https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c40e2e0c-18e0-4280-ac7e-6f66183b5e31
SAK tyrmää Katri Kulmunin ”puskista tulleen” idean eläkeiän nostosta – EK:kin hämmästyi
Tänään klo 15:49 (muokattu klo 17:45)
SAK ja STTK eivät näe nyt tarvetta eläkeiän nostolle. EK kannattaa asiaa pidemmällä tähtäimellä.
Katri Kulmuni ehdotti eläkeiän noston tarkastelua.Katri Kulmuni ehdotti eläkeiän noston tarkastelua.
Katri Kulmuni ehdotti eläkeiän noston tarkastelua. ROOSA BRÖIJER
Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni esitteli maanantaina keskustan ehdokkaan uudeksi valtiovarainministeriksi. Valtiovarainministeriksi ollaan nimittämässä eduskunnan puhemies, entinen pääministeri Matti Vanhanen. Kulmuni itse erosi valtiovarainministerin tehtävästä perjantaina.
Kulmuni painotti tiedotustilaisuudessa, ettei pelkällä velkavetoisella kasvulla luoda uusia työpaikkoja Suomeen. Hän korosti syksyn budjettiriihen merkitystä.
– Pöydälle tulee myös erittäin vaikeita asioita, joista ei ole vielä edes aloitettu julkista keskustelua. Jotta maa selviää tästä taloustilanteesta, on välttämätöntä, että käsittelyyn tulee niin eläkeiän nosto, työllisyystavoitteen reilu korottaminen kuin työttömyysturvan joustavoittaminenkin, Kulmuni luetteli.
Kulmuni sanoi pitävänsä välttämättömänä, että syksyllä pystytään tekemään talouteen ja työllisyyteen liittyviä merkittäviä päätöksiä, jotka eivät ole hallitusohjelmassa.
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestön SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta sanoo olevansa hyvin yllättynyt Kulmunin avauksesta.
– Asiaa ei ole millään tavalla ollut esillä ja tulee niin sanotusti puskista. Eläkejärjestelmä on aika hyvin tässä trimmattu ja on sovittu jo tarkastelupisteistä. Meillä on myös automaattinen eläkeiän nosto, jos elinikä edelleen kohoaa. Siinä mielessä tuntuu yllättävältä, Eloranta sanoo Iltalehdelle.
Seuraava eläkejärjestelmän tarkastelupiste on vuonna 2023. Elinaikakerroin leikkaa kuukausieläkkeitä sen mukaan, miten keskimääräinen elinikä jatkaa kasvuaan.
Eloranta pitää eläkkeiden ja työurien kannalta suurimpana ongelmana sitä, että yhä useampi suomalainen jää työkyvyttömyyseläkkeelle.
– Sitä ongelmaa ei korjata eläkeiän nostamisella, vaan ihan muilla asioilla, jotka liittyvät työelämän kehittämiseen ja työhyvinvoinnin parantamiseen, Eloranta
SAK tyrmää Katri Kulmunin puskista tulleen idean eläkeiän nostosta
Anonyymi
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mulkunin aivopieruja ei kannata noteerata.
- Anonyymi
Mikä on muuten vasemmistolaisen työväenliikkeen pääomistaman ja mummujen eläkkeillä ja sosiaalituilla hurjaa voittoa tekevän Kojamon, ent. VVO, miljoonapalkkaisen pääjohtajan eläkeikä ja eläke?
Teollisuusliiton Riku Aallon, jolla on vaatimaton reilun 30 000 euron kk.ansio, luulisi tietävän, kun on ollut siitä päättämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6698140Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672379Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342354- 1471909
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi301487Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201297Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511262Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.811031Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65869Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7829