Ihmisen tuomitseminen

Anonyymi

Miksi ihminen tuomitaan ulkonäön tai huhun perusteella? Me elämme kuitenkin kristillisessä maassa ja eikö kristinusko opeta rakastamaan? Meille tuli töihin nuori miehen alku. Tatuoitu päästä varpaisiin ja yksi ihminen sanoi että hän on huumeiden käyttäjä. Tästä syystä häntä vihataan. Työkaverini sanoivat että ulkonäkö ei taaskaan pettänyt. Itse uskonnottomana kristittyjen maassa menin hänen luokse ja juttelin hänelle. Hän osoittautui mukavaksi ihmiseksi joka vain hymyilee ja on iloinen. Nämä vihaajat taas eivät ole oikeastaan koskaan iloisia.

Omiin arvoihin ei kuulu ihmisen tuomitseminen typerien syiden perusteella.

8

246

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, onko hän huumeiden käyttäjä?

      Minun mielestäni tatuoinnit kertovat henkilöstä, eikö se ole jopa yksi tatuointien tarkoitus, kertoa jotain henkilöstä?

      • Anonyymi

        Jäi aika oleellinen asia kertomatta aloituksesta jonka mielestä mainitsin, mutta en sittenkään. Eli ei käytä huumeita.
        Nyt tuon huhun takia osa työntekijöistä suorastaan vihaa tätä nuorta miestä.


      • Tatuoinnit voivat kertoa myös jumaltarustoista :-)


    • Anonyymi

      Muistan nuoren miehen taannoin iältään 15 v. Oli hankkinut sellaiset sormuksen kokoiset reiät korvalehtiinsä. Ei itsekään ymmärtänyt asian vakavuutta, kertoi vain , että kyllä lääkärit osaavat ne paikata, jos häntä alkaa kaduttaa. Ei ymmärrystä rahankäytöstäkään. Avioerolapsi ja toinen vanhemmista teetti pojalla ilmeisesti toisen vanhemman harmiksi tällaistakin. Miten lienee tatuoinnin laita? Mielestäni se kuvaa kapinointihenkeä myös. Olisi psyyketyöntekijöille työtä. Nykyiset sellaiset ovat saaneet itse oudon kasvatuksen ja useimmiten siksi kiinnostuvat alasta. Löytänevätkö silti juuristaan kuitenkaan totuutta.

      Emme enää näe maamme vakavaa tilaa lastemme kasvatuksessa. Se luisui vanhemmille hallitsemattomaksi jo silloin , kun vauvojen äideille asetettiin pakkovelvoite tehdä kokopäiväinen työrupeama veronmaksajina ja hoidattaa jälkeläisensä koko pikkulapsuusaika vierasemoilla. Lasten luonnollinen kasvatus äidin velvoitteena katosi maastamme. Kautta maailman sivu ensisijainen äitien työvastuu elämässään on ollut kasvattaa henkisesti ja fyysisesti terveitä lapsia perhekuntaan ja yhteiskuntaan . Vasta koulu 7 v lapsella on tullut kasvatusvastuuseen lapsen vanhempien kanssa.

      Nykyinen sekavasti rönsyilevä lastenkasvatus on järisyttänyt liian monet perheet ahdistukseen ja avioeroon. Rauha ja harmonia ehjissä aidoissa perheissä on nyky-yhteiskunnassamme tuntematon käsite.

    • Itse olen aina uskonut rauhaan ja rakkauteen ja mun arvoihin ei kuulu toisten tuomitseminen, ei ainakaan suoralta kädeltä. Kerran linja-autopysäkille tuli kaksi punktyylisesti pukeutunutta tyttöä. Heidän ja mun vieressä seisoi vanhempi nainen ja hän alkoi mulle heti puhua, että mitähän huumeidenkäyttäjiä nuo tytöt oikein ovat. Nainen sanoi mulle, että tytöt tahallaan tulivat istumaan hänen paikalleen linja-autopysäkin penkille (nainen istui paljon kauempana siitä mihin tytöt istuivat). Tytöt eivät olleet mitenkään huumeidenkäyttäjien oloisia eivätkä edes humalassa, kunhan olivat vain pukeutuneet haluamallaan tavalla eli tässä tapauksessa punktyylisesti ja mustiin. Mulle taas tämä vanhempi nainen oli ystävällinen (itselläni oli yllä ihan tavalliset talvitamineet toppatakista ja talvihatusta/piposta lähtien, olis siis talvi tai kevättalvi). En kohteliaisuuttani viitsinyt sanoa naiselle, että en pidä hänen jutuistaan, vaan kuuntelin häntä. Olin kuitenkin helpottunut, kun naisen odottama linja-auto tuli pysäkille ja nainen nousi siihen.

