Olen ymmärtänyt, että Betelin "isot kihot" eivät pyöri pelkästään omissa porukoissaan, vaan kuuluvat jokainen johonkin pääkaupunkiseudun seurakuntaan ja osallistuvat sen kokouksiin ja toimintaan kuten kuka tahansa vanhin. Luonnollisesti tätä kautta seurakuntalaiset voivat solmia "Betel-yhteyksiä" paremmin kuin muiden seurakuntien todistajat.
Tuoko tämä joillekin seurakunnille erityistä "hohdetta"? Kun kerran seurakunnan voi suunnilleen vapaasti valita, minne kannattaisi kunnianhimoisen järjestö-veljen hakeutua, että saisi hieman ylimääräistä nostetta uralleen?
Tuoko tämä joillekin seurakunnille erityistä "hohdetta"? Kun kerran seurakunnan voi suunnilleen vapaasti valita, minne kannattaisi kunnianhimoisen järjestö-veljen hakeutua, että saisi hieman ylimääräistä nostetta uralleen?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eiköhän siellä Betelin viereisellä salilla kokoonnu ykkösseurakunta (Vantaalla).
Olen ymmärtänyt, että kaksois-seurakunnat Tikkurila ja Hiekkaharju kantavat tätä titteliä.
Olen vieraillut molemmissa ja molemmat olivat pettymyksiä ODOTUKSIIN nähden, sillä luulin siellä olevan ylitsevuotavaa ystävällisyyttä ja henkeä.
Kyllä todelliset ykkös-seurakunnat löytyvät maaseutukaupungeista tarpeeksi kaukaa Betelistä, jossa meininki on rentoa ja vapaata, koska mitään näytelmää ei Betel herroille koko ajan vedetä
(kuten näissä Betel seurakunnissa).
>>Tuoko tämä joillekin seurakunnille erityistä "hohdetta"? Kun kerran seurakunnan voi suunnilleen vapaasti valita, minne kannattaisi kunnianhimoisen järjestö-veljen hakeutua, että saisi hieman ylimääräistä nostetta uralleen?>Luonnollisesti tätä kautta seurakuntalaiset voivat solmia "Betel-yhteyksiä" paremmin kuin muiden seurakuntien todistajat.
Paras seurakunta missä ole ollut on Lappeenrannassa. Toiseksi paras Savonlinnassa. Paskin Oulunkylässä. Toiseksi paskin Paimiossa. Kolmanneksi paskin Turun mikä tahansa seurakunta. Sen olen olen huomannut omassa surkeessa todistajaelämässäni, että raha on seurakuntienkin pahin alku ja juuri. Semmoset kunnon seurakunnat jossa kaikki puhaltaa yhteen hiileen, ovat hengeltään ihan erilaisia kuin materialistiset mammona-seurakunnat. Kun sen vaan jokainen ymmärtäis.
Minun mielestäni taas tuo näytteleminen on pahinta mitä saa katsoa.
Ihmiset eivät ole luonnollisia, kun koko ajan miettivät miljoona kertaa etukäteen, onko tämä mun seuraava lause varmasti tarpeeksi teokraattinen.
Tikkurilan ja Hiekkaharjun VT-tutkistelussa mietin, että missä on vika kun näissä ykkös-seurakunnissa oli rautakanki tunnelma. Sitten välähti, mitään vapaamuotoista keskustelua ei ollut, kun kaikki pelkäsivät mokaavansa Leinosen edessä, siis tämä tutkistelu Tikkurilan seurakunnassa.
Meillä tarpeeksi kaukana periferiassa jopa viotsi lentää VT-tutkistelun aikan ja se on HYVÄ.
Tiksissä Leinonen on ylipappi. Soittaa pianoa joskus ja sooloilee, mikä on muualla kielletty. Lateksi on Leinosen marionetti, joka vaikuttaa kai korsossa tai keravalla... hakee kannuksia rupu srk:sta. Tiksiä ja Huikkaharjua pidetään kyllä sellaisina kermakuppeina, mutta luulen että päivämäärät on menny kerman osalta vanhaksi jo vuosia sitten. Lateksi änkyttää kai siellä sun täällä. Ja se jurigagarin näköinen ja tapainen on lihonnut, ilmeisesti syyllistynyt mässäilyyn, mene ja tiedä? Tuntuu painoindeksi ropisevan niillä kaikilla. Voisiko siitä päätellä, että usko horjuu? Olen myöskin kuullut, että onanointi on ongelma, kun poikamiehiltä petelissä ei tule aluhousuja ikinä pesulaan... sekin on normaalia, koska ukkismiehiä koskee sama huhu. Ei taida naiset antaa.
