Selvä vähemmistö lapsista kastettiin alkuvuonna

Anonyymi

12

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Media pitäisi saada uutisoimaan loistavasta kehityksestä, niin muutos alkaisi ruokkimaan itse itseään. Suomi ja suomalaisuus on pelastumassa. Syntyvyys on nousussa ja vierasperäinen kastaminen jäämässä vähemmistön taikamenoksi.

      • Anonyymi

        Onnea yritykselle saada media uutisoimaan. Uskontoa ei saa mediassa kritisoida juuri ollenkaan. Sitä vastoin esim. Yle tehtailee liukuhihnalta juttuja, joissa puffataan kirkon taikamenoja. Uskonnottomia vaihtoehtoja ei edes mainita.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Onko vastasyntyneen liittäminen uskonnollisen yhdistyksen jäseneksi mielestäsi oikein?

        74,5% Ei
        25,4% Kyllä
        157 vastanutta

        Tämä lupaa erittäin hyvää kehitystä jatkossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko vastasyntyneen liittäminen uskonnollisen yhdistyksen jäseneksi mielestäsi oikein?

        74,5% Ei
        25,4% Kyllä
        157 vastanutta

        Tämä lupaa erittäin hyvää kehitystä jatkossa.

        Prosenttiosuudet kertoo, mitä enemmän asiaa pidetään esillä, sitä nopeammin ja alhaisemmaksi kasteosuus laskee.


    • kusettava_kirkko

      Joutuvat perkeleen haltuun nämä lapset :-)

      • Anonyymi

        Kun miettii, minkälainen mulkku on tämä Jumala, joka sallii sodat ja sairaudet ja kärsimyksen ja vielä vaatii itseään palvottavan, jotta taivaan portit aukeavat, niin alkaa tuo Perkele kuulostaa aika mukavalta veikolta.


    • Anonyymi

      Vuoden 2017 alusta laki muuttui. Nykyään isällä on yhdenvertainen oikeus päättää liitetäänkö vastasyntynyttä jonkun lahkon jäseneksi vai ei. Jos vanhemmat eivät pääse yhteisymmärrykseen, niin lasta ei liitetä minkään lahkon jäseneksi. Ennen vuotta 2017 äidillä oli oikeus jyrätä asia läpi ilman isän suostumusta. Nyt kaikki isät käyttäkää uutta oikeutta ja puolustakaa vastasyntyneen lapsen oikeutta uskonnonvapauteen ja jättäkää päätös lapselle itselle kun hän täyttää 18 vuotta.

    • Anonyymi

      Se johtuu siitä ettei muslimeita kasteta vaan ne kumartaa Mekkaan Vieraskielisiä helsinkiläisiä on jo yli satatuhatta. Suurimmat kieliryhmät ovat venäjä, somali, viro, arabia ja englanti. Heidän asuinpaikallaan on vaikutusta kaupungin kehitykseen

      • Anonyymi

        Kyllä Helsingissä asuu myös maan vähiten uskonnolliset kantasuomalaiset. Kirkko on myös epäonnistunut kristityistä maista tulleiden maahanmuuttajien houkuttelemisessa.


    • Anonyymi

      Lapsen kastaminen on lapsen uskonnollista esineellistämistä joka ei kunnioita lapsen ihmisoikeuksia.

      • Anonyymi

        Älä niuhota!
        Kyllä jäsenhankinta on tärkeämpää kuin lasten oikeuksien puolustaminen, kai sää tajuat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6248
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3627
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      179
      2289
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2149
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1848
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1644
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1295
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1080
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    Aihe