    • Anonyymi

      Ei ainakaan pitäisi antaa huonoa tuomiota. Eihän tatuoinnit kerro välttämättä huumeiden käytöstä, mutta ne kertovat kyllä valtavasti ihmisen kauneudentajusta ja arvostelukyvystä.

    • Anonyymi

      Tapahtui 1980 luvulla kun olin hyvin nuorena miehenä rautakaupassa myyjänä.
      Laitoin merkille kuinka törkeillä alennuksilla kaikenmaailman rakennusliikkeet ja muut saivat kaikkia tuotteita kaupasta ostaa.
      Normaali ihminen ei saanut mitään alennusta vaan maksoi aina täyden hinnan.

      Tuli jouluaika, ja joitain päällä istuttavia lasten leluautoja ym myyntiin.
      Tuli pikkutyttö joka halusi ostaa pikkuveljelleen tuollaisen leluauton. Koska myyntihenkilökunnalla oli oikeus ja velvollisuus annella noita alennuksia rakennusliikkeille, päätin että tässä tapauksessa tuo pikkutyttö saa samalla tavalla alennusta tuosta lelusta, vaikka normisääntöjen mukaan vain rakennusliikkeet ovat oikeutettuja alennuksiin ja pikkytytöltä pitäisi velkoa kaikki rahat joita on lelua varten säästänyt. Tyttö vei lelun tyytyväisenä ja iloisena kun sai vielä alennustakin.

      Sitten tuli jatkoa. Tytön isä oli selvästi istunut leluauton päälle, ja leluun oli tullut aikuisen painon johdosta halkeama muoviin.

      Isä tuli liikkeeseen ja huusi kuin palotorvi. Syytti minua huijariksi, ja perusteli että olen myynyt tytölle valmiiksi rikkiolevan lelun, ja pohjasi väitteensä siihen että tyttö oli saanut alennustakin tuotteesta.

      Kiittämättömyys oli sanoinkuvaamatonta ja tuon isän käytös ja asenne sellainen että palakoon helvetissä tuo isä, joka tässä tapauksessa se huijari ja p*ska oli.

      Näin tulin tuomituksi että olen huijari ja yrittänyt pettää tätä pikkutyttöä, vaikka halusin tuolle perheelle, pikkutytölle ja veljelleen alunperin vain hyvää.

    • Anonyymi

      Tuomitsemiset ja syrjään työntämiset perustuvat luonnolliselle reaktiolle pahuutta ja kelvottomuutta vastaan. Ne, joilla järki on päässä, tekevät voitavansa saadakseen lapsilleen parhaat geenit - lapsilla on oikeus syntyä terveinä, ja terveeseen kansakuntaan perustuu paljon.
      Jos kuka viallinen menee naimaan toisen vialliseen uskonnollisen rakkausopin perusteella, se voidaan katsoa harhaopiksi.

      Parempi olla köyhä, mutta terve ja vahvarakenteinen,
      kuin että rikas, jolla on vaivanalainen ruumis.
      Terveys ja hyvinvointi on parempi kuin kaikki kulta,
      ja voimakas ruumis määrätöntä rikkautta parempi.
      Ei ole parempaa rikkautta kuin ruumiin terveys,
      eikä ole suurempaa iloa kuin sydämen ilo.
      Parempi on kuolema, kuin katkera elämä,
      ja iankaikkinen lepo parempi, kuin pitkällinen sairaus." (Siir. 30:14-17)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3161
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      49
      2571
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      53
      1399
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      335
      1170
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1131
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe