Postin hinnat nousee ja palvelut heikkenee

Anonyymi

Postin hinnat kuulemma nousee.

Varsinkin maaseudulla palvelut ovat käytännössä
kadonneet lähes tyystin.

Postin kulku on varsin hidasta ja jopa epävarmaa.

Vielä 70-luvulla posti palvelu Kansa kuin junan vessa!

34

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä konsti olisi jakaa posti kahtia. Peruspalvelut valtion laitokseen ja muuta bisnestä vois pyörittää tämä nykyinen yhtiö. Tilanne olisi win-win. Nythän Posti manaa näitä peruspalveluita riippakivenä ja yrittää ajaa niitä alas. Samalla tavikset voittaisivat, kun postinjako palautuisi entisille uomilleen.

    • Anonyymi

      Paketti tulee lähtee missäs se Nyt on ei tietoa

    • Anonyymi

      Joskus tulee lähetys nopeasti taas joskus kestää kauan

      • Anonyymi

        ihan samaa mieltä asiasta minulle tulee aika usein paketteja joka on tullivapaita ulkomailta. Asun noin 80km päässä helsinki vantaan lentokentästä niin paketin tulo kestä 4 vikkoa tulla minulle ennen kuin on minulla.


    • Anonyymi

      Samaa mieltä vaikka asun noin 80km päässä helsinki vantaan lentokentästä nii paketin tulo voi kestää 4 viikkoa ennen kuin on minulla vasta.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä postin hintojen noususta. Posti ilmoittaa että kirje posti on vähentynyt viime aikoina. Syy on selvä ovat nostaneet kirjelähetyksen hintaa kirje 250g asti 1,5v aikana 1,30€ aika kova korotus vaikutta huomattavasti koko maassa pienten lähetysten myyntiin ja lähetykseen. Myös perus kirje 50g on jonkin verran myös noussut myös tuona aikana reilusti.

    • Anonyymi

      Posti on alkanut hukkailla kirjeitä. Meille tuli just laskumuistutus, jossa oli eräpäivä heti ulosottouhkauksen kera. Tuli vähän kiire maksaa. Alkuperäinen lasku ei ollut tullut. Onneks mentiin käymään mökiltä kotona. Mainoksien välit ollaan aina tarkkaan katsottu.

      • Anonyymi

        Meille tulee kaikki laskut suoraan e laskuina tai muuten sähköisenä. Samoin kaikki muu posti ja lehdet.

        Ei tarvitse huolehtia, on sitten mökillä tai matkoilla, mitä tulee postilaatikkoon kotia = ei tule mitään.

        Jopa ilmaisjakeluja ei ole tullut mutamaan vuoteen.

        En ymmärrä miksi Posti laitoksen perään itketään.


      • Anonyymi

        Laskut kannattaa muuttaa E-laskuiksi.En luota postiin,naapurin postia tipahtelee välillä postiluukusta.Kaikki naapurit eivät välttämättä lähde toimittamaan niitä oikeisiin osoitteisiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laskut kannattaa muuttaa E-laskuiksi.En luota postiin,naapurin postia tipahtelee välillä postiluukusta.Kaikki naapurit eivät välttämättä lähde toimittamaan niitä oikeisiin osoitteisiin.

        En tiedä onko se luottamuskysymys, mutta on vaan niin paljon kätevämpää kun lähes kaikki on elaskuina tai tulee sähköpostiin.

        Menee maksuun suoraan kun on asettanut rajat, eikä tartte maksella erikseen laskuja.


    • Anonyymi

      Tuli koettua omakohtaisesti postin hitaus. Lähetin tyttärelle Saksaan nimpparilahjan maxikirjeenä 19.05.2020. Luulin että 2,5 viikkoa riittää postille kuljetusajaksi. Perille meni 03.07.2020 eli 5,5 viikkoa. Hyvä kun ei lahja kuitenkaan kadonnut matkalla😂😂

    • Anonyymi

      Se on hyvä että kirjeiden hintoja nostetaan. En halua että verorahoja tuhlataan joidenkin kirjeiden ja korttien eestaas kuljetteluun.

      Samaa myös lehdille, saavat vaan tukea verorahoista.

      • Anonyymi

        Ja hyvä että turhia konttoreita lakkautetaan, ettei tartte verorahoilla tukea kaikkea.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Moni haikailee vanhan Postin perään. Maaseutu hiljenee ja kirjepostin määrä vähenee. Miksi niitä Postikonttoreita pitäisi olla?


      https://www.uusisuomi.fi/uutiset/kirjeposti-romahti-isot-ytt-alkavat-posti-pomo-valtio-itse-vauhdittaa-tata-kehitysta/d03d3a42-4620-497d-ab2c-b1de9801a1d5

      • Anonyymi

        Mutta verkosto laajenee koko ajan:

        "Posti on kasvattanut omaa palvelupisteverkostoaan. Palvelupisteiden määrä on noussut vuodesta 2011 noin 1 020 palvelupisteestä nykyiseen yli 1 400 pisteeseen."

