Mitä kenttäpersut tekisivät?

Anonyymi

-Ottaisivat lisää ulkomaanvelkaa?
-Nostaisivat veroja?
-Leikkaisivat?

Vai kaikkea? Kaikilta noilta vaihtoehdoilta ei kuitenkaan voi välttyä, jotain on pakko tehdä.

Ja nyt kysymys kuuluu nimenomaan, mitä kenttäpersut haluaisivat tehdä? Sehän on jo nähty 2015, että persujen haluamisille ja aikomuksille oli se ja sama. Hallitukseen mennessä teot ja vaalipuheet oli kaukana toisistaan, mutta kysynpä kuitenkin.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylisuurten sähkönsiirtohintojen leikkaus ehdottomasti ensimmäisenä ei vaadi ottamaan senttiäkään lisävelkaa valtiolle

      • Anonyymi

        Siihenhän nykyhallituskin yrittää puuttua. Ainakin yrittää, Sipilän hallitus ei asiaan tarttunut.


      • Anonyymi

        Käytännössä asia ei liene kovin helppo toteuttaa..


    • Anonyymi

      Persut aloittaisivat isänmaan nimissä massiiviset maallepakotukiaiset jolloin saataisiin laiskat persut tekemään tuikitärkeätä savottatyötä sekä mansikanviljelytoimintaa.

      Persut ainoana puolueena ajaen suomalaisten asioita palauttaisivat esi-isien kunnian takaisin niihin korkeisiin sekä ylväisiin mittoihin joita kantaesipersuisä kyynelsilmäkulmassa vaati vanhimmalta pojaltaan ennen kuin veti viimeisen henkäyksen tässä maailmassa.

      Gähhää. Kirjoitinpas tosi persukirjhoituksen. Voisin kirjoittaa vaikkapa persujen puolueohjelman uudelleen noudattaen samantyylistä fascismiaatetta.

    • Anonyymi

      Itse lakkauttaisin paljon valtion virkoja ja toimia. Voidaan katsoa, mitä uusia suojatöitä on laitettu veronmaksajain ristiksi esim. 80-luvun jälkeen.
      Olisi tutkittava, mitä virkoja jäisi pois ja paljonko maksupuolella säästyisi, jos EU:sta erottaisiin. Esim. Tilastokeskuksen palveluksessa on nyt noin 800 henkilöä. Työtehtäviä ja siis turhia tilastoja pitäisi jättää ylläpitämättä. Ei pitäisi antaa esim. mahdollisten ulkoistuksien hämätä.

      • Anonyymi

        Paljonko maksupuolella säästyisi EU-eron myötä, mutta pitäisikö laskea myös EU-eron haitat?

        Siksi toisekseen eroaminen EU:sta on haihattelua jo EU-kriittisen Halla-ahonkin mielestä. Samoin Soini toi jo puheenjohtaja-aikanaan esiin, ettei Suomi voi erota EU:sta yksinään.
        Pitäisi siis persupomojenkin mielestä tapahtua EU:n sisällä jotain merkittävämpää, että Suomi(kin) voisi erota.


    • Anonyymi

      Ensin karsisin hallituksen elvytyspaketista julkisia menoja lisäävät hankkeet, kuten taidemuseon, oppivelvollisuuden noston jne. Lisäksi torppaisin, toistaiseksi, kaikki ne hankkeet, jotka lisäävät yritysten ja yksityisten ihmisten menoja (nämä ylimääräiset hiilineutraalisuushankkeet). Tiputtaisin sosiaaliturvaa siltä osin kuin sitä kulutetaan ulkomaan elävien kustantamiseen, kehitysavusta voi karsia, samoin päällekkäistä hallintoa, jota erityisavustajat mm. edustaa. En myöskään tekisi uutta puoluepoliittista mediatukea. Kyllä näitä karsittava löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5375
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2136
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1770
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1723
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1505
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1437
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1300
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1068
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      207
      917
    Aihe