Aggressiivinen aurinko"suoja"voide bisnes, kauppaa syöpää ja solumuutoksia ihollesi

Anonyymi

Apteekkien ja kauppojen hyllyt, notkuvat nyt ns. aurinkosuoja-voiteista, joiden nimi lupaa siis suojaa auringolta ja ihon palamisen estämisen.

Mainoksiin uskova ja niiden lupauksiin luottava, ostaa kalliin tuotteen, jossa lupaillaan "suojakertoimia", mitä enemmän, sitä parempi, ajattelee kuluttaja ja niin lähtee hieno auringossa kultaa kimaltava pakkaus, mukaan rannalle ja eikun iholle hieromaan sitä:

https://www.womenshealthmag.com/beauty/a19919520/6-scary-sunscreen-ingredients-and-6-safe-spf-products/

Tuosta voi lukea ja seurailla linkkiä terveys- ja ympäristövirastoihin, että mitä järkyttäviä myrkkyjä ns. aurinkosuoja-voiteet voivatkaan sisältää, kuten esim.

Esim: Octocryleneä, joka aiheuttaa suoraan mutaatioita, yhdessä auringon UV-säteiden vaikutuksen kanssa, eli suomenkielellä:
solumuutoksia iholle = melanoomaa, eli ns. ihosyöpää, että sellaisia "auringonsuojavoiteita" teille apteekista ja kemikaaliosastoilta myydään. Iso veroparatiisibisnes, jälleen ilman mitään yhteiskunta-luonto- saati inhimillistä vastuuta.

6

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luonnonmukainen suoja auringon kovaa UV-ym säteilyä vastaan, on pysytellä varjossa, pukeutua pitkähihaisiin vaatteisiin ja lierihattuihin, hoitaa ihoa luonnonmukaisilla, turvallisilla kosteuttajilla ja hoitorasvoilla, kuten kookosöljyllä ja luomu aloe veralla, ennen auringossa oleskelua, joka kannattaa jättää minimiin.

      Jos löydätte aidosti turvallisen, lisäaineettoman säteilyä aidosti estävän, mutta iholle vaarattoman voiteen, niin kertokaa toki. Saattaa olla, ettei sellaisia ole olemassakaan, kuin vain mainostajien mielikuva-mainoksissa.

    • Anonyymi

      Tuoteselosteiden lukemista varten suurennuslasit käyttöön ja sitten netistä tutkimaan, mitä kaikkia myrkkyjä, aggressiivisesti mainostetut tuotteet, joita mainostellaan mm. "lisäaineettomina, vain luonnollisia ainesosia sisältävinä, allergiatestattuina" ym ym todellisuudessa sisältävätkään.

      Voi olla, ettei moni enää jaksa välittää, mutta on ainakin varoitettu.

    • Anonyymi

      YA nykyisin yksi pahimmista huijareista apteekki-alalla, eikä vaihtoehtoja tietenkään ole, kun kaikki apteekit Suomessa, ovat veropakolais-apteekkeja, eli huijareita.

    • Anonyymi

      Mitä värikkäämpi purkki, mitä isompia kertoimia ja suojia luvataan, ole varuillasi ja vaikka lukisi luonnollinen, lisäaineeton, ym lupauksia, LUE se tuoteseloste ja hae netistä ne tuntemattomat sanat, että mitä tarkoittavat.

      Pysy varjosssa, käytä suojaavia vaatteita ja hattua.

    • Anonyymi

      Bisnes on katos bisnes..

    • Anonyymi

      Veroparatiisibisnes joka vahingoittaa ihmisiä ja luontoa on rikos, ei rehellistä yrittämistä. Rehelliset yrittäjät tulevat omillaan toimeen, eivät ole sosiaalipummeja valtion kassalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4300
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4067
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3716
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3537
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2916
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2626
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2334
    Aihe