Lentokonemelu Keravalla

Anonyymi

Ei oo mitään järkee, että palopellonkadun teollisuuslue ajetaan alas kortteli korttelilta ja rakennetaan asuinalueeksi, lentokoneita laskeutuu joka ilta parin tunnin ajan puolentoista minuutin välein 100 metrin ( ainakin se tuntuu siltä) korkeudessa suoraan yli. Kohta asukkaat on vaatimassa Helsinki-vantaan kentän siirtämistä jonnekin lahden yläpuolelle. Nyt korona-aikaan on hiljaisempaa kun 95% koneista ei lennä.

12

1478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta kenen on vastuu !
      Kaikki alas ja verot valtion maksettavaksi !

    • Anonyymi

      Lentokoneilla on ikävä ominaisuus, pitää tulla huomattavan matalalle ennenkuin voi laskeutua kentälle. Miksei tehdä koneita jotka voisi laskeutua kentälle suoraan 10 kilometrin korkeudesta, tulematta ollenkaan matalemmalle melua aiheuttamaan.

    • Anonyymi

      Miksei Kerava voi kieltää lentokoneita alueillaan ?

      Kohta tietysti jo suunnitellaan pormestarimallia.

      Ei tee mieli kyllä täällä enää asioida.

    • Anonyymi

      Nykyajan talot rakennetaan niin, ettei äänet kuulu sisälle.

    • Anonyymi

      Kiitos hyvästä avauksesta !
      Tein osani ja soitin kaverilleni Finnairille ja hänhän lupasi laittaa asiat siihen järjestykseen, että Kerava lennetään ohi hieman kauempaa ja korkeammalta.
      Laittakaa ihmeessä kommentteja kuinka alkaa toimia, vai vaatiiko vielä lisäkiertoa.
      Kiitos t. yleisasiahenkilö yleisasianajotoimistosta.

    • Anonyymi

      Eihän niitä lentokoneita voi eikä kannata kieltää, mutta kiitoratojen suuntaan pitäisi suunnitella vain teollisuus alueita, eikä asuntoja. Nyt puretaan teollisuustontit juuri pahimman lentomelualueen kohdalta.

      • Anonyymi

        Kerava on kerava lentomelu ja kunniakansalaiset kenelle näitä asuntoja rakennetaan tuhottavaksi.


    • Anonyymi

      On ollut olo kuin taivaassa koronan aikana. Ei lentomelua, ei lentosaastetta, ihana hiljaisuus ja rauha on vallinnut Ala-Keravallakin. Kiitorata on nääs merkitty hipomaan kerrostalojen kattoja, lentosaaste ja meteli on täällä korviahuumaavaa.
      Nyt se taas alkoi, sunnuntaina! Kymmeniä koneita laskeutui perätysten HKI-Vantaa lentokentälle. Mistä ne oikein tulivat? Hyvästi rauha ja saasteettomuus! Se oli ihanaa niin kauan kuin sitä kesti.

      • Anonyymi

        Jäspilän teollisuusalueella ei ole lentomelu häirinnyt aikoihin, itseäni ei koskaan. Mutta välillä ottaa kyllä hermoon paikallisten rallitallien autojen viritykset ja testailut!
        Ja tämä meteli kyllä kuuluu myös sinne Keravantien toiselle puolelle, ihme ettei siitä valiteta, vai sekoitetaanko se lentomeluun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jäspilän teollisuusalueella ei ole lentomelu häirinnyt aikoihin, itseäni ei koskaan. Mutta välillä ottaa kyllä hermoon paikallisten rallitallien autojen viritykset ja testailut!
        Ja tämä meteli kyllä kuuluu myös sinne Keravantien toiselle puolelle, ihme ettei siitä valiteta, vai sekoitetaanko se lentomeluun?

        Kohta tulee purjelentoneet joissa ei ole moottoreita ollenkaan. Aluksi niissä on vain 100-150 matkustajaa, ja niillä voi lentää vain lyhyitä matkoja, esim Helsinki-Hyvinkää on pisin reitti. Mutta mitään ääntä ei koneista tule.


    • Anonyymi

      Onkohan asuntoja myydessä muistettu mainita, että asunnot on lentokoneiden laskeutumisreitillä, epäilen. Rehellisyys ei kuulu asunnonvälittäjien sanavarastoon. Minä ainakin tiedotin asuntojen esittelijöille, että kyseiset kerrostalot on pahimmalla lentomelualueella.

    • Anonyymi

      Miten lie nykyisin, asuntoihin on jo muutettu, ja lentoliikenne lähes normalisoitunut. Onko häirinnyt, ja "muistiko" asunnonvälittäjä mainita asiasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      201
      4224
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      244
      3374
    3. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      1
      2831
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      2295
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      85
      1963
    6. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1609
    7. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1270
    8. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      15
      1228
    9. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1208
    10. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1131
    Aihe