Vanhanen sai Rukan lumilla idean, että eläkeikää tullaan nostamaan. Nyt viimeinkin hän pääsee toteuttamaan tämän ideansa!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006533907.html?utm_campaign=hs_tf&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=61f255231d86dee5c5bdcfb7f49d0570
Vanhanen sai idean Rukan lumilla!
21
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jutta Takkuu Urpilainen jo nosti eläkeikää.
- Anonyymi
Mutta ei eriittävästi. Vanhanen vie homman loppuun saakka.
- Anonyymi
Kokoomus Orpo sitä nosti.
- Anonyymi
Vai Rukan lumilla sai idean, todennäköisempää että Ek:n saunan lauteilla.
- Anonyymi
Paitsi että Matti Vanhanen käy Levillä ei Rukalla. Faktat haltuun!
- Anonyymi
Lehdet ainakin kirjoittivat siihenaikaan Rukan lumista.
- Anonyymi
TAP TAP TAP ERITTÄIN HYVÄ ALOTUS JA LAUTAKASA TUKI PUMMI TAATUSTI VOUHKAA HIHHULI LESTAN SUOJELUKSESSA, SIPPILÄ SAI AISA PARIN TOINEN KUSITOLPPA KANSALLE.
- Anonyymi
Mitä se hyppyheikki siellä möykkää. Itse olet kustolppa, muilla on aivot yläpäässä, sinulla typeryksellä ei.
- Anonyymi
Esko Aho sai aikoinaan ajatuksen työreformista. Vasemmistolaiset haukkuivat ehdotuksen ja valehtelivat siitä kansalle valeuutisia kirjoittavien toimittajiensa välityksellä.
Nyt tuo keskustan työreformi on paljolti toteutettu, koska se oli järkevää ja se on ollut pakko toteuttaa, että talous pysyy kilpailukykyisenä.
Vanhasen ehdotus eläkeiän nostamisesta on samanlainen. Kaikki, joilla on yhtään järkeä päässä eikä ideologia ole sumentanut ajattelua, tajuavat eläkeiän nostamisen olevan välttämätöntä. Rahat ei pidemmän päälle muuten riitä. Toinen vaihtoehto on leikata sosiaalitukien kokoa.- Anonyymi
Esko Aho antoi jo mm. minullekin vuosia lisää eläkeikään. Eläkeikää tullaan nostamaan jatkuvasti kunnes kansan keski-iän kohoaminen pysähtyy. Eläketuotot on laskettu sen mukaan että eläkkeelle jäävät eivät saa elää liian monta vuotta eläkettään nauttien että rahat riittää.
- Anonyymi
Niinniin. Kurjuudessa elämme, nälkiintyneinä ilman tunturilomailua. Itku ja hammasten kiristys en saa mitään ja nyt se vie kaikki. Nyyyhnyyn aahaahaah!
- Anonyymi
Hahah! Eihän tähänkään virkaan voinut ottaa ketään tylsää sosiaalidemokraattia. Ei demari vapaa-ajallaan hiihtele koskaan, saati jossain tuntureilla. Demari ei ruusuja hoida, liian yksoikkoista vapaa-ajan hommaa demareille!
Julkisuus säästyy demareilta, muitten syyttelyyn jää kivasti aikaa.- Anonyymi
Kieltämättä demareiden ikiaikaiset taidot ovat
- räyhääminen vailla järkeä
- julkisten varojen vastuuton tuhlaaminen - Anonyymi
Porvari politiikka jo vuodesta 2003
Tästä nautitte
- Anonyymi
Minusta eläkkeet voisi lakkauttaa kokonaan. Ihmiselle on vain hyväksi tehdä töitä loppuun asti, kuitenkin siten että työ kevenee ja työaika lyhenee iän karttuessa. Sairaseläkkeet ym on sitten oma juttunsa.
- Anonyymi
Ei hullumpi ehdotus. Pysyy ihminen virkeämpänä, kun on työ ja rutiinit.
- Anonyymi
Odotellaan, että tuleeko vuosi vai kaksi lisää työttömyysaikaa meille 6-kymppisille työttömille. Senhän tietää Vanhanenkin, ettei kukaan palkkaa kokemusta ja osaamista ainoastaan nuoruus ja tredikkyys kelpaa työhön pääsyn avaimeksi.
- Anonyymi
Eläkeikää pitäisi laskea
Itse aion ottaa lopputilin viimeistään 60 vuotiaana ja alan omalle eläkkeelle - Anonyymi
Kaikki suomalaiset yhdessä painamme 100 v hommia ! Että kulta lomalaiset nuo idän ihmeet saavat toipua hengenahdistuksestaan ja kuolemanvaarastaan tääl uudes satumaas ! Niin siinä ostareissa ahdistus hälvenee ja siinä nuoria kaunokkeja tiiraillen mieli niin lepää ! Ovat siitä aina kiitollisia ja kilvan kiittävät suomalaisten avunannosta !! Vittu paska päivä , täs menee hermot!!
- Anonyymi
Kävikö Vanhanen Rukalla tankkaamassa. Onko Ruusunen vielä kuvioissa?
- Anonyymi
Kun duunarit kuolee ennenkuin he pääsevät eläkkeelle, niin valtion talous paranee - tosi kuningasidea
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780