Valtio rajoittaa sananvapautta vai mitä muuta se on, kun

Anonyymi

opetus- ja kulttuuriministeriö käy parhaillaan läpi Suomen Perustan julkaisua ja selvittää, onko se ristiriidassa valtionavustuspäätöksen kanssa. Eli kun kirjan sisältö ei vastaa ja myötäile hallituksen näkemyksiä, tekijältä halutaan periä takaisin avustukset.

Otamatta kanta ko julkaisun sisältöön, niin tämä osoitaa varsin hyvin valtion trollauksen. Avutuksi saavat ainoastaan ne jotka levittävät hallituksen propagandaa, Kyseisillä teoliia hallitus estää sananvapuden toteutumisen. Siitä huolimatta kehutaan ja poseerataan median sananvapaudesta ja riippumattomuudesta.

5

152

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kukaan ole rajoittamassa. Veronmaksajien rahoja vain ei ole tarkoitettu propagandan levitykseen.

    • Anonyymi

      Nimenomaan varat on tarkoitettu oman suvakkifeministisen propagandan levityskeen. Mitään kohua ei olisi syntynyt, jos kirjassa olisi haukuttu suomalaiset miehet rasisteiksi, sovinisteiksi, natseiksi, homovastaisiksi pedofiileiksi ja naisilta suljettujen sauna- ja kabinetti porukkojen sovinisteiksi. Silloin kirjoittajat olisi palkittu kirjallisuuspalkinnoin avarakatseista näkemyksestä.

    • Anonyymi

      Tukea tippuu kunhan muistaa kehu homoja, feministejä ja vihervasemmistoa. Mahdolliset myönnet tuet peritään takaisin, jos erehtyykin arvostelemaan. Suomessa mielipiteet ostetaan ja suurin osa mediasta tuntuu olevan ostettavissa.

    • Anonyymi

      Höpö, höpö, aloittaja. Kukaan ei ole rajoittamassa mitään sananvapautta. Et ole ymmärtänyt/koko asiasta mitään. Kaikelle valtionavuilla on säännöt ja ehdot. Nyt ministeriö tutkii, onko ehtoja noudatettu. Itse persut pelko perseessä ottivat Hankamäen kirjan pois julkisuudesta. Eli voidaan tulkita niin, että persut itse rajoittavat tässä omaa sananvapauttaan tai harjoittavat sensuuria.
      Säikähtivät kun persujen likainen ydin paljastui kaikelle kansalle.

    • Anonyymi

      Ei tässä keskustella persuista vaan sanan- ja mielipiteen vapaudesta. Jos kirjoittaja on sitä mieltä, että feministi aktivistit ovat vallannet vi*uillaan ja nänneillään vallan, se on kirjoittajan mielipide ja hänellä on oikeus siihen. Jos taas kirjoituksen tilaaja on toista mieltä, se on hänen mielipiteensä,. Siitä huolimatta ei hänellä ole oikeutta perua tilaustaan ja jättää sitä maksamatta sen vuoksi, että on eri mieltä ja voi olla jopa oikeutetust, vaikka voi kyllä olla varsin väärässäkini.

      Jos valtio peruu maksajana tilauksensa, niin silloinhan valtio todistaa ilman epäilystä, että se edellyttää kirjoittajajien olevan samaa mieltä kuin viherfemakkovasemmisto.

      Minun mielenrauhaa ei hetkauta kirjoittavatko vi'tun vai ku''in vallanneen maailman. Kirjoittajan mieliteen arviointi ei kuulu valtiolle eikä se saa vaikuttaa rahoituspäätöksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      50
      578
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe