Koivisto esti Suomen laajentumisen

kun esti karjan palauttamisen.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Satamajätkä ei karjan kanssa ole ikinä ollut tekemisissä. Enempi kepulaisten touhuja.

Äänestä

Koivisto oli Suomen ensimmäinen vempula presidentti, ja sittenhän niitä on piisannut kyllästymiseen asti.

Äänestä

Siinähän sitä olisi ollut ihmettelemistä kun Karjala oltaisiin saatu takaisin ja suomalaiset makselisivat alueen infrastruktuurin jälleenrakentamista veroina edelleenkin. Niin ja Suomessa nautittaisiin siitä, että Suomen alueet olisivat entistä lähempänä Venäjän strategisesti tärkeitä sotilasalueita jolloin vastaavasti Venäjän mielenkiinto meitä kohtaan olisi nykyistä paljon suurempi.

Kiitos Koivisto kun sanoit ei.

Äänestä
  • Millä tavoin oikeiden rajojen kieltäminen tekee suomalaisista enemmän jotain muuta kuten ruotsalaisia?

    Äänestä

  • Miten eroaisi nykyisistä infrahankkeista?

    Karjalan etuna on sen viljavuus. Karjalassa voidaan tehdä alkutuotantoa, joka ei onnistu esimerkiksi Helsingissä. Jostain se ruoka kuitenkin helsinkiläisten lautasillekin tulee.

    Kuinka paljon syömistä saatiin vaikkapa taannoisesta Mechelininkadun remontista, joka oli taas hyvä osoitus helsinkiläisten "tehokkuudesta"?

    Äänestä

  • Täyttä asiaa puhut! Tässä täytyy tosiaan antaa taloudenromuttaja Manulle tunnustus; se Karjalan nappaus olisi johtanut raIvoisaan Suomi-vihaan Venäjällä, kun veteraanien valloitus olisi lahjoitettu "Hitlerin kätyreille".
    Suomi oisi saanut hankalan vähemmistöongelman(!) ja kalliit investoinnit alueen modernisoimikseksi ( kun rahaa nyt ei riitä edes kotimaan teiden kunnostukseen!)

    Ennemminkin olisi järkevä saada Petsamon alue ja sitä kautta pääsy Pohjoiselle jäämerelle - eikä Pietarin esikartanoihin!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täyttä asiaa puhut! Tässä täytyy tosiaan antaa taloudenromuttaja Manulle tunnustus; se Karjalan nappaus olisi johtanut raIvoisaan Suomi-vihaan Venäjällä, kun veteraanien valloitus olisi lahjoitettu "Hitlerin kätyreille".
    Suomi oisi saanut hankalan vähemmistöongelman(!) ja kalliit investoinnit alueen modernisoimikseksi ( kun rahaa nyt ei riitä edes kotimaan teiden kunnostukseen!)

    Ennemminkin olisi järkevä saada Petsamon alue ja sitä kautta pääsy Pohjoiselle jäämerelle - eikä Pietarin esikartanoihin!

    "Ei riitä edes kotimaan teiden kunnostukseen..." No mistähän johtuis. Mihin ne rahat menee häh

    Äänestä

Karjan varmaan tarkoittaa "Karjalaa".

Äänestä

Koivisto oli kaukaa viisas.Mitkä olis ollut ehdot luovutukselle tuskin Venäjä olis luopunut hyvästä tahdosta.Kaikella on hintansa.

Äänestä
  • Seppisen turinoita

    Äänestä

  • Tottero mikä tottero. Rosvot olisi pitäny vetää käräjille korkojen kanssa.

    Äänestä

  • Olisi maksanut ja se ei käy, että laillinen omistaja joutuu ostamaan omansa takaisin.

    Äänestä

  • Nehän oli juopuneen Jeltsinin jorinoita - ei mikään maa luovu alueestaan.

    Äänestä

  • Koivisto oli desantti. Koivisto ei palauttanut sodanaikaisen esimiehensä Lauri Törnin kunniaa ja sotilasarvoa. Törniltä vietiin sotilasarvo ja kunnia sotiemme päättymisen jälkeen.

    Äänestä

Taitaa olla huhupuheita tämä esitys Karjalan palauttamiseksi.
Äijät juovuksissa puhuneet, vaikka eihän Koivisto tainnut juuri naukkailla. Mutta jospa itäisen naapurin johtajat sitten naukkailivat.
Höpöjuttuja sanoisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun esti karjan palauttamisen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu