Oletteko koskaan miettineet miksi Taliban pitää yllä sotatilaa Afganistanissa. Pelkohan yksi asia, joka ruokkii ihmisen päässä harhaa Jumalan olemassaolosta.
Pelkokeskus luo ihmiselle käsityksen eli harhan siitä, että joku/jokin tarkkailee häntä. Kun mitään aistein havaittavaa ei ole ihminen keksii tuoksi tarkkailijaksi Jumalan.
Pelko itsekin on oiva ruokkija tuolle harhalle . Pelkotila kasvattaa harhaa tuosta Jumalolennosta ja saa ihmisen jopa turvatumaan tähän mielikuvitusolentoon ja pyytämään tätä apuun rukouksin tai lepyttäen tätä harhaa joillain teoilla.
Talibanit esimerkiksi eivät todennäköisesti tiedosta tämän asian tieteellistä mekanismia ja uskovat toki itsekin tuohon harhaan. Kuitenkin uskon heidänkin tiedostavan, että pelon ilmapiiri kuitenkin pitää yllä uskoa Jumalharhaan ja siksi he ovat vuosikymmeniä pitäneet sotatilaa yllä Afganistanissa.
Voisiko olla aivan tuulesta temmattu teoria?
Oli miten oli niin Jumalharha on harha vaikka harhan nimeksi antaa sitten mitä tahansa vaikka Jahve tai Visnu, Allah, Jeesus tai mikä tahansa.
Pelolla ylläpidetään uskontoharhaa.
11
137
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkäpä siihen sotatilaan on jokin toinenkin selitys, mutta kun se on siellä kaukana ja ne arabit ovat eri kulttuurissakin, joten enpätiedä, sori vaan...
Jonkun jumal voi olla polkupyrän satula, ja jos pelkää fillareita niin voihan siinä joku pokatakkin...?- Anonyymi
Afganistanissa ei ole arabeja ja se oli maailman kehittyneimpiä maita silloin kun valtavat Buddha-patsaat rakennettiin.
Anonyymi kirjoitti:
Afganistanissa ei ole arabeja ja se oli maailman kehittyneimpiä maita silloin kun valtavat Buddha-patsaat rakennettiin.
Siellä kyllä osa pitää itseään arabeina.
- Anonyymi
Onneksi Jeesus tuli vapauttamaan pelosta.
"Rauhan minä jätän teille: minun rauhani - sen minä annan teille. En minä anna teille, niin kuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö."
Joh. 14:27
"Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta; ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa."
1 Joh. 4:18- Anonyymi
Tämä on sitten taas sitä käänteistä pelottelua.
- Anonyymi
Tuleepa mieleen tarina eräästä maalaiskylästä. Oli perhe jossa isä kasvatti poikansa ateistisksi jo pienestä pitäen-
Poika oli haluton osallistumaan uskonnon tunneille. Maalaiskoulun rehtori pani tämän merkille. Poika siirtyi yläasteelle kirkonkylälle. Rehtori otti yhteyttä yläasteen uskonnonopettajaan ja sopi suunitelman.
Uskovaiset opettajat villitsivät muut oppilaat kiusaamaan ja eristämään ateisitiksi kasvatettua poikaparkaa.
Pojasta kasvoi yksinäinen susi, ei kuitenkaan ihmisvihamielinen vaan pohjimmiltaan hyväntahtoinen mutta kuitenkin eristynyt ja erakoitunut vailla kykyä luoda kaverisuhteita tai kykyä hankkia parisuhdetta.
Opettajien idea oli saada kiusattu poika rukoilemaan jumalaa avuksi. Mutta minkäs teet, kun ihminen, joka tietää ettei jumalaa ole olemassakaan ei koskaan rukoile eikä tule kirkkoon tai helluntaitemppeliin.
Kiusaaminen saman ajatuksen hengessä on jatkunut hänen aikuisiälläänkin. Ilkeät juorut leviävät hänen perässään asuinpaikkakunnalta toiselle.
Miestä on yritetty saada uskoon hypnooseilla ja huumaamisillakin jonkinlaiseen hengellisyyteen. Todellisuudessa hänen elämänsä on vain raunioitettu.
Mitä hyötyä tästä on ollut. Edelleenkään hän ei usko jumalan olemassaoloonkaan. Päinvastoin kaikki mitä hänelle on tehty on vain lujittanut hänen ateistisia näkemyksiää ja vaikka pohjimmiltaan hyväntahtoinen onkin hän on alkanut jo tuntea epäluuloa ja vihaakin uskovaisia kohtaan..
Kaikkien uskontosuuntien edustajille tiedoksi. kiusaaminen ja pelottelu on väärä tapa kasvattaa ihminen uskontoon. - Anonyymi
Niinkö on sulla?
- Anonyymi
Ei nyt sekoiteta kaikkia uskontoja samaan nippuun. Kristinuskon ydin on Jumalan rakkaudessa. Jumala on pyhä ja ainoa oikea Jumala. Häntä tulee kunnioittaa.
Raamatussa on sanat: "Pelkoa ei rakkaudessa ole. Täydellinen rakkaus karkoittaa pelon",
Jumalan tunteminen armon ja rakkauden Jumalana tuo turvaa ja pelottomuutta.
Pelko on vain ihmisestä lähtöisin. Jumalan "pelko" on viisauden alku Se on Jumalan kunnioittamista.- Anonyymi
Te kristityt käytätte aina tuota käänteistä pelottelua...usko karkoittaa pelon jne.
- Anonyymi
Ikävä että useat lastensuojelujärjestelmät Suomessa ovat lähteneet seksuaalioikeuksia ajamaan.
- Anonyymi
Islamistit ei ole ainoita sydänten kaivajia maailmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 273827
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422782Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial542313Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2172292Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631294Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951224