Hehän ovat mehustelleet koronalla haukkuen hallituksen ja thl:n. Kieli pitkällä odottivat 32 000 kuollutta. Nyt odottivat katastrofia koulujen alkamisesta. Hyvä niin, että olivat väärässä, mutta säälittäviä ovat, ihmisiä ilman elämää, raiskaukset ja nyt korona elämän sisältönä.
Korona on nyt hiipumassa, lääkäritkin ovat sanoneet, etteei maskeissa ole mitään mieltä jos kunnassa ei koronaa ole tai ole ollut sitten maaliskuun. Nää intoilee maskipakkoa, vain se voi pelastaa suomalaiset.
Maskeja ei ollut maaliskuussa, kuitenkin Suomi vähillä sairausluvuilla. Onneksi niin, mutta minua ärsyttää tuollainen puhelinsantramainen kiihkoilu helmat hampaissa innosta juosten pitkin somea.
Korona on nyt hiipumassa, lääkäritkin ovat sanoneet, etteei maskeissa ole mitään mieltä jos kunnassa ei koronaa ole tai ole ollut sitten maaliskuun. Nää intoilee maskipakkoa, vain se voi pelastaa suomalaiset.
Maskeja ei ollut maaliskuussa, kuitenkin Suomi vähillä sairausluvuilla. Onneksi niin, mutta minua ärsyttää tuollainen puhelinsantramainen kiihkoilu helmat hampaissa innosta juosten pitkin somea.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hommaforumilla valittiin niin ikään linjaksi "hysteria" pahimmman mahdollisen ajattelu kuten muutamat tyypit tälläkin palstalla jotka esiintyy kuin ne olisi monta henkilöä vaikka ovat todennäköisesti yksi ja sama copypaste tekstein kommentoiva käyttäjä joka kommentoi itse aloittamiinsa ketjuihin samoja jankkauksia. Ne on vouhottanut näkymätön koronaa aina ja kaikkialla, keksimällä keksineet mistä se korona muka milloinkin tarttuu. Onneksi hysteria ei ole suuria massoja saanut mukaansa ja huomannut nettituttuja jotka alkuun myös vouhottivat mutta on yksi toisensa jälkeen palaneet samaan oikeaan todellisuuteen meidän muiden kanssa.
Suomen hallituksen korona linja vs. Ruotsin älä tee mitään linjalla on selkeä ero. Kaikki kertoo siitä, että Suomen toimet koronassa on olleet riittävät ja oikea-aikaiset. Maltillinen linja paras. Pohjoismaat Ruotsia lukuunottamatta selvisi koronasta yllättävän hyvin.
Kun Suomella tilanne on näin hyvin hallinnassa. Testauskapasiteetia ylitarpeen ja suurin osa toipuu. Menehtyneiden määrät pieniä. Niin joku maski juttu on ylimitoitettua.
Ihme ettei Ruotsissa vouhoteta maskeista vaikka Ruotsin tilanne on katastrofi muihin pohjoismaihin verrattuna ja monet maat joihin Suomesta ollaan tervetulleita ilman karanteenia siinä missä Ruotsista tulleet joutuvat karanteeniin. Ne maat joihin Suomesta tulevat joutuu karanteeniin ovat pääosin maita joissa sama koskee kaikkia maita ei vain Suomea.
No onpas ihmeellistä kerrakseen. Onneksi taas saatiin yli parikymmentä koronaan sairastunutta, niin olo kohenee kummasti!
Aivan mutta ne toipuu/paranee.
Siitä ei ole vielä näyttöä. Monilla ”parantuneilla” elinikäisiä vammoja.
Ei kannata olla negatiivinen.
Juupa juu.
Koronakuolemien vähyyshän on ongelma myös persuille, kuten ihan mikä tahansa josta eivät pääse haukkumaan jotakuta, yleensä tietenkin hallitusta jossa eivät itse vaikuta. Vai onko Hommafoorumin pelleissä ja persuissa oikeastaan suurempia eroja?
Nehän on persuja suurin osa, osa ihan nimellään.
Hommaforumi on halla-ahon ihailijakerho.
Hommaforum on keskustelufoorumi siinä missä Suomi24, Varisverkoston yms. äärivasemmistolaiset keskustelufoorumit... Miksi jotain keskustelufoorumia pitää nostaa jatkuvasti nostaa esille jonain lyömäaseena tai että niin kuin olisi kyse jostain elämää suuremmasta asiasta? Jokaiselle keskustelufoorumille on annettu oma leimansa, kirosanansa yms. mielikuvat ja aivopierut. Millä tavalla sinä kuvittelet olevasi parempi kuin esim. persu? Juuri tällä asemoit itsesi yhdeksi aivopiereskelijäksi muiden samanhenkisten joukossa. Ehkä jonain päivänä kasvat aikuiseksi ja sitten, ehkä, ymmärrät, mitä eroa on mielikuvilla ja todellisuudella ja miten mielikuvilla voidaan vaikuttaa venkuloiden tajuntaan. Kaikkihan riippuu lopulta siitä, miten venkula olet.
Hommaforum on matias turkkilan/jari leinon/ halla-ahon perustamana syntynyt halla-ahon scripta-blogien ympärille. Se on siis selkeästi yhden asian forum kuten vaikka rajat kiinni fb-sivut. Osin samoja ihmisiä.
Tämä suomi 24 taas on mainoksilla elävä , lehtiyhtiön kanava meille hönteille. Ei määrättyä propaganda tarkoitusta.
Hommalaisten keskusteluaiheet 2009: montako mamua olet tänään nähnyt jne. Somalit oluvat pääroolissa. Nyt oikein kummastuttaa jos joku puhuu somaleista kum venäläiset saavat enemmän etuuksia kuin somalit.
Tämä on on osittain totta mutta toisaalta taas ei ole. Hommafoorumilla on niitä etnonationalismin kannattajia joista PS irtisanoutui. Samoin PS ei myöskään yksittäisten edustajien ulostuloja lukuunottamatta lähtenyt koronahysteriaan mukaan. Enemmistö PS kannattajista on hallituksen nykyisen linjan takana korona asiassa.
Persujen "irtisanoutumiset" tiedetään. Yleensä pelkkää näennäistä käsienheiluttelua, kun ei vain voida tehdä oikeasti mitään mikä suututtaisi ison osan äänestäjäkunnasta pois. Joku Hirvisaari ja Turtiainen vielä ovat uhrattavissa, mutta siihen se jääkin.
Mitä siitä? Onko hommaforum jotenkin keskustelukynnyksen ylittävä asia?
Saahan pojat ja rouvat meuhkata omassa todellisuudessaan kun ei heillä oikeaa elämää ole. Leikkiä joka alan asiantuntijaa.
Hommaforum on erityisesti venkuloihin kiihottavasti vaikuttava ilmiö. Se saa venkulat liikehtimään ja levittämään vasemmistolaista ääripopulistista pyhää sanomaa. Mitään järkeähän siinä sanomassa ei ole, vaan kyse on puhtaasti alkukantaisen hurmostilan saavuttamisesta.
Minulle hommalaisten jutuista tulee mieleen hiukan yksinäisten nörttinatsien rotupuhtaus-hiekkalaatikko. Sellainenhan Halla-Ahokin pohjimmiltaan on, vaikka on jo julkisen asemansa vuoksi pakotettu pitämään tietyt mielipiteensä sisällään.
Turha mollata edes ruotsalaisia. Siellä epidemia nousee, mutta silti kuolemantapaukset menevät määrätietoista vauhtia kohti nollaa.
Ja kaikkiaankin vahingot paljon vähäisemmat kuin siellä missä on ollut ja on pahin vouhotus.
mitä tarkoittaa mehustella...?