Katri on nyt töpeksinyt Keskustan asiat. Kalliin esiintymiskoulutuksen tilaus valtion piikkiin puitesopimuksen ohi oli virhe. Pahempi virhe oli kuitenkin ero valtiovarainministerin paikalta. Tilausvirheestä Katri olisi kyllä selvinnyt. Ehkä tämä kuvastaa osaamisen puutetta ja stressinsietokyvyn pettämistä. ”Liian paljon liian nuorena.” Joku muu ministeriö tai muutaman vuoden odottelu olisivat voineet asiaa auttaa. Virhe oli myös ilmoitus jatkohaluista puheenjohtajana. Se ei toimi. Nyt tarvitaan Annika Saarikkoa tai Kanki-Kaikkosta. Saattaa olla, että he ovat ihmisinäkin kypsempiä kuin Katri, joka voi nyt mennä kasvamaan.
Kannatin Katria, mutta en enää
Anonyymi
29<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Nyt pitäisi tuo entinen puoluesihteeri raha-asioiden suuri guru Jarmo Korhonen saada mukaan takaisin päivän politiikkaan. Ääni Jampalle on ääni Suomen nousulle!
Eivät menneisyyden miehet ole pelastus. Eteenpäin pitää katsoa. Saarikko ja Kaikkonen ovat sopivan ikäisiä. Täytyy kyllä sanoa, että keskusta ei ole pitänyt kunnolla huolta talousosaajien jälkikasvusta. Sipilä ei ymmärrä mitään KANSANtaloudesta. Toisekseen Sipilä herättäisi vain antipatioita ja ristiriitoja.
Suomi ei tarvitse keskustaa. Pahin mahdollinen kyykyttäjä. Pelkkä mätäpaise.
Nyt olisi viisainta hallituksen erota ja muodostaa toimitusministeristö - ensimmäisenä niille avustajaturhakkeille kenkää
Edellistä hallituskautta suurempi ongelma kepulla on nykyinen... Rahaa poltetaan kymmeniä miljardeja, mitä saa pienet ja keskisuuret kaupungit ja maaseutu:
- polttoaineveron korotuksen
- liikennerahat kuudelle suurimmalle kaupungille
- satoja miljoonia demareiden ay-liikkeille
- kaikenlaisia pysyviä menoluonteisia "uudistuksia" velkarahalla, jotka seuraavat hallitukset maksaa
Kepu ei ole saanut hallituksessa aikaan mitään! Ovat häpäisseet vanhan puolueen ottamalla hallituksessa sylkykupin roolin, kun olisi pitänyt lujasti sanoa, että nyt tehdäänkin näin.
Kuka hullu tuollaista nahjusjoukkoa viitsii enää äänestää. Ne, jotka haluaa edes vastuutonta politiikkaa, äänestää perinteisesti vihervasemmistoa.
Keskustan taru alkaa olla lopussa. Milloin pidetään muistojuhla?
Kopiopersu kopioi tämän tekstin aiemmasta sepustuksestaan. Keskustan mollaus ei persuja tuo hallitukseen. Korvaaja olisi kokoomus.
Mistäs tuon tietää, onko persu. Kaikki kunnon konservatiivit moittivat kepua edesvastuuttoman politiikan ja valtion hoidon tukemisesta.
Vihervasemmistolla on hätä! Yrittävät saada pidettyä keskustan kynnysmattonaan ja sylkykuppinaan hallituksessa ja hyväksymään täysin edesvastuuttoman valtion varojen tuhlailun.
Keskustan peruskannattajat ovat maltillisia konservatiiveja. Nyt alkaa olla keskustalla viime hetki viheltää peli poikki ja lopettaa tuhlailu. Vihervasemmistolle ei voi antaa yhtään uutta pysyvää julkisen sektorin menolisäystä ilman, että korvaava tulonlähde osoitetaan. (eli pitää olla vastaavan suuruiset leikkaukset toisaalle s.e. julkisen talouden tasapaino pysyy ennallaan tai paranee) Myös uusin ehdotettu sote-malli on kuopattava. Ottakaa ennemmin vaikka Sipilän hallituksen malli, sekin oli demareiden sekoilua parempi.