        Kai niitä on maaseudullekin tullut?


      • Anonyymi

        Täällä yks haikailija, posti tuli ajallaan ja porukoilla oli töitä. Itekki kävin joskus siellä työasioissa.


    • Anonyymi

      ......... Vielä 70-luvulla posti palvelu Kansa kuin junan vessa!.......

      Ennen oli kaikki paremmin tai sitten ei.

      Maaseudullamme oli 3 kauppaa, pankki ja Posti 70-luvulla.

      Ensin lähti pankki, sitten 2 kauppaa. Posti ja yksi kauppa sinnittelivät. Sitten lopettivat nekin. Vähän aikaa toimi kauppa-auto ja bussi liikennöi päivittäin. Nyt bussi ja kauppa-auto muutaman kerran viikossa, ei päivässä!

      Enkä ihmettele yhtään. Talot ovat tyhjentyneet. Muutamat jääneet ajavat lähimpään keskukseen. Netit ovat olemassa ja sähköt. Eipä tule juuri postia kenellekään. Lähimmässä keskustassa Posti on ruokakaupan yhteydessä ja auki 7 päivää ja koko päivän. Toimii hyvin.

      Posti toimii hyvin. Pitäisikö minun vaatia enemmän?

      • Anonyymi

        Ole hyvilläs ku toimii. Meillä ei, kirjepostia saa oottaa, kaikenmaailman ruohonleikkuuta ja hyllyttämistä otetaan mutta oikeet työt jää tekemättä.


    • Anonyymi

      upeeta

      • Anonyymi

        Niin on. Maalla on upeeta, kunhan hyväksyy ettei aina ole mukavaa.


    • Anonyymi

      Kilpailu teettää tätä, toimijoita alkaa olla niin monta että käy niin kuin takseillakin, liian monta taksia niin hinnat nouseekin koska muuten se ei elätä. No taksi ei ole ihan täysin hyviä vertailu kohta koska niin kuin ennenkin taksit viettää aikamoisia tunti määriä ilman tuloja.

      Mutta monissa asioissa on käynyt näin, ainoa mikä auttaa ettei kävisi tätä, että jollain yhdellä on niin hyvä konsepti että muut ei kykene vastaamaan siihen ja tämä saa suurimman osan asiakkaista, näistäkin on hyviä esimerkkejä suomessa.

      Postille on hyviä vaihtoehtoja, itse autoilijana valitse monesti ihan muun toimipaikan toimitukselle kuin lähimmän paikan koska se muu paikka on autolla liikkuvalle vaan kätevämpi. Lähin postin toimipaikka oletukena on se kaikkein huonoin liikkui miten hyvänsä, varsinkin ilman autoa se olisi kaikkein huonoin.
      Näin etelä-espoossa.

      • Anonyymi

        .... Kilpailu teettää tätä, toimijoita alkaa olla niin monta että käy niin kuin takseillakin, liian monta taksia niin hinnat nouseekin koska muuten se ei elätä.....

        Voiko tämä pitää paikkansa? Esimerkiksi kun Lidl tuli syntyi kunnon kisa ja on vaikuttanut hinta kehitykseen ja laatuun.

        Voisiko olla niin että vanha Posti on ollut niin eri tavalla tuettua veronmaksajien rahoilla, että hinnat ovat vasta asettumassa uomiinsa.

        Kirjeiden kannon kustannus kasvaa käsittääkseni ihan luonnollisesta syystä. Määrät tippuvat, yksikkö hinnat nousevat. Maaseutu autioituu ja kuljetus kustannukset per kirje kasvaa. Lisäksi Posti investoi valtavasti eri osa-alueille.

        Postin toimipisteiden määrä on kasvanut paljon viime vuosina. Onko se järkevää?


    • Anonyymi

      Postimaksut nousevat.Onneksi palvelu sentään hidastuu.
      Mitä eroa on postilla ja etanalla?
      Etana kulkee nopeammin kuin posti.

      • Anonyymi

        Ei postin kulku olekkaan niin hidasta.
        Kusti polki 244 km ja jo viikossa paketti tuli perille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei postin kulku olekkaan niin hidasta.
        Kusti polki 244 km ja jo viikossa paketti tuli perille.

        Miksi km matkaa ja aikaa menny jo lähes 2 vk, eikä vieläkäään perillä.


