Marin käänsi armeijan aseet omia kansalaisiaan vastaan!

Anonyymi

Kansa ei ole vieläkään antanut anteeksi Marinille sitä, että hän komensi armeijan omia kansalaisiaan vastaan, kun varusmiehet määrättiin Uudenmaan rajoille estämään kansalaisten vapaata kulkemista. Lievästi sanottuna ylilyönti. Ajatelkaapas mikä skandaali se olisi ollut, jos Trump olisi tehnyt Amerikassa samoin omille kansalaisilleen. Nyt pelkästään jo se, kun Trump puheissaan ehdotti armeijan puuttumista mellakoihin, aiheutti valtaisan mediamylläkän jopa täällä asti. Sen sijaan vasemmistolehdistö on täysin hiljaa siitä, että Marin teki saman täällä meille suomalaisille, kun käänsi armeijan aseet kansalaisiaan vastaan Uudenmaan rajoilla.

25

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan piti kysäistä, miten on kesä edennyt teillä siellä Pietarissa. Ja onkos luvassa helteinen juhannus, muistaisin että teilläkin on tapana Jussia juhlia.

      Ja huoli pois, Uudenmaan sulku ja varuspoijjaat siellä poliisin virka-apuna oli ihan virkistävää poikkeusta varusveijareille! Äläkä sinä puhu siellä Suomen kansasta, et voi suomalaista sielunmaisemaa ymmärtää sitten mitenkään!

      • Anonyymi

        Siinäpä taas yksi vasemmistolainen, jotka tunnetusti haluavat holhota kansaa ja riemuitsevat kun holhoaminen viedään yhtä pitkälle kuin aikoinaan Venäjällä, jossa asein vartioitiin ihmisen kulkemista. Sellainen toiminta ei kuitenkaan sovi vapaaseen Suomeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinäpä taas yksi vasemmistolainen, jotka tunnetusti haluavat holhota kansaa ja riemuitsevat kun holhoaminen viedään yhtä pitkälle kuin aikoinaan Venäjällä, jossa asein vartioitiin ihmisen kulkemista. Sellainen toiminta ei kuitenkaan sovi vapaaseen Suomeen.

        "Siinäpä taas yksi vasemmistolainen, jotka tunnetusti haluavat holhota kansaa ja riemuitsevat kun holhoaminen viedään yhtä pitkälle kuin aikoinaan Venäjällä, jossa asein vartioitiin ihmisen kulkemista. "

        Kiukuttelustasi huolimatta Uudenmaan sulku yhdessä muiden toimenpiteiden kasssa ovat osoittautuneet erittän onnistuneiksi toimenpiteiksi.


        Ihan ninkuin sinua harmittaisi, että Suomen koronaepidemia menikin näin vähillä uhreilla ohi ainakin tällä erää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Siinäpä taas yksi vasemmistolainen, jotka tunnetusti haluavat holhota kansaa ja riemuitsevat kun holhoaminen viedään yhtä pitkälle kuin aikoinaan Venäjällä, jossa asein vartioitiin ihmisen kulkemista. "

        Kiukuttelustasi huolimatta Uudenmaan sulku yhdessä muiden toimenpiteiden kasssa ovat osoittautuneet erittän onnistuneiksi toimenpiteiksi.


        Ihan ninkuin sinua harmittaisi, että Suomen koronaepidemia menikin näin vähillä uhreilla ohi ainakin tällä erää?

        Nämä venäjä trollit ovat vain kateellisia siitä miten hyvin suomi hoiti asian ;)


      • Anonyymi

        Olet aika lailla yksinkertainen.


    • Ihan ei taidettu aseita osoitella kansalaisia kohtaan kuitenkaan.

    • Anonyymi

      Aseet olivat valmiina, käden ulottuvilla ja kovilla ladattuja. Pääministyerin määräyksestä.

      Jos joku olisi vain sanonut, että hän ei tottele vaan ajaa väkisin eteenpäin (mikä olisikin ollut juridisesti oikeutettua, koska saarto oli laiton) niin mahdollisuus siihen että jonkun varusmiehen päässä olisi naksahtanut oli suuri.

      Siinä tapauksessa nyt puhuttaisiin ruumiista.

      • Anonyymi

        "Aseet olivat valmiina, käden ulottuvilla ja kovilla ladattuja."


        Eivät olleet. Miksi levität patamustia valheita?

        Ja pääministeri ei muutenkaan noista asioista määrää Suomessa.


        Etkö tosiaan tiennyt?

        Mars lukemaan läksyjä!


    • Anonyymi

      Marin teki oikein suojasi äänestäjiään ja oikeita Suomen kansalaisia Uudenmaan ryssiltä.

    • Anonyymi

      Varusmiehet määrättiin sinne Poliisin avuksi ohjaamaan liikennettä ja opastamaan ihmisiä. Pysy asiassa tai pidä turpasi kiinni paavali.

    • Anonyymi

      Ota rauhallisesti.
      Asevoimat oli lähinnä harjoitusmielessä komennettu poliisin avuksi, jotta yhteistoimintaa voitiin treenata.
      Aina on mahdollista, että tulee tilanteita , jolloin hallitus tarvitsee sotilaiden apua kehittäessään yhteiskuntaa edistyksellisemmäksi. Silloin on hyvä, että yhteistoiminta pelaa ja siten vältytään liiallisilta siviiliuhreilta.

    • Anonyymi

      Menikö Pietarissa kaalisoppa suoraan läpi vai miksi ko. avaus?

    • Anonyymi

      Kyllä aloittaja on kateissa pahasti......

    • Anonyymi

      Kuka vitun Kansa? Tapani?

    • Anonyymi

      Niillä varusmiespalvelusta suorittavilla varusmiehillä ( ja -naisilla) ei kyllä ollut minkäänlaisia aseita mukanaan.

    • Anonyymi

      Jee

    • Eikö aloittajaa edes yhtään hävetä moinen älyttömyys?

      • Anonyymi

        TUSKIN Marin edes tietää, mitä häpeäminen tarkoittaa?

        Yhäkkään, emme voi ladata sähköautoja kerrostalojen pihoilla
        ostohetkellä luvatuissa latauspisteitä


    • Anonyymi

      Rokotekammoinen persu möläytti mielikuvitelluksisen aloituksen. Nämä hörhöt ei ikinä pääse katkeruudestaan eroon?

      • Anonyymi

        SIIS (s)SDP ja Antti Lindtman kissa-lokki nolotuksieen
        koko alkukauden.


      • Anonyymi

        Menikö Pietarissa kaalisoppa suoraan läpi vai miksi ko. 2025-04-10 07:26:31
        ?


    • Anonyymi

      Putlerin ja krasnovin trollit vauhdissa.
      Krasnovi antoi venäjän oligarkki sijoittajille miljardeja lisää varaa tempullaan, kohta varusteita taas liikkuu hurjasti ry zzälään.

    • Anonyymi

      Marinin kaikki touhut oli samanlaista sekopäistä tekemistä.Osaamattomuus tuli esiin joka asiassa.

      • Anonyymi

        Putlerin ja Krasnovin trollit tunnistaa helposti juuri tuosta.


    • Anonyymi

      Uudenmaan? Kansa? Eli kansa asuu Uudellamaalla?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5674
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      54
      1785
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1259
    4. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      72
      1070
    5. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1062
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1017
    7. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      140
      973
    8. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      61
      955
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      938
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      935
    Aihe