Rasismia joka puolella

Anonyymi

Kyll nyt on rasismia joka kaikki paikat täynnä. Iltapäiväläpyskätkin on kiikuttaneet uudet ja vanhat valittajat eetteriin kertaamaan moneen kertaan kuullut kauhiat tarinat miten on kohdeltu. On tämä hirveä maa kun ihan kaikki ei tapahdu sormia napsauttamalla. Nooh ite normi kantiksena aika monta kertaa on tiettyjä asioita joutunut yrittämään ennen kun on onnistunut mm viranomaisten kanssa eri papereiden kanssa. Ei vaan voi sanoa kokeneensa eräiden tavoin epäonnistumisista kaiken selittävää rasismia, ainoastaan huonoa tuuria, pärstäkerrointa tai muuta vastoinkäymistä.

15

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rasismi, seurausta vihervasemmiston monikulttuuripakotuksesta. Ja heidän takia meillä on nyt myös mellakoita ympäri maailman.

      Vihervasemmistolaisuus näyttää olevan pelkkää vihaa ja katkeruutta.

    • Anonyymi

      Ruotsalaisten rasismi suomalaisia kohtaan lopetettava välittömästi! Ruotsinkieli pois kouluista!

      • Anonyymi

        Musta väri myyntikieltoon, koska pelikorttikin voi olla rasistinen.
        Valkoisten vaatteiden käyttö kiellettävä koska se on valkoista ylivaltaa.


    • Anonyymi

      Nämäkin ovat rasistisia: 👶🏿👶🏿👶🏿👶🏿👶🏿👶🏿

    • Anonyymi

      Kanalan kanan mielestä kamalan rasistista sanoa: " All Lives Matter"

    • Anonyymi

      Persuja joka puolella...

      • Anonyymi

        Vihervasemmistolaiset näkee jokapuolella vain persuja ja rasismia.


    • Anonyymi

      Ketään ei huoleta kasvavat leipäjonot Suomessa?

      • Anonyymi

        Suomen siirtomaat ja orjat ?


    • Anonyymi

      Koiran kanssa ei voi kävellä sinu koira saastainen

    • Anonyymi

      Suomessa ei tietenkään ole kenenkään värillisenkään pakko asua, rajat on auki molempiin suuntiin.

      Oikeasti kyse on kuitenkin vaan taktiikasta, jonka avulla nämä oletetun rasismin kohteet saavat itselleen selvää rahalllistakin hyötyä. Sosiaalitoimiston tätikin puhkeaa itkuun ja rahahanat aukenevat. Sehän suorastaan kannattaa monin eri tavoin, saa enemmän rahaa ja sympatiaakin ja mikäs niitä parempaa?

      Emme elä täydellisessä maailmassa ja tietenkin moni kokee erilaista syrjintää ja jos se nyt ei suoraan vaikuta toimeentuloon, terveyteen, eikä oikeastaan mihinkään muuhunkaan, kuin korkeintaan siihen, että ei tuntunu kivalta, niin pitäs vaan antaa koko asian olla. Ruotsissa asuva julkkishomo totesi viisaasti, että kun hänelle huudellaan ikävästi, niin hänelle se on huono hetki, mutta tuolla huutelijalla on koko elämä huonoa. Näin sen fiksu ja sivistynyt ihminen tekee, koska tietää, että maailma ei ole täydellinen ja asiat pitää aina suhteuttaa johonkin.

      Minuakin kiusattiin koulussa julmasti näkövammani takia, mutta turhaa siitä on mitään katkeruutta ja vihaa ketään vastaan tuntea. Ihonväri ei ole vamma ja tummia ihmisiä on Afrikassa 1,2 miljardia ja mitä siitä, jos joku ei tuosta ihonväristä pidä. Olishan se kiva jos olisimme kaikki enkeleitä toisillemme, mutta tuskin meistä enkeleitä koskaan tulee, varsinkaan jos toinen ihonväri suorastaan demonisoidaan ja vielä jonkin historian takia. Meillä suomalaisilla ei ole mitään tekemistä mustien orjuuden kanssa ja miksi meidän pitäisi kantaa jotain syyllisyyttä sellaisesta?

      Meitä suomalaisia ovat muslimit pitäneet kyllä orjinaan, joten missä ovat marssit ja muu rasismista kohkaaminen? Ei missään, koska emme välitä historiasta ja miksi välittäisimmekään, koska sitä emme enää voi muuttaa. 500 vuotta vanhat jutut voi jo vähitellen unohtaa.

      • Anonyymi

        Nykyihmisten ei tarvitse tuntea syyllisyyttä esivanhempiensa tekemisestä. Vain orjasielut sellaista tuntevat. Ja tietysti ne, jotka jotenkin hyötyvät itse siitä.


    • Anonyymi

      Maailmaan mahtuu aina yksi asia, josta jaksetaan vouhottaa n. puoli vuotta kerrallaan. Vuosi sitten oli Ruotsin Gretta, sitten korona nyt rasismi. Kuka näitä oikein järkkää?

    • Anonyymi

      Onneksi Suomesta löytyy myös rasismin vastaisen toiminnan henkilöitä, kuten vaikkapa Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula.

      Anna oli rohkeasti tunkeutumassa Gazan puolelle panemaan lopun Gazan islamististen miesten Gazan naisia alentavalle toiminnalle.
      Anna on tunnettu feministi eikä voi sietää tätä gazalaisten naisten alistamista ja saartoa kotiin.

      Annalle kuuluisi Mannerheimin risti !
      Anna osoitti suurta rohkeutta teolla, josta onnistuessaan olisivat miljoonat Lähi-idän naiset hyötyneet.
      Anna itsekin kertoi valmistautuneensa jopa kuolemaan.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      666
      8084
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2336
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2286
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1868
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1393
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1252
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1244
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      938
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      862
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      802
    Aihe