Koronaryhmän sähköpostit julki: Sähköpostikeskustelujen mukaan pääministeri turhautui poikkeusvaltuuksien puuttumiseen. OM:n ja STM:n välillä taas oli erimielisyyttä tartuntatautilain päivittämisestä.
Koko juttu Iltalehden sivuilla
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e2fd2271-14d2-4366-bc67-66172c6e5c27
Marin turhautui toistuvasti, ministeriöt erimielisiä lainsäädännöstä
7
<50
Vastaukset
Ei sitä varmaan kukaan kuvittelekaan, että tässä haastavassa tilanteessa hallitustyöskentely olisi ollut leppoisaa ja miellyttävää. Kyllä siinä on historiallisessa poikkeustilanteessa jokainen päätösvastuussa oleva suuren stressin alaisena, eikä turhautumisessa ja väsymisessä ole mitään kummallista tai paheksuttavaa.
- Anonyymi
Taas Punavihermasemmistolaiset puolustelevat. Kun Keskusta, kokoomus, persu, kd tai liike nytin Hjallis hermostuu niin johan on eri ääninen kommentointi heti. Tekopyhää paskaa sanon minä. Kohdelkaa kaikkia muitakin saman arvoisesti.
Anonyymi kirjoitti:
Taas Punavihermasemmistolaiset puolustelevat. Kun Keskusta, kokoomus, persu, kd tai liike nytin Hjallis hermostuu niin johan on eri ääninen kommentointi heti. Tekopyhää paskaa sanon minä. Kohdelkaa kaikkia muitakin saman arvoisesti.
Kyllä siellä eduskunnassa on oppositiollakin poikkeusaika menossa, eikä helppoa ole ollut heilläkään.
- Anonyymi
TheUrbanLegends kirjoitti:
Kyllä siellä eduskunnassa on oppositiollakin poikkeusaika menossa, eikä helppoa ole ollut heilläkään.
Demareilla on muutenkin ihan eri säännöt. Antti Rinne kyllä sai hyväksyttävästi teidänkin mielestään räksättää oppositiosta viimekaudella ja vaatia milloin kenenkin eroa ja hermostua yms. Mutta kun vastaavaa tulee nykyiseltä oppositiolta ja vieläpä usein fiksummin niin se ei sitten olekaan sopivaa.
Aika monta kertaa on kovasanaisesti Marin hermostunut oppositiolle eduskunnassakin. Anonyymi kirjoitti:
Demareilla on muutenkin ihan eri säännöt. Antti Rinne kyllä sai hyväksyttävästi teidänkin mielestään räksättää oppositiosta viimekaudella ja vaatia milloin kenenkin eroa ja hermostua yms. Mutta kun vastaavaa tulee nykyiseltä oppositiolta ja vieläpä usein fiksummin niin se ei sitten olekaan sopivaa.
Aika monta kertaa on kovasanaisesti Marin hermostunut oppositiolle eduskunnassakin.Keiden meidän? Minulta ei Rinteelle riitä arvostusta.
Yleisesti ottaen opposition kuuluukin antaa kritiikkiä hallituksen toimista, olivat ne puolueet jakautuneet hallitukseen ja oppositioon miten hyvänsä. Nykyisessä tilanteessa yhteen hiileen puhaltaminen on silti tavattoman tärkeää. Onneksi siihenkin tahtotilaa löytyi kriittisimpänä ajankohtana, ainakin kohtuullisessa määrin.- Anonyymi
TheUrbanLegends kirjoitti:
Keiden meidän? Minulta ei Rinteelle riitä arvostusta.
Yleisesti ottaen opposition kuuluukin antaa kritiikkiä hallituksen toimista, olivat ne puolueet jakautuneet hallitukseen ja oppositioon miten hyvänsä. Nykyisessä tilanteessa yhteen hiileen puhaltaminen on silti tavattoman tärkeää. Onneksi siihenkin tahtotilaa löytyi kriittisimpänä ajankohtana, ainakin kohtuullisessa määrin.Ei voida puhaltaa yhteen hiileen, jos jokaisella oman oma hiilensä mitä halua pitää hehkumassa punaisena. Politiikassa viisaampien on hyväksyttävää ja heillä on suorastaan velvollisuus puuttua ja yrittää torpata vääränlaiset ja huonot päätökset.
Ei Katri Kulmunin juttu ollut niin iso että olisi pitänyt erota. Hän tekisen, koska tämä koulutus kohu oli oiva tilaisuus siihen. En ihmettele vaikka olisi itse asiasta vihjannut medialle, jotta voisi erota kohun saattelemanna ja samalla junailla Hallituksen kaatumisen. Jos kerta median tietojen mukaan Kulmuni kuuluu niihin jotka eivät olisi alunperinkään haluunneet keskustan lähteävän hallitukseen saati tekevän tuollaista politiikkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voida puhaltaa yhteen hiileen, jos jokaisella oman oma hiilensä mitä halua pitää hehkumassa punaisena. Politiikassa viisaampien on hyväksyttävää ja heillä on suorastaan velvollisuus puuttua ja yrittää torpata vääränlaiset ja huonot päätökset.
Ei Katri Kulmunin juttu ollut niin iso että olisi pitänyt erota. Hän tekisen, koska tämä koulutus kohu oli oiva tilaisuus siihen. En ihmettele vaikka olisi itse asiasta vihjannut medialle, jotta voisi erota kohun saattelemanna ja samalla junailla Hallituksen kaatumisen. Jos kerta median tietojen mukaan Kulmuni kuuluu niihin jotka eivät olisi alunperinkään haluunneet keskustan lähteävän hallitukseen saati tekevän tuollaista politiikkaa.Nykyinen Suomen Kuvalehden, entinen Ylen, valeuutistehtailija Jarno Liski kirjoitteli aikanaan salaliittoteorioita sipilästä ja terrafamesta muka "uutisina". Oikeuskansleri totesi nuo salaliittoteoriat hyvin nopeasti (Lin sanoin) "paskapuheeksi".
Demarit ovat itse sopan aloittaneet. Rinne ja Paatero valehtelivat tekemisistään. Katkeroituneina halusivat estää vm:n kansliapäällikkönimityksen. Vastineeksi keskusta esti demareiden kultapoju luoman nimittämisen kansliapäälliköksi.
Nyt sitten demarit levittivät valeuutiskirjoittajansa (Jarno Liski) välityksellä "väritettyä" totuutta koulutuksista. Tarkoitus:
- kostaa kepulle marinin ja rinteen puolesta
- peitellä satojen miljoonien avustusta demareiden ay-"järjestöille", joka on lisäbudjetissa.
Satojen miljoonien lahjoittaminen ay-liikkeille on kavallusta ja moraalitonta jos jokin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002645Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736