Maahanmuuttoviraston (Migri) pari vuotta sitten julkaiseman raportin mukaan miehet ovat Somaliassa pääasiallisia elannonhankkijoita vain 20 %:ssa ja naiset yli 45 %:ssa kotitalouksista. Suomessakaan se työnteko ei tunnu kiinnostavan somaleita, oli mies tai nainen.
Tämän perusteella voinemme todeta vihdoin arvovaltaiseen Migrin raporttiin nojautuen, että tässä pakolaisuuden lähtökulttuurissa työmoraali on aivan toisenlainen kuin esimerkiksi Suomessa. Tähän kun lisätään vielä suomalaisen sosiaaliturvajärjestelmän runsaskätisyys kehitysmaasta tuleville niin ei tarvitse ihmetellä, että miten kotoutuminen ei onnistu, vaikka siihen pumpattaisiin miten paljon rahaa.
Migri Somaliasta: Työnteko ei kiinnosta somalimiehiä
38
<50
Vastaukset
- Anonyymi
No tuonhan nyt tietää.
- Anonyymi
Tuliko taas tuo " ullatuksena " suvakeille ja hyysäreille ?
- Anonyymi
No tulihan se.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No tulihan se.
Mutta ei voi tunnustaa.
- Anonyymi
Vihervasemmiston ansiosta piikki on somaleille ollut auki jo vuosikymmeniä.
- Anonyymi
Somalimiehet ovat synnynnäisiä merirosvoja ja tuo ammatti on somaleilla isiltä perintönä saatu lahjakkuus. Miksi näille Somaleille ei tarjota sitä työtä mihin he ovat tottuneet kotimaassaan ja onhan meillä pitkät rannikot missä nämä voisivat harjoittaa ammattiaan.
- Anonyymi
No mutta kun rasistinen KELA ei suostu ostamaan heille merirosvolaivoja! :(
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mutta kun rasistinen KELA ei suostu ostamaan heille merirosvolaivoja! :(
Pirates of Eurostoliitto: Suomen vesillä.
- Anonyymi
Köyhää pitäisi olla, mutta aina on varaa merikelpoiseen pikaveneeseen ja rynkkyihin.
- Anonyymi
Totuus iski, kun salama kirkkaalta taivaalta suvakkeihin.
- Anonyymi
Ei kai tuo mikään uutinen ole, kaikki tilastot näyttävät ettei työhaluja tai opiskeluhaluja ole. Mutta sehän on suomalaisten vika, kun ei löydy näille hienoja ja korkeapalkkaisia duuneja, joissa ei tarvitse tehdä mitään. Itse ei viitsitä yrittää. Mutta patsaita halutaan siirrellä ja kaataa, kuten vasemmistoliiton nuorten puheenjohtajana oleva somali poika.
- Anonyymi
Ei somalitaustaista pidä määritellä työn mukaan. Monet heistä ovat työttömiä, mutta taiteellisesti ja musikaalisesti hyvin lahjakkaita. Lisäksi luonteeltaan ihania naisen rakastajia, joita halisi vaikka koko päivän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei somalitaustaista pidä määritellä työn mukaan. Monet heistä ovat työttömiä, mutta taiteellisesti ja musikaalisesti hyvin lahjakkaita. Lisäksi luonteeltaan ihania naisen rakastajia, joita halisi vaikka koko päivän.
Juu näi o!
Eks Tsadissaki o iha solkenaa somaleitten taidenäyttelyjä Atenumissa ja Kiusaamossa?
Ja somaliartistien albumitkin myy vähintää kultaa kerran kuukaudessa?
Valehtele lisää! :) Se pitää mielen virkeenä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu näi o!
Eks Tsadissaki o iha solkenaa somaleitten taidenäyttelyjä Atenumissa ja Kiusaamossa?
Ja somaliartistien albumitkin myy vähintää kultaa kerran kuukaudessa?
Valehtele lisää! :) Se pitää mielen virkeenä!Eikös tämä "mä joka päivä töitä teen" ollut juuri somalin esittämä kappale?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös tämä "mä joka päivä töitä teen" ollut juuri somalin esittämä kappale?
Tässä on opettavainen ja mukava episodi, jossa uhrimiestä kohdellaan maantievalvonnnassa poliisien taholta huonosti. Uhri hakee autosta aseen, ja alkaa puolustautua.
https://youtu.be/YQLOmfx8X_E - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös tämä "mä joka päivä töitä teen" ollut juuri somalin esittämä kappale?
heheheheeee.
- Anonyymi
Aivan joo. Niin sen täytyy olla.