vähän pilkan puolelle, mutta sen verran voin kehua olevani kuuluisa, että tiedän Leinoisen vierailevan useinkun Lappeenrannassa kun sen Hyvät ystävät asuu täällä. ex-vaimo oli uskon-oppilas Ruotsalaisen pariskunnalle, jne.
Mikä Turun seurakunnissa pänni?
Ei niin hirveesti pänniny mikään muu kuin se että kaikki teikäläiset katto aina meitä maalaisia alaspäin, vaikka oltiin paljo komeempia ja mukavempia kuin Turun heikkopeikkoilijat. Ei pahalla. Oon asunu niin monessa paikassa sen jälkeen että oon oppinu arvostamaan myös turkulaisia.
Kuuluin itse Hiekkahrjun "ykköässeurakuntaan" yli kymmenen vuoden ajan joten tunnen kyseisen seurakunnan herrat tarpeeksi hyvin. Nokkela lukija voi jo edellisten kirjoittajien kommenttien perusteella hyvinkin ymmärtää miksi olen ns. "luopio" ;-)
Hiekkaharjun raadolliset vellihousuvanhimmat ovat kauniisti sanottuna typeriä ja pahasti eksyksissä, Jeesus sanoisi heitä kyykärmeiksi ja valkoisiksi kalkituiksi haudoiksi. Hiekkaharjun saatanallisten vanhinten epärehellisyys yhdistettynä meolemmesiltioikeassajakiepparikinpuolustaameitä -asenteeseen kertoo (eripuolelta maailmaa kuultujen samanlaisten kokeumusten kanssa) siitä, että mädännäisyys leimaa koko Amerikan-jehovan järjestöä.
Kulissit ovat järjestölle tärkeämpi asia kuin rehellisyys ja hyvyys. Rohkenen väittää, että kaikki palstalla olevat jehovatkin myöntävät tämän, ainakin sydämessään.
-Corrector-
>>>ei tule aluhousuja ikinä pesulaan...
Jospa niissä on tahroja.
..nimiä.Mutta muistutan taas kerran:
-mitä väliä sillä on jos JT:t kutsuu luopioksi
-kunhan sydämmessäsi on edelleen Kristus,vaikka
fgerin mielestä Jeesuksen nimi on vain "mantra".
-JT:t:kin ovat vielä kerran Jeesuksen edessä
vastaamassa sanoistaan ja teoistaa.
Pitää hyvinkin paikkansa, ainakin vahingonlaukauksena syntynyt tytär oppi jo pienenä että "meidän isi kuuluu jehovan järjestön johtajiin".
Minua ihmetytti tämän suuren "neron" tapa kääntää selkänsä johtamalleen konventtiorkesterille ja kääntyä yleisöön päin johtaessaan konventtiorkesteria 80-luvulla. Toisaalta tuo selänkääntäminen on todellisuudessa paljon syvemmälle juurtunut tapa Amerikan-jehovan johtamassa järjestössä kuin selän kääntämäminen jollekin vähänharjoitelleelle amatööribändille.
Tuota tapausta en tiedä, mutta marioneteista ei ole Amerikan-jehovalla koskaan ollut pulaa. Liikatarjontakaan ei tuota ongelmia, koska marionettitoiminnassahan koko jehnulaisuuden toimintaedellytys lepää .
Tippurila ja Huikkaharju haisevat ensimmäisten joukossa, koska siellähän ne uudet löyhkät ensimmäisenä puhaltavat.
Eräs läheinen huikkaharjuklainen "sisar" sanoi, että hän on varma siitä, että beetteliläiset nuoret runkkaavat. En tosin tiedä mistä hän oli tietonsa saanut, mutta jos ikänsä Amerikan-jehovan suojissa kasvanut ja edelleen järjestössä oleva sisar on näin rohjennut ääneen sanoa, niin pitäisikö sitä 'luopionkaan' lähteä kritisoimaan?
-Corrector-
töölö on ykkönen sieltä toisesta päästä!!