Nyt tarvitaan todellisia johtajia. Juha Sipilä takaisin kehiin ja heti ! Nyt ei märkäkorvat riitä, sillä nyt tarvitaan todella jämäkkää johtamista.
Juha Sipilä takaisin
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
PS kannattajana lämpimästi odotan Juha Sipilää johtoon
maahanmuutto ja issias painaa - Anonyymi
Pitää ensin pohjustaa asiaa kunnolla. Alkuun vaikkapa kantelu oikeuskanslerille... Kantelun aihe:
Lisätalousarviossa annetaan kuusisataa miljoonaa euroa tukea työttömyyskassoille ansiosidonnaisen työttömyysturvan kuluihin.
Tämä asettaa kansalaiset epätasa-arvoiseen asemaan, koska jos valtio maksaa ansiosidonnaisen työttömyysturvan kuluja, pitäisi valtion maksaa ansiosidonnaista myös niille, jotka eivät ole työttömyyskassojen jäseniä. - Anonyymi
Ja jos joku haluaisi tehdä kunnon källin demareille, niin tekisi oikeuskanslerille valituksen kansalaisten epätasa-arvoisesta kohtelusta.
Kantelun syy: yleisistä työttömyysvaroista maksetaan ansiosidonnaisen työttömyysturvan kuluja, vaikka lain mukaan ansiosidonnaisen kulut pitäisi kattaa työttömyyskassojen varoista.
Soininvaara aikoinaan osoitti ihan matemaattisesti, ettei työttömyyskassojen rahavirrat voi kattaa kaikkia ansiosidonnaisen kuluja, joten osa kuluista maksettiin valtion työttömyysvaroista.
Yhteisistä varoista ei voi maksaa vain joidenkin järjestöjen jäsenille etuuksia. Se asettaa kansalaiset epätasa-arvoiseen asemaan. - Anonyymi
Sipilää todella nyt tarvittaisiin laittamaan tolkkua tähän hillittömään rahan jakamiseen ja velkaantumiseen. Ongelmana on vain se että Sipilä ei varmasti lähde uudelleen isänmaata pelastamaan ja saamaan hakkuja osakseen.
Tulee mieleeni -90 luvun pääministeri Esko Aho, joka veti hallituksineen Suomen kuiville silloisen kriisin aikana. Hän oli siihen aikaan nuori ja kokematon, mutta kun on älliä päässä niin pääministeriys onnistui hyvin. Tietysti kansasta oli henkilöitä jotka eivät hänen toimintaansa osanneet arvostaa. Luulen kuitenkin ettei Esko Aho suostu hallituksen takuumieheksi, vaikka Suomi tarvitseekin kokenutta valtiovarainministeriä . Kokoomuksen riveistä olisi nykytilanteessa helpompi löytää päteviä henkilöitä.- Anonyymi
Esim. Elina Lepomäki!!!
- Anonyymi
Ei ikinä Sipilää, Suomen täystuho:
Pitkäaikainen keskusta-aktiivi sanoo alkajaisiksi, että ”Juha Sipilän (kesk) hallitus oli epäilemättä Suomen historian oikeistolaisin hallitus.”– Se ajoi kovaa uusliberalistista politiikka, mikä näkyi markkinavoimien kaikkinaisena edistämisenä. Yhteiskunnalliset palvelut, kuten sosiaalitoimi ja terveydenhuolto yritettiin koota kauppatavaroiksi, ja yhteiskunta pyrittiin kahlitsemaan yksityisten osakeyhtiöiden kanssa samanarvoiseksi. Palvelut nähtiin tuotteina, joilla kilpaillaan, eikä yhteisvastuun ja tasa-arvoisen yhteiskunnan perustekijöinä, Virrankoski kirjoittaa.
Nyt Marinin hallitus joutuu Sipilän hallituksen aiheuttamien vaurioiden korjaustalkoisiin. Sipillä rampautti koululaitoksen ( 690 miljoonan budjettileikkaus) ja sitten myös THL:n ( rahoitus supistui 9,8 miljoonalla , 400 työntekijää vähennettiin ) jonka seurauksena ihmisiä saattaa jopa kuolla koska epidemia-asiantuntijoita ei ole riittävästi Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078