Nykyinen pakolaispolitiikka juontaa juurensa viime vaaleihin, missä demarien niukka voitto oli pääasiassa eläkeläisten ansiota, kun uskoivat satusetä-antin juttuja. Demarit sitten kutsuivat nämä vihervasemmistohörhöt hallitukseen.
Sen vuoksi olisi kohtuullista, että eläkeläiset myös osaltaan kantaisivat vastuunsa ja tyytyisivät pienempään eläkkeeseen, mistä aiheutuvat säästöt ohjattaisiin suoraan turvapaikanhakijoiden aiheuttamiin kustannuksiin.
Eläkkeitä leikattava
8
63
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on erittäin totta. Pienellä paskanpuhumisella täällä pystyy vaalivoittoon.
- Anonyymi
Kyllä, kaikkien eläkeläisten ( jotka ovat suurelta osin rakentaneet tämän hyvinvointiyhteiskunnan ) on ehdottomasti puolitettava ansaitut eläkkeensä, jotta saamme tänne Afrikasta ja Lähi- Idästa loisivaa, luku- ja kirjoitustaidotonta, työtävieroksuvaa porukkaa, tuhoamaan kaiken sen, mitä he ovat tähän maahan tehneet. Tämä on meidän vihervassareiden unelma. Ai niin ja huumeet vapaaksi.
- Anonyymi
Tiedotan.
Nyt taas täuytyy tuoda esiin laajempi näkökulma, joka on se ainoa oikea.
Kyllä valkoisten maiden suurmamutus juontaa jo 1920-luvulle eli kulttuurimarxismin ja paneuroopplaisuuden syntyaikoihin. Vaikka vasta parina viime vuosikymmenenä nuo salakavalat aatteet ovat korruptoineet länsimaiden eliitit.
Jos ette tutustu noihin aatteisiin ja niiden syntyyn, ette koskaan ymmärrä mitä ja miksi länsimaissa nykyään tapahtuu. Se tosin vaatii hieman vaívaa, koska aihetta sensuroidaan joka puolella. Varsinkin, jos ei osaa englantia.- Anonyymi
Joo, kannattaa tarkistella asioita ensin alkuun esim. suomalaiselta sivustolta
magneettimedia
com
Siellä on paljon puhetta esim. Kalergin kreivistä ja hänen teoksestaan Praktischer Idealismus v. 1924 (vai 1925).
- Anonyymi
Lapsellista ja typerää kirjoitusta. Kun kajahtaneet mollaa, niin järki puuttuu.
- Anonyymi
Kärjistettynä tietenkin, mutta kaikki tulee vielä taphtumaan... saat nähdä...
- Anonyymi
Minä olen ollut noin 8 kk eläkeläisenä, täytin keväällä 64 vuotta.
Minun säästöehdotukseni olisi aika rankka.
Erotaan EU:sta ja eurovaluutasta.
Yksinkertaistetaan lakeja, mitätöidään melkein kaikki 80-luvun uudistukset.
Kehitysapu pois.
Tarkistellaan kaikkia 1990 luvulla tai sen jälkeen maahanmuuttajia.
Valitaan ensimmäiseksi kaikki 1slam1la1set, lähinnä kuukerit ja läh1-1dän maista tulleet. Tutkitaan rikostuomiot, työttömyyskaudet ja sossun tuet. Näiden perusteella katsotaan kotimaihinsa palautettavat.
Karkotetaan myös suomalaiset lutkat ja heidän äpäränsä perheen pään kotimaahan.
Kevennetään valtionhallintoa.
Eduskunnan koko puolitetaan, kansanedustajia valitaan 99 kpl.
Noiden palkka pudotetaan 30% ainakin ja eläkkeen kertyminen yksityisen sektorin tapaan hyvin hitaaksi. Sopeutumisraha pois kokonaan. Pidempään eduskunnassa olleille sitä voitaisiin maksaa enintään 6 kk, joka on yksityisellä sektorilla hyvin pitkän uran samalle työnantajalle tehneelle tyypillinen palkanmaksuaika, jos siivotaan töistä pois.
Kansanedustajien palkoista päättämään pitää tulla jokin arvalla valittava raati, joka on yksityisellä sektorilla töissä ja toimii siis sivutoimisesti tässä palkankorotuksia päättämässä. Valtion palkkojen nousu sidotaan kuten eläkkeet hintaindeksiin, ei palkkaindeksiin. Valtion ja kansanedustajien eläkekertymä lasketaan samaan tapaan kuin yksityisellä sektorilla. Virkamiehiltä poistetaan hölmöilysuoja. Niistä on saatava virkamiehet vastuuseen henkilökohtaisella omaisuudellaan ja rahavaroillaan.
Valtion on lopetettava useimpien rek.yhdistysten tukeminen tarpeettomana.
Monien valtion organisaatioiden kokoa on pienennettävä tuntuvasti. EU.sta eroamisen on näyttävä byrokratian ja byrokraattien määrän vähenemisenä.
Työttömät on tilastoitava rehellisesti.
YLE:n henkilöstöä on karsittava kunnolla, ja myös henkilökunnan palkkoja. Ei voi olla oikein, että monin paikoin julkisen sektorin palkat ovat jo parempia kuin yksityisellä puolella.
Valtion organisaatioiden rakennetta on tutkittava ja mietittävä mitä niistä voitaisiin lopettaa kokonaan tai lähes kokonaan. Tällaisia ovat esim. kaikki vuoden 1989 jälkeen syntyneet uudet ammatit, jotka on perustettu maahanmuuttoa tukemaan tai oikeasti vain näissä näennäistyötä tekevien elämää rahoittamaan. Olkoot nuo rehellisesti työttömiä, kuten moni muu ihminen on kilpaillulla yksityisellä sektorilla.
Ministeriöiden määrää ja ministerien määrää on vähennettävä, viittaus 80-luvun tilanteeseen.
Pupputieteiden määrittäminen yliopistoissa. Niiden poistaminen. Suomen kansan ja kielen tutkimuksen ja opetuksen määrää on parannettava.
Sitten vielä paljon muuta tähän jatkoksi. - Anonyymi
En ole tehnyt virheellistä äänestyspäätöstä, olen persujen äänestäjä.
On palattava aikaan, jolloin oli vielä normaalia aivotoimintaa jopa vassarileirissä.
Olen melko tuore eläkeläinen. Kannatan eläkeleikkauksia lähinnä julkisen sektorin puolelta, lähinnä valtion hommissa olleilta vähintään keskipalkkaisilta. Eläkkeitä on leikattava niin, että ne eivät ole korkeampia kuin yksityisellä puolella, ja varsinkin kansanedustajien eläkekertymien laskenta pitää muuttaa yhtä niukaksi kuin mitä se on yksityisillä yrityksillä työntekjöilleen.
Valtion palkat eivät saa olla korkeampia kuin yksityisen puolen palkat, ja eläkekertymän laskenta pitää muuttaa vastaamaan yksityissektorin vastaavaa laskentaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6698140Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672379Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342354- 1471909
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi301487Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201297Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511262Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.811031Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65869Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7829