Katsokaa tv7:n lääkärin asiantuntija komentti maskeista..

Anonyymi

..TV 7 ohjelmassa. Latasi kyllä niin todella perusteellisen kommentin maskien käyttämisen puolesta, kannattaa katsoa ja ajatella.
On käsittämätöntä, että ministeriö laittaa hanttiin älyttömänä maskeja vastustaen.
On tärkeää, että kaikki pitäisivät kaupoissa ja busseissa, metroissa suojaimia. Halpa tapa estää viruksen leviämistä. Ihan varmasti se toimii...

13

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kansanmaski" on hyvä kauppatavara, sitä on helppo myydä ja siitä saa hyvän tuoton.
      On helppo suositella sen käyttöä, koska sen haitat lienevät vähäiset. Varsinkin siinä tilanteessa, jossa tartuntoja ei juuri ole.
      Haitoista ja hyödyistä on vaikea sanoa mitään varmuutta. Asiasta ei ole tehty tutkimuksia. Joitain selvityksiä on olemassa, mutta ei ajankohtaisia, eikä tieteellisiä tutkimuksia lainkaan.
      Voihan kansalaisille myydä tällaisia tuotteita, eihän niihin lopulta mene kovin paljon rahaa. Ehkä noin 6-10 maskia päivässä, kaipa sen jaksaa jokainen maksaa. Maskeja on myyty yhden euron kappalehintaan, joten päivän kustannus olisi 6-10 euroa. Kuukaudessa180-300 euroa tai sitten hieman yli.
      Ei se ole hirveästi.

      • Anonyymi

        Italia joka aloitti maski tuotannon jo kuukausia sitten. Kirurgimaskin valmistus Italiassa maksaa 38 senttiä. Sitä myydään arvonlisäverottomana apteekeissa 60 sentin hintaan, joka on valtion ja terveysministerin asettama katto. Bisnes ei ole kannattavaa jos laskee ainoastaan maskien valmistus kulut, pakkaaminen, kuljetus myynti. Mutta voitto tulee moninkertaisena takaisin. Ihmiset käyttävät maskeja ja käyvät töissä normaalisti. Kahvilat, baarit, kaupat, ravintolat ovat auki normaalisti. Ihmiset liikkuvat ja samalla kuluttavat. Yhteiskunta on auki. 3.6 on pystytty luopumaan maski pakosta suurimmassa osassa Italian maakuntia, muutamaa lukuun ottamatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Italia joka aloitti maski tuotannon jo kuukausia sitten. Kirurgimaskin valmistus Italiassa maksaa 38 senttiä. Sitä myydään arvonlisäverottomana apteekeissa 60 sentin hintaan, joka on valtion ja terveysministerin asettama katto. Bisnes ei ole kannattavaa jos laskee ainoastaan maskien valmistus kulut, pakkaaminen, kuljetus myynti. Mutta voitto tulee moninkertaisena takaisin. Ihmiset käyttävät maskeja ja käyvät töissä normaalisti. Kahvilat, baarit, kaupat, ravintolat ovat auki normaalisti. Ihmiset liikkuvat ja samalla kuluttavat. Yhteiskunta on auki. 3.6 on pystytty luopumaan maski pakosta suurimmassa osassa Italian maakuntia, muutamaa lukuun ottamatta.

        Suomessa ei tätä kirurgi maskia ole kansalaisille edes suunnattu. On puhuttu koko ajan kevyemmän erotuskyvyn maskeista. Jopa kangasmaskeista.


    • Anonyymi

      Tuolta hihhuleiden tv7:lta ei tule koskaan mitään muutakaan asiallista ja perusteltua juttua, joten antaa tämänkin olla.

      • Anonyymi

        Asiantuntijat vastaan sohvatohtorit

        Suomalaistutkijat vetoavat keskiviikkona julkaistussa avoimessa kirjeessä sen puolesta, että kasvomaskeja käytettäisiin Suomessa väestötasolla koronapandemian tukahduttamiseen.