Vain kepulainen osaa sössii kaikki, 🍯 purkin ympärillä, omituista sakkia koko joukko?
Se Lautakasan elvistely ennen virkaa oli taas tämän teatterikauden virallinen aloitus...
Kepun kuolema olisi jatkaa tuossa edesvastuuttomassa hallituksessa sylkykupin roolissa.
Oppositiossa oltaisiin persujen takiaispuolue.?Maaseutu ja maanviljelijät kärsisivät, kun koronalasku maksatettaisiin heillä. Ei kiitos!!
Ei oppositiossa voi olla takiaispuolue.
Takiaispuolue Kepu on nyt hallituksessa.
Kyllä oppositiossa keskusta on takiaispuolue, kun isommat persut vievät ja keskusta vikisee.
Kepu ulos hallituksesta. Suomi ei tarvitse kyykyttäjiä.
Annika ja Antti: kantakaa nyt vastuu! Jompikumpi puheenjohtajaksi.
Kypsyttiköhän vankeustuomio Kaikkosta? Kovempi tuomio kuin persuräksyttäjillä. Ei tainnut edes Hakkarinen saada kirkonryöstöstä yhtä paljoa.
Kaikkihan ne hallituksessa samaa ikäluokkaa. Kyllä 56.000 eurosta nostetaan kova meteli, mutta entäs 56.000.000.000 eurosta. Siinä se veri vasta punnitaan. Kuka ryhtyy nyt valtiovarainhoitajaksi?
Samoin 500 000 €:n tilauksesta ei noussut meteliä aikanaan:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000678272.html
Kyllä siitä 700 000 himastelusta nousi metakka tosin pitkällä viiveellä...
Puheenjohtaja, joka ei ole hallituksessa, on vallaton nillittäjä. Se ei toimi. Valtiovarainministeriksi on valittava todennäköisin uusi puheenjohtaja, siis Saarikko tai Kaikkonen.
Lintilällä on vahvin status tällä hetkellä ajatellen valtiovarainministerin salkkua. Lähteekö siis Lintilä kisaamaan puolueen puheenjohtajuudesta syksyllä? Jos kokee haluavansa palata siihen alkuperäiseen pestiinsä, niin se saattaa velvoittaa samalla puheenjohtajakisaan lähtemistä.
Lintilän ongelma on huono kielitaito ja heikko koulutus. Kansainvälisillä kentillä hän ei pärjää.
Riippuu tilanteesta. Intiassa viimeksi kun kongressipuolue oli vallassa, pääministerinä toimi Narendra Modi mutta puolueen puheenjohtajan oli Sonia Gandhi.
Karkuri-Katrilla ei pylly kestänyt merivettä. Puheenjohtajuus menee syksyllä. Annika Saaarikko vaikuttaa vastuuntuntoisemmalta. Voihan kyse tietysti olla Katrin nuoresta iästä ja kypsymättömyydestä. Siirtyminen VM:ään oli myös virhe. Helpompi ministeriö olisi ollut sopivampi.
Äänestyksen tulos on monelle yllätys. Katri vie muut vikisee.
Kyllähän on ihmeellistä nämä et tarvitaan koutsausta puhumiseen !!!!. Ei oo jären häivää !!!!. Älytöntä pyrkyryyttä valtaan !!!!. Sipiläkin katkera hälle riittää kansakunnan kusitolppana olo !!!!. Todella fiksua kielenkäyttöä!
Pahalta näyttää. Ei ole enää puolueella varaa esiintymiskoulutukseenkaan.
Kohta keskusta on samanlainen rappiopuole kuin Halla-ahon persut. Kauhulla odotan sitä päivää kun keskustakansanedustaja syyllistyy ruumiin pilkkaamiseen persulaiseen tapaan.
Sama ongelma kaikilla keskustan johtohenkilöillä.