Matti Vanhasen talot ja lautakasakohu

Anonyymi

"Lautakasa" Vanhanen.
Syyskuussa 2009 nähdyn Silminnäkijä-ohjelman mukaan pääministeri Matti Vanhanen sai taloonsa lautoja yritykseltä, joka urakoi asuntoja kepun Nuorisosäätiölle. Julkisen sanan neuvosto antoi ohjelmasta vapauttavan päätöksen.

Yle TV2:n Silminnäkijän näkemyksen mukaan rakennusliike pyrki tarvike-erän maksamisella edesauttamaan jatkourakoita säätiön tulevissa kohteissa. Ohjelman lähde on nimetön.

Matti Vanhanen toimi Nuorisosäätiön hallituksen puheenjohtajana vuosina 1998–2003 ja varapuheenjohtajana vuosina 1981–1997. Hartiapankkirakentajana tunnettu mies rakensi omakotitaloaan vuosina 1996–1997 ja 1999–2000.

Syyskuussa 2009 kävi ilmi, että Nuorisosäätiö on sääntöjensä vastaisesti jakanut vaalitukea Vanhaselle ja muille keskustan ehdokkaille.
Tiedotustilaisuudessaan 29.9.2009 pääministeri kiisti Silminnäkijä-ohjelman väitteet ja vaati Yleä todistamaan siinä esitetyt tiedot.

Julkisen sanan neuvoston enemmistö katsoi 10.12.2009 antamassaan päätöksessä, että Ylellä oli riittävät perusteet jutun lähettämiseen. Neuvoston puheenjohtaja Pekka Hyvärinen ilmoitti eroavansa vapauttavan päätöksen johdosta.

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2009/09/29/matti-vanhasen-talot-ja-lautakasakohu

17

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Suurensin kuvaa ja sain hyvät naurut.


      • Anonyymi

        Mikä *itun oljenkorsi tuo oikein on??


    • Anonyymi

      Vanhanen polki missit ja ruusut.

    • Anonyymi

      Tuo salaliittoteoria "lautakasasta" on hyvä esimerkki vihervasemmistolaisten toimittajien epärehellisyydestä Eikös oikeuskansleri todennut valitukset turhiksi...

      • Mitkä valitukset?


      • Anonyymi
        HeikkiLerrssinen kirjoitti:

        Mitkä valitukset?

        Ne, joissa epäiltiin rikosta. Ei mitään laitonta tapahtunut. Vasemmistolaiset tuttuun tapaansa leimaamassa ihmisiä valheellisesti.

        Nykyään heillä on tapana myös leimata "vääriä" mielipiteitä esittäviä rasisteiksi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllä minäkin haluaisin jonkun ministerin itselleni edes vähäksi aikaa. Se olisi ihanaa ja hyötyisin siitä mukavasti.. Vaikka lakanat kuluisi, niin julkisuus toisi rahaa.

    • Anonyymi

      TM Rakennusmaailma julkaisi odotetun arvionsa Matti Vanhasen (kesk.) talosta torstaina iltapäivällä. Pääministerin talosta ei löytynyt erikoishöylättyä puutavaraa.
      TM Rakennusmaailma -lehden tarkastusryhmä kävi eilen keskiviikkona Matti Vanhasen talolla.

      Ilta-Sanomat kertoi raportin lopputuloksesta jo torstaina aamulla, mutta TM:n virallinen raportti tuli julkiseksi tänään vähän ennen neljää.

      "Asuintilojen katoissa on haapalautaa, Siporexia ja kipsilevyä. Tekniset tilat ovat kiviaineisia. Haapalauta on tavallista oksaista ponttilautaa ja sen leveys on tavallinen. Salin koivuparketti on tavallista kauppalaatua, muut lattiat laminaattia."

      Vanhanen sanoi Yleisradiolle, että hänen mukaansa talojupakka on nyt selvä. 

      Talojupakka sai alkuunsa reilu viikko sitten esitetystä Silminnäkijä-ohjelmasta, jonka  mukaan pääministeri olisi ottanut vastaan ilmaisia rakennustarvikkeita. Tavarat olisivat Ylen väitteiden mukaan tulleet rakennusliikkeeltä, joka oli urakoinut kerrostaloja keskustaa lähellä olevalle Nuorisosäätiölle.

      Rakennusmaailma todisti, ettei sellaista puutavaraa ollut koko talossa.

      • Anonyymi

        kukapa noista tietää jos aivomiehenä rakentaa johonkin mökkiin niillä hyvil puutavaroil.. tai saahan niistä hyvät hillot eteenpäin myydessä


      • Anonyymi

        Vanhasen kaverit etsi talosta "erikoishöylättyä puutavaraa" kun olisi pitänyt etsiä "tuppeensahattuja lankkuja". Kaikki me rakennusalaa tuntevat tiedämme että tavara vaihtaa usein omistajaa ilman kirjanpitoja ja laskuja. Se on aina ollut maantapa.


    • Anonyymi

      ei nämä tyhmiä oo

      väyrysen paavokin aikoinaan jostain parin neliön mökistä nosti vuosikaudet 2.koti korvauksia..

      legendaarinen ketkujen ketku kepu pettää aina sanonnan ehkä synnyttänyt? "Vuoden 1982 suurin poliittinen selkkaus oli niin sanottu jalasmökkijupakka. Väyrynen asui ja oli asunut keskeytyksettä jo toistakymmentä vuotta perheineen Helsingissä, mutta hän oli siitä huolimatta ilmoittanut vakituiseksi asuinpaikakseen Keminmaan Lapissa. Tämä oikeutti hänet nostamaan eduskunnan päivärahaa.

      Kävi kuitenkin ilmi, että Keminmaan-asunto oli muutaman neliömetrin kokoinen siirrettävä jalasmökki ja vastaavasti Helsingin asunto 173 neliömetrin huoneisto Helsingin Kruununhaassa. Tuolloin kansanedustajat saivat päivärahansa eduskunnan ja vaalipiirin välisestä etäisyydestä ja kahden asunnon ylläpidosta"

      • Anonyymi

        miettikääpä tota väyrystä , muistaako kukaan rehellisesti sanaakaan jälkeenpäin mitä se höpöttää? ei , koska sen jokainen vaistoaa että se on ketku


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        miettikääpä tota väyrystä , muistaako kukaan rehellisesti sanaakaan jälkeenpäin mitä se höpöttää? ei , koska sen jokainen vaistoaa että se on ketku

        Pave sanoi joskus että "luulin kerran olleeni väärässä, mutta olin väärässä".


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      105
      6193
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      350
      5830
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      59
      5099
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      327
      3825
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2295
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      140
      2252
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      108
      1312
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      11
      1085
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      178
      967
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      793
    Aihe