Miksi kolareita?

Anonyymi

Millainen liikennekulttuuri, tiet, nopeudet, liikennemerkit, miten raittiuden ja elämän arvostus Vihdissä, kun niin paljon kolareita? Muualla maassa ollaan huolissaan. Jokainen elämä ainutkertaisen arvokas.

5

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erittäin hyvä kysymys... Liikennekulttuuri - sitä ei ole. Kaikki paikalliset autolla ajavat päästelevät asenteella , joka on: Minä ensin., tästä vaan, ei kannata pysähytyä, tuo on aika kaukana, tuo näyttää tulevan hiljaa...
      Tiet nyt ovat kohtuullisia. Kulkemaan pääsee, mutta varottava kuoppia ja uria.
      Liikennemerkeistä osa on äärimmäisen vanhoja ja niitä puuttuu monista paikoista ja usein ovat kaadettu ja siinä asennossa pysyvät päiväkausia.
      Suojateitten paikkavalinnat ovat mitä ihmeellisimpiä. Jos tien viereen on syntynyt metsästä tuleva polku - siihen tuodaan pian suojatien merkit ja raitaa tielle. Ei mitään järkeä.
      Pyöräilijöilla ei ole mitään tolkkua liikennesäännöistä.
      Nopeudet. Niitä ei noudateta. Valtavia ylinopeuksia . Tästähän vihtiläiset ovatkin kuuluisia. Googlettakaa jotain tällaista. " Ykkössijaa listalla pitää Vihdin Nummelan postinumeroalue"
      Tällaista täällä.

    • Anonyymi

      Nyt sitten taas rytisi. Kolme.

    • Anonyymi

      Tuo liikennekulttuuri Vihdissä on kyllä olematon. Yli kymmenen vuotta ajelin töihin Vantaalle ja hirveää oli meno ainakin vanhalla porintiellä. Mietin aamuisin,että onkohan niin monelle Vihtiläiselle sattunut niin hirveä työpaikka hesassa tai vantaalla,että on pakko kaahata henkensä edestä ,ettei vain vähän myöhästy. Ylinopeudet oli huomattavia,kun lyhyillä suorilla ja välillä mutkissakin nämä tasajärkiset paahtoi menemään. Ihan rentoutui,kun pääsi vantaalle asti,kun jostain syystä nää vihtiläiset ei enää siellä kaahailleet. Olisiko syynä ollut,että siellä oli liikenteessä yhtäaikaa enemmän kuin 3 autoa ja heiltä loppui kantti painaa kaasua.

    • Anonyymi

      Nopeus ja ajotaidon puute. Muutenkin liikenteessä käyttäytyminen (ei paljon kiinnosta) asenne.

    • Anonyymi

      En tiedä millainen liikennekulttuuri tai moraali Vihdissä on suhteessa vaikkapa ympäristökuntiin mutta sen olen ainakin todennut jo muutaman vuoden ajan että hyvä se ei ainakaan ole. Ehkä yksi syy vallitsevaan tilanteeseen on se että täällä asuu suhteellisen paljon nuoria henkilöitä ja nuorethan ovat suurelta osin nykyisin niinsanotun vapaan kasvatuksen hedelmiä jotka voivat mielestään tehdä ja toimia myös liikenteessä oman mielensä mukaan ilman minkäänlaisia sääntöjä tai rajoituksia. Myöskään täällä ei juuri näe poliisia valvomassa liikennettä ja jos joskus näkeekin niin eipä ne juuri puutu mihinkään , joten pelotevaikutustakaan ei juuri ole. On kuin vanhassa sananlaskussa että missä lakia ei ole siinä kansa käy kurittomaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe