Sapattijuhla on iloinen asia

Anonyymi

Kyllä Jumala on hyvä ja rakastava Isä, kun hän antoi oman Poikansa, Jeesuksen, Vapahtajasemme ja veljeksemme. Tämän suurimmans lahjansa lisäksi hän antoi meille kokonaisen päivän, jolloin saamme panna arkiset työmme syrjään ja kuunnella kirkossa ilosanomaa Jumalan rakkaudesta, laulaa yhdessä seurakunnan kanssa ylistystä Jeesukselle, iloita oman perheen ja muiden Jumalan lasten seurasta, nauttia hyvästä ruuasta, liikkua luonnossa ja levätä. Jumala lupaa: "Jos sinä pidätät jalkasi sapattia rikkomasta, niin ettet toimita omia asioitasi minun pyhäpäivänäni, vaan kutsut sapatin ilopäiväksi, Herran pyhäpäivän kunnioitettavaksi ja kunnioitat sitä, niin ettet toimita omia toimiasi, et aja omia asioitasi etkä puhu joutavia, silloin on ilosi oleva Herrassa, ja minä kuljetan sinut maan kukkuloitten ylitse, ja minä annan sinun nauttia isäsi Jaakobin perintöosaa. Sillä Herran suu on puhunut." Jes.58:13,14. Ja oikea sapatti on lauantai.

3

143

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuohan on selvää. Näinhän Jeesuskin teki.

    • Anonyymi

      Miksi et voi kirjoittaessasi laittaa esiin totuutta kokonaisuudessaan vaan vain sen osan joka kätkee taakseen valheen?
      Kristillistä odottaisi täydellistä rehellisyyttä mutta ei!
      -
      uskontunnustus ja sen kaltaisuuksista esimerkkijä:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Meillä ei ole järkeä'
      'Meillä ei ole ymmärrystä'
      'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
      'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
      'Olemme syntisiä'

      'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'

      JUMMALSTA LUOPUNEET OVAT LUOPUNEET MYÖS JEESUKSESTA
      SEKÄ PYHÄSTÄ HENGESTÄ, sillä:
      Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
      10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
      'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
      JOTEN LUOPUNEINA HEISTÄ OLETTE laittomuuden omien jumalan ja barjeesuksen palveljoita KAIKKIVALTIADEN PYHIIN NIMIIN ESIINTYVIÄ HEIDÄN PILKAAJIA!

      JA RIKOKSIA EI KAIKKIVALTIAS JEESUS SOVITTANUT:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
      'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
      ((syntinen = rikollinen / 1.Johanneksen kirje: 3:4 Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus. )))
      ----
      SALAAT TAI ET USKONTUNNUSTUKSEN KALTAISENA YMMÄRRÄ ETTÄ KRISTITTYJEN LAITTOMUUDEN TODELLISET HERRAT OVAT RAAMATUSSA PAAVALIN TEKSTEISSÄ. PAAVALI RAAMATUN MUKAAN RUKOILI EROA NIISTÄ KOSKAAN SITÄ SAAMATTA JOTEN NÄMÄ OVAT EDELLEEN LAITTOMUUDEN HERRAT:
      kristittyjen todellinen jumala ja jeesus laittomuuden historiankin mukaan:
      https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
      kristittyjen todellinen jeesus:
      "Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."

      TOIVOISIN ihmisyyden todellista rehellisyyksi eikä uskomuksia keskuteluitin vaikka ymmärräkin, että eksytettyä hävettää totuus niin enemmän hävettävää on valheellisuus PYHÄN JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMIIN!

    • Anonyymi

      Sapattijuhla on iloinen asia juutalaisille ja adventisteille. Adventisti on vähän siinä ja siinä, onko se kristillisyyttä. Sapatti näkyy olevan niille yhtä tärkeä tai tärkeämpikin kuin Jeesus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1473
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      247
      714
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe