Minkälainen uhraus oli Jumalalta laittaa poikansa Jeesus sovittamaan ristille synnit? Jeesus kuitenkin tiesi pääsevänsä Isänsä luo kunhan henki lähtisi eikä ristillä riippuminen ole edes pahin tapa menettää henkeään. Moni normi-ihminenkin kokee huomattavasti tuskallisemman kuoleman kuin Jeesus.
Eli voiko Jumalan rakkautta pitää mitenkään kummoisena vaikka antoi ainoan poikansa tapettavaksi maan päällä kun kuitenkin ylöstempaisi Kristuksen hetikohta kuoleman jälkeen takaisin taivaaseen? Vähän sama kun itse heittelisin jojoa ja ajattelisin jojon alaspäin pyöriessä tekeväni suurenkin urhauksen kunnes jojo palaisi käteeni.
Eikö oikea uhraus Jumalalta olisi ollut saattaa Jeesus kuolemaan kaikkien aikojen tuskallisimman kuoleman ja sen jälkeen Jumala olisi vielä heittänyt Jeesuksen helvetin tulikivijärveen? Se olisi ollut ainakin oikea uhraus eikä mikään jojoilu
Jumalan kyseenalainen rakkaus
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Moni normi-ihminenkin kokee huomattavasti tuskallisemman kuoleman kuin Jeesus."
Kärsimyksen määrä ei ole se pointti, vaan KUOLEMA. Jeesus kuoli, ja kuolemallaan hän tappoi ihmisten lain alaisuuden, joka oli ennen annettu Mooseksen kautta, ja joka oli synnin tunnon herättäjä.
Tässä lyhyesti. Tästä voisi tehdä niin pitkän jutun, että et jaksaisi lukea. - Anonyymi
On paras palata Raamatun Sanan ja Raamatun lupausten ääreen. Ihmisten oletukset voivat korkeintaan johtaa itsensä ja muut harhaan.
Jumala on valmistanut meille pelastuksen Jeesuksen Kristuksen nimessä ja sovintoveressä. Vain Kristuksessa on ihmiskunnan sovitus, ja joka sen vastaanottaa omalle kohdalleen ja pysyy siinä, hän perii kerran iankaikkisen elämän - Anonyymi
Varmaan pahin taistelu käytiin henkisellä tasolla henkivaltojen kanssa kuin ruumiin pahoinpitelyn tasolla.
Jos Jeesus ei olisi ollut Jumala, Hän ei olisi kyennytkään siihen taisteluun hengessään.
Ruumiin taistelu eli ristiin naulitseminen oli kuin kärpäsen paska sen hengen taistelun rinnalla.
ST - Anonyymi
Koko aloitus on väärin !
Se perustuu siihen että Jumala vaati uhria!
Ei Jumala vaan tilanne: Paholainen syyttää Jumalaa väärämieliseksi, kun Hän armahtaa katuvaa ihmistä, mutta uhkaa hävittää paholaisen enkeleineen.
Jumala haluaa osoittaa että Hän on oikeamielinen ja samalla rakkaus.
Kun ihminen petettiin ja tuli siirtyneeksi paholaisen kanssa samalle puolelle, Jumala lupasi anteeksiantamuksen, mutta se merkitsi että jonkun toisen täytyi kantaa ihmisen ansaitsema rangaistus, ettei paholainen olisi voinut syyttää Jumalaa väärämielisyydestä.
Jeesus tarjoutui uhriksi ihmisen puolesta.
Täten Jumala saattoi olla oikeamielinen, koska hän ei tinkinyt lain vaatimuksista, vaan itse antoi oman Poikansa kuolemaan ihmisen tähden, samalla osoittaen rakkautensa ihmistä kohtaan.
Sen tähden Jumala voi kerran tuhota paholaisen lopullisesti, eikä kukaan voi väittää että Jumala on väärämielinen.
"että Sinut havaittaisiin vanhurskaaksi teoissasi, ja että voittaisit kun Sinun kanssasi oikeutta käydään.." Paavali sanoi Jumalasta näin.- Anonyymi
Pitäähän joku jopa Putiniakin oikeamielisenä. Joka tapauksessa jumalan nimeen on tapettu paljon enemmän ihmisiä kuin paholaisen. Että sellaista se on se jumalan rakkaus.
Joka tapauksessa jeesusuhri oli tarpeeton ja mauton pila. Ansaitsee syvän halveksunnan jumalalle ja hänen temppumaakari lehtolapselleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäähän joku jopa Putiniakin oikeamielisenä. Joka tapauksessa jumalan nimeen on tapettu paljon enemmän ihmisiä kuin paholaisen. Että sellaista se on se jumalan rakkaus.
Joka tapauksessa jeesusuhri oli tarpeeton ja mauton pila. Ansaitsee syvän halveksunnan jumalalle ja hänen temppumaakari lehtolapselleen.Paholainen ei koskaan tapa omalla nimellään vaan mieluiten Jumalan nimellä narratakseen kannattajiaan!
- Anonyymi
Jeesus ihmisenä meni kerran ristille. Jeesus Jumalana on siellä ikuisesti. Jeesuksessa Jumala ilmaisi ikuista luonnettaan. Hän otti meidän uskovien puolesta ikuisen kärsimyksen itseensä sovittaen kadotustuomion täydellisesti, viimeistä piirtoa myöden. Se on se rakkaus jota meissä ihmisissä ei kenessäkään ole. Ja sen hylkääminen on kuolemaksi.
Taivaanisä on tehnyt meistä Pojalleen eli itselleen ystäviä.
"Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään kuin antaa henkensä ystäväinsä puolesta."
Itse en tunne mitään näin suurta rakkaustarinaa. En suurempaa uhrausta rakkauden tähden. Kertokaa jos tiedätte. Jeesus on uskomaton ja meidän rakkaus on pelkkää roskaa sen rinnalle mitä Hänessä on.- Anonyymi
Jumala on täydellisen pyhä, puhdas, hyvä ja rakastava. Kaiken tämän ihmisten epäjumalien palvonnan, vihan ja piittaamattomuudenkin jälkeen Hän vielä kärsi sen tuomion joka meille kuului. Ei Hänen olisi ollut pakko ja jos Hän ei rakastaisi, ei Hän sitä olisi tehnyt. Me ihmiset emme usein näe läheistemmekään arvoa kovin suurena, emmekä varsinkaan vihollistemme. Jumala uhrasi itsensä pelastaakseen vihollisiansa.
- Anonyymi
Jeesus kuoli ristillä rinnalla ryövärin! Jeesus! Vain Jeesus on Kristus! Vapahtaja! Jeesus! Sinua vain ylistän rakas Jeesus Nasaretilainen ja sinun Vihvomaveresi nimeä! JEESUS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827