"Rehellinen ja taitava" kepu-kansalainen käy oikeusasteissa hakemassa virallisen tunnustuksen kunnostautumisesta lain kuvaamissa toimissa. Nyt siihen on puolueen puheenjohtajalla mainio tilaisuus:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ab9ea29c-67bb-418c-a80f-946bc28c911f
Valtion varojen käyttäminen ministerin oman kampanjatyön edistämiseen on väärinkäytös, mahdollisesti jopa rikos.
Rahojen palauttaminen ei nyt riitä. Suomen rikoslaissa tai lainsäädännössä yleisemminkään ei tunneta aktiivisen katumisen periaatetta.
Jonkin tapahtuman juridiseen arviointiin tai siitä seuraaviin oikeudellisiin sanktioihin ei vaikuta se, vaikka epäilty ilmoittaisi tapahtumien julkitulon jälkeen palauttavansa saamaansa henkilökohtaista taloudellista hyötyä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ab9ea29c-67bb-418c-a80f-946bc28c911f
Valtion varojen käyttäminen ministerin oman kampanjatyön edistämiseen on väärinkäytös, mahdollisesti jopa rikos.
Rahojen palauttaminen ei nyt riitä. Suomen rikoslaissa tai lainsäädännössä yleisemminkään ei tunneta aktiivisen katumisen periaatetta.
Jonkin tapahtuman juridiseen arviointiin tai siitä seuraaviin oikeudellisiin sanktioihin ei vaikuta se, vaikka epäilty ilmoittaisi tapahtumien julkitulon jälkeen palauttavansa saamaansa henkilökohtaista taloudellista hyötyä.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jokaisen urallaan etenevän poliitikon tulee käytännössä selvittää itselleen lain asettamat rajat ja mahdollisuudet.
Kepulla on kyllä poliittinen omatunto. Se herää aina jos syntyy kohua. Muuten se uinuu.
Nyt Katri voi käyttää saamaansa koulutusta ilmoittamalla ammattimaisesti viestinnän keinoin selkokielellä ministeripestinsä jättämisestä välittömästi. Hyvä!
Ministereiden koulutukseen laitetaan lähes miljoona.
Niinpä: porukat valitaan ensin eduskuntaan josta sitten valitaan "ne oikeat" puolueet hallitukseen. Keltanokka-politruukkien koulutus kestää kokonaiset 4 vuotta, sillä useimmiten ministeripostit jaetaan muiden kuin todellisen asiantuntija-osaamisen perusteella.
Palkkakulujen päälle tulee sitten epäsuorina koulutuskustannuksina kaikki ne verot ja muut maksut, jotka lätkäistään koulutuskokeilussa pätevöityneen ministerin työharjoittelun tuloksena kansalaisten kustannettavaksi. 4 vuoden työharjoittelun jälkeen on ministeri valmis uusiin koitoksiin joko julkisella tai yksityisellä puolella "laajan yhteiskunnallisen kokemuksen" omaavana valioyksilönä, yleensä jonnekin johtoporras-haasteisiin.
Kepulaisilla onkin omat lait...
Eddistyy hyvin, ollut Venäjällä opiskelemassa. Yrittää nyt soveltaa oppeja käytäntöön. Venäjältäkin varmaan häntä seurataan.
Varmasti on pätevöitynyt Keskustä pettää aina -yliopistossa ministeriksi ja puolueen puheenjohtajaksi.
Köysi kiristyy maanvaivan ympärillä
En ymmärrä,mikä tässä on ongelma.
Kulmuni on kiristämässä palkansaajilta lisää rahaa koronapelin rahoittamiseksi, kyllä joku 50 tonnia siihen laskuun hyvin mahtuu?
Näin on.
Ja se nyt on päivänselvää, ettei tuota laskua itse rouva ministeri tule koskaan maksamaan, ei taatusti. Kovat on puheet.
Käytännössä tuo summa piilotetaan pienemmissä erissä veronmaksajien maksettavaksi kulukorvauksina tms. Mistä Katrilla olisi edes raapia yhtäkkiä tuollasta summaa. Puolue saattaa osan joutua maksamaan, mutta avustuksilla sekin hoituu.
Kun jää kiinni korruptiosta, uran pitää katketa. Korruptio-Kaikkonen palkittiin Kepussa ministerin viralla. Kepu vetää viimeisiään rakennemuutoksen takia, ei ole enää Nliittoa, joka vaatii maalaisliittoa johtoon. Kul muni ja on erottava
Kaksi Kepun korruptioministeriä samassa hallituksessa. Kaikkonen 5 kk linnaa korruptiosta ja Kul muni ja maksoi budjetista Kepun koulutuslaskuja. Yya-kähmijäkepu yrittää jatkaa Brezhnev-malliin, Kulmuni johti vielä Venäjä- seuraa yrittäen nuoleskella Kremliä
Kulmuni on tyypillinen keskustapuolueen rikollinen. Verrattavissa Jäätteenmäkeen.
Tyypillisellä kepulaisella menee aina sekaisin omat ja toisten omat...
Nyt Kulmunin ura urkeni Kepussa. Nimittäin poliisi tutkii koulutusasian epäselvyyksiä. Jos tulee tuomio niin Omertan lain mukaisesti Katrista tulee puolueen täysjäsen.
Aikanaan A. Kaikkonen otti vaalirahat Nuorisosäätiöltä, vaikka yhdistys konkurssi kypsä....
Aikanaan v2013, ehdollinen vankeustuomio.... Nyt puolustus ministeri, jokin tässä casessa 'haisee'.....
Maakuntarikollisuus pätevöitti tässä keississä?
Puoluetoveri Vanhanen puhemieheksi lautakasa-bisnekseen?
Tieto 50k€:n hinnan suuruudesta tuli joka tapauksessa yllättäen ja pyytämättä.
"Valtion varojen käyttäminen ministerin oman kampanjatyön edistämiseen on väärinkäytös, mahdollisesti jopa rikos."
Kuka noin on tehnyt? Kuulostaa enemmänkin sossujen hommilta, kun kierrättävät valtion varoja sossujen vaalikampanjoihin. Reitti:
valtion verovapaus ay-liikkeelle -> rahaa ay-liikkeeltä sossujen vaalikampanjaan
Loppujen lopuksi Kulmuni on saanut koulutusta työnantajan piikkiin, kuten sossujen ay-liikkeet aina vaativat.
Laki on kaikille sama.
Se ero on siinä, että sossut ovat pääsääntöisesti kepuleita taitavampia, tässäkin asiassa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ab9ea29c-67bb-418c-a80f-946bc28c911f
Kokeneempi toimisi kuin Sipilä; muuttaisi lakeja oman etunsa edistämiseksi
Seuraavaa kannatusmittausta odotellessa.