        – Tämänhetkinen tutkimus viittaa vahvasti siihen, että maskien käytöstä on hyötyä ja että maskit ovat yksi hyödyllisimmistä ja kustannustehokkaimmista toimista COVID-19-epidemian hallinnassa, Eroon koronasta -työryhmä kirjoittaa.

        Eroon koronasta -työryhmä asettui samalle kannalle hallituksen tiedepaneelin kanssa.


      • Anonyymi

        Ahaa sinä siis aina KATSOT sitä tv7:aa, kun pystyt väittämään ettei ikinä tule hyvää asiaa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ahaa sinä siis aina KATSOT sitä tv7:aa, kun pystyt väittämään ettei ikinä tule hyvää asiaa...

        Kun tietää että kanavan taustalla on se mielisairas hihhuliporukka, ei todellakaan tarvitse katsoa sekuntiakaan tietääkseen mistä on kyse.


    • Anonyymi

      Eihän ministeriön vastustuksessa mitään erikoista ole, ihan normaalia demarien toimintaa.

      Maskeja ei haluttu ostaa yksityisiltä luotettavilta terveysalan firmoilta, koska ne ovat kaupallisia.
      Epidemia iskee, maskit loppuvat. STM jyrähtää HVK:lle, joka paniikissa tilaa maskeja ja homma menee kiville.
      Koko kouhotuksessa jää liittymen EU:n yhteishankintaan ainoana EU-maana ja myöhempi liittyminen lupaa maskeja vasta ensi vuodeksi. Vastuussa on kansliapäällikkö Varhila STM:n johtajana.

      Epidemian toinen aalto tulee syksyllä.
      Ei auta muu kuin alkaa peittelemään jälkiä, koska uhkaa huutava maskipuutos.
      Jo nyt vain teho-osastolle riittää suojavarusteita ja esim. ensiavun henkilökuntakaan ei niitä saa kuin kuittausta vastaan erikoistapauksissa.

      STM:n kansliapäällikön veto:

      Varhila valtiotieteen maisterin pätevyydellä korkeimpana terveysauktoriteettina julistaa, että maskit ovat hyödyttömiä, jopa vaarallisia esim. hiilidioksidimyrkytyksen vuoksi, jonka vuoksi niitä ei edes suositella.
      Ihmiset eivät lisäksi osaa niitä käyttää, kuten terveydenhuollon henkilöstö, joka saa erikoiskoulutuksen maskin nyörien sitomiseen niskan taakse.
      Tehdään vielä tähän sopiva tieteellinen katsaus, jolla tämä voidaan todistaa muusta maailmasta poiketen (joka samoista tutkimuksista on tullut aivan päinvastaiseen johtopäätökseen).

      Miksi?
      Jos osoittautuisi, että maskittomuus johtuukin ainoastaan STM:n ideologisesta töppöilystä, se olisi skandaali ja kansliapäällikön lisäksi moni muukin demari saisi kenkää.

      • Anonyymi

        Allekirjoittajana on yhtenä muuan proffessori Scheinin, vanha kommari yritti saada Hallan kunnianloukkauksesta oikeuteen. Poliisi nakkasi roskiin.


    • Anonyymi

      Miksi käyttäisin maskeja?

      Onneksi Suomeen ei tule maskipakkoa, joten voitte mölistä vapaasti.

      • Anonyymi

        Suositus eikä edes maailmalla olleet maskipakot koske lapsia ja lapsenmielisiä, ole huoleti.


    • Anonyymi

      Ei maskilla ole mitään käyttöä näin harvaan asutussa maassa, etenkään maaseudulla.
      Jossakin miljoonakaupungissa ja Kiinassa sen ymmärtää selviönä.

      • Anonyymi

        Miksi käyttäisin maskia, koska se ei juuri hyödytä minua itseä vaan toisia ihmisiä?
        Toiset silloin hyötyvät minun kustannuksella.
        Koska SDP:n kannatus vaaleissa oli vain 18.7% äänestäneiden keskuudessa, on erittäi suuri mahdollisuus, että hyötyjä voi olla persuporvari.

        On väärin pysyä elossa toisten kustannuksella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      669
      8140
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2379
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      2354
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1909
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1487
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1297
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1262
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1031
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      869
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      829
    Aihe