Designmuseoon 60 miljoonaa

Anonyymi

Hallitusviisikko menettänyt loputkin järjestään. Lisäbudjetissa on 60 miljoonaa uudelle designmuseolle. Luuleeko ne tosissaan, että rahaa tulee taikaseinästä?

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kakkenheimo nousee kummittelemaan?

    • Anonyymi

      Kyllä museoon varaa on.

      Pitää olla suhteellisuudentaju mukana. Paljon isompi ongelma on 50000€, jotka valtio on maksanut ministerin koulutusmaksuina. Tuollaiseen ei ole varaa, konkurssi uhkaa jos tuollaisia maksuja tulisi kaikilta ministereiltä.

    • Anonyymi

      Tuohan on käytännössä valtionapua Hesalle.

    • Anonyymi

      Todelliset kustannukset nousee varmaan 100 miljoonaan.
      Nythän on juuri oikea aika alkaa rakentamaan museoita👍

    • Anonyymi

      Nykytaiteen museon valtavissa tiloissa Helsingissä ei voida mitenkään avata jotakin siipeä suomalaisen designin esittelemisen käyttöön.

      Voisi siellä Design-siiven osastolla esitellä Fiskarsin sakset, Aarnion pallotuolin ja Marimekon kukkakuvioiset kankaat. Siinä olisi tärkeimmät Suomen desgnit käyty läpi 1 kuukauden aikana.

      Tällainen ei millään käy. Ne Fiskars-sakset ja pallotuoli pitää laittaa esille 60 miljoonan euron hintaiseen pysyvään museorakennukseen.

      Sanna Marinin hallitus on kaikkien aikojen tuhlailevaisin hallitus. Sannan naisellinen tuhlailunhalu ilmenee muun muassa hnen jatkuvasti esittelemistään uusista ja uusista, kalliista, ja etupäässä ulkomaisista vaatekokonaisuuksista

      • Anonyymi

        Hesassa on jo design-museo. miksi tarvittaisiin uusi/toinen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hesassa on jo design-museo. miksi tarvittaisiin uusi/toinen

        Kysymykseni, kuten varmaan 5,4 miljoonan muunkin suomalaisen kysymys kuuluu, että missä sellainen museo sijaitsee?

        Niin paljon sellainen designmuseo meitä kiinnostaa, että 5.4 miljoonaa suomalaista ei paikkaa tiedä.

        Se jäljelle jäävä 100.000 on saattanut kuulla museon nimen joskus. Mutta eivät hekään tiedä että missä museo sijaitsee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      665
      8071
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2330
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2270
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1843
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1364
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1248
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1234
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      901
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      861
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      794
    Aihe