Halmstadintalon lastentarha- ja eskaritoiminta tulee päättymään lähitulevaisuudessa ja talo puretaan. Tilalle rakennetaan kaksi kerrostaloa, asuinhuoneistoja vakituista tai vapaa-ajan asumista varten. Olisiko kuitenkin järkevintä, että alue varataan uimahallia varten.
HALMSTADINTALON TOIMINTA LOPETAAN
4
214
Vastaukset
- Anonyymi
Juu! Narvarin poppoo pääsee löhemmäs keskustaa. (Alkoa).
- Anonyymi
narvikinkatu 10 pitäis olla suojelukohde sen säilyttäminen olisi todellinen kultuuriteko
- Anonyymi
Uimahallin paikka pitää olla Urheilutalon vieressä, onko se takana vai Halmstadintalon paikalla on makuasia. Urheilutalo ja uimahalli täydentävät toisiaan ja kytkeytyvät siten toiminnallisesti monella tapaa yhteen. Asiaa voi vertailla vaikka Tammisaaresta. Myös koulujen läheisyys on hyvä asia. Joku päivä poliitikot ymmärtävät, että ruotsinkielinen yläaste ja lukio pitää siirtää Haagapuiston koulun yhteyteen.
Jotkut poliitikot ovat tosin sitä mieltä, että ajakoot porukat Tammisaareen urheilemaan ja kokemaan urheilun riemua. Tämä koskee myös Urheilutaloa ja Hangethe-kenttiä. Kiinteistöt pois, porukka eläkkeelle. Säästetään. Ajakaa Tammisaareen!
Ei saa olla joko tai. Voi olla sekä että. Liikuntamuotojen koko kirjo tarvitaan Hangossa. Siihen pitää olla jokaisella lapsella varaa ja mahdollisuus osallistua. Sitä lapsiystävällinen kaupunki tarkoittaa. SPA:n 40 euron liput eivät ole hankolaisille. Uimahalli tarvitaan!
Urheilutalon viereinen kalliolalue on energialähde, jolla uimahallin tarvitsema energia hoidetaan. Sen takia uimahallin sijoituspaikka on ei vain toiminnallisesti vaan myös teknisesti Urheiluntalon vieressä. Nyt kun insinöörit ovat vapautuneet alikulkutunnelin hankkeesta, niin nyt voidaan keskittyä uimahalliin.
Silta on peanuts. Sen hoitaa liikennevirasto. Jotain rahanmenoa voi olla, mutta se on normaalia elämää.
Poliitikoille vielä tiedoksi: Hangolla ei ole varaa olla rakentamatta uimahallia. Uimahalli on jokaisen asukkaitaan kunnioittavan kaupungin ja kunnan peruspalvelu tänä päivänä. Hyvä kaupungin tarjoama palvelu tarkoittaa sitä, että kaikkiin peruspalveluihin on matkaa alle 4,5 kilometriä. Sen takia Tammisaaren taajama ei käy edes Suur-Raaseporissa.- Anonyymi
Aivan oikein. Ja Hangonkylän koulun sulkeminen ( sekä suom että ruots) on täysin oikeutettu. Meidän pitää keskittyä pitämään kaupungissa lukiot, ja niiden keskittäminen hagapuistonkouluun on hyvä idea.
Jos koulukeskus sekä urheiluhallit ( myös uimah.) Sijaitsevat sillan kupeessa, kaikille hankolaisille matkaa kertyy alle 4km. Riippumatta missä asut.
Hangonkylänkoulun puolustajat katsovat asiaa ainoastaan oman navan kautta. Lapset aloittavat koulunkäynnin parin vuoden sisällä ja sekä he että isovanhemmat asuvat kivenheiton päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668084Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672336Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332286- 1471868
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281393Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511252Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141244Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.70938Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65862Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7802