Naurattaa kyllä makeasti J Halla-ahon hätäinen häärääminen ja puuhastelu populistipoppoonsa kymppinä. Tulee mieleen kuurupiiloleikki jossa Jussi koettaa vahtia nurkan takaa huutajia epätoivoisesti, poskipäät palaen. Itsepähän on joukkonsa valinnut joten
pitäköön varansa että miltä suunnalta pukkaa taas uutta kohua persujen laariin. :) Eiks je?
pitäköön varansa että miltä suunnalta pukkaa taas uutta kohua persujen laariin. :) Eiks je?
Vastaukset 28
Vanhimmat
On sulla halvat huvit. Tiedäthän mitä sanotaan, kenellä on halvat huvit?
Mua taas vastaavasti itkettää nykyisen hallituksen toiminta!
Jussilla on pian hymyä hyytelöittäviä nahnikoita täyskäsi, niin alkaa repeillä hatara
aatteettomuus jota on mahdotonta johtaa saati hallita, eiks vaan?
Halla-aho on todella älykäs mies, verrattuna näihin nyky"päättäjiin" ja papereista lukijoihin.
Halla-aho luonteelleen ominaisena on toiminut harkitusti. Häntä eivät omat kuin muidenkaan puolueiden jäsenten horjahtelut saa pois tolaltaan. Vakaa ja horjumaton linja.
Tämä on nimenomaan yksi niistä asioista joka Persuissa viehättää että siellä ei poukkoilla sen mukaan mitä kuvitellaan että äänestäjät tai muut puolueet ovat mieltä jostain asiasta VAAN Perussuomalaiset tekevät politiikkaa sen perimmäisen tarkoituksen mukaan eli hoitavat yhteisiä asioita eivätkä pelaa mitään poliittista peliä!
No onhan tästä puhuttu ja kirjoitettu. Halla-aho on kusessa noiden farmijoukkueidensa kanssa.
Niissä on kaikenlaista färjäriä jotka eivät edes kuulu persuihin, mutta Halla-aho tarvitsee niidenkin äänet. Siksi mestari joutuu tasapainoilemaan kaiken maailman Turtiaisten kanssa, että hormoniporsaan äänestäjät kantavat äänensä persuille.
Perussuomalaisilla on jatkuva mekkala päällä. Joka viikko on joku krisii, jota puolueen johdon pitää selvitellä.
Taitaa olla niin, että puolueeseen kerääntyy sellaista joukkoa, jolla ei ole arvostelukykyä tekemisestään. Voisi nyt kuitenkin kuvitella, että tällä joukolla olisi yleistä tietämystä ja käytöstapoja, ettei tällaisia toilauksia pääsisi tapahtumaan, mutta sitten kuitenkin sama toistuu kerta kerran jälkeen.
Mikä tätä porukkaa oikein vaivaa?
Minäkin oon joskus tavannu aloittajan kaltaisia tyhjänpaskan kikattajia ja käkättäjiä.
Eivät osaa lopettaa, vaikka muut eivät naura ollenkaan heidänlaistensa jutuille.
Eihän tämä jumalauta naurun asia olekaan.
Kuvittele nyt hyvä nasu että joku Ano Turtiainen olisi vaikka Suomen oikeusministeri!
Kumpa olisikkin.
Jonninjoutava tyhjänpaskan nauraminen viittaa vahvasti joko huumeisiin tai riivattuun sieluun ja molempiin yhtäaikaa.
Persut on kuin lastu lainella. Mitään suuntaa ei ole vaan mennään aina kovimman mölisijän mukana. Mitään moraalia tai itsekritiikkiä ei ole vaan muut joutuu rajat asettamaan. Hallaaho on itse pahin kaksinaama,yrittää näyttä tosipoliitikolta mutta sitten kellariplokillaan usuttaa hulluja tekemään vaikka mitä.
Miksihän se Turtiainen erotettiin? Eihän persuilla ole moraalia tai itsekritiikkiä?
Ei tässä ole enää muuta järkevää vaihtoehtoa kuin äänestää persuja nämä muut puolueet ajavat vain eun ja itsensä etuja unohtaen äänestäjänsä tarpeet kokonaan?
Kirjaimellisesti totta. Tunkioharakat on polettava suohon. Muuten ei todellakaan suomi nouse.
Nykyiset päättäjät vievät jatkuvasti tätä maata kohti hornan syövereitä, ja tuommoset mielisairaat, kuin aloittaja, nauraa kätkättävät vaan.
Halla-aho on puhunut vuosia asioitten tärkeysjärjestyksen välttämättömyydestä, mutta nuo järjettömät eivät tajua sen tärkeydestä yhtään mitään, ja näyttää vakavasti siltä, etteivät tule tajuamaankaan.
Ja nyt vielä tuo maaliman matti laitettiin jakelemaan toisten rahoja, joka ei ole ennenkään tajunnu kansan parasta.
Mikään muu puolue si aja oman kansan etua kuin persut, olkoonkin että puokueessa on joitain helppoheikkejä. Nämä eivät puolueen linjaa edusta. Onhan demareissakin vaikka ja minkälaista sakkia.
