Mkä syynä...

...että Jumalanpalveluksista ihmiset ovat vähentyneet. Kirkosta eroamiset ovat lisääntyneet. Onko ev.luteril. siirtyneet esim. Helluntaikirkkoon?
Kertokaa te joilla on parempaa tietoa!
3193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siirryin ortodoksiseen kirkkoon.

Äänestä

Eroamiset johtuvat todella suurista kirkollisveroista. Täällä meillä päin on ainakin niin, että ihmiset eivät halua maksaa, koska jos pitää ristiäiset tuossa kirkon ylläpitämässä paikassa, niin joka ikinen tavara sinne maksaa. Pöytäliinat, LUSIKAT, kahvikupit.. Ja sitten joutuu vielä tiskaamaan ne itse! Minusta ne pitäisi saada ilmaiseksi, tiskauksen kyllä kestäisin.

Äänestä

Syyhän on se, että rukous, sana ja sakramentit eivät kiinnosta näitä ihmisiä. Kirkon ei ole syytä muuttaa kokoontumistaan ihmisten mukaan, jos toivomuslistalla on jotain muuta kuin edellä mainitsemani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pok kirjoitti:

...että Jumalanpalveluksista ihmiset ovat vähentyneet. Kirkosta eroamiset ovat lisääntyneet. Onko ev.luteril. siirtyneet esim. Helluntaikirkkoon?
Kertokaa te joilla on parempaa tietoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu