Miten majoitut thaimaan matkallasi.?

Anonyymi

Me taasen valitsemme yleensä majapaikaksi esimerkiksi lomakylän tapaisen oman rakennuksen, emmekä oikein välitä näistä kerrostalorakennelmista.

4

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Senssu on muuttanut kilahtaneen siihen aivolohkon osaan joka vielä hieman toimii, tosin 24/7.

    • Anonyymi

      Majoituspaikkoja on ollut hyvinkin monenlaisia.
      Hotellejakin luokittelemattomasta luksukseen.
      Lisäksi on nukuttu petonilattialla, teltassa, tuttujen ja tuntemattomien kotona, condossa.

      Varmaankin hotelliyöt jäävät tulevaisuudessa vähiin, kun naiseni hankki itselleen uuden asunnon.

      Jos lomailemme rannalla niin kyllähän resortit siihen on mullekin mieluisimpia.

    • Itselläni on majoituksena isoimmassa osin olleet ihan "normaalit" hotellimajoitukset.
      Kun omat Thaimaan matkani ovat paljolti olleet varsinaisen talvisesongin ulkopuolisina ajankohti (paljolti joko Touko-, kesäkuussa, taikka sitten Syys-, Loka- Marraskuussa), niin monasti onnistun löytämään hyvätasoisia hotelleja suhteellisen edulliseen hintaan.
      Valinta on monasti osunut ranta-hotelleihin missä on mukavat allas-alueet (Pool access on aina plussaa) ja ranta heti hotellin tontin jälkeen.
      Yleensä kyseisenlaiset (missä on myös hyvä hinta/laatu suhde) hotellit sijaitsevat hieman keskuspaikkojen ulkopuolella, joten vaativat yleensä jonkinlaisen liikumisvälineen omatoimiseen liikkumiseen.
      Muutenkin yleensä etsiydyn hotellien suhteen hieman "ytimien" ulkopuolelle, rauhallisempiin sijainteihin.
      Bangkokin hotellien vaatimuksena sitten taasen pienen kävelymatkan sisällä oleva SkyTrain asema.

      Tietysti poikkeuksia ylläoleviin on vuosien varrella ollut, yksi ehkä mieleenpainuvimipia oli Pohjois-Thaimaan kiertoajelulla yhden yön majoitus Doi Inthanonin lähettyvillä. Sademetsän keskellä jyrkän mäen rinteeseen jonka alapuolella virtasi joki, oli rakennettu muutamia pieniä, varmaan noin 10m2 mökkejä (olisiko ollut 4-5kpl) joita sitten vuokrattiin ohikulkijoille. Mökit olivat osa paikallisen järjetön pitämää lastenkotia, ja näistä vuokramökeistä sekä ravintolasta järjestö sai osan tuloistaan toiminnan rahoittamiseksi. En varmasti koko lomaani tuollaisessa paikassa osaisi viettää, mutta yksi yö oli oikein elämuksellinen.

      Myös matkaseura vaikuttaa, naisystäväni kanssa menemme astetta parempiin hotelleihin / Isompiin sviiteihin yms. kun on kaksi henkilöä hotellin hintaa jakamassa, kuin silloin kun olen yksin reissussa. Itselleni kuitenkin reissun kustannuksilla on oma merkitys, ja hotellin osuus kokonaiskustannuksista on jonkin moinen, kun ei majoitu ihan vaatimattomimmissa hotelleissa.

      • Tuossa aloin miettimään menneiden Thaimaan matkojeni hotelleja, niin muutama hotelli on erityisesti jäänyt mieleen.

        Apsara beachfront resort & villa, Khao Lakissa. Upea kokonaisuus rauhallisessa ympäristössä hieno hiekkaranta edessä.

        Sea View Koh Chang. Jyrkällä, metsän keskellä olevalla rinteellä sijaitseva hotellikokonaisuus hienoilla maisemilla.

        Chada Beach Resort and spa, Koh lanta, todella hieno uima-allaskokonaisuus ja kun oli vielä pool access huoneisto, niin altaassa tuli vietettyä useampi tunti joka päivä.

        Duangjitt resort and spa, Patong, Phuket. Todella iso ja rauhallinen hotellialue, hienoine altaineen (kolme eri allas-aluetta) saa sinut hetkessä unohtamaan että olet keskellä Patong Bachin "hälinää".

        Paljon on on ollut eritasoisia hotelleja matkoilla, mutta nuo neljä ovat jääneet ehkä parhaiten mieleeni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      172
      1445
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      583
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe