Valtio rajoittaa sananvapautta vai mitä muuta se on, kun

Anonyymi

opetus- ja kulttuuriministeriö käy parhaillaan läpi Suomen Perustan julkaisua ja selvittää, onko se ristiriidassa valtionavustuspäätöksen kanssa. Eli kun kirjan sisältö ei vastaa ja myötäile hallituksen näkemyksiä, tekijältä halutaan periä takaisin avustukset.

Otamatta kanta ko julkaisun sisältöön, niin tämä osoitaa varsin hyvin valtion trollauksen. Avutuksi saavat ainoastaan ne jotka levittävät hallituksen propagandaa, Kyseisillä teoliia hallitus estää sananvapuden toteutumisen. Siitä huolimatta kehutaan ja poseerataan median sananvapaudesta ja riippumattomuudesta.

5

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kukaan ole rajoittamassa. Veronmaksajien rahoja vain ei ole tarkoitettu propagandan levitykseen.

    • Anonyymi

      Nimenomaan varat on tarkoitettu oman suvakkifeministisen propagandan levityskeen. Mitään kohua ei olisi syntynyt, jos kirjassa olisi haukuttu suomalaiset miehet rasisteiksi, sovinisteiksi, natseiksi, homovastaisiksi pedofiileiksi ja naisilta suljettujen sauna- ja kabinetti porukkojen sovinisteiksi. Silloin kirjoittajat olisi palkittu kirjallisuuspalkinnoin avarakatseista näkemyksestä.

    • Anonyymi

      Tukea tippuu kunhan muistaa kehu homoja, feministejä ja vihervasemmistoa. Mahdolliset myönnet tuet peritään takaisin, jos erehtyykin arvostelemaan. Suomessa mielipiteet ostetaan ja suurin osa mediasta tuntuu olevan ostettavissa.

    • Anonyymi

      Höpö, höpö, aloittaja. Kukaan ei ole rajoittamassa mitään sananvapautta. Et ole ymmärtänyt/koko asiasta mitään. Kaikelle valtionavuilla on säännöt ja ehdot. Nyt ministeriö tutkii, onko ehtoja noudatettu. Itse persut pelko perseessä ottivat Hankamäen kirjan pois julkisuudesta. Eli voidaan tulkita niin, että persut itse rajoittavat tässä omaa sananvapauttaan tai harjoittavat sensuuria.
      Säikähtivät kun persujen likainen ydin paljastui kaikelle kansalle.

    • Anonyymi

      Ei tässä keskustella persuista vaan sanan- ja mielipiteen vapaudesta. Jos kirjoittaja on sitä mieltä, että feministi aktivistit ovat vallannet vi*uillaan ja nänneillään vallan, se on kirjoittajan mielipide ja hänellä on oikeus siihen. Jos taas kirjoituksen tilaaja on toista mieltä, se on hänen mielipiteensä,. Siitä huolimatta ei hänellä ole oikeutta perua tilaustaan ja jättää sitä maksamatta sen vuoksi, että on eri mieltä ja voi olla jopa oikeutetust, vaikka voi kyllä olla varsin väärässäkini.

      Jos valtio peruu maksajana tilauksensa, niin silloinhan valtio todistaa ilman epäilystä, että se edellyttää kirjoittajajien olevan samaa mieltä kuin viherfemakkovasemmisto.

      Minun mielenrauhaa ei hetkauta kirjoittavatko vi'tun vai ku''in vallanneen maailman. Kirjoittajan mieliteen arviointi ei kuulu valtiolle eikä se saa vaikuttaa rahoituspäätöksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      52
      2638
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1330
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe