden alueiden kehittymistä.
Joukkoliikenneratkaisulla on Turun kaupungille ja kaupunkiseudulle poikkeuksellisen suuri strateginen merkitys. Ratkaisu määrittää kaupunkiseudun kehitystä vuosikymmenien päähän. Se yhdistyy kaupungille tärkeisiin strategisiin tavoitteisiin ja hankkeisiin kuten Tiedepuistoon, keskustan kehittämiseen ja Tunnin junaan. Se toteuttaa kaupungin ilmastotavoitteita muuttamalla kulkutapajakaumaa ja tiivistämällä kaupunkirakennetta."
Kohta saa autoilija maksettavakseen myös virkistävän ruuhkamaksun! Järjen määrä lisääntyy.
Samasta syystä sotiakin syttyy aina uudelleen, kun uusi sukupolvi ei muista enää edellisten tekemiä virheitä. Historiaa pitäisi opettaa Suomessa enemmän, ja myös katsoa että oppilaat myös oppivat historiaa.
Mikäli halutaan tehdä ympäristön kannalta hyviä päätöksiä, niin keskitytään hajauttamiseen, jolloin päivittäiset tarpeet, eli energia, materiaalit ja muut raaka-aineet ynnä tietenkin elintarvikkeet saadaan läheltä, eikä niitä tarvitse kuljettaa maailman tai maan toiselta laidalta.
Rakennetaan pitkäikäisiä puurakennuksia paikallisista hiilinieluista, joiden tilalle kasvaa uudet nielut. Ei rakenneta kertakäyttöisiä betonikoppeja, joiden vangit joutuvat elämään kokonaan asuinalueensa ulkopuolelta tulevien tarvikkeiden varassa.
Kaupungistumisen suosiminen on maailman suurin ympäristöongelma. Luulisi vihreidenkin sen viimein tajuavan.
70-luvulla Forssasta kerättiin junarata pois ja myytiin romuliikkeille. Olivat aikaansa edellä, muu Suomi ei ole vieläkään tajunnut luopua junasta, mutta sekin aika vielä koittaa...
Joku sanoi, ettei valtio mitään velkaa ota. Sitä ottaa veronmaksajat.
Noh, valto sen velan ottaa, mutta maksattaa sen veronmaksajilla.
Valtio+tarjoaa+ehkä+5%.+Sitten+hullut+ottaa+lisävelkaa+95%.+Saatiin+ilmainen+ämpäri!+😉
Työttömät suunpieksijät vois joskus herätä aamulla ja mennä seuraamaan työmatkaliikennettä niin huomaisivat miksi joukkoliikennettä pitää kehittää.Ei se teitä varten ole joitten pitää Koskikeskukseen päästä aikaa tappamaan kun ei ole muutakaan tekemistä,kun odottaa seuraavaa korvauspäivää.
Sopivaa joukkoliikenteen kehittämistä on, että aikatauluja ei paineta eikä niitä ole pysäkeilläkään. Ei ole missään. Äärettömän viksua
Minkä takia ratikkalinja piti rakentaa Hervantaan, eihän siellä asu kuin kourallinen työssäkäyviä?
Ei ratikkaa työssäkäyville tehty, vaan narkkareille ja juopoille, jotka haluavat tulle keskustaan örveltämään, jottei saa porttikieltoja ja mene muutenkin maine Hervannasssa.
Miten ratikalla pääsisi edes töihin? Eihän se kulje lähelläkään työpaikkoja.
Miten ennen töihin mentiin, kun ei ollut edes henkilöutoja?
Oletko koskasn nähnyt vanhoja valokuvia, kuinka Tampellasta lappaa boukoittain työntekijöitä ulos työpäivän päätyttyä?
Ei ollut jokaisella odottamassa auto parkkipaikalla.
No v*ttu kumipyörillä kulkevaan linja-autoonhan ne nousi. Se kuljetti joustavasti.
Asuivatko silloin Hervannassa tai Tesomalla? Pispalaan pääsi helposti fillarilla.
Silloinhan oli noita Y-vuoroja, jotka keräs aamuisin duunarit esikaupungeista ja kuljetti tehtaan portille, ja sama töiden päättymisen jälkeen toiseen suuntaan. Se jos mikä oli palvelua. Nykyäänhän ei linja-autot edes aja, jos ei löydy linjalle tarpeeksi matkustajia.