https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/81bb8049-5112-4ade-8584-a6ba757ec797
Suomalaiset eivät olekkaan enää lammasmaisia alistettuja, kuten ennen vanhaan.
Hyvä että Suomalaiset nousevat vastustamaan vääryyttä
Lissut sai tehdä töitä palkkansa eteen !
11
93
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäs alamaailman pikku nilkki sieltä piilosta puhisee? Jäitkö liian helposti kiinni?
- Anonyymi
Taitaa olla syrjäytymiskierteessä.
- Anonyymi
Parikymmentä ihmistä altistui oc-sumutteelle.
Helsingin poliisi tiedottaa lisää Hietaniemen uimarannalla Helsingissä yöllä sattuneesta välikohtauksesta. Poliisi kertoi aiemmin, että poliisi meni paikalle rauhoittamaan tappelua, jonka jälkeen nuorisojoukko kääntyi poliisia vastaan. Poliisia kohti heitettiin kiviä ja ammuttiin ilotulitteita.
Tiedotteen mukaan poliisi oli juhannusaattoiltana valvomassa yleistä järjestystä ja turvallisuutta Hietaniemen rannalla, jossa oli paljon nuoria.
Lue lisää: Yölliset kuvat näyttävät: poliisilla dramaattinen operaatio uimarannalla Helsingissä – nuorisojoukko kääntyi poliisia vastaan ja kivitti
Hieman ennen aamukahta Hietaniemen rannan koripallokentällä oli kahden nuorisojoukon välinen tappelu, jota partio meni rauhoittelemaan. Yksi henkilö otettiin poliisin haltuun tilanteen selvittämiseksi. Kun henkilöä kuljetettiin poliisiautolle, alkoi muu nuorisojoukko lähestyä poliisia uhkaavasti.
– Ennen tilanteen alkua poliisi oli puuttumassa tilanteeseen, johon poliisin kuuluukin puuttua, eli tappeluun. Kun tappeluun osallistunutta kuljetettiin autolle, alkoi muu nuorisojoukko ympäröidä poliisia ja käyttäytyä epäasiallisesti heittelemällä pulloilla ja kivillä, kertoo päivystävä tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Kirsi Kanth poliisin tiedotteessa.
Joukosta ammuttiin poliisia ja poliisiautoja kohti myös ilotulitusraketteja. Paikalle hälytettiin lisää partioita. Poliisi käski väkijoukkoa hajaantumaan ja varoitti etukäteen, että joutuu turvautumaan oc-sumutteeseen, jos käskyjä ei noudateta.
Tilanne kuitenkin jatkui uhkaavana eikä poliisin käskyjä noudatettu. Poliisi joutui käyttämään kaasusumutetta.
Kanth arvioi, että parinkymmentä henkilöä altistui kaasulle.
Lopulta tilannetta oli selvittämässä noin 30 poliisipartiota.
POLIISI on ottanut paikan päältä kiinni viisi henkilöä, joista yksi on toimitettu kotiin ja neljä on edelleen kiinniotettuina. Kaikki ovat miehiä ja alle 18-vuotiaita. Tässä vaiheessa tutkintaa rikosnimikkeinä ovat virkaneidin väkivaltainen vastustaminen ja vahingonteko.
Tapahtuman aikana vaurioitui ainakin kuusi poliisiautoa ja kolme sivullisten autoa. Autoista on rikkoutunut ikkunoita ja niissä on lommoja. Lisäksi muutama poliisi on saanut jonkinasteisia vammoja ilotulitusraketeista.
Tapahtuma-aikaan rannalla oli sekalainen joukko nuoria juhannusta viettämässä. Tässä vaiheessa ei ole tiedossa, miksi tilanne nuorten joukossa eskaloitui. Poliisi pyrkii olemaan yhteydessä paikalla olleisiin nuoriin ja heidän vanhempiinsa. Tavoitteena on selvittää, mistä joukkotappelu ja uhkaava käytös poliisia kohtaan johtuivat sekä rauhoittaa tilannetta.
Sekalainen joukko ? tarkoittaako se että joukossa oli Suomalaisia, mutta myös maahan muuttaneita ?
muslimit eivät Suomalaista poliisia pelkää, toisin kuin Suomalaiset. - Anonyymi
Lapsellista keskenkasvuisten teinisekoilua. Ei mitään tolkkua, eikä tuolla edistetä nuorison asiaa, mitä he sitten luulevat tuolla saavuttavansakaan.
- Anonyymi
Ilmeisesti tekijät olivat suojavärillisiä ?
muslimit eivät Suomen poliiseja pelkää. vaan pistävät hanttiin ja siitä saisivat kaikki muutkin ottaa mallia
- Anonyymi
Persunuoretko siellä kännipäissään riehui? Ainakin kun puhuvat "lissuista" olikohan joukkotappelu kännisten mamujen ja öyhöpersunuorison välinen.
- Anonyymi
Siniset maantierosvot kohtasivat voittajansa.(valloittajat)
Ihanan monikulttuurista. - Anonyymi
Miksi poliisit eivät polvistuneet , vaan käyttivät rajua ja tarpeetonta väkivaltaa?
- Anonyymi
Kyllä ne oppivat
- Anonyymi
Eihän Lissuilla ollut kuin yksi teinihittibiisi.
- Anonyymi
Hyvä että Lissut saa jännitystä elämäänsä ison liksan lisäksi :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668104Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672345Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332313- 1471880
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi291423Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1171264Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511256Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.76968Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65865Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7809