Patsaiden kaatajat ovat väärässä ja Eskimo-puikon nimi pitää säilyttää

Anonyymi

Sanna Ukkolalta jälleen hien kolumni IL:ssä paljon melua herättäneestä aiheesta. Ukkola pohtii kirjoituksessa muun muassa seuraavaa:

"En ihan ymmärrä, mihin mustaihoisten ihmisten siivoaminen pois näkyviltä ja mainoslogoista auttaa ja miksi jäätelön nimi pitää muuttaa, vaikka termi ei ole suomen kielessä loukkaava."

"Historia ei pyyhkiydy pois sillä, että se siirretään pois silmistä. Historian hirmutöistä vaikeneminen ei ole ratkaisu mihinkään. Kuvitteleeko joku tosissaan, että yhden patsaan kumoaminen pyyhkisi pois historian kamaluudet?"

Ukkolan koko blogikirjoutuksen pääset lukemaan tästä
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c98c2fa4-9a1c-4345-aff6-84cbf2b827e6

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haluan tarttua erityisesti tummaihoisiin mainoksissa, logoissa ja julisteissa. Tummaihoinen riisi, keksi tai kahvipurkin kyljessä on joidenkin mielestä rasistista. Miettikääpä seuraavaa: Mitä jos poistamme kaikista mainoksista, kylteistä ja julisteista tummaihoiset ja niissä on enää vain valkoihoisia. Eikö siitä saada vain uusi aikaiseksi uusi viha ja voidaan taas nostaa rasismikortti esiin. Miksi tummaihoiset on hävitetty yhteiskunnasta täysin? Ovato tummaihoiset roskasakkia?

      On ihan eriasia käyttää typeriä ja toista loukkaavia nimityksiä, kuten vaikkapa kuka pelkää mustaa miestä? Kuin että jonkun kahvipakerin kyljessä mainoksessa on mustaihoinen eikä valkoihoinen.

      Tuleeko maailmasta parempi paikka kun pyyhkäisemme kaikki Mustaihoiset logoista, mainoksista... milloin missäkin heitä esiintyy poissa. Tämähän vain tarkoittaa seuraavaa: Pieni lapsi joka syntyy valkoiseen perheeseen maahan missä isoin osa väestöstä on valkoihoisia näkee ensimmäisen kerran tumma ihoisen kadulla ja saattaa päästää suustansa sanat: Mikä toi on? Tai Miksi tuolla ihmisellä on noin likainen iho? Eikö ole parempi että mustat saavat näkyä mainoksissa ja logoissa siinä missä valkoisetkin?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        tuossa tuskin oli ASR/ESP -järjestelmä aktivoituna.


    • Anonyymi

      Miksei ymmärrä? Onhan tuo ihan itsestään selvää.

      Alkuperäisessä marxilaisessa sosialismissa tavoite oli rikkoa yhteiskuntaluokkien rajat vallankumouksen keinoin. Marx keskittyi lähinnä taloudellisin kriteerein havaittaviin "luokkiin" yhteiskunnassa.

      Neomarxistit, huomattuaan alkuperäisen sosialismin tuoman talousromahduksen, alkoivat tarkastella yhteiskuntaa laajemminkin kuin taloudellisin kriteerein. He ottivat tavoitteekseen hajottaa (tai ottaa haltuun ja substanssiltaan muuttaa) yhteiskunnan instituutioita, jotka heidän mukaansa ylläpitävät muunlaisia kuin taloudellisia "luokkarajoja".

      Taustalla ei siis ole mitään salaliittoteoriaa. Riittää, että tutustuu neomarxistien ideologiaan. Aiheesta löytyy paljon akateemista kirjallisuutta.

      Suomen evlut -kirkko on eräs yhteiskunnan perinteisiä rakenteita ylläpitävä instituutio. Neomarxismin suosion kasvettua Suomessakin monet sosialistit ovat ottaneet tavoitteeksi saada aatetovereitaan seurakuntavaltuustoihin enemmistön saamiseksi ja Suomen evlut -kirkon muuttamiseksi aatteelle paremmin sopivaksi. (Alunperin tavoite oli heillä marginalisoida kirkko mutta huomattuaan, ettei se onnistu, tavoitteeksi vaihtui miehittää kirkon päätöselimiä omilla aatetovereilla ja käytännössä tuhota/muuttaa kirkkoa sisältäpäin.)

      Myös perinteinen perhemalli on hyvin voimakas yhteiskunnan perinteisiä rakenteita ylläpitävä voima. Siksi perinteinen perhemalli on ollut jo hyvin kauan muutoskohteena. Kuten myös monet biologiset faktat, joiden olemassaoloa pyritään kieltämään muutamien yksittäisten erityistapausten varjolla. Silloin hämärretään tarkoituksella tai ymmärtämättömyyttään se, että luonnontieteelliset lainalaisuudet ovat tilastollisia lainalaisuuksia.

      Moni vihervasemmistolainen ei taida tietää olevansa käytännössä neomarxistien aateperillinen. Valitettavasti akateeminen sivistys alkaa olla akateemisesti koulutetuiltakin hukassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      674
      8161
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2392
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      2380
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1924
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1515
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1307
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1263
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1059
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      870
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      840
    Aihe