Suojatie ja kävely

Kävelyesteelliseksi tehdyt tien ylityspaikat ovat katastrofi. Töyssyt pitää siirtää ajotien suuntaisiksi. Kävely on siirtynyt pyöräkaistalle,joka vaikeuttaa muunliikenteen seurantaa,koska yritämme vain väistellä toisiamme kapealla väylällä.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täytyy sanoa etten ymmärtänyt tästä yhtään mitään.

Äänestä
  • Niinpä vaatii kävelyä kaupungilla. Ajatus on lanka elämän.

    Äänestä

Olen käsittänyt suojatien korotusten olevan näkövammaisten ja sokeiden kulun helpottamiseksi. Havaitsemaan suojatien alue.
Se, että suojatien valoja säätelevä painonappi sijaitsee yleensä jalankulkijoiden kaistan puolella aiheuttaa usein tilanteen, että pyöräilikä jää sille puolelle ottamaan tukea pylväästä, jottei joutuisi laskeutumaan pyörän päältä valojen vaihtumista odottaessaan.

Äänestä
  • Epäonnistunut ratkaisu,molemmissa.

    Äänestä

  • Ei suojateitä ennekään ole korotettu eikä reunuksilla varustettu. Silti näkövammaiset ovat yleensä päässeet kadun yli?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei suojateitä ennekään ole korotettu eikä reunuksilla varustettu. Silti näkövammaiset ovat yleensä päässeet kadun yli?

    Niin yleensä päässeet, tavoite olisi että aina pääsisivät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kävelyesteelliseksi tehdyt tien ylityspaikat ovat katastrofi. Töyssyt pitää siirtää ajotien suuntaisiksi. Kävely on siirtynyt pyöräkaistalle,joka vaikeuttaa muunliikenteen seurantaa,koska yritämme vain väistellä toisiamme kapealla väylällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu