Poliisi on päättänyt käynnistää tutkinnan kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Ja mistäs muusta se onkaan taas kysymys, kun perussuomalaisesta. Tällä kertaa roiston viittaa kantaa Ano Turtiainen......
Ano sittenkin syyniin...
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tuo on jo vanha juttu.
Persurikos vanhenee viikossa?
Ei vaan tuo sun lässytys on vanha juttu. Nuku välillä, niin aivoskin ehkä saattaa toimia aavistuksen tehokkaammin. Jopa se toinenkin aivosolusi saattaa aktivoitua.
Valtakunnansyyttäjä aikoo nostaa syytteen.
Niin siinä sitten kävi juu.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/778748cd-eb8c-4ab8-b88a-e99fcf56d3e7
Valtakunnansyyttäjä:
"Koska tämä tviitti on ymmärrettävissä rasistiseksi niin mielestäni on tärkeää, että tässä kuullaan myöskin Turtiaista itseään. Sen takia selvittämisintressi on tärkeä ja esitutkinta pitää aloittaa"
Ja perussuomalaisten puheenjohtaja on yksi heistä, jotka ymmärsivät tviitin rasistiseksi.
Siinä on nyt PS puolueen vitsit vähissä.
Syytesuojan poistamista eivät voi mitenkään vastustaa, koska kyse on rasismista, jota PS vastustaa ja samalla PS on jo sanonut tviittiä rasistiseksi.
Itse mauttomasta huumorista ja vainajan pilkasta ei voinut syyttää, mutta rasistisuus on sitten ihan toinen asia ja persut itse kaivoivat kuoppansa puheenjohtajan suulla.
Kriisi on valmis.
Turtiaista kuulustellaan.
Kuulustelija: Oliko tviittisi rasistinen?
Turtiainen: Ei, se oli ehkä tilanteeseen sopimatonta mustaa huumoria, mutta rasistinen se ei ollut.
Kuulustelija: Monet ovat ymmärtäneet tviittisi rasistiseksi, mitä sanot tähän puolustukseksi?
Turtiainen: Meitä perussuomalaisia nyt aina syytetään rasisteiksi syystä tai toisesta.
Kuulustelija: Mutta myö PS eduskuntaryhmän puheenjohtaja on sanonut tviittiäsi rasistiseksi.
Turtiainen: Ohhoh, en olisi uskonut, hän sanoi sitä sopimattomaksi, mutta rasistiseksi....
Kuulustelija: Onko hän väärässä kenties?
Turtiainen: On ja aika loukkaava veto tässä tilanteessa, tässähän tulee bisneksien menetyksen lisäksi vielä rasisti leima niskaan.
Kuulustelija: No voitte esittää kanteen kunnianloukkauksesta myöhemmin.
Turtiainen: Kyllä, niin aion tehdä.
Kuulustelija: mihin sitten tviitti perustui?
Turtiainen: Floyd, hän oli räppäri ja hänellä oli "big floyd" bändikin. tukehtuessa naaman väri muuttuu sinertävän pinkiksi, joten värjäsin pinkillä ja heitin mielestäni hauskan vitsin "Pink Floyd". Ymmärrän kuitenkin, että se oli huono veto ja kyse oli isosta asiasta ja olen saanut asian tiimoilta paljon negatiivista palautettakin.
Kuulustelija: Ymmärrän, kiitos.
Turtiainen: Kiitos.
Kaikkien on muistettava kansanedustaja tehtävä on tehdä työtä äänestäjiensä ja Suomen kansan puolesta. Liian usealta edustajalta tämä näyttää unohtuvan puolueesta riippumatta, ministereiltäkin.
Rasismin nollatoleranssia hampaa irvessä vouhkaavat sijaismielensäpahoittajat syyllistyy aina lopulta ylilyönteihin. Näin hyvästä asiasta muotoillaan hevonpaskaa. Kuka ikinä keksi suvakismin, sillä oli aivojen tilalla valtava märkäpaise.
Poliisi ei aloittanut esitutkintaa, koska ei nähnyt siihen mitään syytä. Poliisi aloittaa esitutkinnan, jouduttuaan poliittisen painostuksen kohteeksi. Tällainen toiminta ei lisää luottamusta poliisin toimintaa kohtaan.
"..jouduttuaan poliittisen painostuksen kohteeksi."
Missä noin sanotaan?
Persujen kahden aivosolun välissä vissiin?
Toiviainen jakaa ajatukset perus suomalaisen kanssa
kuinkas puolueena demarit kun joka maulla onko jokin rikos?
husukin yritti mutta katsoi taustapeiliin ja näki vain perussuolen...
Takana olevia persuja on varottava.