Pidä silmällä naapurin vanhusta

Anonyymi

Kiinnitin huomioni siihen ettei naapurin keittiön säleverhot enää avautuneet aamuisin,ja aiemmin,jos hän lähti johonki useammaksi päiväksi,hän kävi sanomassa minulle,ja huolehdin myös hänen postit.Sitten sukulaistyttö ilmestyi pihalle kyselemään onko näkynyt elonmerkkejä kun ei ole vastannut 3 päivään puhelimeen.Onneksi taka-ovi oli auki,päästiin sisälle,ja sieltähän naapuri löytyi keittiön lattialta pahoin kuivuneena,silmä mustana,pissoissaan makaavana.Mutta hengissä kuitenkin...Tilattiin ambulanssi,suurin ongelma oli se ettei löydetty lompakkoa,eikä kelakorttia,mutta kaippa ne asiat hoituu ilmankin kun hätä on.Joten pidetään huolta yksinasuvista,hienotunteinen pitää tietysti olla,mutta kyllä minua hiertää kun en aiemmin reagoinut!

7

260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olin ystävä vanhukselle, vaikka hän oli alkoholisti, juonut vuosikymmeniä. Mitkään neuvoni ei auttanut, eikä aikuiset lapset kerenneet päivystämään. Hän oli ihan mukava selvinpäin ja vähän juoneensa. Jatkoin ystävyyttä ja hän hoiti kyllä itse asiansa. Hänellä oli sairauksia, kertoi et pärjää, kävi lääkärissä ja tutkimuksissa koko ajan. Juomista ei lopettanut. En voinut sille mitään, mutta en hylännyt, hän kuoli sairauskohtauksen takia. Minulle jäi paha olo, miksi hän joi vaikka oli sairas. Pidin yhteyttä koska hän halusi, muita ystäviä ei ollut. Siksi naapurien kannattaa seurata, se ei ole kyyläämistä ja juojaakaan ei sais yksin jättää, vaikka juokin. Ihminen on alkoholistiin, jos ei apua tarvii, pakottaa ei voi. Hän valitsi oman tiensä ja minä, siksi olin ystävä ja en hylännyt.

      • Anonyymi

        Alkoholisti ei tartte sääliä mutta jos 2 pulloa kossua voi välillä heittää niin pysyy tyytyväisenä...alkkari tarttee lisää viinaa kehoon eikä mitään muuta apua.


    • Anonyymi

      Ainakin Espoossa on tullut käsitys, että ystäväksi/auttajaksi joutumista pitää välttää. Eri tahoilta saa vihat osakseen.
      Ei voi suositella.

      • Anonyymi

        Niimpä ja ainahan aikuiset lapset pitää huolen jos heitä on. Saman huomannut et haukkumiset tulee, jos jotain sattuu ja kiltti naapuri on ollut vanhuksen auttaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niimpä ja ainahan aikuiset lapset pitää huolen jos heitä on. Saman huomannut et haukkumiset tulee, jos jotain sattuu ja kiltti naapuri on ollut vanhuksen auttaja.

        Ja ilkeät perinnöstä haaveilevat serkkutytöt,mutta kun serkut eivät peri!


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ystävykset on julmasti erotettu. Ilmeisenä tarkoituksena on, että molempien elämä päättyisi mahdollisimman pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      122
      2426
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2181
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      170
      1897
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      236
      1382
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1279
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1154
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      978
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      907
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      872
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      775
    Aihe