Tehtaanniemen uusi kaava

Anonyymi

Uusi kaavaehdotus tulee näytille kahden viikon päästä. Sitten siihen voi ottaa kantaa.

Jos kerrostaloalueen käyttötarkoitusta muutetaan KL->AL, niin tästä kaavan jakostuksesta pitää laskuttaa maanomistajaa.

Nyt alue on majoitustarkoitukseen, siis hotelli tai asuntohotelli sallitaan. Jos alue muutetaan asuinalueeksi, jollaisena omistaja on sitä tiettävästi jo käyttänyt, niin alue on arvokkaampi. Tontti ja rakennusoikeus on myyty sopimuksen mukaan liiketontiksi.

Kilpailutusta asuinalueesta ei ole käyty. Sen puuttuessa on määritettävä markkinahinta luotettavasti useamman kiinteistönvälittäjän toimesta. Kysymys on suuresta 5000 neliön rakennusoikeudesta. Se vastaa siis 30 normaalikokoisen omakotitalon aluetta. Kaavamuutos on suuri ja keskeisellä paikalla, ei missään lentokentän metsässä.

Mikään maankäyttösopimus ei muuta kaaavan käyttötarkoituksen muutoksen laskutustarvetta. Eikä millään sopimuksella, esim. maankäyttösopimus, ole voinut etukäteen sopia kaavan muuttamisesta. Se olisi vastoin lakia. Kaavasta päättää valtuusto parhain päin. Se päättää myös kaavan jalostuksen laskuttamisesta. Se on tehtävä viipymättä kaavamuutoksen jälkeen.

Valtuuston on tehtävä päätös kaavan muuttamisesta ja kaavan käyttötarkoituksen muutoksen laskuttamisesta. Muuta se ei voi.

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valtuuston jäseniä ei saa pakottaa tekemään jotain päätöstä. Jokainen valtuutettu edustaa kaikkia hankolaisia. Pitää päättää sillä tavalla, mikä on hankolaisten parhaaksi.

      Naurettavia vetoomuksia lisäveronmaksajien saamisesta kaupunkiin ei kannata kuunnella. Se on alatyylin kosiskelua. Ei yhtään veronmaksajaa muuta Hankoon, jos asuintalojen kaava muutetaan asuntoalueeksi. Ei yhtään. Samoin vetoaminen johonkin desibeliarvoihin on kaukaa haettua harhautusta sekin. Kenen asialla? Eikä käsidesilahjoituskaan saa vaikuttaa. Se olisi korruptoitumista!

      KL-AL -muutos voidaan tehdä vain, jos samalla sitoudutaan laskuttamaan kaavan jalostamiskorvaus maan omistajalta markkinahintaan. Laskutuspäätös on tehtävä viipymättä samassa kokouksessa. Se on hankolaisten etu.

      Hynynen JS

    • Anonyymi

      Tehtaanniemellä on kolme taloa vapaa-ajanasuntoja. Nykyinen kaava ei sellaisia salli. Alueella pitäisi olla majoitustoimintaa. Vapaa-ajanasunto ei ole majoitustoimintaa. Majoitustoiminta on määritelmällisesti ammattimaista lyhytaikaista vuokraustoimintaa, kuten hotelli tai huoneistohotelli. Se on juurikin nykyisen kaavan mukainen käyttötarkoitus ja hankolaisten tahto.

      Ympäri Suomen on vapaa-ajanasuntoja muutettu asunnoiksi kaavan käyttötarkoitusta muuttamalla. Tällainen jalostus on laskutettu taloyhtiöiltä. Esimerkiksi Imatran kaupungin Rauhan alueen muutoksista löytyy mustaa valkoisella. Siellä pidettiin muutama vuosi sitten vapaa-ajanasuntomessut. Nyt kaupunki on alkanut muuttamaan alueen käyttötarkoitusta.

      Hangon muutos Tehtaanniemellä on Regatta Resortsin alkuun panema ja heidän pyynnöstään käynnistetty. Muutoksesta olisi iso hyöty yhtiölle, koska silloin majoitusrakennukset voisi myydä asunnoiksi.

      Hangolle kaavamuutoksesta ei ole hyötyä, ellei käyttötarkoituksen jalostamista laskuteta. Pimeät ikkunat ennen ja jälkeen muutoksen ovat hankolaisille yhtä arvokkaita tai arvottomia.

      Muutoksesta ei ole saanut sopia etukäteen esimerkiksi maankäyttösopimuksella. Ei edes sopimuksen liitteellä. Se olisi vastoin lakia.

      Valtuutetut ovat vapaita päättämään. Muu olisi painostusta tavalla tai toisella.

    • Anonyymi

      Rolle puhui asiaa valtuuston kokouksessa, todellakin oikeassa. Kava heti meni sekoittamaan, ettei tulisi vaan totuus esille. Majoitusalueen muuttaminen asuntoalueeksi Tehtaanniemellä on suuri muutos. Kysymys on 5000 m2 rakennusoikeudesta. Sellainen käyttötarkoituksen muutos eli jalostus on laskutettava tontin omistajalta markkinahintaan. Ei siitä ole tarvinnut sopia etukäteen. Se on hankolaisten oikeus ja valtuutettujen velvollisuus hoitaa. Laskutus pitää tehdä viivyttelemättä kaavamuutoksen jälkeen. Lukekaa laista, rakennuskaari... !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1571
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      981
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      866
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      754
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      750
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      339
      694
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      686
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      684
    Aihe