Suomessa:
4.6. "Toista aaltoa tuskin tulee."
10.6. "Emme tiedä mihin suuntaan tilanne kehittyy."
Texasissa:
Rajoituksia höllennettiin, seurauksena tartuntavyöry.
4.6. "Toista aaltoa tuskin tulee."
10.6. "Emme tiedä mihin suuntaan tilanne kehittyy."
Texasissa:
Rajoituksia höllennettiin, seurauksena tartuntavyöry.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Yksi hailee Texasista, Suomen tilanne on ainoa mikä kiinnostaa suomalaisia. Suomessa on höllennetty rajoituksia jo jonkin aikaa eikä vyöryä ole tullut.
Ihmiset ovat tulleet jo varovaisiksi ja osaavat jo varoa tartuntapaikkoja ja tilanteita automaattisesti vaikka rajoituksia ei enää olisikaan,mikä on ihan hyvä ettei äärimmäistä holhousta tarvita koko aikaa.
Yksi hailee Koronasta ,aivastelen vapaasti. Korona on vain keskon markkinatempaus eikä korona ole totta.
Myöskin Etelä Amerikan alueet ovat olleet tähän aikaan kausi influenssa alueita. Siltä varalta ettei tulisi työväenpuolueen kannattajille pettymyksiä myöhemmässä vaiheessa.
Voi silti olla, että toista aaltoa ei silti koskaan Suomeen tule tai se on hyvin pieni. Etelä-Amerikan tilanne ei tähän vaikuta pätkääkään.
Eikä Venäjänkään Ruotsin tilanne vaikuta Suomeen pätkääkään. 😅 😅 Muistutan myös , Suomi ei voi elää umpiossa näiin, otetaan joka toinen kuukausi lisää velkaa 50 miljardia! 😅 Ei sen puoleen Lautakasa Matti tekee sen kyllä jos tämä ylimielinen Sanna Marin sitä haluaa. 😅 😅
Tuossa kyllä oli puhetta koronan toisesta aallosta, ei taloudesta. Ja, kyllä, toista aaltoa ei välttämättä ikinä tule Suomeen.
On mahdollisuus, työväen puolueen marssi sävel alkaa kakomaan vai ?
Texasissa on menossa vasta ensiaallon nouseva käyrä. Koronaan sairastuneita tulee lisää koko ajan jos ei noudateta rajoituksia. Sama tilanne eteläamerikassa.
Korona voitettu, koronan toinen aalto pah. Tämä on työväenpuolueen media peliä. Sanna Marin on ottanut täyden lenkin Suomalaisista ison rahasäkin avulla, nyt vieden Suomea mihin suuntaan haluaa , samalla itse eläen hieno helmana prinsessan elämää silmät suljettuna todellisuudelta, twiittaillen alamaisilleen. Sanna on ostanut velkarahalla kaiken puolelleen mediankin sanat aakkoset. Sidotut rätitetyt eriävien mielipiteiden suut kellareista vain um um um um
um = ulko ministeriö
Käytännössä koronaa ei ole Suomessa lähes missään, sen verran minimaalisia määriä koronaa on. Ja toisesta aallosta ei kukaan tiedä tuleeko sitä ollenkaan.
Lisään... Ja muutenkin koronahysteria on osoittanut idioottimaiseksi. Koko hysteria oli ylimitoitettua jonkin pikkutaudin takia.
Hysteerinen tosiasioiden kieltäjä
Tosiasia on, että koronan vaarallisuutta on mediassa todella paljon liioiteltu ja se on vain jonkin verran influenssaa vaarallisempi. Ja silloinkin lähinnä heikkokuntoisille vanhuksille.
Korona on terveydenhuollon ongelma. Ei tavallisen kansalaisen.
Kerron miksi.
On täysin totta, etta esimerkiksi Suomessa käytännöllisesti katsoen ihan jokainen koronaan menehtynyt on ollut terveydenhuollon asiakas, asunut alun perin terveydenhuollon laitoksessa, ja vielä toinen jalka jo haudassa. Terveydenhuollon henkilöstössä puolestaan itsessään on eniten koronatartuntoja, melkein joka viides todettu tartunta on hoitoihenkilökunnalla. Silti palvelusuhteessa olevasta henkilökunnasta ei Suomessa ole kuollut yhtäkään. Tämän ilmoittaa THL rekisteri.
Kyse on siis terveydenhuollon sellaisesta ongelmasta, jossa he näkevät hoidokkiensa sairastuvan laitoksessaan. Sellaiseen tautiin josta ainakaan henkilökunta ei pidä. Kyseenalaista toisaalta on, onko miellyttävämpi kuolla koronaan, kuin kärsiä jokin muu tauti loppuun....Siitähän näissä on kyse, mutta se on eri asia.
Korona tekee terveydenhuollon työn hankalammaksi, koska se edellyttää hoitajilta huolellista suojautumista, jos ja kun virus halutaan pitää poissa esim. sairaaloista, niin ettei epidemioita synny...
Koronavalitus ja hypetys on alkuja tuolta, ja heidän asiansa hypettämistä. Korona todella hankaloittaa terveydenhuollon tavallisia tehtäviä. Vikana vain on, että he haluavat teettää kaiken ikävän muilla ihmisillä.
Rokotetta odotellessa terveydenhuolto voisi aivan hyvin itse keskittyä oman itsensä puhtaana ja viruksettomana pitämiseen. Se riittäisi aivan hyvin, vaikka siitä toki heille hiukan harmia ja vaivaa.
Espanjassa propagandaa tulee täysilla! Asun tai siis olen tällä hetkellä kanarialla Puerto de la Cruz:sa
Propagandakuulutus tulee markettialueeelta noin 15 min valein. Siis kaiuttimesta kuulutus, jossa terveydenhuoltiviranomaiset vaativat varomaan virusta, ja kertoilevat, että se koskee JOKAISTA!
Lähtee mukaan kuka haluaa..
Terveydenhuolto vaatii muita hoitamaan omat sotkunsa?
Espanjassa on maskipakko
Se on juuri terveydenhuollon porukan ajama asia, jotta muut hoitavat heidän omat ongelmansa!
Maskipakko on muuten tosi kiero Wreid!!! vaikka ei espanjaksi.....Et l saa tavata ketään uutta ihmista 2 metria lähempää
.......
Kaikki uusi elämä ja rakastuminen tulee kielletyksi
Maskipakko on aivan kiero juttu.
Ja vain koska joukko hoitajia joku aika sitten tartutti niin monta hoidokkiaan....
Hoitakoot asiansa?
HEH!
Jotain rajaa. Hävetkööt vähän.
Eli tulee jos surullisen kuuluisat suomalaiset aasiantuntijat ovat tuota mieltä.
Asiantuntijat eivät ole ennustajia, he ovat spekulantteja. Aina on vaara, kun rajoituksia ja turvatoimia höllennetään, että tauti kiihtyy eksponentiaalisesti.
Rajoituksia on höllennetty koko ajan ja mitään tuollaista kiihtymistä ei ole näkynyt.