    • Anonyymi

      Onneksi ei tarvitse Postin "palveluja" enää ikinä käyttää.

    • Anonyymi

      Posti jaetaan enää 3 päivänä viikossa, jos aina silloinkaan. Syynä on kirjepostin vähenemisen ja tulostavoitteen ristiriita. Postin pitää tuottaa 100 milj. euroa vuodessa valtiollle, myös lama-aikana.

      Ennen postilla ei oĺut tuliostavoitteita valtiolle vaan valtion asukkaille. 1960 lähetettiin vähemmän kirjepostia kuin nyt, mutta posti jaettiin 6 päivänä viikossa 2 kertaa päivässä ja posti tuotiin omakotitaloihinkin ulko-oven postiluukkuun.

      Jos palattaisiin takaisin aikaan, jolloin Postilla oli tulostavoiteena hyvä palvelu asiakkaille ja Postin johdollekin riitti kohtuullinen palkka.

      USA: n postin palveluksessa on 11 miljoonaa ihmistä ja johtajan vuosipalkka on 250 000
      dollaria vuodessa. Näin pärjätään kapitalismin kehdossa valtion laitoksessa, jolla ei ole tulostavoitetta hyvinvointivaltiolle.

    • Anonyymi

      Postista on tullut halpatyövoimalla pyörivä pzka.

      Aikana jolloin se ei ollut liikelaitos, se toimi ja oli edullinen. Tässä on jälleen eräs kohta, jossa "markkinataloden" typerä leikkiminen on johtanut uskomattomiin tyhmyyksiin. Postimaksut menevät kallispalkkaisten ja täysin mitättömien johtajien elättämiseen.

      Näiden 30 vuoden aikana yksikään yksityistäminen, liikelaitostaminen tai muu "länsimaistaminen" ei ole parantanut yhtään mitään Suomessa. Meillä oli erinomaisesti toimiva julkinen sektori, josta nyt osa on menetetty.

      Pääomien, työvoiman, ihmisten ja palveluiden vapaa liikkuvuus ei ole tuonut maahamme yhtäkään investointia, jota täällä ei olisi tehty muutenkin, mutta on vienyt sellaisia, jotka muuten olisi tehty täällä. EU:iin liittymistä mainostettiin hintatason laskemisella, euroon liittyminen nosti merkittävästi maan hintataso, samaan aikaan kun työttömyyden ja uusien halpatuntisopimusten ansiosta suurten ihmismäärien ostovoima on laskenut. Tuloksena on ollut lähes pysyvä deflaatiolama.

      Oikeistolaisessa talouspolitiikassa on vain tarve alentaa omia veroja ja pyhät uskonnollisella fanaattisuudella palvotut sakramentit kuten euro (koska markkina-alueemm on Eurooppa, sanotaan, ja kohta se ei mikään muu enää olekaan, ja siitä jo nyt kärsimme vientilaman iskiessä meihin juuri Euroopasta ilman mahdollisuutta joustavasti muuttaa vientimme painopistettä).

      Mutta tätähän se sitten on, kun poliittinen keskustelu maan suurimmalla keskustelupalstalla on elinikäisesti koulukiusaajan asteelle taantuneiden "kekseliäitä" lautakasa-juttuja. Kansa saa osakseen aiken sen tyhmyyden, jota se itse osoitaa ja vieläpä oikein haluaa, ainakin "viihteestään" päätellen.

    • Anonyymi

      Moikka moi, posti kertoo puuhastelevansa asiakaspalveluaan kaveripohjalta. Mitenhän postin nurtsinleikkuubusines on mahtanut lähteä käyntiin?

    • Anonyymi

      Liikelaitostaminen, yksityistäminen, kapitalismi ja markkinatalous pilasi tämänkin palvelun meiltä tavallisilta kansalaisilta.
      Vielä 1980 - ja 90-luvun puolellakin Posti oli varmatoiminen palvelu. Milloinkaan ei minultakaan hävinnyt yhtään kirjettä tai pakettia, ennenkuin nyt 2000-luvun aikana, kun on tämä kirottu markkinatalous pilannut tämänkin palvelun ja aivan kaiken muunkin, mihin markkinatalous ahneet näppinsä sotkee!

    • Anonyymi

      Postin hitaus on perseestä kun kirje tulee vajan 1/2 kilometrin päästä 7 pv:ssä. Etanakuljetusko niillä on?

      • Anonyymi

        Puolen kilometrin matka eikä itse saa vietyä kirjettä perille!


    • Anonyymi

      Kusti lähti polkemaan 225 km matkaa.
      Nyt viikko kululut kirjelähetys ei ole vielä saapunut perille.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7708
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      171
      3560
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2037
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1886
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1669
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    10. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1422
    Aihe