Tehtaanniemen uusi kaava

Anonyymi

Uusi kaavaehdotus tulee näytille kahden viikon päästä. Sitten siihen voi ottaa kantaa.

Jos kerrostaloalueen käyttötarkoitusta muutetaan KL->AL, niin tästä kaavan jakostuksesta pitää laskuttaa maanomistajaa.

Nyt alue on majoitustarkoitukseen, siis hotelli tai asuntohotelli sallitaan. Jos alue muutetaan asuinalueeksi, jollaisena omistaja on sitä tiettävästi jo käyttänyt, niin alue on arvokkaampi. Tontti ja rakennusoikeus on myyty sopimuksen mukaan liiketontiksi.

Kilpailutusta asuinalueesta ei ole käyty. Sen puuttuessa on määritettävä markkinahinta luotettavasti useamman kiinteistönvälittäjän toimesta. Kysymys on suuresta 5000 neliön rakennusoikeudesta. Se vastaa siis 30 normaalikokoisen omakotitalon aluetta. Kaavamuutos on suuri ja keskeisellä paikalla, ei missään lentokentän metsässä.

Mikään maankäyttösopimus ei muuta kaaavan käyttötarkoituksen muutoksen laskutustarvetta. Eikä millään sopimuksella, esim. maankäyttösopimus, ole voinut etukäteen sopia kaavan muuttamisesta. Se olisi vastoin lakia. Kaavasta päättää valtuusto parhain päin. Se päättää myös kaavan jalostuksen laskuttamisesta. Se on tehtävä viipymättä kaavamuutoksen jälkeen.

Valtuuston on tehtävä päätös kaavan muuttamisesta ja kaavan käyttötarkoituksen muutoksen laskuttamisesta. Muuta se ei voi.

3

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valtuuston jäseniä ei saa pakottaa tekemään jotain päätöstä. Jokainen valtuutettu edustaa kaikkia hankolaisia. Pitää päättää sillä tavalla, mikä on hankolaisten parhaaksi.

      Naurettavia vetoomuksia lisäveronmaksajien saamisesta kaupunkiin ei kannata kuunnella. Se on alatyylin kosiskelua. Ei yhtään veronmaksajaa muuta Hankoon, jos asuintalojen kaava muutetaan asuntoalueeksi. Ei yhtään. Samoin vetoaminen johonkin desibeliarvoihin on kaukaa haettua harhautusta sekin. Kenen asialla? Eikä käsidesilahjoituskaan saa vaikuttaa. Se olisi korruptoitumista!

      KL-AL -muutos voidaan tehdä vain, jos samalla sitoudutaan laskuttamaan kaavan jalostamiskorvaus maan omistajalta markkinahintaan. Laskutuspäätös on tehtävä viipymättä samassa kokouksessa. Se on hankolaisten etu.

      Hynynen JS

    • Anonyymi

      Tehtaanniemellä on kolme taloa vapaa-ajanasuntoja. Nykyinen kaava ei sellaisia salli. Alueella pitäisi olla majoitustoimintaa. Vapaa-ajanasunto ei ole majoitustoimintaa. Majoitustoiminta on määritelmällisesti ammattimaista lyhytaikaista vuokraustoimintaa, kuten hotelli tai huoneistohotelli. Se on juurikin nykyisen kaavan mukainen käyttötarkoitus ja hankolaisten tahto.

      Ympäri Suomen on vapaa-ajanasuntoja muutettu asunnoiksi kaavan käyttötarkoitusta muuttamalla. Tällainen jalostus on laskutettu taloyhtiöiltä. Esimerkiksi Imatran kaupungin Rauhan alueen muutoksista löytyy mustaa valkoisella. Siellä pidettiin muutama vuosi sitten vapaa-ajanasuntomessut. Nyt kaupunki on alkanut muuttamaan alueen käyttötarkoitusta.

      Hangon muutos Tehtaanniemellä on Regatta Resortsin alkuun panema ja heidän pyynnöstään käynnistetty. Muutoksesta olisi iso hyöty yhtiölle, koska silloin majoitusrakennukset voisi myydä asunnoiksi.

      Hangolle kaavamuutoksesta ei ole hyötyä, ellei käyttötarkoituksen jalostamista laskuteta. Pimeät ikkunat ennen ja jälkeen muutoksen ovat hankolaisille yhtä arvokkaita tai arvottomia.

      Muutoksesta ei ole saanut sopia etukäteen esimerkiksi maankäyttösopimuksella. Ei edes sopimuksen liitteellä. Se olisi vastoin lakia.

      Valtuutetut ovat vapaita päättämään. Muu olisi painostusta tavalla tai toisella.

    • Anonyymi

      Rolle puhui asiaa valtuuston kokouksessa, todellakin oikeassa. Kava heti meni sekoittamaan, ettei tulisi vaan totuus esille. Majoitusalueen muuttaminen asuntoalueeksi Tehtaanniemellä on suuri muutos. Kysymys on 5000 m2 rakennusoikeudesta. Sellainen käyttötarkoituksen muutos eli jalostus on laskutettava tontin omistajalta markkinahintaan. Ei siitä ole tarvinnut sopia etukäteen. Se on hankolaisten oikeus ja valtuutettujen velvollisuus hoitaa. Laskutus pitää tehdä viivyttelemättä kaavamuutoksen jälkeen. Lukekaa laista, rakennuskaari... !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe