Ministeri Kulmunia koulutettiin 50 000€ edestä. Koulutusta ei tilannut ministeri vaan valtio. Jonkun viraston ja virkamiehen pitää kilpailuttaa näin suuri tilaus hankintalain mukaisesti.
Ei valtiovarainministeri voi mennä kassakaapille, ottaa setelitukkoa ja lähteä kouluttamaan itseään. Ei vaikka kouluttaja kirjoittaa kuitin.
Ei valtiovarainministeri voi mennä kassakaapille, ottaa setelitukkoa ja lähteä kouluttamaan itseään. Ei vaikka kouluttaja kirjoittaa kuitin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Nyt on todella laitettu suomen talous kovalle nousuradalle, työ- ja elinkeinoministeriö panostaa koulutukseen/työllisyyteen ihan uudella innovaatiolla, mistä kaikki ministerit ovat jo pitkään puhuneet, Katri Kulmunin kouluttaja on laskuttanut 700 euroa tunnilta "sparrauksesta", lasku liki 50 000 euroa ensimmäiseltä oppivuodelta.
Hukkaan on mennyt esiintymyskoulutukseen panostetut rahat. Kulmunin ilme on jatkuvasti nyreän oloinen kuin olisi käärmekeiton syönyt päivälliseksi.
56 000
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html
Tavja lensi komukkka tovereita tapaamaan, rosvoja.
Tärkeimmät työllisyystoimet ensin, näin keskustassa ajatellaan, nuoria on koulutettava, jotta oppivelvollisuus täyttyy ja pääsee jatkamaan työssään,
Joku voisi vielä kouluttaa keimailun sijasta finassi/raha taloutta, se näköjään vielä puuttuu ministeriltä.
Turha tätä asiaa on kaunistella. Millä ihmeen valtuuksilla valtion varoja siirrellään huolettomasti toisten tahtojen tilille? Siis valtion kassa on ikään kuin kaikkien käytettävissä ja sieltä kahmitaan euroja reppu sotalla. Ymmärtäkää nyt hyvät ihmiset, miten Suomessa on menossa aivan sama ihmisen käyttäytyminen kuin amerikassa eli sielläkin ryöstetään toisilta omaisuutta / varoja.
Suomessa tämä aivan sama ilmiö tehdään sivistyneesti ja siten, ettei tavan ihminen edes näe ryöstelyä. Nyt päättäjien rahan käyttö / rahan määritys ei ole tonneissa edes sadoissa tuhansissa, vaan nyt ollaan siirrytyy raha maailmaan, jossa käsitellään jo satoja miljoonia ja miljardeja. Tuohon liittyen ei 50.000 tuhatta pidetä enää rahana.
Ymmärrettäkö todella miten politikot elävät aivan eri rahan määritysmaailmassa kuin Öllölän mummo tai tava työväestö. Tuohon liittyy ne vappusataset pilkantekoineen.
Niin, ja kansa ihannoi ja palvoo edelleen hallitusta.
m.l
Hihitellään ja naureskellaan, kun maa ylivelkaantuu jo ensimmäisen vuoden aikana, valtiontalous ei perustunut mihinkään pidettävään talousohjelmaan, ei alussa ja nyt ollaan loppu järki se vähäinenkin kadotettu.
Kyllä Kepu ja Kulmuni voi, sujuva valehtelemisen taito on poliitikolle ensiarvoisen tärkeää. 700€ tunti on halpa hinta jos oppii hyvin valehtelemaan ja syöttämään pajunköyttä niin että epäilijä vakuutuu valehtelijan rehellisyydestä. Tuohon päälle kun vielä ottaa "esiintymiskoulutuststa" Emiiri Pekka Haavistolta ja koko kansan Paavo Väyryseltä, niin kykyä riittää valehtelemisen saralla vaikka mihin
https://demokraatti.fi/sipila-kaansi-kelkkansa-nyt-konsultit-kelpaavat-jopa-hallituksen-strategiapalaveriin-palkkiota-ei-kerrota/
Sipilähän se taustajoukoissa häärää. Tekir Oy:n toimitusjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja Harri Saukkomaa on ennenkin peesannut keskustan väkeä. Varmaan sipilänkin aikana rahaa mätettiin tälle firmalle ja konsulttiapuja sitten tarjottiin.
Tekir Oy on palkannut myös entisen keskustapuolueen viestintäpäällikön palkkalistoilleen, joten onhan se itsestään selvää, että apua on annettu Sipilän ohjauksessa.
Kuitenkin tästä kepu ei selviä, jos laskua ei korjata ja lähetetä Keskustapuolueelle. Ei veronmaksajien tarvitse auttaa yhtä puoluetta, jos sen "heikoin lenkki" ei hallitse viestintää ja puheiden pitämistä.
Aika kallista tehdä OPPIMATTOMISTA ihmisistä ministereitä. Olisihan kai sellaisiakin jotka eivät tarvitse tukiopetusta?
Pääministerimme, Sanna Marin, ei tarvitse koulutusta esiintymiseen eikä puheiden pitämiseen. Kulmuni jää varjoon hapuilevana ja pelokkaana, eikä siinä konsultit saa kaikkea korjattua.
Nyt kyllä keskustapuolue on tehnyt itselleen "koiranpalveluksen" laskuttamalla valtiontaloutta omisya mokistaan. Mutta tätähän se on ollut, kepu pettää aina.
https://anna.fi/ihmiset-ja-suhteet/julkkikset/6-asiaa-jotka-voimme-oppia-sanna-marinilta-esiintymistaidoista
Luulen että Kulmunni antaa kyselytunnilla teille hyvät vastaukset jos ei peru tuloaan?Nyt kun on käynyt kalliit kurssitkin Jokainen voi sitten arvioida oliko kurrista hyötyä
Kulmunin oli Sipilän erikoiskursilla missä Sipilä opasti kuinka ollaan erittäin kiero muita hallitus puolueita kohtaan ja sotketaan Suomen olot täysin. Sipilähän aloitti, mutta häneltä homma jäi kesken niin oppi Leidi vie asian päätökseen.
Sanoo luokanopettajaa Repo.
Onhan kepulien nykyjohto aivan amatöörejä.
Kuvaavaa on, että rajoittunutta Vanhasta juhlitaan jonkinlaisena "kepulaisena valtiomiehenä", josta ollaan leipomassa pressaehdokasta. Tylsään tapaansa hän jo ehti kieltää hakevansa, jotta tietävät anella...