Lentokonemelu Keravalla

Anonyymi

Ei oo mitään järkee, että palopellonkadun teollisuuslue ajetaan alas kortteli korttelilta ja rakennetaan asuinalueeksi, lentokoneita laskeutuu joka ilta parin tunnin ajan puolentoista minuutin välein 100 metrin ( ainakin se tuntuu siltä) korkeudessa suoraan yli. Kohta asukkaat on vaatimassa Helsinki-vantaan kentän siirtämistä jonnekin lahden yläpuolelle. Nyt korona-aikaan on hiljaisempaa kun 95% koneista ei lennä.

12

1611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta kenen on vastuu !
      Kaikki alas ja verot valtion maksettavaksi !

    • Anonyymi

      Lentokoneilla on ikävä ominaisuus, pitää tulla huomattavan matalalle ennenkuin voi laskeutua kentälle. Miksei tehdä koneita jotka voisi laskeutua kentälle suoraan 10 kilometrin korkeudesta, tulematta ollenkaan matalemmalle melua aiheuttamaan.

    • Anonyymi

      Miksei Kerava voi kieltää lentokoneita alueillaan ?

      Kohta tietysti jo suunnitellaan pormestarimallia.

      Ei tee mieli kyllä täällä enää asioida.

    • Anonyymi

      Nykyajan talot rakennetaan niin, ettei äänet kuulu sisälle.

    • Anonyymi

      Kiitos hyvästä avauksesta !
      Tein osani ja soitin kaverilleni Finnairille ja hänhän lupasi laittaa asiat siihen järjestykseen, että Kerava lennetään ohi hieman kauempaa ja korkeammalta.
      Laittakaa ihmeessä kommentteja kuinka alkaa toimia, vai vaatiiko vielä lisäkiertoa.
      Kiitos t. yleisasiahenkilö yleisasianajotoimistosta.

    • Anonyymi

      Eihän niitä lentokoneita voi eikä kannata kieltää, mutta kiitoratojen suuntaan pitäisi suunnitella vain teollisuus alueita, eikä asuntoja. Nyt puretaan teollisuustontit juuri pahimman lentomelualueen kohdalta.

      • Anonyymi

        Kerava on kerava lentomelu ja kunniakansalaiset kenelle näitä asuntoja rakennetaan tuhottavaksi.


    • Anonyymi

      On ollut olo kuin taivaassa koronan aikana. Ei lentomelua, ei lentosaastetta, ihana hiljaisuus ja rauha on vallinnut Ala-Keravallakin. Kiitorata on nääs merkitty hipomaan kerrostalojen kattoja, lentosaaste ja meteli on täällä korviahuumaavaa.
      Nyt se taas alkoi, sunnuntaina! Kymmeniä koneita laskeutui perätysten HKI-Vantaa lentokentälle. Mistä ne oikein tulivat? Hyvästi rauha ja saasteettomuus! Se oli ihanaa niin kauan kuin sitä kesti.

      • Anonyymi

        Jäspilän teollisuusalueella ei ole lentomelu häirinnyt aikoihin, itseäni ei koskaan. Mutta välillä ottaa kyllä hermoon paikallisten rallitallien autojen viritykset ja testailut!
        Ja tämä meteli kyllä kuuluu myös sinne Keravantien toiselle puolelle, ihme ettei siitä valiteta, vai sekoitetaanko se lentomeluun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jäspilän teollisuusalueella ei ole lentomelu häirinnyt aikoihin, itseäni ei koskaan. Mutta välillä ottaa kyllä hermoon paikallisten rallitallien autojen viritykset ja testailut!
        Ja tämä meteli kyllä kuuluu myös sinne Keravantien toiselle puolelle, ihme ettei siitä valiteta, vai sekoitetaanko se lentomeluun?

        Kohta tulee purjelentoneet joissa ei ole moottoreita ollenkaan. Aluksi niissä on vain 100-150 matkustajaa, ja niillä voi lentää vain lyhyitä matkoja, esim Helsinki-Hyvinkää on pisin reitti. Mutta mitään ääntä ei koneista tule.


    • Anonyymi

      Onkohan asuntoja myydessä muistettu mainita, että asunnot on lentokoneiden laskeutumisreitillä, epäilen. Rehellisyys ei kuulu asunnonvälittäjien sanavarastoon. Minä ainakin tiedotin asuntojen esittelijöille, että kyseiset kerrostalot on pahimmalla lentomelualueella.

    • Anonyymi

      Miten lie nykyisin, asuntoihin on jo muutettu, ja lentoliikenne lähes normalisoitunut. Onko häirinnyt, ja "muistiko" asunnonvälittäjä mainita asiasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5200
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3686
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3450
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      63
      3150
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      39
      3129
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2325
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2172
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2130
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2069
    Aihe