Mikään muu puolue ei aja oman kansan etua kuin persut, olkoonkin että puolueessa on joitain helppoheikkejä. Nämä eivät puolueen linjaa edusta. Onhan demareissakin vaikka ja minkälaista sakkia.
Media pitää huolen siitä, että persujen kaikki asiat puidaan julkisesti. Jos jonkun persun kengännauhat on eriväriset, niin aamu-tvssä puidaan sitä, mitä se kansainvälisesti vaikuttaa Suomen ulkopolitiikkaan!
Hiljaa hyrisevä kommunisti ei uskalla mitää, ettei vaan kukaan tiedä mitään.
Aika vähäpätöinen tämäkin kirja loppujen lopuksi ja juuri noin että koska sen kirjoittaja tuli persujen kulmilta, ai ai että mikä mehukas herkkupala se on medialle makusteltavaksi. Mutta kuten Halla-ahokin sanoin, virheistä on otettava opiksi. Ihan turhaa tuommoisia opuksia on mennä edes julkaisemaan.
Omaan mielipiteeseen ei tule koskaan vaikuttamaan paskan kikattelijat, mitä täältäkin palstalta löytyy vaan maailmalla tapahtuvat asiat ja miten poliitikot niihin reagoi sanomisilla. Persuilta nyt vain tulee fiksuimmat mielipiteet ja siksi niitä kannatan. Tietyissä asioissa pitää vetää kotiin päin ja asioissa pitää olla kova, eikä mikään pehmyt kaikkien miellyttäjä, tai pahimmassa tapauksessa oman kansan muroihin kusija, joka petaa itselleen vain huippuvirkaa EU:n ytimistä.
Viimeiseksi. Ajattelen aina päin vastoin mitä valtamedia vaahtoaa! Valtamediassa ja nyky hallituksen EU-puolueilla ei ole ihan turhaan persun pelko, koska näiden hyväveli-korttitalo voi sortua persujen takia.
PS ääni 2011 ja jatkossakin.
Taitaa kommunistit todellakin hyristä hyvin hiljaisesti. Heitä kun ei kovin montaa ole. Aikoinaan NL inhosi SDP:ta. Se johtui siitä, että vaikka kommunisteilla oli ihan kohtuu iso kannatus, niin SDP piti heidät poissa hallituksesta.
Taisi aikoinaan olla kommunisteilla jotain yhteistyötä SMP:kin kanssa.
Tasapuolisuuden nimissä pitäisi punikkienkin rötökset puida.
Näin ei tapahdu herkästi sillä maassa vallitsee punainen hirmuvalta hallinnon, median, virkakoneiston osalta.
Korpilla ei nääs ole taipumus nokkia toisen korpin silmää.
Se parhaiten nauraa ja niin edelleen - tiedättehän sanonnan.
Kylläpä tyhjän nauraja vähästä ilonsa saa. Voi tietysti olla, että yhteiskunnassamme, jossa erilaisten lääkkeiden käyttö on runsasta näitä itsekseen höhöttöjiä ja hahattajia riittää. Fiksua se ei ole, eikä fiksulta myöskään näytä, pienet lapset kokovat jopa pelottavana.
Jussi vastaa kysymyksiin asiallisesti ja perustellusti, eikä yritä syöttää sellaista ulkoa opittua jorinaa asian vierestä, kuten moni muu. Perussumalaiset ovat myös äänestäjilleen uskollisia ja noudattavat selkärankaisesti valittua linjaa.
Samaa ei vaikkapa voi sanoa vihreistä, joidenka kuljetuksella "firman piikkiin" tuodaan yhä lisää väkeä Suomeen. vaikkapa AlHolista, vaikka alunperin vannottiin ettei aikuisia auteta. Aikamoista salailua ja muunneltua totuutta niissäkin asioissa on viljelty.
Tämä Suomen liittymien miljardivelkoihin "korona"-asioiden hoitamseksi on myös todennäköisesti ainakin osittain silmälumetta. Miettikääpä miksi esimerkiksi sellaisille maille, joiden talous ei niinkään ole koronasta kärsinyt syydetään suhteellisen isoja summia. No sehän on tietysti tämä ILMASTORAIVO, johon Suomikin nyt lainarahaa syytää. Hiilivomaa käyttävät maat ovat todennäköisesti rahaa vastaan lupautuneet pieentämään päästöjään. Korona"shokki" on vain hyvä savuverho, jolla voi peitellä kaikenlaisia muita kuluja. Ja mitä oletamme tällä saavamme? Hyvää mieltäkö? Pelastammeko ilmaston? Vai... saammeko vain päähänsilityksiä ja taputuksia hetkellisesti "tärkeämmiltä" mailta.
Kyllä se nyt naurattaa, mutta eiköhän hymy hyydy seuraavissa vaaleissa taas, kun uutta Jytkyä pukkaa Halla-ahon johdolla. Sitten nauru vaihtuu taas kitinäksi.
Pääministeri Marin Ylellä: Valmiuslain käyttöönotto oli perusteltu ratkaisu, vappusataseen ei ole varaa.