vanha auto jossa mittarissa 350 000. ruostetta. ei kannata korjata. viimeiset vuodet. kokeilen ajaa 100tkm samoilla öljyillä. katsotaan miten käy
100tkm samöilla öljyillä
6
134
Vastaukset
- Anonyymi
Onnistuu kunhan muistaa lisätä öljyä, ettei pääse loppumaan. Myös öljynsuodatin tukkeentuu aikanaan, mutta sitä varten niissä on ohitusventtiili. Kun kone on tarpeeksi kulunut se alkaa syömään niin paljon öljyä, että vaihtuvatkin jo itsestään.
- Anonyymi
Moni on kokeillut myös ajaa ilman öljyjä . . .
- Anonyymi
Uuden auto ensi ölyillä ajo ennätys lienee 132 000km sitten loppu.
Tais olla 1,3 bensa Es-kortti Lontoon maalla..'
Yritin joskus Kenttiläästä rikki samalla konstilla ajoin 43 000 sitten katkes Pakoputki ja romuttimma. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uuden auto ensi ölyillä ajo ennätys lienee 132 000km sitten loppu.
Tais olla 1,3 bensa Es-kortti Lontoon maalla..'
Yritin joskus Kenttiläästä rikki samalla konstilla ajoin 43 000 sitten katkes Pakoputki ja romuttimma.Itse jätin vahingossa öljyt vaihtamatta. Pääsin muutaman vuoden ja ehkä joku 30 tkm.
Ajoin pätkäajoa. Öljyt niinkuin "lörähti". Niistä tuli sellaista litkua, että öljynpainevalo syttyi ja kone kilkatti kummallisesti.
Uudet öljyt vaan koneeseen ja matka jatkui.
Toisella autolla jäi myös öljyt vaihtamatta yhden vaihdon verran. En huomannut mitään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse jätin vahingossa öljyt vaihtamatta. Pääsin muutaman vuoden ja ehkä joku 30 tkm.
Ajoin pätkäajoa. Öljyt niinkuin "lörähti". Niistä tuli sellaista litkua, että öljynpainevalo syttyi ja kone kilkatti kummallisesti.
Uudet öljyt vaan koneeseen ja matka jatkui.
Toisella autolla jäi myös öljyt vaihtamatta yhden vaihdon verran. En huomannut mitään.Tuntimäärä taitaa vaikuttaa enemmän kuin vaihtokilsat 10tkm 50kmh keskinopeudella moottori käy saman ajan 20tkm 100kmh keskinopeudella jne.
- Anonyymi
Tutulla diiselikone porsi 60 tuhannen ajon jälkeen samat öljyt olipuuroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41137- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 43688
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646