autossani huoltokirjan mukaan 30tkm vaihtoväli. naurettavan iso. ennen vaihdoin 10tkm välein mutta sen verran uskon näihin öljyihin että nyt aloin paukuttaa 15tkm samoilla. ihan naurettavia nuo 30tkm välit. järki sanoo ettei sellainen moottori kestä puolta miljoonaa. kuitenkin laatuauton pitäisi kestää helposti 700tkm
uskalsin siirtyä 15tkm vaihtoväliin
6
167
Vastaukset
- Anonyymi
Mikähän on sen mielikuvitusauton merkki?
- Anonyymi
Voithan ne öljyt vaihtaa vaikka 5 tkm välein. Ei se auto siitä pilalle mene, lompakko tosin siinä vähän ohenee.
- Anonyymi
Juu totta, halpaa auton hoitoa. Toista maata nämä huolto-ohjelmat, joissa näkynyt 30 000km vaihtoväli, mutta kun eivät huomioi paljonko lisänneet öljyä vaihtohetkeen mennessä. Kun kone kunnossa ei lisäyksiä tarvita huollon lisäksi. Moottori ja omistaja kiittää kun huolletaan n.15000km välein eikä vitkastella ja tuleekin suurempi kuluerä ja jopa konerikko.
- Anonyymi
Öljynvaihto on se josta ei pidä tinkiä yhtään. Ite vaihdan kun bensakoneessa ovat mustuneet eli nyt uudemmassa noin 15000 km ja vanhemmassa 12000 km välein.
vanhat öljyt kuluttaa polttoainettakin enemmän, kun paksuuntuvat, testatkaa jos ette usko.
Aina muutamat puhuu että öljyt mustuu heti, ei ainakaan eidän autoissa enää 1990 luvun jälkeen. Nytkin on 10 tkm ajettu ja hieman ruskehtavaa.
Auto ei muuta tarvi kuin öljyn- ja suodattimenvaihdot ja joskus tulppien vaihdon,
Näin olen tehnyt monelle autolla ekan takuuajan huollon jälkeen. Ja yksi vm.2004 ei olut yhtään kertaa missään huollossa ja sillä ajettiin noin 12 vuotta.
Sitten jos tulee vikaa, vien merkkihuoltoon, mutta mitä toimivaa vie. - Anonyymi
Vuonna 2005 oli esimerkiksi Megane 1.5 dieselissä öljynvaihtoväli 30 tkm. Ei siis mikä uusi asia.
Vuonna 1985 oli Opel Ascona 1.8i:ssä öljynvaihtoväli 15 tkm.
Tosin kerran vuodessa on ihan hyvä aikaraja, Suomessa kun ollaan niin on paljon kylmäkäynnistyksiä niin ei lyhyempi vaihtoväli huono asia ole.
En tosin ole asiantuntija, nämä olivat vain kahden eri auton ohjekirjassa olleita huoltovälejä. - Anonyymi
-15 diesel Mondeossa olis vaihtoväli 30tkm. Jos ajais vaikka 50tkm vuodessa niin se voisi ola ok mutta kun kilometrit jää nyt alle 20tkm niin olen myös vaihtovälin puolittanut ettei montaa talvea tulisi samoille öljyille. Merkkikorjaamo on samaa mieltä mutta se onkin heidän liiketoimintaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1283082EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351455- 1041319
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373949- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22753