- Anonyymi
Tässähän se nyt on sitten oikein tutkittuna ja paperilla. Nyt on tärkeintä noudattaa heidän kulttuuriaan ja olla rikkomatta kultturillisia perinteitä. Koska työnteko ei kuulu kulttuuriin ja kulttuurin mukainen elinkeinon harjoittaminen on kielletty, meidän tulee huolehtia näistä maahan houkutelluista kunniakansalaisistamme ja seurata heidän lisääntymistään. On ensiarvoisen tärkeää, että jokainen pääsee hakemaan puolisonsa kotimaastaan. Kelalle ja kuntiin pitää vaan laatia säännöt näitä eri etnisiä ryhmiä varten ihan niin kuin romaanejakin varten on laadittu. Olisi varmaan rasista patistella somaleja mansikkapelloille, kun ei sinne koskaan yhtä ainutta romaaniakaan olla saatu. Mitä paremmat tuet somaleille maksetaan, sitä vähemmän heistä on harmia. Romanienkin varastelu on rajoittunut jo käytännössä vanhusten tarpeettomiin piirongin laatikoissa pyöriviin koruihin ja salaisiin käteiskätköihin. Näiden keräily on pois vain ahneilta lapsilta, jotka eivät kuitenkaan maksaisi niistä edes perintöveroa.
- Anonyymi
Somalit ovat herrakansa jota ei työnteko kiinnosta.
Merirosvous on heistä hauskaa, joten siksi rosvoavat muitten aluksia.
Yleensä muslimimaissa muualta tulevat työntekijät tekevät kaiken raskaan työn. - Anonyymi
Somppuliäijät liikkuu aina puku päällä, kuin olisivat jotain.
- Anonyymi
Husu jos joutuisi laittamaan haalarit ja tekemään oikeita töitä, lähtisi varmaankin Somaliaan pakolaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Husu jos joutuisi laittamaan haalarit ja tekemään oikeita töitä, lähtisi varmaankin Somaliaan pakolaiseksi.
Voisi lähteäkkin.
- Anonyymi
Eipä yllätä.
- Anonyymi
USA:ssa ja Kanadassa somalit ovat sopeutuneet yhteiskuntaan paremmin, koska tuet ovat määräaikaisia ja jossain vaiheessa heidän on itse vastattava toimeentulostaan.
- Anonyymi
Tuossa on perää.
- Anonyymi
Somalian muslimimiehet ovat unohtaneet, että koraanissa sanotaan, miehen on elätettävä perheensä.Suomessa tämän hoitaa Kela.
- Anonyymi
Eikä meitä anarkisteja.
- Anonyymi
Rikollisuus kyllä kiinnostaa.
- Anonyymi
Miks helkutissa tommosta joutavaa paskasakkia otetaan tänne täyselätykseen? Raiskailevat, petostehtailevat ja tekevät kaikenmaailman rikoksia laidasta laitaan. Nytkin riehuivat Hietsussa.
- Anonyymi
Kai se toinen osapuoli saa asiaan vaikuttaa?
Kai mä päätän kenet mä palkkaan, mutta on siinä jotain perää että somalitaustaisia työnhakijoita ei ole ollu tasan yhtään, hyvin vähän muutenkaan mitään etnistä porukkaa. - Anonyymi
En ole nähnyt omilla työmaillani koskaan yhtään somalia, en täällä Suomessa, enkä aiemmin Ruotsissa.
- Anonyymi
Kela-goldilla pärjää hyvin.
- Anonyymi
Nyt Migri on julkaissut raportin, joka sanoo että viimeisen parin vuoden aikana Somalitaustaiset miehet ovat työllistyneet erittäin hyvin ja ovat pääsääntöisiä elannon hankkijoita. Jopa 70% heistä on palkkatöissä.
- Anonyymi
Jos mainitaan erityisesti miehet, voidaan sanoa mitä tahansa, eikä ole rasismia
- Anonyymi
Suvakki on tehnyt tästäkin valehteluavauksen, vaihtaen sanan "somalit"tilalle sanan "persut".
- Anonyymi
Eihän suvakit muuhun pysty.
- Anonyymi
Afrikassa keskimääräinen älykkyysosamäärä on 60-80. Kun nämä saapuvat Suomeen niin he muuttuvat puolijumaliksi ja kuljettavat suomalaisia kuin kuoriämpäriä. Onkin aihetta kysyä mikä on suomalaisten todellinen älykkyys.
- Anonyymi
Vastikkeeton sosiaaliturva pitäisi ensi tilassa poistaa kaikilta, ihonväristä riippumatta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942